reklama

Vo štvrtok sa ponorte do umenia a inšpirácie. Uskutoční sa posledné tohtoročné vydanie PechaKucha Night Trnava

Zaujímavé projekty či podnecujúce príbehy čakajú na divákov vo štvrtok 26. novembra počas sedemnásteho vydania obľúbenej PechaKucha Night Trnava. V priestoroch nového krídla Kopplovej vily Galérie Jána Koniarka privítame dvanásť výnimočných hostí a sme radi, že štvrtina z nich reprezentuje naše mesto.

Medzi zástupcov trnavskej scény patria grafický dizajnér Marko Viskupič, šperkár Jakub Brunner a fotografka Lenka Lukačovičová. Táto jediná dáma zastupujúca Trnavu v programe vyštudovala VŠVU a vo svojej tvorbe sa venuje reflexii fotografie ako média, ako aj otázkam vnímania umenia prostredníctvom múzeí a galérií.

Projekty s celospoločenským charakterom predstaví výtvarník Peter Kalmus. Rodák z blízkych Piešťan pôsobí dlhodobo v Košiciach a do svetla reflektorov sa dostal vďaka umeleckej intervencii, v rámci ktorej pomaľoval bustu Vasiľa Biľaka odhalenú v Krajnej Bystrej červenou farbou na znak nesúhlasu s oslavovaním spornej osobnosti našich dejín.

Nejde z jeho strany o ojedinelý počin. Obdobne protestoval i pri odhalení sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade či pri odhalení pomníka v Košiciach.

Diváci sa budú môcť dozvedieť viac aj o veľmi sympatickom projekte Vytvorené na Slovensku. Porozprávať o ňom príde jedna z iniciátoriek, sochárka a výtvarníčka Nina Šošková.

Projekt Vytvorené na Slovensku inklinuje k našej dávnej ľudovej umeleckej tvorbe, k architektúre, kultúre či tradíciám a zvyklostiam. Z nich čerpajú inšpiráciu pre tvorbu originálnych predmetov, akými sú napríklad limitované série hračiek, či iných darčekových predmetov.

pkn-nov15

V neposlednom rade sa oplatí spomenúť štvoricu architektiek, ktoré pod spoločným názvom WO|V|EN búrajú a prekračujú hranice architektúry prostredníctvom rôznych presahov do odevného dizajnu, literatúry a umenia.

Práce Petra Gála zas mnohí z nás možno poznajú a ani o tom nevedia. Patrí totiž medzi najvýznamnejších dizajnérov kníh vydavateľstva ArtForum a, napokon, spomenieme ešte dizajnéra Michala Slováka. Na svojom konte má mnoho elegantných vizuálnych identít, no momentálne sa venuje najmä obalovému dizajnu, ku ktorému sa prvýkrát dostal, keď spoluzakladal firmu vyrábajúcu obľúbený sajder Jablčnô.

PechaKucha Night je platforma, ktorá vznikla v Tokiu z iniciatívy dvoch architektov Astrid Kleinovej a Marka Dythama. V priebehu pár rokov sa rozšírila po celom svete, v súčasnosti sa koná vo viac ako siedmych stovkách miest.

Myšlienkou podujatia je priniesť divákom produktívne, zaujímavé alebo prekvapivé myšlienky prostredníctvom projekcií obrázkov, a pritom prinútiť účinkujúcich rozprávať stručne a k veci, miesto toho, aby viedli dlhé monológy.

Podujatie PechaKucha Night Trnava pripravuje OZ Publikum.sk s podporou partnerov: Galérie Jána Koniarka, mesta Trnava, trnava-live.sk a tlačiarne Bright.

Bližšie informácie nájdete na Facebookovej stránke podujatia (www.facebook.com/events/1517621208548466) alebo na internetovej stránke pechakucha.publikum.sk.

Na PechaKucha Night Trnava vol. 17 vystúpia títo hostia:

Mária Čorejová – maliarka
Dominik Janovský – fotograf
Peter Trmos – grafický dizajnér
Nina Šošková – projekt Vytvorené na Slovensku
Lenka Lukačovičová – fotografka
Peter Gála – grafický dizajnér
Marko Viskupič – grafický dizajnér
Martin Jabrocký – interiérový dizajn
Peter Kalmus – výtvarník
Michal Slovák – dizajnér, spoluzakladateľ Jablčnô
Woven – štvorica architektiek
Jakub Brunner – šperkár

kedy: štvrtok 26. novembra
kde: Nové krídlo Kopplovej vily Galérie Jána Koniarka v Trnave, Zelený kríček 3
začiatok: 19:30
vstupné: 3 eurá

Ulož ako PDF
Napísal 24. novembra 2015 18:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.