reklama

Výstava Kam na strednú pomôže žiakom s dilemou o ďalšom štúdiu

Zástupcovia viac ako dvadsiatky stredných škôl sa predstavia na výstave Kam na strednú, ktorá sa uskutoční v Mestskej športovej hale v Trnave v dňoch 1. a 2. decembra. Podujatie má pomôcť žiakom končiacich ročníkov základných škôl v rozhodovaní o tom, kam sa budú ďalej uberať ich kroky.

Na výstavu prídu zástupcovia škôl zameraných na priemyselné odbory, automobily, služby, obchod, letectvo, zdravotníctvo, záhradníctvo, jazyky aj konzervatóriá. Väčšina z nich sídli v Trnave a okolí, prídu však aj zástupcovia z Nitry, Trenčína, Topoľčian a jedna stredná škola z Českej Republiky.

kam-knihy-t

Exotické plazy a pojazdná maketa

V stánkoch návštevníkom odpovedia na otázky učitelia a študenti stredných škôl a tiež aj budúci možní zamestnávatelia. Poskytnú im informácie o odboroch, ktoré je možné na tej-ktorej škole študovať, o podmienkach prijatia, aj možnosti uplatnenia absolventov.

Niektoré stredné školy svoju účasť na výstave obohatia názornou ukážkou svojej činnosti a prácami svojich študentov. V stánku spoločnosti ZF Slovakia, ktorá spolu so Strednou odbornou školou automobilovou v Trnave predstaví duálne vzdelávanie, napríklad návštevníci zistia, ako funguje 3D tlačiareň.

ďaka tomuto zariadeniu vznikajú plastové modely predmetov, ktoré sa využívajú v priemysle aj v zdravotníctve. Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave prinesie na výstavu exotické plazy a rôzne plemená psov. Stredná odborná škola z Rakovíc zas pripravila ukážku vianočných dekorácií aj ukážku toho, ako si ich vyrobiť.

Stredná odborná škola dopravná v Trnave prinesie na výstavu unikátnu repliku historického auta Austin 7 z 30. rokov, ktoré vyrobili samotní študenti pod vedením svojho pedagóga a je pojazdné. Študenti Súkromného konzervatórium Dezidera Kardoša z Topoľčian sa postarajú o spevácke a tanečné vystúpenia počas oboch dní konania výstavy.

kam-pl

Pozývajú aj rodičov

Výstavu Kam na strednú pre verejnosť pripravila za podpory generálneho partnera ZF Slovakia spoločnosť ConsultSK Slovakia s.r.o. V Trnave už zorganizovala dva ročníky veľtrhu Práca a kariéra.

„Pozvať by sme chceli najmä žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl. Tiež ich rodičov, pretože ich rady sú veľmi potrebné, keď sa ich dieťa rozhoduje o svojej budúcnosti,“ povedal Miroslav Koleník z ConsultSK. „Výstava im dá možnosť zistiť, čo môžu očakávať od štúdia na konkrétnej strednej škole a aké budú mať po ňom uplatnenie v praxi,“ doplnil druhý organizátor Igor Holéczy

Podujatie pozitívne uvítali stredné školy, úrad práce, aj niektorí zamestnávatelia v regióne.

„Veríme, že na výstave nájdeme budúcich zamestnancov, ktorí začnú svoju kariéru ako študenti cez duálne vzdelávanie v odboroch ako nástrojár, mechanik nastavovač alebo mechanik špecialista automobilovej výroby,“ povedal za ZF Slovakia Michal Kováč. „Práve duálne vzdelávanie je totiž jednou z ciest, ako si získať a vychovať nových zamestnancov. Študent zas získava možnosť štipendií, ktoré ho profesijne pripravia priamo pre budúceho zamestnávateľa,“ dodal Kováč.

Prídu aj spisovatelia

Súčasťou podujatia je výstava Knihy a hračky, ktorú organizátori pripravili v spolupráci s Krajskou knižnicou Juraja Fándlyho v Trnave.

Svoje knihy na nej predstavia autori ako Daniel Hevier, Branislav Jobus, Adriana Poláková a Barbora Rakovská. S témou vzdelávania budú prepojené aj hračky, vo viacerých prípadoch pôjde totiž o edukatívne kúsky.

Výstava bude počas oboch dní otvorená o 9. hodine a potrvá do 18. hodiny.

Hovoriť budú o duálnom vzdelávaní
aj o finančne gramotných žiakoch

V rámci výstavy Kam na strednú pripravili organizátori mini konferenciu aj pre učiteľov anglického jazyka a riaditeľov základných a stredných škôl.

V utorok 1. decembra sú na programe štyri stretnutia s najväčšími vydavateľmi cudzojazyčnej literatúry na Slovensku. Prezentácie budú zamerané na to, ako učiť cudzí jazyk pútavejšie, ako vyučovaciu hodinu zatraktívniť vďaka moderným technológiám a ako rozoznať najvhodnejšiu metódu učenia cudzieho jazyka podľa rôznych typov učiacich sa žiakov.

Riaditeľov základných a stredných škôl môže inšpirovať moderný systém, vďaka ktorému si raz nájdu nových pedagogických zamestnancov. Témou bude aj čím ďalej, tým viac uplatňované duálne vzdelávanie, vďaka ktorému študenti počas školy získavajú potrebnú prax vo firmách a po ukončení štúdia sa v nich uplatnia. Tento model funguje v Trnave napríklad vďaka spolupráci spoločnosti ZF Slovakia a Strednej odbornej školy automobilovej.

Ďalším bodom mini konferencie bude seminár o zvýšení finančnej gramotnosti žiakov. V súvislosti s touto problematikou ponúka programy pre základné a stredné školy organizácia Junior Achievement. Riaditelia a učitelia sa od jej zástupcov budú môcť dozvedieť podrobnosti o tom, ako sa do niektorého z nich zapojiť.

knihy-hracky-pl

knihy-prog

kam-seminar

Ulož ako PDF
Napísal 28. novembra 2015 14:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.