reklama

S výberom štúdia pomôže žiakom výstava Kam na strednú

Stredné školy nielen z trnavského regiónu sa budú 1. a 2. decembra prezentovať na výstave Kam na strednú. V mestskej športovej hale v Trnave ukážu návštevníkom to najzaujímavejšie zo svojho portfólia a predstavia možnosti, ktoré ich študenti majú. Výstava má za cieľ pomôcť žiakom základných škôl a ich rodičom v správnom výbere ďalšieho štúdia.

Cieľom organizátorov je prilákať na výstavu nielen žiakov, ale aj ich rodičov, ktorí by v tomto dôležitom rozhodnutí mali stáť pri svojich deťoch, podporiť ich, a tiež usmerniť.

„Rodič sa na výber strednej školy pozerá inak, pragmatickejšie. Deti si strednú školu často vyberajú podľa toho, kam idú ich kamaráti. Samé totiž nemusia mať v tomto štádiu života jasnú predstavu o tom, kam sa chcú ďalej uberať,“ vysvetlil Miroslav Koleník zo spoločnosti ConsultSK, ktorá výstavu organizuje v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom.

Generálnym partnerom podujatia je spoločnosť ZF Slovakia, ktorá sama bude hľadať na tejto akcii budúcich študentov pre svoje odbory v duálnom vzdelávaní.

ZF Slovakia je tradičným a stabilným zamestnávateľom v trnavskom ale aj levickom regióne. Verí, že na výstave nájde svojich budúcich zamestnancov, ktorí začnú svoju kariéru ako študenti cez duálne vzdelávanie v odboroch ako nástrojár, mechanik nastavovač alebo mechanik špecialista automobilovej výroby.

Práve duálne vzdelávanie je tým, v čom vidí ZF Slovakia jednu z ciest ako si získať a vychovať nových zamestnancov. Študent na druhej strane získava štúdiom v duáli možnosť rôznych typov štipendií a pripravuje sa priamo pre budúceho zamestnávateľa.

kam_na_strednu_1

Ilustračné foto: vystavytrnava.sk (JK)

Široké spektrum škôl a odborov

Návštevníci výstavy dostanú od zástupcov stredných škôl množstvo dôležitých informácií. Jednak o odboroch, ktoré ponúkajú na štúdium, o podmienkach na prijatie, o praxi a v mnohých prípadoch aj o možnosti uplatniť sa hneď po absolvovaní školy v konkrétnej spoločnosti. Výstava nebude zameraná len na stredné školy s technickými smermi. Pozvaní budú zástupcovia rôznych odborov – gastronómie, poľnohospodárstva, dopravy, priemyslu, no tiež gymnáziá aj umelecké školy.

Okrem praktických informácií sa budú pred očami návštevníkov prezentovať aj autenticky. Ich študenti predstavia projekty, ktoré sami vytvorili počas praxe, a tiež zručnosti, ktoré počas štúdia nadobudli.

„Ľudia budú môcť vidieť napríklad to, ako pracuje 3D tlačiareň, barmani im pripravia miešané nápoje, poľnohospodári na výstavu prinesú exotické zvieratá. Všetky stredné školy, ktoré oslovujeme, podnecujeme k tomu, aby prišli pred návštevníkov s niečím výnimočným, hmatateľným a zaujímavým,“ povedal Koleník.

Reálny obraz o štúdiu a práci

Výstava Kam na strednú má tiež poskytnúť reálny obraz o tom, ako absolventi stredných škôl fungujú v praxi. Mnohé študijné smery sú totiž podceňované a neatraktívne, pretože si ľudia prácu v nich predstavujú ako fyzicky príliš náročnú, v reále pritom zamestnanci pracujú so sofistikovanými zariadeniami.

„A to je ďalší náš cieľ, ktorý veríme, že sa nám podarí naplniť. Búrať predsudky o jednotlivých študijných odboroch a povolaniach, v ktorých sa ich absolventi uplatnia,“ objasnil. Od stredných škôl, ktoré organizátori na výstavu pozvali, dostali pozitívnu spätnú väzbu. Podujatie prinesie žiakom a ich rodičom možnosť nájsť zaujímavých adeptov na štúdium pod jednou strechou. „Riaditelia kvitujú, že dostanú priestor na prezentáciu, ktorá je podobná ako na ich Dňoch otvorených dverí. Práve preto očakávame veľký záujem stredných škôl o túto výstavu,“ dodal M. Koleník.

Súčasťou podujatia je aj výstava Knihy a hračky v rámci ktorej prídu do mestskej športovej haly viacerí vystavovatelia kníh, publikácií a hračiek. Predstavia sa tiež známi slovenský autori. Svoju účasť prisľúbil napríklad Daniel Hevier. S jej prípravou programu pomáha organizátorom Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave.

Ulož ako PDF
Napísal 7. novembra 2015 11:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.