reklama

V Trnave realizovali nový operačný zákrok, povedie k zlepšeniu kvality života mužov

Vo Fakultnej nemocnici Trnava prvýkrát na Slovensku realizovali v polovici decembra výkon embolizácie prostaty, ktorým miniinvazívne riešia nezhubné zväčšenie prostaty (benígnu hyperpláziu prostaty). Nezhubné zväčšenie prostaty je najčastejšou príčinou poruchy močenia u mužov.

„Liečbu poznáme konzervatívnu (medikamentóznu) alebo operačnú. Zlatým štandardom operačnej liečby je endoskopická transuretrálna resekcia,“ povedal o možnostiach liečby Marián Cvik, lekár Urologického oddelenia Fakultnej nemocnice Trnava.

Embolizácia prostaty je miniinvazívny zákrok u pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty, pri ktorom sa pomocou mikrokatétra do drobných ciev, ktoré zásobujú prostatu, podajú mikročastice, čo má za následok zablokovanie prítoku krvi do prostaty, postupné zmenšenie veľkosti prostaty a ústup klinických ťažkostí. Zákrok sa vykonáva cez malý vpich v slabine pod kontrolou röntgenového zobrazenia.

nemocnica-zakrok-1

ILUSTRAČNÉ FOTO: FN Trnava

„Embolizácia prostaty predstavuje novú alternatívnu metódiu liečby pre pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty, ktorí neodpovedajú na medikamentóznu liečbu a nie sú vhodní alebo schopní podstúpiť chirurgickú liečbu,“ dodal Cvik.

„Podľa doterajších výsledkov zo svetových štúdií dochádza u pacientov po embolizácii prostaty v priebehu prvých 6 mesiacov k o cca 30 – 40 % zmenšeniu veľkosti prostaty, k výraznému ústupu klinických ťažkostí a k zlepšeniu kvality života,“ vysvetlil Andrej Klepanec, primár Rádiologickej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava.

Kľúčom pre úspech procedúry je výber vhodných pacientov na zákrok na základe multidisciplinárnej spolupráce urológa a intervenčného rádiológa.

„Opäť, už niekoľkýkrát v tomto roku, zavádzame do slovenskej praxe ako prví nejaký výkon, ktorý má ambíciu pomáhať pacientom, ktorí sú pre aplikáciu tohto výkonu vhodní. Najväčšiu vďaku je samozrejme potrebné adresovať progresívnemu personálu,“ vyzdvihol Martin Neštický, riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 21. decembra 2015 14:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.