reklama

Vo FN Trnava liečia nezhubné nádory maternice miniinvazívnou metódou

Nezhubné nádory maternice, tzv. myómy, sú zdravotným problémom, ktorý sa nesmie podceňovať. U pacientiek sa myómy vyskytujú často a v súvislosti s ich polohou a veľkosťou môžu spôsobovať vážne zdravotné komplikácie.

Vo veku nad 46 rokov je týmto ochorením postihnutých až 60 percent žien. Pacientka môže pociťovať bolesti, ktoré môžu byť sprevádzané silnejším menštruačným krvácaním, urologickými či tlakovými problémami. Nezhubné nádory maternice sú nezriedka dôvodom komplikácií počas tehotenstva.

V súčasnosti sa používa viacero druhov liečby. Najčastejším je operatívny zákrok, pri ktorom sa myómy odstránia. Často je však nutné pristúpiť k chirurgickému odstráneniu celej maternice.

„Pacientky sa stále častejšie snažia vyhnúť operačnému výkonu a zachovať si maternicu a plodnosť,“ vysvetľuje MUDr. Ondrej Lachký, PhD., primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava. Nádejou pre pacientky s problematickými nezhubnými nádormi môže byť miniinvazívna perkutánna (uskutočnená cez kožu) liečba, tzv. embolizácia.

nemocnica-tt

Ilustračné foto

„Princípom embolizácie je uzavretie ciev, ktoré myómy zásobujú, pomocou mikročastíc. Tie sa do ciev podávajú prostredníctvom mikrokatétrov, čo spôsobí postupné odumretie myómov a tým odstránenie ťažkostí pacientky,“ vysvetlil liečebný postup MUDr. Andrej Klepanec, PhD., EBIR, primár Rádiologickej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava.

„Výkon sa, na rozdiel od klasickej operačnej chirurgickej liečby myómov, vykonáva len v lokálnom znecitlivení. Do tela sa vstupuje cez vpich do cievy v triesle pod kontrolou röntgenového zobrazovania,“ uzavrel Klepanec. Primár Lachký dodáva: „Úspech liečby a nízky výskyt komplikácií závisí od správnej indikácie a od dobrej spolupráce medzi gynekológom, intervenčným rádiológom a samotnou pacientkou.“

Riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava Ing. Martin Tabaček hodnotí pozitívne spoluprácu jednotlivých pracovísk.

„Dlhodobo sa snažíme, aby v trnavskej nemocnici pracovali špičkoví odborníci, ktorí sa budú venovať aj zavádzaniu nových výkonov. Pri embolizácii spolupracuje Rádiologická klinika s Gynekologicko-pôrodníckou klinikou. Vo Fakultnej nemocnici Trnava úspešne zaviedli liečbu, ktorá sa vykonáva v malom počte zdravotníckych zariadení na Slovensku, vďaka čomu je pre pacientky dostupnejšia.“

Embolizácia myómov umožňuje pacientke zachovanie maternice, výrazne kratšiu hospitalizáciu, rýchlejšiu rehabilitáciu a skorší návrat do zamestnania, skonštatoval hovorca FN Matúš Stračiak.

Ulož ako PDF
Napísal 20. novembra 2014 8:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.