reklama

Aké investície čakajú mesto v oblasti dopravy? Prinášame súhrn plánovaných projektov

Trnavská radnica bude v roku 2016 na rozpočtovú kapitolu doprava disponovať zdrojmi vo výške 4,76 milióna eur.

Na opravy miestnych komunikácií a parkovacích plôch, ktoré zahŕňajú opravy lokálnych porúch, výtlkov a nerovností vynaloží mesto v tomto roku približne 400-tisíc eur.

Na opravy poškodených chodníkov pôjde z rozpočtu 190-tisíc eur, položka zahŕňa výdavky na na realizáciu opráv priečnych a pozdĺžnych nerovností, pľuzgierov a poruchových úsekov poškodených chodníkoch na území mesta.

Za 40-tisíc eur má mesto vybudovať samostatnú obojsmernú cyklotrasu v úseku od ulice T. Vansovej po Park Janka Kráľa formou fyzického odčlenenia dopravného priestoru prostredníctvom prenosných plastových obrubníkov.

Rovnakým spôsobom sa má riešiť aj cyklotrasa na ulici Štefana Moyzesa, predpokladané náklady sú 10-tisíc eur.

Radnica bude pokračovať aj v projekte Bezbariérové mesto. Na bezbariérové úpravy chodníkov, vrátane hmatných pásov pre slabozrakých a nevidiacich občanov, je vyčlenených 15-tisíc eur.

Na údržbu a opravu dopravného značenia, kde sú zaradené zvislé dopravné značky, priechody pre chodcov a cyklistov, predraďovacie pruhy na križovatkách, zastávky autobusov, cyklotrasy a podobne, vynaloží mestská samospráva 160-tisíc eur.

srobarova
V tomto roku sa chce mesto pustiť aj do obnovy Šrobárovej ulice

Realizácia

Na realizáciu investičných akcií v rámci dopravy vynaloží mesto v tomto roku podľa aktuálne schváleného rozpočtu 2,1 milióna eur.

Takmer pol milióna eur z tejto sumy je vyhradených na nevyhnutné rekonštrukcie povrchov miestnych komunikácií a chodníkov- Pre rok 2016 sú plánované rekonštrukcie chodníkov na uliciach Štefana Moyzesa (dokončenie – v úseku Osvaldova a Ružindolská), Gábora Steinera, Ustianska, Pažitná, Bottova-Šafárikova (prepojovací chodník).

Štvrť milióna eur bude stáť I. etapa rekonštrukcie Olympijskej ulice v sídliskovej časti komunikácie.

Za 700-tisíc eur plánuje mesto obnoviť Šrobárovu. Zámer spočíva v rekonštrukcii komunikácie od križovatky s Rybníkovou po most na Šrobárovej a obidvoch chodníkov. Zmeny spočívajú vo vytvorení pozdĺžnych parkovacích miest po pravej strane komunikácie, pravý chodník bude oddelený od parkovacích miest zeleným pásom, pričom sa stane spoločným pre chodcov a cyklistov. Komunikácia sa posunie v mieste autobusovej zastávky a zaberie časť jestvujúceho zeleného pásu, aby sa chodník rozšíril o nástupište pre autobusovú zastávku. Obnovy sa dočká aj autobusový záliv, pribudne nový autobusový prístrešok. Rekonštruované bude tiež verejné osvetlenie a dosadí sa náhradnou výsadbou i jestvujúci zelený pruh. Práce majú byť začať v roku 2016, s ukončením sa počíta v budúcom roku.

Približne 160-tisíc eur má stáť obnova cestičky pre chodcov a cyklistov popri Kamennej ceste. Súčasná cestička je z hľadiska bezpečnosti v nevyhovujúcom stave a vyžaduje kompletnú rekonštrukciu. Navrhnuté je rozšírenie cestičky na tri metre, zmení sa aj poloha vo vzdialenosti asi 2,5 metra od lespoparku, čím sa cesta dostane ďalej od frekventovanej komunikácie, zvýši sa bezpečnosť a pás zelene medzi cestičkou a komunikáciou bude slúžiť na zabezpečenie kvalitného odvodnenia cesty a umiestnenia nového verejného osvetlenia.

chodnik-kamenna-3
V roku 2014 zrealizovalo mesto časť nového chodníka pri železničnom priecestí, teraz chce samospráva vybudovať nový chodník po celej dĺžke Kamennej cesty v smere ku Kolibe

V priebehu tohto roka má byť za 30-tisíc eur zrealizovaný aj pravý odbočovací pruh z ulice T. Vansovej na Bottovu v smere z Kamenáča. Vďaka tomu dôjde k rozdeleniu vozidiel na dva samostatné pruhy, čo prinesie pozitívny účinok najmä v čase ranných dopravných špičiek, kedy značné množstvo vozidiel zo smeru Biely Kostol a Ružindol smerujú k základnej škole na ulici J. Bottu a ďalej do centra.

Na výstavbu nových parkovísk je v rozpočte určených 400-tisíc eur, 60-tisíc eur použije mesto na výstavbu chodníka a cyklochodníka na pravej strane Trstínskej cesty v smere do železničného priecestia po križovatku s Ružindolskou.

V rámci zvýšenia bezpečnosti pribudnú v tomto roku na siedmich priechodoch pre chodcov moderné systémy nasvietenia, ktoré zvýraznia dráhu priechodu a zároveň budú obsahovať dodatočné aktívne signalizačné zariadenie. Do rozpočtu sú zaradené priechody Zelený kríček – na moste cez Trnávku, T. Vansovej v križovatke s ul. Kalinčiakovou, Rybníkova – pri výjazde z parkoviska pred reštauráciou Relax, Vl. Clementisa – v križovatke s ulicou T. Tekela, Vl. Clementisa – predajňa Mercelka, Zelenečská – v križovatke s ulicou Gorkého, J. Bottu v križovatke s ulicou Šafárikova.

Projekty

Za vypracovanie projektových dokumentácií na rekonštrukcie miestnych komunikácií zaplatí mesto asi 180-tisíc eur. V tomto roku majú byť pripravené podklady vo forme projektov na rekonštrukcie Hajdóczyho ulice, Hollého, Halenárskej, cestičky pre cyklistov a chodcov na Kamennej ceste, spracovaná má byť aj dokumentácia zámeru preferenčného pásu pre autobusy na Hospodárskej a Rybníkovej ulici.

V rámci projektov si radnica nechá vypracovať napríklad aj podklady pre realizáciu pravého odbočovacieho pruhu z ulice T. Vansovej na ulicu J. Bottu či mosta určeného chodcom a cyklistom na Zavarskej ceste s prepojením mesta a komerčnej zóny The Mall pri obchvate a automobilky PSA.

Uzrieť svetlo sveta má aj projekt obnovy povrchov Mikovíniho ulice v úseku medzi kruhovou križovatkou Zelenečská – Golianova – Mikovíniho, ako aj samotného mosta, ktorý je už dlhodobo v zlom technickom stave.

V zmysle zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme na pravidelné autobusové linky poskytne mesto Trnava z rozpočtu na dopravu spoločnosti SAD Trnava asi 1,2 milióna eur na náhradu preukázanej straty, ktorá vznikne dopravcovi pri realizovaní výkonov apredstavuje rozdiel medzi ekonomicky oprávnenými nákladmi a skutočnými tržbami.

Ulož ako PDF
Napísal 12. januára 2016 11:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Aké investície čakajú mesto v oblasti dopravy? Prinášame súhrn plánovaných projektov”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.