reklama

Premiéra trpko-smiešneho príbehu Oblomov bude v trnavskom divadle na konci februára

Divadlo Jána Palárika v Trnave uvedie v sobotu 27.2.2016 premiéru dramatizácie románu Ivana Alexandroviča Gončarova Oblomov.

Inscenácia je trpko – smiešnym príbehom o človeku, ktorého apatia a pasivita odsúdili na okraj spoločnosti. Oblomov je spokojný, keď svet okolo neho plynie a on nemusí byť jeho integrálnou súčasťou – on len leží, sníva a premýšľa, zatiaľ čo okolie sa vyvíja a napreduje.

Jeho priatelia sa snažia prebudiť ho z letargie a zapojiť ho do fungujúceho sveta, pre neho však slobodná vôľa nie je nástrojom zmeny stavu vecí, ale len schátranou vlastnosťou, ktorú si nevypestoval, pretože vyrastal v opulentnom mikrosvete, kde fungovali sluhovia, peniaze a moc. Sledujeme tak hrdinu, ktorému sa rozpadá jeho komfortný starý svet a s novými požiadavkami spoločnosti sa nevie a nechce vyrovnávať.

divadlo-trnava

Ilustračné foto

Ivan Alexandrovič Gončarov (1812-1891) sa narodil v Simbirsku a pochádzal z rodiny bohatého obchodníka. V literárnej tvorbe sa nesnažil byť analytikom, ale skôr prozaikom, ktorého zaujíma spoločnosť a s ňou súvisiace zmeny, teda hľadal skôr typ až archetyp, v ktorom sa zrkadlí doba, než charakter človeka.

Jeho prvý román Všedný príbeh vyšiel v roku 1847 a hneď priniesol Gončarovovi nečakaný úspech. Týmto románom sa zaradil k spoločensko-kritickej vlne vtedajšej ruskej literatúry. O osem rokov nasledoval cyklus cestopisných fejtónov z ciest okolo sveta Fregata Pallada a v roku 1859 vydal svoj najslávnejší román Oblomov.

Román pre Divadlo Jána Palárika zdramatizovali Martin Hodoň a Ján Tomandl. Režisérom inscenácie je Ján Tomandl, autorkou scény a kostýmov je Lucie Halgašová, hudbu vybral a upravil Juraj Bielik a dramaturgom inscenácie je Martin Hodoň.

V titulnej úlohe sa predstaví Michal Jánoš, v ďalších úlohách uvidíte Silviu Holečkovú, Tomáša Mosného, Vladimír Jedľovského, Kristínu Tóthovú a Braňa Mosného.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 11. februára 2016 9:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.