reklama

Premiéra trpko-smiešneho príbehu Oblomov bude v trnavskom divadle na konci februára

Divadlo Jána Palárika v Trnave uvedie v sobotu 27.2.2016 premiéru dramatizácie románu Ivana Alexandroviča Gončarova Oblomov.

Inscenácia je trpko – smiešnym príbehom o človeku, ktorého apatia a pasivita odsúdili na okraj spoločnosti. Oblomov je spokojný, keď svet okolo neho plynie a on nemusí byť jeho integrálnou súčasťou – on len leží, sníva a premýšľa, zatiaľ čo okolie sa vyvíja a napreduje.

Jeho priatelia sa snažia prebudiť ho z letargie a zapojiť ho do fungujúceho sveta, pre neho však slobodná vôľa nie je nástrojom zmeny stavu vecí, ale len schátranou vlastnosťou, ktorú si nevypestoval, pretože vyrastal v opulentnom mikrosvete, kde fungovali sluhovia, peniaze a moc. Sledujeme tak hrdinu, ktorému sa rozpadá jeho komfortný starý svet a s novými požiadavkami spoločnosti sa nevie a nechce vyrovnávať.

divadlo-trnava

Ilustračné foto

Ivan Alexandrovič Gončarov (1812-1891) sa narodil v Simbirsku a pochádzal z rodiny bohatého obchodníka. V literárnej tvorbe sa nesnažil byť analytikom, ale skôr prozaikom, ktorého zaujíma spoločnosť a s ňou súvisiace zmeny, teda hľadal skôr typ až archetyp, v ktorom sa zrkadlí doba, než charakter človeka.

Jeho prvý román Všedný príbeh vyšiel v roku 1847 a hneď priniesol Gončarovovi nečakaný úspech. Týmto románom sa zaradil k spoločensko-kritickej vlne vtedajšej ruskej literatúry. O osem rokov nasledoval cyklus cestopisných fejtónov z ciest okolo sveta Fregata Pallada a v roku 1859 vydal svoj najslávnejší román Oblomov.

Román pre Divadlo Jána Palárika zdramatizovali Martin Hodoň a Ján Tomandl. Režisérom inscenácie je Ján Tomandl, autorkou scény a kostýmov je Lucie Halgašová, hudbu vybral a upravil Juraj Bielik a dramaturgom inscenácie je Martin Hodoň.

V titulnej úlohe sa predstaví Michal Jánoš, v ďalších úlohách uvidíte Silviu Holečkovú, Tomáša Mosného, Vladimír Jedľovského, Kristínu Tóthovú a Braňa Mosného.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 11. februára 2016 9:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.