reklama

Trnavské divadlo uvedie životopisnú drámu Divný Janko

Uvádzanie inscenácií inšpirovaných životom a tvorbou významných básnikov – slovenských i svetových – patrí k dobrej tradícii trnavského Divadla Jána Palárika. Vytvára špecifickú dramaturgickú líniu, vďaka ktorej vzniklo už viacero výnimočných predstavení.

V tejto línii pokračuje divadlo životopisnou drámou o Jankovi Kráľovi, z pera významného slovenského dramatika Štefana Králika. „Divný Janko“ slovenskej romantickej poézie je dodnes v mnohom neprekonanou osobnosťou našich literárnych dejín vôbec.

Janko Král je najvýraznejším predstaviteľom slovenského romantizmu a jeden z najradikálnejších príslušníkov štúrovského hnutia.

„Samozrejme, nemala by to byť dejepisná suchopárna inscenácia, ale strhujúca hudobná historická freska o jednom geniálnom a rozporuplnom človeku, prežívajúcom nešťastný osud svojho národa a presvedčeného o potrebe revolučnej premeny sveta,“ prízvukuje divadlo pri príležitosti pripravovanej premiéry hry Divný Janko.

divny-janko-pl

Janko Kráľ patrí k veličinám slovenskej romantickej poézie. Básne a balady písal len krátky čas a nikdy sa nijako zásadne nestaral o to, či sa zachovajú. Napriek tomu torzo jeho básnického diela má v sebe silu a výpoveď, ktorá obstojí aj v konfrontácii s najvýznamnejším európskymi romantickými básnikmi.

V javiskovej koláži inscenácia divadelnými obrazmi naplnenými hudbou, poéziou i dramatickými situáciami sprítomňuje básnikových anjelov a démonov, hľadanie a túžby po lepšom svete. Nadčasovosť jeho výpovede zaznieva v prorockých výpovediach i prirodzenej ľudskej a tvorivej túžbe umelca pretrvať.

„Trnavská inscenácia Divného Janka v istom zmysle spredmetňuje legendu, mýtus o našom veľkom básnikovi a nenárokuje si vytvárať životopisný portrét, ktorý je aj pre dnešných literárnych historikov v mnohom nejasný,“ pripomínajú tvorcovia.

Premiéra sa uskutoční sa 23. apríla o 19. hodine.

V réžii Viktora Kollára, na scéne Jána Zavarského a v kostýmoch Jaroslava a Miroslava Daubravovcov sa predstavia členovia umeleckého súboru Divadla Jána Palárika v Trnave Tomáš Vravník, Tibor Vokoun, Tomáš Mosný, Martin Križan, Miroslav Beňuš, Michal blaho, Mária Jedľovská, Petra Blesáková, Lucia Bugalová a žiačky Súkromného tanečného konzervatória Dušana Nebylu v Trnave.

Choreografiu do inscenácie pripravila Elena Kolek Spaskov. Dramaturgom inscenácie je Martin Timko.

Vstupenky si môžete rezervovať v predpredaji na djp@djp.sk alebo na tel. 033/55 11 125.

Ulož ako PDF
Napísal 9. apríla 2016 19:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.