reklama

Matúš Vallo: Verejný priestor je pre mesto nesmierne dôležitý. Na Slovensku akoby tento poznatok trochu chýbal

Iniciatíva Mestské zásahy Trnava má za cieľ zlepšiť verejný priestor v našom meste. O tom, ako tento priestor chápať, o potenciále Trnavy ale aj o tom, ako samotný nápad vznikol sme sa porozprávali s jeho spolutvorcom, architektom Matúšom Vallom.

Čo vás viedlo k vytvoreniu Mestských zásahov?

V roku 2008 prišlo rozhodnutie zodpovedať si základnú generačnú otázku – ostaneme žiť na Slovensku? Zároveň sme si s kolegami povedali, že chceme veci meniť. V tom čase nebol až tak rozšírený mestský aktivizmus. Pritom sme videli, že veľa ľudí okolo nás má chuť mesto posunúť k lepšiemu. A tak sme vytvorili projekt Mestské zásahy.

Stál na začiatku aj nejaký konkrétny podnet?

U mňa to bol problém so Židovskou ulicou v Bratislave, ktorá má dva chodníky. Jeden z nich má asi 40 centimetrov a druhý je permanentne plný parkujúcich áut. Celé roky som tam chodil za svojou priateľkou, terajšou manželkou, a videl som, že ľudia sú tam bezradní, tlačia sa medzi autami, ktoré brázdili túto jednosmerku. Jednoducho, nefunkčná ulica. Jediný problém pritom tkvel v tom, že úradníci o tom nevedeli. Bolo im to treba len ukázať.

matus-vallo
Matúš Vallo

Začínali ste v roku 2008 v Bratislave. Ako hodnotíte verejný priestor v hlavnom meste teraz, po ôsmich rokoch?

Mení sa to veľmi pomaly, možno by som mohol povedať, že v Bratislave verejný priestor stagnuje. Keď si zrátame peniaze investované čisto do tejto oblasti, asi nepôjde o vysokú sumu. Samozrejme, nemyslím veci ako opravy dlažby. Chýba mi tam poriadny, ucelene zrealizovaný plán s vhodným konceptom od súťaže až po kompletné vyhotovenie. Väčšinou sú podobné projekty v rukách privátnych developerov, napr. Eurovea.

Aké sú podľa vás hlavné nedostatky prístupu slovenských miest k verejnému priestoru?

Verejný priestor je pre mesto nesmierne dôležitý. Na teoretickej úrovni o tom niet pochýb. Nájdeme totiž mnoho príkladov, ako dokázal ovplyvniť atmosféru a náladu v meste ako aj to, ako ľudia mesto „prežívajú”. Na Slovensku akokeby tento poznatok trochu chýbal. Niečo nám o tom môže hovoriť celá plejáda zrekonštruovaných námestí v rôznych obciach a mestečkách, ktoré boli dotované z eurofondov. Väčšinou to nedopadlo príliš šťastne. Napriek dostatku finančnej, ako aj politickej podpory, nešlo o rekonštrukcie, ktoré by verejný priestor naštartovali tým správnym smerom.

Sú problémom týchto námestí nevkusné zabetónované plochy s minimom, prípadne žiadnou zeleňou?

Ono dosť záleží od toho, do akej miery boli konzultované tieto návrhy s odborníkmi. Formálne tam, samozrejme, musí byť nejaký architekt, keďže bez schvaľovacích procesov sa takýto projekt realizovať nedá. Niekedy to ale proste ostáva pri prefabrikovaných dlažbách a nevkusných prvkoch mestského mobiliáru, ktoré sú dnes už totálne „nefunkčné”.

Čo najčastejšie mestám pri zlepšovaní verejného priestoru chýba?

Začnem od úplného začiatku – vízia. Mestá si neuvedomujú, že je to dôležitá vec a služby architektov či stavebných inžinierov využívajú len na to, aby mohli získať eurofondy. Tá ozajstná znalosť, ktorú môže naša profesia ponúknuť pri problematike verejného priestoru, je často opomenutá. Niekto, kto má víziu, by mohol napríklad poradiť, že stromy na námestí majú význam – robia tieň, dá sa k nim dať lavička. Možno sa kvôli stromom nedá robiť koncert, ten sa však dá presunúť o pár metrov vedľa. Chýbajú prvky pre juniorov aj seniorov, veď to námestie patrí všetkým. Začína to teda víziou a často to končí pri tom, že sa vyberajú riešenia, ktoré nemajú dobre zvládnuté detaily.

Mestské zásahy teda idú do Trnavy. Prečo práve toto mesto?

Po tom, ako sme začali so zásahmi v roku 2011 v Prahe, Brne a Bratislave, sme tento projekt otvorili každému, kto má záujem ich organizovať. Ukázali sme, ako na to, vytvorili sme funkčný systém s návodom, ako ho používať a povedali sme: „Ľudia, tento systém môžete prebrať a používať ho”. Odvtedy sa v ďalších mestách objavili tzv. lokálni hrdinovia, ktorí Zásahy dali dokopy. V Trnave je organizácia veľmi pozitívne poznačená aj tým, že za ňou stojí vedenie mesta.

Nikdy predtým sa takáto participácia neobjavila?

Iba v Brne. Na Slovensku je to však prvýkrát.

Čo nám môžu Mestské zásahy priniesť?

Ja dúfam, že prinesú to, čo aj iným mestám. Teda hlavne zaujímavé a nové nápady a možno vytvoria, resp. doplnia komunitu ľudí, ktorým záleží na tom čo sa v meste deje a budú v tomto smere aktívni.

Z návrhov Mestských zásahov:

vallo-il-1
Activate me – Ing. arch. Martin Boleš, Ing. arch. Erika Bányayová

vallo-il-2
Oddychové plató Židovská – Vallo Sadovský Architects

Ako na túto iniciatívu reagovala verejnosť v iných mestách?

Väčšinou to boli silné projekty. Ľudia sa naozaj o svoje mesto zaujímajú. Navyše, ak vidia, že niekto bez nároku na honorár dáva na stôl myšlienky a ukazuje nápady na zlepšenie, počúvajú a sledujú ho. Prednášky k tomu boli navštevované, záujem verejnosti bol nespochybniteľný. Vyskúšali sme si Zásahy v mestách s rôznym počtom obyvateľstva a všade vzbudili veľký záujem.

Čo by ste mestu odporúčali po zásahoch urobiť?

Ideálne by bolo, ak by si mesto vybralo ponuku svojich odborných garantov a zopár zrealizovateľných projektov, ktoré majú úspech u verejnosti. Mali by následne osloviť autorov a za ich pomoci tieto projekty zrealizovať.

Trnavu poznáte. Ako na vás mesto pôsobí?

Trnava je pre mňa úžasným miestom. Má mnoho zaujímavých zákutí, navyše má výhodnú polohu. Vzdialenosť od Bratislavy ukazuje, že je tu väčší pokoj, zároveň však do hlavného mesta, ale ani do Viedne, nie je ďaleko. Potenciál je tu teda obrovský, neviem však, či bol naplnený a či je využívaný.

A čo verejný priestor v Trnave?

Je tu Trojičné námestie, ktorého podoba je pre mňa kontroverzná. V minulosti malo viaceré úrovne, v súčasnej podobe je pre mňa nie práve príjemným miestom. Tvoria ho dve silné prvky súčasnej architektúry – kultúrny dom, ktorý sa mne osobne páči a obchodný dom, ktoré pôvodná podoba je už nerozoznateľná. Myslím si, že námestie má na viac, mohlo by vyzerať oveľa lepšie.

Čo verejnému priestoru v našom meste chýba?

Asi to, čo každému na Slovensku – väčší zmysel pre detail, viac súčasného myslenia.

Nájdete tu miesto, v ktorom vidíte zaujímavý potenciál?

Pre mňa je inšpiratívny kus zelene na Hospodárskej ulici. Je to park v úzkom centre mesta, ktorý by sa dal využívať ešte viac.

V Trnave sa aktuálne podieľate na rekonštrukcii niekoľkých historických domov v centre mesta. Areál, ktorý vďaka tomu vznikne, by sa mal pozitívne dotknúť aj verejných priestorov. Môžete priblížiť tento projekt?

Robíme podľa mňa veľmi zaujímavý projekt pre súkromného investora, na konci ktorého bude kultúrne centrum, reštaurácia, piváreň, byty pre študentov, malé kancelárie. Je to spojenie viacerých  historických budov. Myslím, že výsledok bude svojou filantropiou a významom presahovať rozmery toho, čo sme na Slovensku doposiaľ mali.

Do projektu Mestské zásahy Trnava 2016 sa môžete zapojiť do stredy 20. apríla.

Všetky potrebné informácie nájdete na webovej stránke trnava.zasahy.sk.

Zhováral sa JÁN JANOČKO

Ulož ako PDF
Napísal 15. apríla 2016 8:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.