reklama

Trnavské organové dni privedú na Slovensko svetových hudobníkov

Jubilejný 21. ročník medzinárodného festivalu Trnavské organové dni sa začne v piatok 29. júla. Otvorí ho svetoznámy francúzsky virtuóz FABRICE PITROIS. Jedinečné koncerty významných umelcov budete mať príležitosť zažiť na vlastnej koži v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave.

Počas celého festivalu, od 29. júla 2016 do 11. septembra 2016, sa môžete tešiť na rôznorodý výber autorov a štýlov od baroka až po postmodernu. Na jubilejnom 21. ročníku festivalu sa predstaví špička v hre na organ.

Na otváracom koncerte Fabrice Pitrois zahrá diela od hudobných velikánov G. Muffata, J. S. Bacha, Ch.- M. Widora či F. Mendelssohn-Bartholdyho. Sólovo zaznie tento skvostný nástroj v podaní francúzskych, nemeckých, španielskych, nórskych, fínskych, poľských a slovenských umelcov. O nevšedný zážitok sa postará panova flauta, na ktorú 7. augusta zahrá nemecký interpret Helmut Hauskeller za sprievodu slovenského organistu Stanislava Šurina.

bazilika-organ-tttourism
Bazilika sv. Mikuláša v Trnave

Ilustračné foto: Trnava Tourism

Fabrice Pitoris (FR) je víťazom mnohých renomovaných organových súťaží sveta a pravidelne vystupuje na koncertných pódiách. Jeho interpretáciu známych skladieb mali možnosť počuť už mnohí v Európe, Rusku a Ázii.

Je organistom katedrály v juhofrancúzskom meste Narbonna a umeleckým riaditeľom Európskeho organového festivalu a Festivalu komornej hudby vo francúzskom Rhones Alpes.

Milovníci klasickej hudby si môžu jedinečný Otvárací koncert s Fabrice Pitroisom spestriť spoznávaním Trnavy a jej okolia. V rámci víkendového pobytového balíku si pozrú napríklad Mestskú vežu, z ktorej je výhľad na celý Malý Rím, ako sa Trnava nazýva.

Viac informácií o balíčkoch nájdete na www.regiontirnavia.sk/ponuky/pobytove-baliky.

Bazilika sv. Mikuláša je vynikajúcim priestorom práve na takéto podujatia. Nachádzajú sa tu dva vzácne historické organy, ktoré reprezentujú najdôležitejšie epochy organu ako nástroja – barok a romantizmus.

Jeden z nich, historický organový pozitív Valentina Arnolda z roku 1783, dokonca získal významné ocenenie Fénix – kultúrna pamiatka roku 2012. Trnavské organové dni organizuje Bachova spoločnosť na Slovensku.

Viac informácií nájdete aj na www.bachovaspolocnost.sk.

TOD2016-pl

Ulož ako PDF
Napísal 27. júla 2016 8:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.