reklama

Trnavské organové dni oslávia 25. výročie s renomovanými umelcami

Trnavské organy sa opäť rozozvučia skladbami od hudobných velikánov v rámci medzinárodného festivalu. Konať sa totiž budú Trnavské organové dni, ktoré oslavujú 25. výročie svojho vzniku.

Tento sa rok sa milovníci hudby môžu tešiť na sedem koncertov v rôznych kombináciách organa a iných hudobných nástrojov a ansámblov, na ktorom zaznejú skladby od obdobia baroka až po súčasnosť.

Otvárací koncert sa uskutočnil vo štvrtok 24. júla v Bazilike sv. Mikuláša. Na organe hral Ilja Voellmy a s violončelom sprevádzala manželka Annina Voellmy.

V nedeľu 26. júla 2020 sa svojou hrou predstaví slovenský organista Štefan Iľaš a spoluúčinkovať bude s ním súbor špecializujúci sa na starú hudbu Il Cuore Barocco.


Trnavské organové dni 2019

FOTO: Trnava Tourism / Bachova spoločnosť

„Je to pre nás výnimočný rok, keďže oslavujeme 25. výročie vzniku festivalu a zároveň stále platia obmedzenia. Veríme, že tohtoročný festival bude pre všetkých nezabudnuteľným zážitkom, užijú si ho naplno a dokonale precítia hudbu a mohutnosť organu. Počas 25 rokov sme zorganizovali viac ako 150 koncertov, doviedli renomovaných umelcov, ako skladateľa skladateľ Petra Ebena, herca Mareka Ebena, organistov Oliviera Latryho, Daniela Rotha, Davida di Fioreho a ďalších, ale sa aj staráme o vzácne historické organy v Bazilike sv. Mikuláša. Vďaka tomu Trnava získala za zreštaurovanie najstaršieho organa v meste cenu ministra kultúry za rok 2012,“ hovorí Stanislav Šurin, zakladateľ medzinárodného festivalu a organista.

Počas jubilejného ročníka sa v auguste predstavia poľský organista Błażej Musialczyk s basistom Jakubom Gubkom, nemecký organista Johannes Skudlik, slovenský organista Stanislav Šurin so sopranistkou Zuzanou Šebestovou či Španiel Tomé Olives s Miešaným speváckym zborom Tirnavia, ktorý vedie zbormajster Michal Stahl.

Záverečný koncert 30. augusta bude patriť Američanovi pôsobiacemu na Slovensku Davidovi di Fioremu a Cirkevno-hudobnému spolku pri Bazilike sv. Mikuláša v Trnave s dirigentom Danielom Ruzzierom.

Medzinárodný festival Trnavské organové dni bude pokračovať aj v septembri. V utorok 29. septembra bude otvorenie výstavy „Kráľovský hudobný nástroj v slobodnom kráľovskom meste“ v Štátnom archíve v Trnave, ktorá potrvá do konca roka 2020.

Ulož ako PDF
Napísal 25. júla 2020 21:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.