reklama

Hudobníci z celého sveta rozozvučia Baziliku sv. Milkuláša. Začínajú Trnavské organové dni

Vedeli ste, že organ je považovaný za kráľovský hudobný nástroj? Práve jedinečná komplexnosť zvuku z neho robí obdivuhodný inštrument, ktorý si budete môcť naplno vychutnať v rámci festivalu Trnavské organové dni Otvárací koncert sa uskutoční v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave, a to už v piatok 27. júla 2018.

Počas 23. ročníka festivalu sa v Trnave opäť predstaví hudobná špička v hre na organ. Hviezdou otváracieho koncertu bude všestranný inštrumentálny génius Johannes Skudlik, pôvodom z Nemecka, ktorý počas svojej bohatej kariéry vydal už viac ako 30 albumov. Jeho dirigentské umenie si mohli vychutnať fanúšikovia po celom svete, vystupoval v najprestížnejších koncertných sálach a chrámoch. Teraz zavíta aj do Trnavy.

V jeho podaní si budete môcť vypočuť diela velikánov ako sú Johann Sebastian Bach, César Franck, Theodor Dubois, Pierre Cochereau či Franz Liszt. Okrem Skudlika sa však v Malom Ríme postupne predstavia hviezdy organovej scény z Francúzska, Talianska či Japonska. V nevšednej kombinácii s dvomi barokovými gambami vystúpia Američan Jose Vazquez a Rakúšanka Lucia Krommer. V rámci celkovo siedmich koncertov tak zaznejú na organoch v Bazilike sv. Mikuláša diela barokových, ale aj postmoderných autorov.


Bazilika sv. Mikuláša

Ilustračné foto: Trnava Tourism

Bazilika sv. Mikuláša je skutočným architektonickým skvostom s výnimočným interiérom. Okrem iného sa stala aj pútnickým miestom vďaka milostivému obrazu Panny Márie.

Historické organy v Trnavskej bazilike pochádzajú z obdobia baroka a romantizmu, jeden z nich, pozitív Valentina Arnolda z roku 1783, dokonca získal ocenenie Fénix – kultúrna pamiatka roka. Bazilika sv. Mikuláša ponúka unikátne priestory, v ktorých zvuk organov skutočne vynikne. Aj preto sa tu Trnavské organové dni konajú už po 23.-krát.

Za vznikom tohto podujatia stojí Stanislav Šurin z Bachovej spoločnosti na Slovensku, pod vedením ktorého v rámci festivalu odznelo už viac ako 100 koncertov, najmä organových recitálov.

Medzi tie najvýznamnejšie patria vystúpenia slávneho českého skladateľa Petra Ebena, Francúza Oliviera Latryho, Američana Davida di Fiore či Taliana Massima Nosettiho. Zážitok z netradičných koncertov tohto ročníka umocní prehliadka mesta, ktoré určite má čo ponúknuť.

Ak sa rozhodnete zavítať do Trnavy autom, nemusíte si robiť starosti ani s parkovaním. Na Radlinského ulici hneď za hradbami starého mesta môžete zaparkovať počas víkendu úplne zadarmo.

(ts)

Podrobný program:
Koncerty začínajú vždy o 20.00 h. v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave

Piatok, 27. júl 2018
JOHANNES SKUDLIK / D
J. S. Bach, C. Franck, Th. Dubois, P. Cochereau, F. Liszt

Nedeľa, 29. júl 2018
WLADYSLAW SZYMANSKI / PL
J. P. Sweelinck, G. Morandi, F. Mendelssohn, M. Surzyński, A. Rubinstein, L. Boëllmann

Nedeľa, 5. august 2018
KEIKO INOUE / JP
G. Frescobaldi, J. S. Bach, G. Böhm, F. Mendelssohn, R. Schumann, Th. Dubois

Nedeľa, 12. august 2018
PRZEMYSLAW KAPITULA / PL
G. Muffat, L. van Beethoven, S. Scheidt, F. Moretti, F. Nowowiejski, V. Petrali, L. Boëllmann

Nedeľa, 19. august 2018
ANDREJ HARINEK, organ / SK
LUCIA KROMMER, viola da gamba / Rakúsko
JOSE VAZQUEZ, viola da gamba / USA
J. C. Kerll, J. M. Nicolai, A. Kühnel, M. S. von Seidl, M. Benedicta von Satori, J. Schenck, J. M. Leffloth

Nedeľa, 26. august 2018
GIAMPAOLO DI ROSA / IT
G. Gabrieli, A. Scarlati, J. S. Bach, G di Rosa

Piatok, 31. august 2018
GERAUD GUILLEMOT, organ / FR
SOLVEIG ROUSSE, trombón / FR
G. Cavazonni, M. Godard, J. S. Bach, S. Scheidt, J. Pachelbel, G. Frescobaldi

Ulož ako PDF
Napísal 21. júla 2018 8:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.