reklama

Trnavské organové dni budú na oboch organoch

V piatok 10. augusta o 20. hodine sa začína v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša už 17. ročník obľúbeného festivalu Trnavské organové dni. Festival dostáva tento rok nový rozmer.

Poslucháči si okrem jubilujúceho storočného veľkého romantického organa z roku 1912 budú môcť na koncertoch vypočuť aj čerstvo zreštaurovaný barokový organ Valentina Arnolda z roku 1783.

Reštaurovanie vzácneho historického organa sa uskutočnilo vďaka účelovo viazanému daru pána Pavla Arnolda (z Bratislavy a Neftenbachu –Švajčiarsko), ktorý je priamym potomkom staviteľa nástroja a vďaka príspevku farnosti Trnava-mesto. Tento nástroj, ktorý je najstarším organom v Trnave, zreštaurovali členovia komory reštaurátorov Slovenska, výtvarnú časť Peter Gregvorek a nástrojovú časť Ján Valovič.

Trnavská bazilika teraz disponuje dvomi vzácnymi historickými organmi, z ktorých každý svojím jedinečným zvukom reprezentuje odlišný zvukový ideál, a stáva sa unikátnym priestorom pre liturgickú hudbu a koncerty duchovnej hudby.

Na siedmich koncertoch festivalu sa predstavia umelci nielen zo Slovenska, ale aj Poľska, Nemecka, Talianska, Českej republiky, USA a Francúzska. Úvodný koncert 10. augusta bude patriť starej hudbe a prezentácii zreštaurovaného organového pozitívu Valentina Arnolda. Zaznie stará hudba, sólové organové skladby a komorné diela v podaní organistu Stanislava Šurina, huslistky Blanky Pavlovičovej a sopranistky Hildy Gulyasovej. Husle s organom zaznejú na festivale, tentokrát „romanticky“, aj 9. septembra.

Interpretmi budú organista Mário Sedlár a český huslista Jakub Černohorský. Festival poctí svojou účasťou na Slovensku známy vynikajúci organový virtuóz David di Fiore. Poľsko zastúpi Przemyslaw Kapitula z Varšavy. Skladbami predovšetkým talianskych a francúzskych skladateľov rozoznie organy baziliky Alessandro Bianchi.

Záverečný recitál bude patriť francúzskej organovej legende – svetoznámemu parížskemu organistovi a skladateľovi Danielovi Rothovi, ktorý je svojím virtuóznym interpretačným umením a postom titulárneho organistu v slávnom parížskom chráme St. Sulpice priamym nasledovníkom veľkých francúzskych organistov – skladateľov ako Charles Maria Widor a Marcel Dupré.

Trnavské organové dni sa konajú pod záštitou primátora mesta Trnavy Ing. Vladimíra Butka a vďaka finančnej podpore mesta Trnavy, Ministerstva kultúry SR a Poľského inštitútu v Bratislave.

(Tlačová správa mesta Trnava)

Plagát (klikni pre zväčšenie)

Ulož ako PDF
Napísal 7. augusta 2012 9:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavské organové dni budú na oboch organoch”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.