reklama

Trnavské organové dni budú na oboch organoch

V piatok 10. augusta o 20. hodine sa začína v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša už 17. ročník obľúbeného festivalu Trnavské organové dni. Festival dostáva tento rok nový rozmer.

Poslucháči si okrem jubilujúceho storočného veľkého romantického organa z roku 1912 budú môcť na koncertoch vypočuť aj čerstvo zreštaurovaný barokový organ Valentina Arnolda z roku 1783.

Reštaurovanie vzácneho historického organa sa uskutočnilo vďaka účelovo viazanému daru pána Pavla Arnolda (z Bratislavy a Neftenbachu –Švajčiarsko), ktorý je priamym potomkom staviteľa nástroja a vďaka príspevku farnosti Trnava-mesto. Tento nástroj, ktorý je najstarším organom v Trnave, zreštaurovali členovia komory reštaurátorov Slovenska, výtvarnú časť Peter Gregvorek a nástrojovú časť Ján Valovič.

Trnavská bazilika teraz disponuje dvomi vzácnymi historickými organmi, z ktorých každý svojím jedinečným zvukom reprezentuje odlišný zvukový ideál, a stáva sa unikátnym priestorom pre liturgickú hudbu a koncerty duchovnej hudby.

Na siedmich koncertoch festivalu sa predstavia umelci nielen zo Slovenska, ale aj Poľska, Nemecka, Talianska, Českej republiky, USA a Francúzska. Úvodný koncert 10. augusta bude patriť starej hudbe a prezentácii zreštaurovaného organového pozitívu Valentina Arnolda. Zaznie stará hudba, sólové organové skladby a komorné diela v podaní organistu Stanislava Šurina, huslistky Blanky Pavlovičovej a sopranistky Hildy Gulyasovej. Husle s organom zaznejú na festivale, tentokrát „romanticky“, aj 9. septembra.

Interpretmi budú organista Mário Sedlár a český huslista Jakub Černohorský. Festival poctí svojou účasťou na Slovensku známy vynikajúci organový virtuóz David di Fiore. Poľsko zastúpi Przemyslaw Kapitula z Varšavy. Skladbami predovšetkým talianskych a francúzskych skladateľov rozoznie organy baziliky Alessandro Bianchi.

Záverečný recitál bude patriť francúzskej organovej legende – svetoznámemu parížskemu organistovi a skladateľovi Danielovi Rothovi, ktorý je svojím virtuóznym interpretačným umením a postom titulárneho organistu v slávnom parížskom chráme St. Sulpice priamym nasledovníkom veľkých francúzskych organistov – skladateľov ako Charles Maria Widor a Marcel Dupré.

Trnavské organové dni sa konajú pod záštitou primátora mesta Trnavy Ing. Vladimíra Butka a vďaka finančnej podpore mesta Trnavy, Ministerstva kultúry SR a Poľského inštitútu v Bratislave.

(Tlačová správa mesta Trnava)

Plagát (klikni pre zväčšenie)

Ulož ako PDF
Napísal 7. augusta 2012 9:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavské organové dni budú na oboch organoch”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.