reklama

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o tringeltoch

Tuzér, dýško tip, tringelt – rôzne pomenovania pre rovnaký úkon. V skratke ide o spôsob odmeny za dobré jedlo či obsluhu. V spoločnosti je veľmi často diskutovaná, a názory ľudí sa pri nej odlišujú.

Ak obsluhujúci personál, ani kvalita podávaného jedla nesplní vašu spokojnosť, je úplne normálne nedať žiadny tringelt. Samozrejme treba si uvedomiť a rozlišovať do akej prevádzky prídeme. Ak vstúpime napríklad do pivárne s možnosťou jedla, neočakávajte príliš vysoké štandardy.

Ak by takáto piváreň prekvapila, treba to dať jasne najavo. Pri priemernej spokojnosti vo výške 10% zo sumy vášho účtu a pri nadpriemernej vo výške 15%.

Vďaka tomuto globálnemu odmeňovaciemu systému vie obsluha rozoznať vašu spokojnosť. Navyše je to dôležité kritérium, ktoré barmani a čašníci zohľadňujú pri výbere svojho nového pracoviska.

Pokiaľ bolo Vaše jedlo aj obsluha v poriadku, je slušné túto spokojnosť vyjadriť v podobe tringeltu, aj keď ste išli napríklad len na denné menu v Trnave. Kde sa nedávajú tringelty alebo dýška, nie je ani dobrá obsluha, lebo tá pracuje tam, kde ich dostane.

tring-promenu1

Ilustračné foto

Veľa prevádzok a aj reštaurácie v Trnave neprijímajú tip na platobnú kartu. Ak by sa náhodou táto situácia stala, a nemali by ste pri sebe hotovosť, je normálne a slušné sa ospravedlniť a aspoň poďakovať za dobrú obsluhu. Veľakrát to pre čašníka znamená omnoho viac a je to pre neho aj vyššia odmena v stresovom a rušnom prostredí, lebo ho to povzbudí do ďalšieho dňa a ďalšej práce.

Na druhej strane, ak je obsluha nepríjemná, neochotná prispôsobiť sa vašim požiadavkám a prosbám a slovíčka ako “Páči sa ” a “ Ďakujem” sú pre ňu neznáme, je úplne normálne, aby tringelt za svoje služby nedostala.

1. V zahraničí tringelt veľakrát pripočítajú k vášmu účtu
Ak ste na obede či večeri v zahraničí, skotrolujte, či už tringelt nie je zarátaný v účte. Často sa označuje ako “fee”.

2. Čašníčky, nosiace červenú košeľu alebo oblečenie, zarobia na tringeltoch viac
Podľa štúdie uverejnenej v roku 2010 v “European Journal of Social Psychology” je červená farba na ženách považovaná za sexy farbu. A ak je muž obslúžený sexy ženou, profesionalita ide na druhú koľaj a pekné dýško je vo vašom vrecku.

3. Obsluhujúci čašník, ktorý sa predstaví svojím menom, dostane viac
Môže sa to zdať ako nie príliš dôležitý bod, no opak je pravdou. Ak hostí pekne privítate, predstavíte sa im menom a odporučíte vaše obľúbené jedlá, vznikne pri stole dôvera ku Vám a hostia sa tak lepšie cítia. A od koho môžete dostať vyšší tringelt? Od zlého a nervózneho hosťa alebo od niekoho, čo si užíva návštevu Vašej reštaurácie?

4. Tringelt, ktorý je položený na stole, je v Japonsku urážkou
Ak by ste sa išli najesť do Japonska, Vašu spokojnosť dajte najavo vložením tringeltu do bielej obálky. Peniaze položené voľne na stole sú prejavom urážky.

5. Korene slova tringelt siahajú až do Nemecka. Toto slovo pochádza zo slovného spojenia “Trinkgelt”

Marián Holenka, ProMenu.sk

Objavte ponuku svojej obľúbenej reštaurácie na portáli ProMenu alebo stiahnutím aplikácie.

appstore

google-play

pro-menu-banner-cl

Ulož ako PDF
Napísal 17. augusta 2016 8:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o tringeltoch”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.