reklama

Kvôli dažďu presunuli Trnavský blšák, Trh dobrovoľníctva a cyklopodujatia na 1. októbra

Vytrvalý sobotný dážď mal za následok zrušenie a preloženie troch naplánovaných podujatí – Trhu dobrovoľníctva, Trnavského blšáku a sprievodného cykloprogramu k Európskemu týždňu mobility. Všetky sa napokon uskutočnia v náhradnom termíne – v sobotu 1. októbra.

Trh dobrovoľníctva je podujatie, ktoré organizuje mesto v spolupráci s dobrovoľníckymi organizáciami, ktoré so samosprávou dlhodobo úzko spolupracujú.

Akcia sa uskutoční na Štefánikovej ulici pri mestskej veži od 9. do 13. hodiny. Táto časť bude uzavretá pre dopravu a na parkovacích miestach budú stáť stánky jednotlivých organizácií.

Univerzitná rada Univerzity sv. Cyrila a Metoda záujemcom porozpráva viac o AZU, teda o aktivitách zvyšujúcich úspech.

Zástupcovia Univerzitnej rady mesta Trnavy predstavia projekt KOLOKOLO. Ide o výpožičku bicyklov pre študentov UCM, vďaka ktorým sa budú môcť jednoduchšie a rýchlejšie presúvať po meste medzi tromi fakultami.

Centrum Koburgovo n. o. odprezentuje svoje preventívne programy a aktivity zamerané na komunitnú inklúziu.

Trnavská arcidiecézna charita v súčasnosti realizuje projekt Streetwork v Trnave, vďaka ktorému sa naše mesto stáva krajším.

Kubik nápadov určite zaujme návštevníkov nielen informáciami o svojich aktivitách, ale aj praktickým mini workshopom, na ktorom bude možné vyrobiť si vlastný odznak.

Liga za ľudské práva poskytuje cudzincom žijúcim v Trnave bezplatné právne poradenstvo a možnosť sprevádzania na úradoch. Bližšie informácie získate v ich stánku.

Úsmev ako dar predstaví nízkoprahové Centrum Mak z Coburgovej ulice, ktoré ponúka deťom vo veku 3 až 7 rokov možnosť chodiť na rôzne záujmové krúžky, kde sa im venujú dobrovoľníci a animátori. Okrem toho poskytuje svoje služby 26 rómskym rodinám z tejto lokality.

Trh dobrovoľníctva poskytne priestor aj pre projekty pilotného ročníka Participatívneho rozpočtu pre Trnavu. Práve v týchto dňoch začína Mesto Trnava v spolupráci s ich občianskymi koordinátormi i dobrovoľníkmi realizovať prvé tri z nich.

blsak-1
Trnavský blšák

Ilustračné foto

Trnavský blšák sa uskutoční rovnako v sobotu 1. októbra 2016 od 9. do 13. hodiny pred radnicou.

Na Blšáku má predávať viac ako 80 predajcov a predajkýň, u ktorých si môžete zakúpiť zachovalé sezónne oblečenie, topánky, potreby do domácnosti, drobný nábytok, či dekoratívne doplnky za priaznivé ceny.

Okrem toho tu nájdete aj rozličné poklady v podobe jemného porcelánu, unikátnych kníh či starožitností.

V prvý októbrový deň si prídu na svoje aj priaznivci cyklistiky a bicyklov.

V rámci Európskeho týždňa mobility bol pripravený zaujímavý program, daždivé počasie však snahy organizátorov zmarilo. Náhradný termín podujatí, ktoré si môžete pozrieť nižšie, je sobota 1. október 2016.

Cyklobazár

9.00 – 13.00 h pešia zóna pred radnicou

Organizátori obľúbeného Blšáku pripravili v spolupráci s mestom pri príležitosti ETM špeciálnu blšákovú sekciu Cyklobazár. Poskytne priestor pre tých, ktorí by radi posunuli už nepotrebné bicykle či príslušenstvo k nim do rúk novým majiteľom.

Mestská polícia mesta Trnavy

14.00 – 17.00 h, Štefánikova ulica

Príslušníci mestskej polície porozprávajú viac o policajnej cyklohliadke a jej práci. Budete si môcť obzrieť ich uniformy, helmy i bicykle, na ktorých si budú môcť záujemcovia dokonca aj zajadiť. Dozviete sa viac i tom, ako by sa mali správať cyklisti v cestnej premávke a ako by sa malo jazdiť na pešej zóne.

Bikelab

14.00 – 17.00 h, Štefánikova ulica

Čo je to Bikelab? Skvelá vec, ktorá prinesie aktivity, aké nezažijete každý deň:

Cukrová vata na bicykloch: túto sladkú dobrotu si budete musieť sami vybicyklovať. Bicykel pripojený na hlavu stroja na cukrovú vatu sa roztočí len vtedy, keď poriadne zaberiete do pedálov. Experimentátori budú mať možnosť skúsiť si na paličku natočiť vlastnú vatu.

Kreslenie bicyklom: špeciálne nástavce pripevnené na bicykel kreslia počas jazdy kriedou na zem čiaru. Bicyklovaním sa tak dajú vytvoriť originálne obrazy. Aktivita je vhodná nielen pre deti, ale aj pre hravých dospelých.

Goldsprint: adrenalínová obdoba pretekov na 500 metrov. Súťažiaci sa posadia na špeciálne ukotvené bicykle typu „fixed gear“ s pevným prevodom a po odštartovaní majú jediný cieľ – prejsť trať rýchlejšie ako súper. Žiadny voľnobeh, žiadne brzdenie, len čistý adrenalín.

Tematická prehliadka na bicykloch – Trnava očami architekta, mesto na prahu moderny

15.00 h, štart: Hospodárska 34

Architekt Miroslav Beňák vás na bicykloch zavedie k najzaujímavejším industriálnym pamiatkam mesta Trnava. Účastníkom priblíži nepovšimnuté, no v minulosti významné objekty a miesta, ktoré formovali rozvoj a vzhľad Trnavy od polovice 19. storočia až po súčasnosť.

Plánovaná trasa prehliadok zavedie nadšencov aj za hradby historického centra mesta a predstaví im nový uhol pohľadu na Bellušov vodojem, trnavský cukrovar, ale aj kontroverzné objekty a sídliská z obdobia socializmu.

Ulož ako PDF
Napísal 19. septembra 2016 9:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.