reklama

Prvá na Slovensku. Trnava bude mať na budúci rok pri stanici cyklovežu na parkovanie bicyklov

Vyše jedenásť metrov vysokú vežu určenú na automatické parkovanie 118 bicyklov chce v roku 2017 postaviť mesto Trnava pri železničnej stanici. Projekt ohlásila radnica prostredníctvom tlačovej správy.

Trnavská samospráva podporuje rozvoj nemotorovej dopravy v meste a snaží sa vytvárať svojim občanom vhodné prostredie na to, aby mohli nechať auto doma a presúvať sa v rámci mesta pohodlne na bicykli. Výhodou je nielen obmedzenie znečisťovania ovzdušia, ale odpadajú aj problémy s hľadaním miesta na parkovanie auta.

Základom je kvalitná sieť cyklotrás (pozrite si ich aktuálnu mapu), na ktorej samospráva koncepčne pracuje už niekoľko rokov. Ďalšou podmienkou toho, aby ľudia bicykle používali, je, aby mali možnosť bezpečne ich zaparkovať bez obáv z krádeže.

Jedným z plánovaných projektov je aj cykloveža – 11,5 m vysoká dvanásťuholníková stavba na betónovom základe s kostrou zo železa a plášťom zo skla, ktorá poskytne automatický samoobslužný systém úschovy bicyklov.

„Výhodou takéhoto parkovania je, že si spolu s bicyklom môžete uschovať aj prilbu, reflexnú vestu či iné príslušenstvo. Kapacita cykloveže je 118 bicyklov na ploche 8,37 x 8,37 m. Okrem klasických bicyklov tu bude možné zaparkovať aj elektrobicykle až do hmotnosti 50 kg. Priestor bude sledovaný kamerovým systémom, takže cykloveža poskytne ochranu nielen pred vplyvmi počasia, ale aj pred odcudzením,“ približuje pripravovaný projekt mesto v tlačovej správe.

Trnavská cykloveža bude stáť pred železničnou stanicou. Cyklistom uľahčí dochádzanie za prácou či štúdiom.

cykloveza
Cykloveža bude mať kapacitu 118 bicyklov

„Už nebude nutné zápasiť každé ráno o voľné miesto na parkovanie pred stanicou s ostatnými autami, postačí sa doviezť na bicykli a bezpečne ho zaparkovať v cykloveži. Projekt je naplánovaný na budúci rok, pričom od vybudovania betónového základu je potrebných asi šesť mesiacov na dokončenie celej stavby,“ odhaduje trnavská radnica.

Postup pre zaparkovanie bicykla je jednoduchý: priveziete sa k cykloveži, podľa názorného návodu na monitore (môžete si ho pozrieť na videu) vložíte bicykel dnu a automat vám vydá lístok.

Celý proces netrvá ani pol minúty. Každý bicykel má priradenú vlastnú jedinečnú pozíciu, na ktorú ho dopraví zakladací výťahový systém. Po svojom návrate vložíte lístok do čítačky a tá vám automaticky vyráta sumu na zaplatenie. Poplatok bude možné uhradiť v hotovosti i poslaním SMS správy.

Cyklovežu zrealizuje na kľúč spoločnosť Bikeproject, ktorá je jediným európskym dodávateľom ponúkajúcim tento druh bezpečného uskladnenia bicyklov.

„Ich cykloveže sa nadchádzajú zatiaľ iba v Českej republike, konkrétne v Hradci Králové a v Přerove. Trnava sa tak stane prvým mestom na Slovensku a tretím v Európe s automatizovanou cyklovežou,“ konštatuje mesto Trnava.

cykloveza-parking
Systém zaparkuje bicykel automaticky

Ulož ako PDF
Napísal 20. septembra 2016 7:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Prvá na Slovensku. Trnava bude mať na budúci rok pri stanici cyklovežu na parkovanie bicyklov”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.