reklama

Jedľa z Horných Orešian je na ceste do Bruselu. Bude ozdobou Vianoc na svetoznámom Grand Place

Svetoznáme námestie Grand Place v Bruseli ozdobí počas blížiacich sa vianočných sviatkov jedľa z Horných Orešian. Približne 40-ročný strom vybrali spomedzi desiatok uchádzačov. Strom zo Slovenska bude v sídle Európskej únie symbolizovať predsedníctvo našej krajiny.

Jedľu obrovskú darovala rodina Horváthovcov z Horných Orešian, časti Majdánske.

Majitelia pozemku sa rozhodli strom dať odstrániť pretože ohrozoval statiku budovy ako aj bezpečnosť ľudí. Jedľa však nevyjde navnivoč, ale stane sa z nej vianočný strom v hlavnom meste Európy.

Brat majiteľa krásneho ihličňanu Marián Horváth odhaduje vek vyše dvadsať metrov vysokého stromu na asi 40 rokov.

„Jedľu sme vysadili v roku 1980. Išlo o dvoj či trojročnú sadenicu, takže odhadujeme, že strom má maximálne do 40 rokov,“ konštatoval M. Horváth s dovetkom, že dodnes si dobre pamätá, ako jedľu sadili. „Takáto bola maličká,“ naznačil rukou ani nie do výšky pásu.

jedla1

jedla2
Jedľa rástla pri rodinnom dome Horváthovcov od roku 1980

Ako uviedol generálny riaditeľ Lesy SR Marián Staník, vypílenie stromu pripravovali lesníci približne týždeň. Transport potrvá niekoľko dní, strom bude v Bruseli do konca týždňa.

„Výber vianočného stromu pozostával z výberu rádovo desiatok adeptov. Jedľa z Horných Orešian má krásny tvar, mohutnú korunu, požadovanú výšku, a preto bude pekným symbolom Vianoc v Bruseli,“ povedal M. Staník.

„Je mi veľmi ľúto, že taký krásny strom opúšťa našu obec, ale som rada, že nás bude reprezentovať v Bruseli,“ poznamenala starostka Horných Orešian Jarmila Petrovičová.

Jedľa obrovská sa na Slovensku vysádza najmä v mestských parkoch v menších skupinkách alebo ako solitérny strom.

jedla3

jedla4
Po vypílení počítali letokruhy. Narátali ich asi štyridsať

Ulož ako PDF
Napísal 14. novembra 2016 10:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Jedľa z Horných Orešian je na ceste do Bruselu. Bude ozdobou Vianoc na svetoznámom Grand Place”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.