reklama

Fotograf Peter Lančarič bude na pešej zóne 30 dní ukazovať svoje súkromie. Reaguje tak na správanie sa ľudí na sociálnych sieťach

Prvá tohtoročná výstava v Galérii Výklad na Hlavnej ulici v Trnave patrí fotografovi Petrovi Lančaričovi, ktorý verejnosti predstaví svoj multimediálny, výstavný projekt EXPOZÍCIA. Od 18. januára do 18. februára 2017 budú môcť okoloidúci diváci na pešej zóne v Trnave nahliadnuť do autorovho súkromia.

Výstavný projekt EXPOZÍCIA sa pohráva s rozličnými výkladmi tohto slova. Neodkazuje tak iba na médium samotnej fotografie, ale aj na galerijnú činnosť, kedy sa metaforicky povedané, na svetlo sveta vynáša niečo, čo ešte nebolo videné.

Niečo, čím by sa jednotlivec alebo inštitúcia mohla prezentovať ako výnimočným a hodným obdivu v očiach druhých. Vo fotografii expozícia predstavuje dobu osvitu, teda proces, počas ktorého je svetlocitlivý záznamový materiál (celuloidový film / digitálny čip) vystavený svetelnému žiareniu.

„Rozhodol som sa po dobu 30 dní exponovať svoje súkromie. V prenesenom význame bude svetlocitlivá intimita vystavená žiareniu okoloidúcich divákov. Zaujal som tak kritické stanovisko k tomu, ako ľudia chorobne vystavujú na obdiv svoje súkromie na sociálnych sieťach. Súkromie sa dostáva do polohy akejsi komodity, s ktorou niektorí jedinci podnikajú,“ približuje EXPOZÍCIU Peter Lančarič.


Plagát

Kurátor výstavy Peter Molari vyslovuje rečnícku otázku: „Je schopnosť exponovať svoj domáci, intímny život ukážkou odvahy, alebo iba hranou pózou?“ a ďalej dodáva: „Autor tak kladie pred nás otázky viažuce sa na súčasné fenomény masovej zábavy vzťahujúcej sa, či už na televízne reality show, alebo generáciu súčasných celebrít nachádzajúcich slávu prostredníctvom internetu. Poukazuje aj na slabosť nás, divákov, často podliehajúcich lákadlám sveta preexponovaného takýmito obrazmi reality, teda tým, čo francúzsky filozof Paul Virilio nazýva optoelektronický fetišizmus.“

Tento výstavný projekt stiera hranice medzi súkromným a verejným v kontexte online a offline sveta. Poukazuje tak na morálne a etické otázky 21. storočia, ku ktorým sa v rámci výstavného projektu EXPOZÍCIA uskutoční aj odborná diskusia.

Peter Lančarič sa vo svojej tvorbe programovo venuje intimite, identite a súkromiu.

Výstavný projekt EXPOZÍCIA je zároveň súčasťou autorovho autobiografického skúmania skrz rôzne výtvarné médiá.

Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční 18. 1. 2017 o 19. hodine v Trnave pred Galériou Výklad. Výstava potrvá do 18. februára.

Ulož ako PDF
Napísal 13. januára 2017 8:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Fotograf Peter Lančarič bude na pešej zóne 30 dní ukazovať svoje súkromie. Reaguje tak na správanie sa ľudí na sociálnych sieťach”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.