reklama

Mesto chce v tomto roku priniesť viacero nových projektov v oblasti životného prostredia

Na údržbu, zlepšovanie a skrášľovanie životného prostredie je v tohtoročnom rozpočte mesta Trnava vyčlenených takmer 2,5 milióna eur.

Podstatnú časť peňazí zhltne základná údržba zelene – kosenie trávnikov, jarné vyhrabávanie trávnatých plôch, jesenné hrabanie lístia, odburinenie krov, rezy živých plotov a drevín či polievanie. Tie činnosti budú stáť v tomto roku asi 925-tisíc eur.

Mesto plánuje v roku 2017 kosiť prostredníctvom dodávateľskej firmy päťkrát, v centrálnej mestskej zóne sedemkrát.

Mestskými kosačkami je naplánovaných sedem kosieb a v centrálnej mestskej zóne ich má byť podľa potreby 15 až 25.

Na asanácie a riešenie havarijného stavu drevín použije mesto asi 70-tisíc eur, ďalších 40-tisíc eur z rozpočtu je určených na odborné ošetrenie vytypovaných stromov na území mesta.

V Trnave má v tomto roku pribudnúť asi 400 nových stromov, rozpočet počíta v tejto položke so sumou 50-tisíc eur.


Mesto plánuje v roku 2017 vysadiť 400 nových stromov

Ilustračné foto

Na výsadbu a tvorbu ostatnej zelene kvetinových záhonov je vyčlenených na rok 2017 80-tisíc eur.

Do tejto kategórie patrí nákup a výsadba krov formou solitér, skupín, živých plotov podľa požiadaviek obyvateľov a výborov mestských častí, nákup a výsadba trvaliek do novytvorených záhonov a nákup osiva, výsev a počiatočná starostlivosť o kvetinové lúky, nákup, vysadenie, údržba a odstránenie kvetín v novovytvorených dočasných mobilných záhonoch, ako aj v zelených ostrovčekoch na Trojičnom a Univerzitnom námestí alebo letničky, dvojročky, trvalky do mobilných nádob, kvetinových pyramíd, stĺpov a podobne na na Hlavnej, Hviezdoslavovej, Hornopotočnej a Kapitulskej ulici.

Na realizáciu projektov v oblasti životného prostredia plánuje trnavská radnica požiť takmer 500-tisíc eur.

Na ulici Gejzu Dusíka má byť umiestnený relaxačný, herný a fit mobiliáru na verejných uličných priestoroch podľa jedného z námetov projektu Mestské zásahy Trnava 2016 v hodnote 60-tisíc eur, na nové prvky drobnej architektúry je určených 30-tisíc eur, na začiatok obnovy parčíku na Kapitulskej ulici pôjde 10-tisíc eur.

V roku 2017 majú začať práce na komplexnej obnove priestoru námestia SNP za 90-tisíc eur. Pôjde o rekonštrukciu územia nadväzujúceho na pešiu zónu pred okresným súdom až po Rázusovu ulicu a ulicu A. Žarnova. Súčasťou stavby bude aj prezentácia „Dolnej brány“ pri okresnom súde. Dokončenie investície je plánované v roku 2018.

V lesoparku pod Kolibou budú v roku 2017 pokračovať úpravy začaté v minulom roku v rozsahu vybudovania vychádzkovej a bežeckej trasy, vybudovania drevenej terasy nad mokraďou, rekonštrukcie pôvodného verejného osvetlenia, osadenia nového mobiliáru a infopanelov a sadových úprav. Predpokladaná výška investície je 100-tisíc eur.

Rovnakú sumu chce mesto použiť na výstavbu lávky na hornom rybníku v Kamennom mlyne. Cieľom zámeru za 100-tisíc eur je umožnenie pohybu a pobytu verejnosti nad vodnou hladinou rybníka v areáli Kamenného mlyna.

Vybudovaná bude lávka s plávajúcimi stromami a vodnou záhradou. Mesto chce realizáciou tohto projektu zatraktívniť rekreačné územie Kamenného mlyna o prvky, ktoré verejnosti ponúknu ďalšie možnosti ochladenia sa v čase letných horúčav.

Trnavská radnica chce v roku 2017 vybudovať v každej mestskej časti nové studne, ktoré budú slúžiť ako zdroj vody pre zalievanie verejnej zelene. Realizácia zámeru bude stáť asi 50-tisíc eur.

Ďalších 50-tisíc eur použije mesto Trnava na projektovú prípravu a realizáciu rôznych typov adaptačných opatrení na očakávané dopady zmeny klímy na území mesta. Pôjde najmä o zabezpečenie rôznych typov tienenia, rôznych foriem zadržiavania zrážkovej vody, ochladzovania prostredia vodou, realizáciu strešnej a vertikálnej zelene a ďalších.

V tomto roku vytvorí samospráva mobilné priestorové kreatívne záhony Garden Art prostredníctvom horizontálnych a vertikálnych konštrukcií za 30-tisíc eur, na obnovu súčasného stavu dvoch okružných križovatiek – Trstínska – Cukrová a Bučianska – Veterná je v rozpočte 20-tisíc eur.

So sumou 20-tisíc eur sa počíta na odstraňovanie nefunkčných, technicky zlých a nepoužívaných spevnených plôch po bývalých detských a športových ihriskách na verejných priestranstvách.

Asi štvrť milióna eur použije mesto v roku 2017 na vytvorenie projektových dokumentácií na modernizáciu, estetizáciu a úpravy obytných súborov Zátvor, Vodáreň, na Hospodárskej ulici, humanizáciu okolia nákupného strediska Casalle, revitalizáciu vnútrobloku Na hlinách 42 – 64 či realizáciu prvkov drobnej architektúry.

Projekty si nechá mesto vypracovať aj na rekonštrukciu Ružového parku, parčíku za Synagógou, Parku Janka Kráľa, parčíku na Kapitulskej ulici, parku pri Kalvárii, úpravu detského ihriska Agátka na Družbe, na Námestí Konštancie či riešenia už spomínanej drevenej lávky na pilótach nad vodnou hladinou rybníka v Kamennom mlyne.

Ulož ako PDF
Napísal 17. januára 2017 9:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto chce v tomto roku priniesť viacero nových projektov v oblasti životného prostredia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.