reklama

Mesto chce v tomto roku priniesť viacero nových projektov v oblasti životného prostredia

Na údržbu, zlepšovanie a skrášľovanie životného prostredie je v tohtoročnom rozpočte mesta Trnava vyčlenených takmer 2,5 milióna eur.

Podstatnú časť peňazí zhltne základná údržba zelene – kosenie trávnikov, jarné vyhrabávanie trávnatých plôch, jesenné hrabanie lístia, odburinenie krov, rezy živých plotov a drevín či polievanie. Tie činnosti budú stáť v tomto roku asi 925-tisíc eur.

Mesto plánuje v roku 2017 kosiť prostredníctvom dodávateľskej firmy päťkrát, v centrálnej mestskej zóne sedemkrát.

Mestskými kosačkami je naplánovaných sedem kosieb a v centrálnej mestskej zóne ich má byť podľa potreby 15 až 25.

Na asanácie a riešenie havarijného stavu drevín použije mesto asi 70-tisíc eur, ďalších 40-tisíc eur z rozpočtu je určených na odborné ošetrenie vytypovaných stromov na území mesta.

V Trnave má v tomto roku pribudnúť asi 400 nových stromov, rozpočet počíta v tejto položke so sumou 50-tisíc eur.


Mesto plánuje v roku 2017 vysadiť 400 nových stromov

Ilustračné foto

Na výsadbu a tvorbu ostatnej zelene kvetinových záhonov je vyčlenených na rok 2017 80-tisíc eur.

Do tejto kategórie patrí nákup a výsadba krov formou solitér, skupín, živých plotov podľa požiadaviek obyvateľov a výborov mestských častí, nákup a výsadba trvaliek do novytvorených záhonov a nákup osiva, výsev a počiatočná starostlivosť o kvetinové lúky, nákup, vysadenie, údržba a odstránenie kvetín v novovytvorených dočasných mobilných záhonoch, ako aj v zelených ostrovčekoch na Trojičnom a Univerzitnom námestí alebo letničky, dvojročky, trvalky do mobilných nádob, kvetinových pyramíd, stĺpov a podobne na na Hlavnej, Hviezdoslavovej, Hornopotočnej a Kapitulskej ulici.

Na realizáciu projektov v oblasti životného prostredia plánuje trnavská radnica požiť takmer 500-tisíc eur.

Na ulici Gejzu Dusíka má byť umiestnený relaxačný, herný a fit mobiliáru na verejných uličných priestoroch podľa jedného z námetov projektu Mestské zásahy Trnava 2016 v hodnote 60-tisíc eur, na nové prvky drobnej architektúry je určených 30-tisíc eur, na začiatok obnovy parčíku na Kapitulskej ulici pôjde 10-tisíc eur.

V roku 2017 majú začať práce na komplexnej obnove priestoru námestia SNP za 90-tisíc eur. Pôjde o rekonštrukciu územia nadväzujúceho na pešiu zónu pred okresným súdom až po Rázusovu ulicu a ulicu A. Žarnova. Súčasťou stavby bude aj prezentácia „Dolnej brány“ pri okresnom súde. Dokončenie investície je plánované v roku 2018.

V lesoparku pod Kolibou budú v roku 2017 pokračovať úpravy začaté v minulom roku v rozsahu vybudovania vychádzkovej a bežeckej trasy, vybudovania drevenej terasy nad mokraďou, rekonštrukcie pôvodného verejného osvetlenia, osadenia nového mobiliáru a infopanelov a sadových úprav. Predpokladaná výška investície je 100-tisíc eur.

Rovnakú sumu chce mesto použiť na výstavbu lávky na hornom rybníku v Kamennom mlyne. Cieľom zámeru za 100-tisíc eur je umožnenie pohybu a pobytu verejnosti nad vodnou hladinou rybníka v areáli Kamenného mlyna.

Vybudovaná bude lávka s plávajúcimi stromami a vodnou záhradou. Mesto chce realizáciou tohto projektu zatraktívniť rekreačné územie Kamenného mlyna o prvky, ktoré verejnosti ponúknu ďalšie možnosti ochladenia sa v čase letných horúčav.

Trnavská radnica chce v roku 2017 vybudovať v každej mestskej časti nové studne, ktoré budú slúžiť ako zdroj vody pre zalievanie verejnej zelene. Realizácia zámeru bude stáť asi 50-tisíc eur.

Ďalších 50-tisíc eur použije mesto Trnava na projektovú prípravu a realizáciu rôznych typov adaptačných opatrení na očakávané dopady zmeny klímy na území mesta. Pôjde najmä o zabezpečenie rôznych typov tienenia, rôznych foriem zadržiavania zrážkovej vody, ochladzovania prostredia vodou, realizáciu strešnej a vertikálnej zelene a ďalších.

V tomto roku vytvorí samospráva mobilné priestorové kreatívne záhony Garden Art prostredníctvom horizontálnych a vertikálnych konštrukcií za 30-tisíc eur, na obnovu súčasného stavu dvoch okružných križovatiek – Trstínska – Cukrová a Bučianska – Veterná je v rozpočte 20-tisíc eur.

So sumou 20-tisíc eur sa počíta na odstraňovanie nefunkčných, technicky zlých a nepoužívaných spevnených plôch po bývalých detských a športových ihriskách na verejných priestranstvách.

Asi štvrť milióna eur použije mesto v roku 2017 na vytvorenie projektových dokumentácií na modernizáciu, estetizáciu a úpravy obytných súborov Zátvor, Vodáreň, na Hospodárskej ulici, humanizáciu okolia nákupného strediska Casalle, revitalizáciu vnútrobloku Na hlinách 42 – 64 či realizáciu prvkov drobnej architektúry.

Projekty si nechá mesto vypracovať aj na rekonštrukciu Ružového parku, parčíku za Synagógou, Parku Janka Kráľa, parčíku na Kapitulskej ulici, parku pri Kalvárii, úpravu detského ihriska Agátka na Družbe, na Námestí Konštancie či riešenia už spomínanej drevenej lávky na pilótach nad vodnou hladinou rybníka v Kamennom mlyne.

Ulož ako PDF
Napísal 17. januára 2017 9:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

47 komentárov pre “Mesto chce v tomto roku priniesť viacero nových projektov v oblasti životného prostredia”

 1. 1
  juraj says:

  Navrhoval by som, aby sa viac pozornosti zo strany mesta venovalo obom častiam ” promenády”, ktoré aj podľa dobových fotografií boli hojne využívané na prechádzky a stretnutia a doteraz sú navštevované všetkými vekovými kategóriami, lebo je v nich v lete príjemná klíma. Miniamfiteáter je v žalostnom stave a pritom by mohol byť v letných mesiacoch miestom pre letné koncerty a rôzne iné kultúrne aktivity. Viac krát som upozorňoval na dezolátny stav fontánky v časti od Zeleného kríčku, vraj nie sú peniaze. Súsošie pri bráne a celý kamenný objekt okolo neho ani nie je vidieť v zle udržiavanej zeleni. Tak teda neviem… Je prednejšia Kalvária, kde chodia akurát psíčkari a Kapitulská.

  • 1.1
   Juraj Fuzák says:

   Na Promenadu je v plane vypisat architektonicku sutaz ked budu k dispozicii vsetky podmienky od pamiatkarov a podobne. Na Kalvariu nechodia akurat psickari a nema pred nicim prednost, na Kalvarii momentalne prebieha rekonstrukcia susosia.

  • 1.2
   Ladislav says:

   Ach ked si tu citam tie prispevky neiktorych uzivatelov tak nechapem ps.co sa v Trnave za minulych obdobi porobilo – a velmi rad by som si to precital a hlavne si to porovnal ako teraz Trnava napreduje.
   Takze pisalkovia mozete zacat vypisovat nech si to porovname.
   Dalsia vec neda sa vsetko hned a len slepy clovek nezbada ako vsetko ide ked je spravny primator a aj poslanci.
   A najlepsie je pre tych co ti kritizuju a vypisuju a maju mudre reci aby pockali do konca volebneho obdobia ci primatora a poslancov a vystavili ucet co sa v Trnave spravilo a co nie.
   Moj nazor je ze Trnava spala tych 20 rokov ked vo vedeni boli ludia napojeni na pana velkopodnikatela Pora a primatorske hracky v jeho ruke Bosnak a Butko.
   Takze velmi rad si vypocujem konkretne co sa v Trnave spravilo v minulom obdobi a hlavne v oblasti zelene a parkov a cyklochodnikov atd som velmi velmi zvedavy pisalkovia.
   Dufam ze sem nechcete napisat ten super obchodny stadion ktory ozaj sa postavil pre niekoho zisk do vacku!!!

   • 1.2.1
    Peter Pejkovič najst. says:

    Vážený pán Ladislav, neviem či si Trnavčan alebo máš veľmi krátku pamäť. Ja nemám dôvod velebiť ani jedného z mocných v tomto meste. Všetci, čo rozhodovali o tom, kto bude prevádzkovať mne zverené mestské zariadenia, ma chceli vyhodiť. Až po oboznámení sa so situáciou zo svojho úmyslu upustili. Obdobne postupuje aj garnitúra Občianskych aktivistov, hoci preukázateľne som za obdobie svojej činnosti usporil minimálne 2 mil.€ a 1 mil.€ na DPH. Občiansky aktivista je iná sila. Len mám jeden problém, ako sa dá získať titul Občiansky aktivista, keď sa domnievam, že som spravil pre mesto Trnava ďaleko viac. Keď by bol záujem, môžem zverejniť. Teraz však chcem podať svedectvo o tom, že v rámci mestského zastupiteľstva prebiehal legitímny politický súboj, keď aj silnejší akceptoval slabšieho v záujme dobrej veci. Vlada Butku trápil stav, že mesto transparentne nevie pomôcť futbalu v Trnave. Keď som si prečítal článok v denníku Šport, ako kluby AC a Inter Miláno tlačia na mesto, aby zrekonštruovalo resp. postavilo nový štadión, lebo starý nevyhovuje, po tejto argumentácii, ako to funguje vo svete, mesto Trnava prevzalo do správy štadión, ktorý bol a je vlastníctvom mesta a ročný náklad vtedy bol 6-7 mil. korún na prevádzku. Pre dobrú vec je potrebné sa spojiť pri akomkoľvek zložení mestského zastupiteľstva, lebo už v starom Ríme platilo, že občanom treba dať chlieb a hry. Aby som Ti pomohol oživiť pamäť, hoci nemám podklady, tak len letmo čo si spomeniem – zimný štadión, Catiglione, Zátvor, umelá tráva Lokotka, pešia zóna, priestor pri Univerzite, Kollárova ulica s inžinierskymi sieťami a množstvo tých predvolebných ulíc a akcií.. Na záver Ing.Arch. Milan Horák s kolektívom navrhli a zrealizovali najkrajšiu pešiu zónu v rámci Československa koncom 80.rokov.
    Vážení, stále by malo platiť – čo nechceš aby robili Tebe, nerob ani Ty druhému.

    • 1.2.1.1
     jozo says:

     Pán Pejkovič,hlavne to už nepreháňajte!Keď si Por postavil obchodné centrum a má z toho peniaze,tak nech si aj spravuje-dotuje Spartak!A hlavne nech vráti občanom Trnavy 3 milióny eur,ktoré budeme dlho splácať za vybudovanie prekládky sieti.A do čoho ste investovali tie spomínané peniaze,úsporu?Ale veď odstúpte a nechajte aj iným skúsiť prevádzkovať zimný štadión či kúpalisko Kamenný mlyn.A potom buďme múdry.

     • 1.2.1.1.1
      Peter Pejkovič najst. says:

      Jožo, predovšetkým by si mal vystúpiť z anonymity a neskrývať sa za najpoužívanejšie meno na Slovensku. Lebo potom by si napísal “pán Pór”, lebo to vyžaduje slušnosť. Celkovo mám dojem, že si nepochopil pointu článku. V tvojom prípade dobrá rada do života – ” nič nie je čiernobiele”.
      Nemám toľko sebavedomia, aby som sa chválil niečím, čo som nespravil. Za všetkým, čo som zverejnil, si stojím a som pripravený aj si to obhájiť. Ver tomu, že sú ešte aj rezervy.
      Koncepcia podsúvaná mestu nie je dobrá, z dôvodu konkurencie nebudem tému ďalej rozvíjať. Len dodám, že som chladiar, a tým je povedané všetko.
      Navyše, čo sa týka úspor a riešení prevádzkovania MZŠ a kúpaliska KM, je dlhodobo písomne zdokumentované v predchádzajúcom období mestskou radou, zastupiteľstvom a auditmi firiem, na to určených.
      Dlhodobo ešte predtým, ako s koncepciou “Hodnota za peniaze” spravovanie verejných financií prišiel nebohý Ing. Filko, pôsobil v Trnave ekonóm, ktorý obdobnú koncepciu v službách pre mesto presadzoval. V tomto období ma zamestnanci mestského úradu ekonomického odboru nazvali filantropom.
      Jožo, mne je jasné, že čo nedokážeš pochopiť, to si myslíš, že neexistuje. Takých ľudí je však veľa, nič si z toho nerob. V konečnom dôsledku mi ide len o deklarovanú transparentnosť a nič iné za tým nehľadaj.
      Doplnenie predchádzajúceho príspevku: V uplynulom období sa ešte spravila aj tartanová dráha Slávia, asfaltový cyklochodník okolo atletického štadióna, tribúna pri atlet. štadióne.

      • 1.2.1.1.1.1
       jozo says:

       Slušnosť?Toho človeka nebudem v živote nazývať pán.Nech vráti Slovákom majetky čo nakradol.Tak koncepcia podsúvaná mestom nie je dobrá…..Kúpalisko dlhodobo stratové,ale všetko je ok…Niekto sa tu zabetónuje na x rokov a nikto iný nemôže skúsiť napr.prevádzkovať kúpalisko.To je transparentnosť..

       • 1.2.1.1.1.1.1
        Peter Pejkovič najst. says:

        Jozo, prepáč, že som Ti poplietol meno, ale môžem zodpovedne konštatovať – nemáš prehľad, čo sa týka kúpaliska v Kamennom mlyne. Tak nešír zavádzajúce informácie. To snáď píšeš o kúpalisku Castiglione, ktoré prevádzkuje SKaŠZ, kde sa ročná strata pohybuje okolo 50 tis.€ a návštevnosť oproti Kamenáču polovičná. To je pravda a prosím, neohováraj ma, lebo keďže si sa zaradil medzi slušných ľudí, ako vyplýva z Tvojho predchádzajúceho príspevku, slušní ľudia takto nekonajú. Vzhľadom k Tvojim chabým vedomostiam, ak máš záujem, som ochotný doplniť Tvoje poznatky a vedomosti.

        • 1.2.1.1.1.1.1.1
         jozo says:

         Dobre,keď som vás nejako urazil,tak sa ospravedlňujem.A môžem vedieť aký je zisk kúpaliska v Kamennom mlyne?Trebárs rok 2015 a 2016.

         • 1.2.1.1.1.1.1.1.1
          Peter Pejkovič najst. says:

          Jozo, prepáč, že som sa dlhšie neozval, musím občas pracovať. Zisk z r. 2015 za prevádzkovanie mestských zariadení bol 14 071,78 €. Vždy sa snažím, aby tržby, ktoré boli dosiahnuté na tom ktorom zariadení, boli tam aj použité, či už na mzdy pracovníkov alebo údržbu. V r. 2016 ešte neviem, aký bude zisk, ale zhruba obdobný. A dovolím si poznamenať, že nebezpečnejšie zariadenie ako zimný štadión je AE Jaslovské Bohunice. A moja ponuka na prehĺbenie Tvojich vedomostí stále platí.

    • 1.2.1.2
     ľudia z mesta says:

     P. Pejkovič , Vaše príspevky mávajú dobrý objektívny komplexný pohľad . Pekné , že Ste spomenuli Ing . Arch Milana Horáka ,
     Skoda , že tu ľudia viacej nekritizuju aj ine odbory , zdravotmíctvo , školstvo , služby , stavebný urad , atd atd , by sa Trnava možno pohla ešte dalej

   • 1.2.2
    Peter Klimo says:

    Ladislav, na poslednom zastupitelstve mal Butko prispevok, v ktorom uplne presne odpoveda na tvoju otazku – bez akychkolvek hodnoteni i toho spravili malo alebo vela vymenuva mestske casti a ulice, objekty, ktore za minuleho vedenia postavili resp. zrekonstruovali. Rozpravat o tom, ze 20 rokov sa v Trnave nic nedialo a zrazu sa vsetko stavia na nohy je smiesne.
    Ale osobne si nemyslim ze ta Butkova argumentacia presvedci a uznas zasluhy minuleho vedenia – ako Butko trefne pripomenul – nachadzame sa v postfaktickej dobe, ked nerozhoduju fakty a argumenty, ale pocet lajkov na fejsbuku..

    • 1.2.2.1
     Juraj Fuzák says:

     Ja osobne netvrdim ze minule vedenie nic nespravilo ani som to nikdy netvrdil. Kazda doba si vyzadovala ine rozhodnutia, mozno ine priority a podobne. Je vsak mnoho veci, ktore podla mojho nazoru mali spravit inak.

     Facebook? To ze oni nevyuzivali soc siete na komunikaciu s ludmi je len ich chyba, facebooky si zalozili tri mesiace pred volbami a mysleli neviem co.

     Postfakticka doba? Pozri si ako Butko vystupoval v poslednej fraske alias reportazi na spartak.tv ohladne energii a stadiona. Velmi zaujimave ze tak velky fanusik faktov a argumentov a tie najhlavnejsie asi zabudol doma….

     • 1.2.2.1.1
      Kamil Schultz says:

      Fu, ale vas z LenTakTak ta relacia na spartak TV pekne nakrkla co? Byt prichyteny pri ked nie klamstve tak pri uvadzani umyselne neuplnych udajov na vasej tkacovke – k nezaplateniu :)
      A pritom ste to tak dramaticky zacali. Brobaca drziaci v rucickach stylovy ajfon, Fuzak zamysleny pohlad hodny jadroveho fyzika. :)
      Ste vy to particka narcisov.

      • 1.2.2.1.1.1
       Juraj Fuzák says:

       Umyselne neuplnych faktov? :D Ty si kamo totalne mimo. Zisti si vsetko co k tomu potrebujes a nepapagajuj co si videl v telke.

      • 1.2.2.1.1.2
       Omyl Vcuc says:

       Myslis tu reportaz ktoru mlademu Poorovi odmietli vyrobit vlastni zamestnanci a musel si najat na to cloveka? V ktorej sa ucelovo a vedome zavadza a miesaju hrusky s jablkami, cize uhrada nakladov na prevadzku stareho stadiona a dotacie viazane na mladez Spartaka a kde im nadurdeny Butko posluzil ako komparzista?
       Tu reportaz o prevadzkovych nakladoch ktore by teraz chceli mat od mesta preplatene, ale ked vtacka lapali slubovali, ze vsetko spojene s chodom noveho stadiona si bude platit klub?
       Dalsi zufaly pokus mladeho zvratit verejnu mienku.

 2. 2
  juraj says:

  Vieš, niekedy je dobré použiť zdravý sedliacky rozum a mať oči a uši otvorené. Je “lepšie”=jednoduchšie draho zaplatiť architektonický návrh, ako trochu pohnúť rozumom a zapojiť do toho prirodzené estetické cítenie.
  Ak chceme peniaze vynakladať účelne, tak zabudnime na svoje priority a zistime skutočný stav veci. Tvrdíš, že na Kalváriu nechodia iba psíčkari a kto tam chodí? No ja Ti hovorím, že chodia. Fakt, že tam bol veľký pohyb pred voľbami, keď tam pobehovali nejakí ľudia s fotoaparátmi a kamerami a niekto im tam pózoval, ale neviem čo to malo znamenať. Ale to asi s týmto nesúvisí. Inak len psíčkari a večer mladí na autách tam pojedajú Mc Donald a riešia iné veci. Ak neveríš urob si prieskum. Podobne na Kapitulskej. Potom sa prejdi po promenáde, alebo sa tam posaď a uvidíš o čom hovorím.
  Celé je to o tom, že všetky podstatné investície majú byť podložené argumentami a rozumne vysvetlené, potom by nemali vznikať pochybnosti o ich opodstatnenosti.

  • 2.1
   Juraj Fuzák says:

   Esteticke citenie koho? Niekoho kto tomu nerozumie alebo toho kto sa tomu odborne venuje?

   Ano tvrdim ze na Kalvariu nechodia iba psickari ale chodia tam aj ludia bez psov. Takisto ako aj do Promenady nechodia iba ludia bez psov ale aj so psami. Ano na tvojom “fakte” o foteni pred volbami som sa “paradne zasmial”. Kapitulska ulica je jedna z najstarsich v meste tak fakt neviem o com tocis. Nepopieratelny je fakt ze vsetky tri spomenute miesta potrebuju revitalizovat, ale to potrebuje aj Ruzovy park, Stanicny park, priestory v Kamenaci, Strky a dalsie a dalsie a vsetko naraz zrejme nepojde.

   • 2.1.1
    vlado5 says:

    Kalvaria je primatorova srdcovka. To je jednoducho fakt a popierat to je nezmysel. Bodaj by kazdy verejny priestor v TT mal na zastupitelstve alebo na MsU takeho ochrancu. Ale bohuzial nema.
    Neda sa robit vsetko naraz, to suhlasim, ale niektore procesy sa daju naraz nastartovat. Lebo na meste vsetko aj tak dlho trva. Len taky priklad k Ruzovemu parku. Uz v roku 2014 schvalilo zastupitelstvo do rozpoctu na rok 2015 peniaze na projekt obnovy. Az v roku 2016 boli vypracovane poziadavky a vyhlasena sutaz pre architektov. Doteraz nebol projekt spracovany a bude snad az v tomto roku. To znamena, ze mozno v roku 2018 bude vyhlasena sutaz na realizaciu a mozno v roku 2019 to bude dokoncene. To je optimisticky scenar. Podla tejto sablony bude teda promeda hotova mozno v roku 2021.

    • 2.1.1.1
     architekt says:

     Čo myslíš tým – dlho trvá alebo pohnúť rozumom, estetické cítenie ?
     To chcete aby sa to robilo ako doteraz 20 rokov ? Rozhodovať majú diletanti, amatéri, politici, čašníci a iní darmožráči ? Tí vždy “vedeli” čo je pre TT dobré. Tak to aj dopadlo.
     Teraz keď je postup presne ako má byť – štúdie, architekti, architektonické súťaže a podobne tak to spochybňujete. Ale chápem neviete sa v tom orientovať, na toto ste neboli zvyknutí. Architekti a odborníci práve majú robiť tieto veci, majú na to školy, prax, odbornosť.
     Vzhľadom na 20 ročný sklz sa to musí teraz spraviť poriadne a áno žiaľ to aj trvá. Hlavne že sa tie procesy naštartovali a budú dúfajme nezvratné. My to môžeme len pripomienkovať.
     Pohnúť rozumom, estetické cítenie – nebuď dinosaurus.

     • 2.1.1.1.1
      vlado5 says:

      Neviem sice na koho reagujes, ale nikto nespochybnuje ten postup. Ale nikto zatial nespochybnil moj pocit, ze to mestu dlho trva. Pozri ten priklad Ruzoveho parku. Minimalne jeden a pol roka trvalo ludom z Mestskeho uradu, aby dali dokopy poziadavky. Architekti mali na svoje navrhy v sutazi len jeden mesiac. Od 26.9. do 3.11.2016. Uz presli dalsie mesiace a realizacny projekt zatial nie je zadany. Nepochybujem o tom, ze ked ho mesto zada, tak to bude znovu sibenicny termin pre projektanta. Ale terminy, ktore ma na starosti mesto, sa budu opat ratat na mesiace a roky. A realizacia je stale v nedohladne. Ide prave o tie procesy, ktore zabezpecuju ludia na meste, aby sa tie zrychlili.

     • 2.1.1.1.2
      alžbeta says:

      koho tu nazývaš dinosaurom , trapneee , Ty dokonalosť sama

   • 2.1.2
    juraj says:

    Presne si to pomenoval niekto, kto sa tomu odborne venuje a tých ľudí je na príslušnom odbore a referátoch MÚ hádam dosť.
    Nechápem, čo Ťa tak rozosmialo …
    Tvojim argumentom chýba hĺbka ideš len tak po povrchu, bez potrebnej váhy, lebo hovoriť že aj to potrebuje , aj to potrebuje a že o čom točím, je také naivné a slabé. To sa ukázalo aj pri obhajobe obnovy Slávie.
    Je najjednoduchšie objednať si odbornú štúdiu, ale mnohokrát stačí pozorovať, všímať si a počúvať názory iných. Na základe toho potom môžeš stanoviť priority.

   • 2.1.3
    kandidát says:

    To bolo mudrovania, že kosiť môže hocikto a naraz ste zistili, že to nie je len o tom, kúpiť kosačku a kosiť. Mesto nie je pokosené, suchého lístia všade. Čo sme prestali platiť dane? Myslím, že dostávate viac finančných prostriedkov prostredníctvom podielových daní, lebo platy zo zákona rastú. Smetisko vám podchvíľou horí, aby sa tam zmestilo viac domového odpadu. Takže najprv si vyriešte základné veci ohľadom životného prostredia a potom pristupujte k zložitejším. V opačnom prípade sa dopúšťate genocídy na ľuďoch, ktorí vám financujú vaše veľkopanské maniere.

    • 2.1.3.1
     Heisenberg says:

     genocídy… Och.

     • 2.1.3.1.1
      kandidát says:

      Podľa slovníkov cudzích slov po právnej stránke genocída: -činy na zničenie skupiny osôb.
      -hromadné vyvražďovanie (zdecimovanie) obyvateľstva.
      Takže suché lístie sa rozkladá postupným rozdrvením pod kolesami áut, hnitím, toto všetko sa dostáva do ovzdušia, ktoré bohužiaľ ešte musíme dýchať, nekosenie alebo zlé kosenie buriny, tráv, nestíhanie ..peľ sa dostáva do ovzdušia, znovu ho dýchame. V r. 2015, keď horelo smetisko ( v piatok), ešte v pondelok ráno ovzdušie príšerne smrdelo, tento rok, keď to išlo na Zavar, potom nám po meste podpaľovali kontajnery, aby sme aj my vedeli ako to zapácha. Tak vymyslite lepší a výstižnejší názov pre toto týranie obyvateľov mesta. A to si za to ešte aj platíme.

      • 2.1.3.1.1.1
       Heisenberg says:

       Vyborne. Neschopnost alebo nekompetentnost (alebo nedostatok financiii, alebo hocico) vedenia mesta asi nebude uplne tyranie obyvatelstva ani genocida. To pisete, len aby to tak lepsie vyzeralo, tak naliehavejsie, nie?

 3. 3
  micro says:

  …a kedy bude sľubovaná a toľko prezentovaná zeleň na lávke pri Poliklinike?

 4. 4
  architektka says:

  Každe obdobie malo niečo dobre aj zle , tak čo to tu trepe niekto o 20 r sklze , možno pred 20rokmi by dotyčný neurobil ani tolko .

  • 4.1
   juraj says:

   To je úroveň, nielen politická, ale aj ľudská. Hlásať, že všetko dobré čo sa v meste nachádza je len naša zásluha a za všetko zlé môžu len tí, čo tu boli pred nami. Do volieb bolo kritiky na všetko, čo sa v meste pohlo, od volieb je všetko v najlepšom poriadku. Veď tomu nemôže veriť ani malé dieťa.

 5. 5
  pacient says:

  a načo zazeleniť lavku na poliklinike , vstúpte do polikliniky a stači ,
  tam treba robiť najprv poriadky , a je mestská

 6. 6
  citatel says:

  Jeden navrh mimo zivotneho prostredia.Co tak vymysliet a realizovat pred dalsimi Vianocami zaujimavu svetelnu vyzdobu aj mimo pesej zony.Vianocnu atmosferu treba preniest do sirsieho centra,popripade na sidliska.Treba vysvietit hlavne tahy – Hospodarska,Rybnikova,Hlboka,Sladovnicka.V tomto smere dost meskame za zvyskom Slovenska.Na poulicne osvetlenie sa toho zmesti…

 7. 7
  Jozo says:

  Totálny úlet je tá drevená lávka nad rybníkom v kamenaci. Dalo by sa to pochopiť keby bolo už všetko iné hotové, a ozaj by sa už hľadali iba fajnovosti na torte. No v momente keď nie sú doriešené základné veci je to ozaj úlet. Designovo to možná vyzerá fajn” cool” , no funkčne robiť lávku pre cyklistov cez jazero s vyhliadkovým kruhom a doplnenym stromami rastúcimi na plovoucích ostrovoch je čistá márnotratnost…za toto veľký klobúk dole, je to plytvanie peniazmi a energiou všetkých zúčastnených, je oveľa dôležitejších veci ktorým je treba sa venovať.

  • 7.1
   Jozo says:

   http://www.a2s.sk/sk/work/582026e827001/pesia-lavka-kamenny-mlyn
   Link na projekt lávky nad rybníkom. Prečo sa na podobné veci vyhadzujú peniaze ozaj nechápem…

  • 7.2
   Juraj Fuzak says:

   Je to zveladovanie momentalne jedinej oddychovej “prirodnej” zony v meste kde mas lesopark, vodu a pod, takze co je na tom ulet?

   • 7.2.1
    Juraj says:

    Malo by to byť asi niečo podobné, ako v Rakúsku, kde sa zhruba od Hainburgu po Wiedeň tiahne povedľa Dunaja národný park Donau auen. http://www.donauauen.at/?language=slovakian
    Vrelo odporúčam navštíviť a pozrieť si okrem iného ako sú riešené vyhliadkové lávky ponad lúžne mokrade. Veľká časť parku je zjazdná po krásnej cyklotrase a v časti od Wiedne sa nachádza informačné centrum a nástup na vyhliadkové lávky. Oplatí sa vidieť, ani nevieme, čo máme pár kilometrov od Trnavy. Človek potom získa iný pohľad na prípadné obdobmé riešenia u nás a nebude to hneď apriori odmietať.
    Ja som kdesi navrhoval niečo podobné v Štrkoch, čo je pozostatok lúžneho lesa, avšak riešené formou tzv. stezky v oblakoch, tak tomu hovoria Česi, kde je toho veľa, či už na Šumave, Orlických horách a pod.
    Druhou vecou je otázka financovania, tu treba silno rozmýšľať z akých zdrojov.

    • 7.2.1.1
     Jozo says:

     …Juraj nebojsa…veľa cestujem a nesedim iba doma :)
     – okrem toho že sa ti niečo v zahraničí páči je treba si porovnať aj kontext …napr. stav infraštruktúry v meste, kvalitu vybavenosti , merítko, časový rámec realizácie….a možno prídeš na to , že čo je niekde OK niekde inde za iných podmienok a stavu spoločnosti, mesta je úlet.
     V rovnakej kategórii je aj vyhliadková cesta v korunách stromov…v štrkoch. Keby bola vybudovaná niekde v Karpatoch uprostred lesov a s peknými panoramatickými výhľady tak je to OK, v Trnave kde nám chýba akákoľvek súvislá väčšia lesná plocha je to taktiež úlet a míňanie peňazí na nepodstatné veci. To už pokiaľ chce mesto niečo pre rekreáciu obyvateľov urobiť môže začať sadiť ten les…pozemkov ma na to dosť.

     • 7.2.1.1.1
      juraj says:

      Jozo, ja sa naozaj nebojím, mne je srdečne jedno, či sedíš doma, alebo cestuješ. Ale ak si taký zcestovaný, určite si aj Ty navštívil podobné miesta a všimol si tam tabuľky z koho prispením boli vybudované. Takmer vždy sa jedná o rôzne zdroje ako fondy /štátne, európske/ , dobrovoľné príspevky a hlavne veľké firmy, ktoré spôsobujú v danom regióne určitú inviromentálnu záťaž a takýmto spôsobom chcú aspoň z časti ju kompenzovať. Je to o hľadaní zdrojov, nie o financovaní z mestskej pokladnice. Lebo tieto zariadenia slúžia širokej verejnosti na spoznávanie prírody doslova v priamom prenose a teda budovaní vzťahu k jej ochrane. Ide vlastne o náučné chodníku s edukačným významom a to sú atribúty, ktoré nezmeráš, ani nijako finančne nevyjadríš. Máme sa ešte čo učiť a ja vždy hovorím, radšej sa spýtam ako na to, akoby som mal urobiť chybu a vyzerať ako blbec. Argumentovať, že sú prednejšie veci, to je úlet.

   • 7.2.2
    Jozo says:

    Juraj Fuzak….úlet na tom je ta priorita okrem iného. Keď pominiem iné veci ako poliklinika v dezolátnom stave, to koľko ciest čaká rekonštrukcia, stále aktuálnější problém parkovania, rekonštrukcia škôl, obnova verejných priestranstiev v centre mesta aj na sídliskách, chýbajúce lesoparky na družbe, lincianskej apod. …a zúžim si to iba na cyklochodniky…tak najskôr by som dobudoval základnú infraštruktúru- trasy využívané pracovne v meste a ich napojenie na okolité dediny…a konkrétne v tejto lokalite priame prepojenie na biely kostol- rozšírenie cesty na hrádzi tak aby tam nedochádzalo ku kolíziam áut, cyklistov, chodcov….a kľudne aj vyčlenenie chodcov a cyklistov na pontonovu lávku v súbehu s hrádzou, pokiaľ by nešlo hrádzu rozšíriť, alebo by to vychádzalo výhodnejšie. Rekreačnú trasu pozdĺž parné a rybníkov je potom viac ekonomické realizovať pozdĺž vody, s vyhliadkami – odpočivadlami na brehu.
    prezentovaný zámer je designová “čerešnička na torte” ktoré sa robia nakoniec a nie na začiatku alebo krátko po štarte…bez tej vieme fungovať ďalej, iné chýbajúce, nedoriešené veci znepríjemňujú každodenný život.

    • 7.2.2.1
     Juraj Fuzák says:

     S poliklinikou suhlasim. V tomto roku je naplanovana rekonstrukcia piatych ciest pokial si to dobre pamatam, budu sa rekonstruovat tri vnutrobloky a to dva na zatvore a jeden na vodarni, dalsie sa pripravuju a budu k nim sedenia s ludmi, ktori tam byvaju. Kde na druzbe alebo lincianskej by si chcel vysadit lesopark? Co sa tyka napojenia cyklo-infrastruktury na okolite dediny aj na tom sa pracuje, bohuzial je nutny vykup pozemkov od xy vlastnikov takze napojenie je v nedohladne. Pracuje sa aj na napojeni Bieleho Kostola povedla hradze pre cyklo a pesich, rokuje s majitelom rybnikov, toto vsetko by malo byt sucastou “upgradu” celeho rekreacneho uzemia cize nemas pravdu ked hovoris ze toto je len nejaka ceresnicka na torte. Cele uzemie sa riesi ako celok, praveze si to ty co si si tu “ceresnicku na torte” vybral do svojho prispevku. :)

     • 7.2.2.1.1
      Jozo says:

      …mnohé veci sa pohli dopredu a robia sa dobre- to klobúk dole :) …no pokiaľ dané územie riešite ako celok tak chýbajú informácie o tom celku ….a čerešnička sa už ide spracovávať do projektu a torta ešte nieje upečená. …
      – to kde by mohli byť lesoparky aj v iných častiach mesta si stačí pozrieť v platnom územnom pláne …je ich tam niekoľko zakreslených už pekných 20rokov. Okrem zveľaďovania existujúcich plôch zelene by sa zišlo aj budovanie nových – ako je uvedene na stránke mesta tak nám tu chyba cca 370ha zelene…chápem že všetko nieje možné urobiť naraz…no koľko ha nových parkov / plôch zelene (nie zrekonštruovaných) vzniklo za posledných 20rokov? Viete to ako poslanec zistiť? 0? 1-2? ….aký je plán/strategia mesta ( časový, finančný, prevádzkový…) na dobudovanie/ vytvorenie tých chýbajúcich cca 3.700.000m2 ? …pri súčasnom tempe <1ha/rok…je to tak 350-500 rokov.

      http://www.trnava.sk/sk/clanok/zivotne-prostredie
      "Urbánna zeleň

      -vykazuje deficit oproti doporučenému množstvu (normatívu) 34 m2 na 1 obyvateľa
      -celkový deficit na celomestskej úrovni je 225 ha, deficit verejne dostupných parkov, lesoparkov a zelene pri bytových domoch s relaxačno-rekreačnou funkciou je 374,11 ha, zeleň pri bytových domoch sa môže dostať po postupnom dobudovaní chýbajúcich parkovacích státí výhradne na teréne do deficitu až o cca 24 ha

      – zastúpenie plôch verejne dostupnej zelene je nedostatočné, chýba zázemie na rekreáciu, systém sídelnej zelene nie je efektívny, malý podiel kvalitných plôch zelene, silná antropogénna záťaž, vysoký podiel zaburinených plôch a ornej pôdy a aktuálna potreba realizácie opatrení na zlepšenie kvality a množstva urbánnej zelene

      – plošné zastúpenie jednotlivých komponentov urbánnej zelene sa nachádza celkovo na 35,4 % zastavaného územia. Pre mesto Trnavu je optimálne zastúpenie zelene, vzhľadom na nepriaznivé prírodné podmienky v akých sa mesto nachádza, 60 %
      – pre kvalitu prostredia a kvalitu života občanov mesta majú najväčší význam verejne dostupné lesoparky a parky s výmerou nad 0,5 ha
      z hľadiska trvalej udržateľnosti kvality prostredia mesta má význam aj dostupnosť verejne dostupných plôch zelene s výmerou do 5 ha do vzdialenosti 300 m a s výmerou nad 5 ha do vzdialenosti 500 m. V sídelnej štruktúre je toto hľadisko naplnené len pre cca 40 zastavaného územia. Táto skutočnosť poukazuje v porovnaní so 100 %-nou potrebou na trvalú neudržateľnosť systému urbánnej zelene v zastavanom území

      • 7.2.2.1.1.1
       Juraj Fuzak says:

       Deficit je vsetkym znamy, aj v uzemnom plane ze su plochy ale bohuzial treba pozret aj na fakt ze mesto uz nevlastni take pozemky na ktorych by takato masovka mohla vzniknut. Jedine Kocisske a tam sa planuje vysadba. Minuly rok sa vymenou za zmenu UP ziskalo do majetku cca 20 000 m2 na Sibirskej, kde po dotiahnuti celej administrativy prebehne masovejsia vysadba. Dalsou lokalitou na rozvoj su Strky.

       • 7.2.2.1.1.1.1
        Jozo says:

        Keď je vám známy deficit ako aj územný plán prečo sa pýtate kde by mohli byť lesoparky? Ten pozemok na sibirskej 2ha je super , kociške bude kolko ha ? 5-10? Strky sa rozšíria o koľko ha? Celkom naviac prírastok plôch zelene je koľko? Cca 10-15 há? Ako a kedy plánuje mesto riešiť zvyšných cca 350ha?.
        Viem že je to stav, čo ste zdedili a dlhodobo sa neriešil…no je potrebné výraznejšie začať. Treba začať s pozemkami dlhodobý prenájom, odkúpenie , zamena ….město disponuje velkým mnozstvom pozemkov ktoré vie využiť aj na to aby získalo pozemky pod plánovanými lesoparkami. Bolo by fajn mat strategický plán v akom časovom horizonte sa vytvorí koľko ha nových plôch, akým zposobom zabezpečiť pozemky a financie a následnú údržbu….pokiaľ taky materiál už existuje dajte sem Link alebo bližšie informácie.

 8. 8
  tak-tak says:

  relativne mimo:

  dnes aj Nove Zamkly odmietli prednasku na ofocialnej pode Mesta , prednasku neofasistov.
  Iba tak na okraj :)

  • 8.1
   Peter Klimo says:

   treba zas objektivne povedat ze neonacisti uz maju aj v trnave cervenu. skusal to po vaskom aj magat a dostal stopku…
   chlapci na radnici skusili a zistili ze tam cesta nevedie – pokus-omyl, pracovna metoda sucasneho vedenia..
   len niekedy by si ten omyl mali uz priznat..

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.