reklama

Folklórne združenie Veterán pozýva na 2. ročník ľudovej fašiangovej veselice

Milí Trnavčania, mešťania i dedinčania, domáci i hostia z okolia blízkeho i vzdialeného! Folklórne združenie Veterán, združujúce bývalých aktívnych folkloristov z Trnavy a okolia, vás všetkých srdečne pozýva na 2. ročník ľudovej fašiangovej zábavy.

Tento rok v takzvanej batôžkovej forme: čo si donesiete, to budete mať.

Do skoku aj na počúvanie až do rána hrajú dokonca dve cimbalové muziky; domáca Trnafská cimbalofka a Zvolenskí vrchári ako hostia.

Vstup v kroji, ľudovej fašiangovej maske alebo spoločenskom odeve.


Spomienka na premiérový ročník veselice z roku 2016

Foto: FB Folklórne združenie Veterán

Fašiangy boli tradične obdobím veselých zábav, ktoré vrcholili v posledných troch dňoch pred Popolcovou stredou.

Mládenci chodili preoblečení za maškary, za ženy alebo poobliekaní v konopných gatiach, košeliach so širokými rukávmi a so začiernenou tvárou v sprievode muziky po dedine a vystrájali rôzne žarty. Chodilo sa v sprievode so “šablami” a tancoval sa tanec „Pod šable“.

Pred každým domom sa sprievod zastavil a vytancovali sa dievky aj ženy, začo dostali odmenu v podobe slaniny, vajec ale aj peňazí, za ktoré potom usporiadali zábavu.

Fašángy, Turíce, Velká Noc príde,
gdo nemá kožucha zima mu bude.
Ja nemám kožucha, len sa tak trasem,
dajte mi slaniny, nech sa vypasem.
Pod šable, pod šable aj pod obušky,
šecko vám bereme aj plané hrušky.
Hentam nám nedali, tuto nám dajú,
komára zabili, slaniny majú.

2. ročník Fašangovej veselice sa uskutoční v sobotu 11. februára 2017 od 19.00 hod., v priestoroch Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku na Zavarskej 9 v Trnave.

Objednávky lístkov do 31. januára 2017 na fzveteran@gmail.com alebo na t. č: 0905 338 605. Bližšie info aj na facebooku: Folklórne združenie Veterán.

Príďte sa s nami zabaviť, radi uvidíme starých známych a privítame nových nadšencov.

Srdečne FZ Veterán

Ulož ako PDF
Napísal 25. januára 2017 9:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.