reklama

Novinky z radnice vyhodnotili za druhé najprínosnejšie mestské noviny na Slovensku

Novinky z radnice vydávané trnavskou mestskou samosprávou vyhodnotila organizácia Transparency International Slovensko (TIS) ako druhé najprínosnejšie radničné noviny na Slovensku.

Ako celkovo najprínosnejšie sa v ukázali noviny bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, ktoré venovali samosprávnym témam takmer 40 percent svojej plochy a v rámci nej vyčlenili deväť percent aj pre polemické názory a takmer sedem percent pre zmienky o zamýšľaných rozhodnutiach.

“Na druhom mieste skončili trnavské Novinky z radnice, ktoré síce rozoberali samosprávne témy iba na 18 percentách plochy, čo možno vnímať negatívne, no v rámci nej sa snažili zapojiť ľudí do budúcich rozhodnutí najväčšmi z celej vzorky,” konštatuje TIS v hodnotiacej správe.

Najlepšie hodnotený Hlas Nového Mesta dosiahol celkový výsledok 60,1%, Novinky z radnice 59,8 percenta. Na treťom mieste sa umiestnil Život v Hlohovci s výsledkom 57,8%.

Projekt TIS mapoval a porovnával úroveň radničných novín na celom Slovensku, do projektu zapojil 83 samospráv.

Na základe overejnej metodiky sa TIS zameral na hodnotenie užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru novín.

Ilustračné foto: NZR

Dlhoročným šéfredaktorom Noviniek z radnice bol do až do konca roka 2016 Pavol Tomašovič, redakčný obsah pripravuje Elena Ursínyová.

Mesačník trnavskej samosprávy so zameraním na aktuálne dianie v meste, kultúrne udalosti či históriu vychádza už od roku 1990. Pozitívnou skutočnosťou je, že v minulosti ani v súčasnosti sa nestal nástrojom na propagandu zo strany primátorov, vedenia mesta či poslancov.

“Naša analýza ukázala, že až takmer tri štvrtiny mestských periodík verejnej kontrole skôr škodia. Priemerné skóre slovenských radničných novín dosiahlo iba 45 percent a až 61 z 83 titulov tak nedosiahlo 50-percentnú hranicu, pri ktorej by pozitívne stránky prevažovali nad negatívnymi,” konštatuje správa TIS.

Nadmernú propagáciu primátorov a starostov cez ich fotografie zaznamenal prieskum TIS až v 58 percentách čísel. Rekordmanom v tejto oblasti sú noviny košickej mestskej časti Nad Jazerom, kde sa fotografia starostky vyskytla v piatich vydaniach až 69-krát.


Výsledky prieskumu v grafickom znázornení

Najmenej užitočné pre verejnú kontrolu spomedzi celej vzorky sa ukázali rimavskosobotské Gemerské zvesti a Humenské noviny, ktoré skončili hlboko podpriemerne takmer vo všetkých ukazovateľoch.

TIS sa v hodnotení zmerala na viacero pozitívnych i negatívnych faktorov ako sú podiel samosprávnych tém v novinách, poskytnutie priestoru pre kritické a polemické názory, zapájanie verejnosti do budúcich rozhodnutí, anonymita článkov, nadmerná propagácia primátora a vedenia mesta či podiel zmienok poškodzujúcich oponentov. Ak by v periodiku panovala úplná rovnováha medzi pozitívnymi a negatívnymi ukazovateľmi, jeho skóre by dosiahlo 50 percent (Index Benefit).

Novinky z radnice

Periodikum Novinky z radnice prináša iba oficiálny názor politického vedenia, diskusia úplne chýba.
V periodiku absentujú informácie o politike radnice, zvyšuje šancu na participáciu občanov na rozhodnutiach samosprávy, v časti článkov o politike radnice nie je uvedený autor, vedenie radnice je prezentované v rozumnej miere a obsahovom kontexte a miestne vedenie nie je na fotkách zobrazované takmer vôbec.
Zdroj: TIS

Ulož ako PDF
Napísal 7. februára 2017 13:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Novinky z radnice vyhodnotili za druhé najprínosnejšie mestské noviny na Slovensku”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.