reklama

Tému Prachárne chce Bročka uzavrieť do konca tohto roku

Akým spôsobom, kedy a za akých podmienok ožije deväť rokov prázdna budova Prachárne v centre Trnavy stále nie je jasné.

S historickým objektom situovaným vedľa radnice si mesto nevie rady už niekoľko rokov.

Posledný nájomca budovu opustil na jeseň roku 2008 a zanechal ju v dezolátnom stave. Objekt je odvtedy nevyužívaný. Pokusy a nápady z minulosti prinavrátiť Prachárni život skončili bez výsledku.

Zatiaľ posledný pokus o riešenie situácie v roku 2016 sa skončil ešte skôr, ako začal.

Radnica pripravovala na vlaňajšie júnové rokovanie mestského zastupiteľstva verejnú súťaž o „najvhodnejší podnikateľský zámer na využitie nehnuteľnosti“, materiál sa napokon do pléna ani nedostal a bol stiahnutý. Ani po deviatich mesiacoch sa situácia nezmenila.Budova zdevastovanej Prachárne je nevyužívaná už takmer 9 rokov

“Sme vo fáze, ked sme si ozrejmili možnosti koncesie ako určitého spôsobu dlhodobého vzťahu k objektu. Znamená to, že niekto môže získať budovu za cenu, ktorá nezodpovedá výške trhového nájomného a za to bude zmluvne zaviazaný investovať do rekonštrukcie budovy nejakú väčšiu sumu vlastných finančných prostriedkov. Pritom však budova ako taká zostane vo vlastníctve mesta,” priblížil aktuálny pohľad na možné riešenie situácie s Prachárňou primátor Trnavy Peter Bročka.

Vedenie mesta teraz podľa Bročku čakajú rokovania so zástupcami politických klubov v zastupiteľstve s cieľom nájsť optimálny variant nastavenia podmienok zmluvy, ktorú mesto ponúkne do verejnej súťaže.

“Niečo sa urobiť musí. Ak bude zhoda väčšiny poslancov, že investujeme mestské peniaze, okamžite som za to, aby sme zbúrali zadnú časť, ktorá je novostavbou, postavenou vyslovene za účelom zabezpečenia funkčných potrieb k prednej časti. Trval by som na jej odstránení. Ale musíme sa baviť o tom, čo urobiť s prednou historickou časťou budovy. Osobne si myslím, že lepším variantom by bola dlhodobá zmluva s nejakým subjektom,” predniesol svoje predstavy Bročka.

Za reálny časový horizont na zmenu súčasného dlhodobo zmrazeného stavu považuje Bročka rok 2017. “Tento stav už trvá dlho a stavu budovy to vôbec nepomáha. Budem trvať na to, aby sme tému Pracháreň uzatvorili do konca tohto roku tak, aby to malo dlhodobý a udržateľný vývoj,” povedal.

Podľa odhadov z minulosti komplexná rekoštrukcia Prachárne môže stáť viac ako 1 milión eur.

Mesto Trnava objekt zrekonštruovalo naposledy v druhej polovici 90. rokov. Náklady na obnovu vtedy dosiahli približne 70 miliónov korún, teda asi 2,3 milióna eur.

V Prachárni sa za socializmu nachádzal legendárny mliečny bar, neskôr budova slúžila najmä na gastronomické účely, v objekte poskytovali aj ubytovacie služby.

INFO

Budova Prachárne je národná kultúrna pamiatka zapísaná v zozname kultúrnych pamiatok. Tehlový objekt bol postavený okolo roku 1500, v pôvodne gotickom slohu, neskôr bol prestavaný na renesančný štýl. Objekt mal význam ako pracháreň – sklad pušného prachu a materiálu na delové gule.
Budova je trojpodlažná so suterénom a obytným podkrovím v centre mesta, v pamiatkovej zóne. V rokoch 1996-1997 bola nehnuteľnosť rekonštruovaná. O roku 1997 do roku 2008 prenajatá a využívaná nájomcom na poskytovanie služieb v oblasti stravovania, ubytovania a pohostinskej činnosti.
Zdroj: mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 2. marca 2017 18:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

27 komentárov pre “Tému Prachárne chce Bročka uzavrieť do konca tohto roku”

 1. 1
  Jarmok says:

  Jarmok bude skôr, aj so zimnou prestávkou, kým niečo okrem vízií na fcb dokážu spraviť.

 2. 2
  Dom says:

  Čo tu chcú ešte uzatvárať. Však pracharen je už dlho uzatvorená.

 3. 3
  citatel says:

  Treba tam spravit bordel,hned by centrum ozilo :-)

 4. 4
  Lukas says:

  Je velmi smutne ako dopadla Pracharen.Firma co to mala v najme ju doslova rozkradla a znicila.A co sa stalo za to zodpovednym?Nic.Nebol nikto potrestany.TT Komfort sa len prizeral.

 5. 5
  ison says:

  Ano, koncesným spôsobom je možné budovu zrekonštruovať a nie je to zlé riešenie. Na druhej strane nevidím najmenší problém budovu zrekonštruovať z vlastných zdrojov mesta a zriadiť tam domov dôchodcov, centrum pre deti a mládež, alebo niečo podobné. 1 mil. euro síce nie je málo, ale určite by si žiaden vlastník nenechal spadnúť na hlavu takúto budovu na tak atraktívnom mieste. Mesto nemá vlastné ubytovacie kapacity pre návštevy radnice, športovcov, hosťujúcich umelcov a podobne, takže ani to by nebola podľa mňa zlá cesta. Hlavne je dôležité zámer profilovať v dlhodobom horizonte a nepozerať za každú cenu iba na peniažky.

  • 5.1
   Dom says:

   Čo tak tam znovu spraviť pracharen. Normalne s pušným prachom. A máme atrakciu pre turistov.

   • 5.1.1
    Delo says:

    Aj delové gule a nejaký kanón. Hradby bez kanónov, čo by to bolo za obranu.
    Turisti (aj s burkami) už čakajú pred hradbami.

    • 5.1.1.1
     Zbrojnoš says:

     Obsluhy v kostýmoch zbrojnošov by v prachárni predávali trnavskú medovinu. Turisti by posedávali na zbrojnošských laviciach, prípadne na tých (delových) guliach.
     “Šak” potrebujeme tu tých “turistóf” no “né”?

 6. 6
  prachárňa says:

  Téma prachárne by sa skôr mala otvoriť a nie uzavrieť. Bude to ešte dlhý príbeh.

 7. 7
  tradícia says:

  Možno by bolo dobré osloviť nejakú serióznu domácu firmu, etablovanú v našom regióne, ktorá funguje na dlhodobých tradíciách spätých s regiónom. Alebo aj viacero firiem. Dostali by budovu do dlhodobého prenájmu a zrekonštruovali ju. Výrobcovia medoviny, vinári, atď… by nemuseli byť zlým tipom. Prejavil by sa tu efekt vzájomnej výhodnosti.

  • 7.1
   JR says:

   Súhlasím, tento jedinečný priestor s vynikajúcou polohou by sa mal využiť na prezentáciu toho čo je typicky trnavské a čo predstavuje je dlhodobú históriu.
   V Trnave dlhé storočia prekvital obchod s vínom a bol jedným z najvýznamnejších zdrojov jej príjmov. Prečo tu nezriadiť reprezentatívnu vinotéku s ponukou tých najlepších vín z trnavského regiónu. Myslím, že také niečo v Trnave stále chýba.

   • 7.1.1
    Juraj Fuzák says:

    Vyuzitie Pracharne ako vinoteky, respektive reprezentativny priestor na predstavovanie vin, medoviny a podobnych produktov z regionu je jedna z moznosti. U mna osobne ma tato varianta najviac bodov zatial :)

 8. 8
  mliečny bar says:

  som za mliečny bar , chlebíčky, chutná treska , rybací šalat a pod občestvenie , nie umelé narychlo opečené kurence , žiadne vína , nie vystavy hudobne skup a podobne ,človek sa nemá kde slušne narýchlo najesť ,

 9. 9
  juraj says:

  Je otázka, akú filozofiu zvolí mesto pri zatraktívňovaní centra mesta a nejde len o pracháreň. Či pôjde cestou zisku, to by tam mohla byť banka, mobilný operátor, alebo čínsky obchod, alebo pôjde cestou menších ziskov a dá šancu domácim podnikateľom, ktorí budú schopní dlhodobo udržať prevádzku z ktorej síce zo dňa na deň nezbohatnú, ale zato dotvorí atmosféru historickej Trnavy. Po rokoch sa vracia život do centra a verím, že ten pes tu neskapal a že mesto bude mať šťastnú ruku pri rozhodovaní o prachárni, ale i ďalších prevádzkach. Veľká škoda bývalého Krymu, zlý príklad, ako by to nemal byť.

  • 9.1
   magda says:

   A čo je s Krymom, včera som išla mestom o 1/2 piatej vyľudnené , v nedeľu detto,ale s cenou prenájmov súhlasím, za týchto okolností a cenách nájmov tam nebude nikto.

 10. 10
  ? says:

  Čože sa to uzavrelo v roku 2017 ?
  Téma Pracháreň ?
  Zvláštny spôsob uzavretia témy. Zrejme sa čaká na samoasanáciu, nič iné z takéhoto uzavretia témy nevychádza.

 11. 11
  erik says:

  Krasna je ta pracharen porekonstrukcii🤦‍♂️

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.