reklama

Tému Prachárne chce Bročka uzavrieť do konca tohto roku

Akým spôsobom, kedy a za akých podmienok ožije deväť rokov prázdna budova Prachárne v centre Trnavy stále nie je jasné.

S historickým objektom situovaným vedľa radnice si mesto nevie rady už niekoľko rokov.

Posledný nájomca budovu opustil na jeseň roku 2008 a zanechal ju v dezolátnom stave. Objekt je odvtedy nevyužívaný. Pokusy a nápady z minulosti prinavrátiť Prachárni život skončili bez výsledku.

Zatiaľ posledný pokus o riešenie situácie v roku 2016 sa skončil ešte skôr, ako začal.

Radnica pripravovala na vlaňajšie júnové rokovanie mestského zastupiteľstva verejnú súťaž o „najvhodnejší podnikateľský zámer na využitie nehnuteľnosti“, materiál sa napokon do pléna ani nedostal a bol stiahnutý. Ani po deviatich mesiacoch sa situácia nezmenila.Budova zdevastovanej Prachárne je nevyužívaná už takmer 9 rokov

„Sme vo fáze, ked sme si ozrejmili možnosti koncesie ako určitého spôsobu dlhodobého vzťahu k objektu. Znamená to, že niekto môže získať budovu za cenu, ktorá nezodpovedá výške trhového nájomného a za to bude zmluvne zaviazaný investovať do rekonštrukcie budovy nejakú väčšiu sumu vlastných finančných prostriedkov. Pritom však budova ako taká zostane vo vlastníctve mesta,“ priblížil aktuálny pohľad na možné riešenie situácie s Prachárňou primátor Trnavy Peter Bročka.

Vedenie mesta teraz podľa Bročku čakajú rokovania so zástupcami politických klubov v zastupiteľstve s cieľom nájsť optimálny variant nastavenia podmienok zmluvy, ktorú mesto ponúkne do verejnej súťaže.

„Niečo sa urobiť musí. Ak bude zhoda väčšiny poslancov, že investujeme mestské peniaze, okamžite som za to, aby sme zbúrali zadnú časť, ktorá je novostavbou, postavenou vyslovene za účelom zabezpečenia funkčných potrieb k prednej časti. Trval by som na jej odstránení. Ale musíme sa baviť o tom, čo urobiť s prednou historickou časťou budovy. Osobne si myslím, že lepším variantom by bola dlhodobá zmluva s nejakým subjektom,“ predniesol svoje predstavy Bročka.

Za reálny časový horizont na zmenu súčasného dlhodobo zmrazeného stavu považuje Bročka rok 2017. „Tento stav už trvá dlho a stavu budovy to vôbec nepomáha. Budem trvať na to, aby sme tému Pracháreň uzatvorili do konca tohto roku tak, aby to malo dlhodobý a udržateľný vývoj,“ povedal.

Podľa odhadov z minulosti komplexná rekoštrukcia Prachárne môže stáť viac ako 1 milión eur.

Mesto Trnava objekt zrekonštruovalo naposledy v druhej polovici 90. rokov. Náklady na obnovu vtedy dosiahli približne 70 miliónov korún, teda asi 2,3 milióna eur.

V Prachárni sa za socializmu nachádzal legendárny mliečny bar, neskôr budova slúžila najmä na gastronomické účely, v objekte poskytovali aj ubytovacie služby.

INFO

Budova Prachárne je národná kultúrna pamiatka zapísaná v zozname kultúrnych pamiatok. Tehlový objekt bol postavený okolo roku 1500, v pôvodne gotickom slohu, neskôr bol prestavaný na renesančný štýl. Objekt mal význam ako pracháreň – sklad pušného prachu a materiálu na delové gule.
Budova je trojpodlažná so suterénom a obytným podkrovím v centre mesta, v pamiatkovej zóne. V rokoch 1996-1997 bola nehnuteľnosť rekonštruovaná. O roku 1997 do roku 2008 prenajatá a využívaná nájomcom na poskytovanie služieb v oblasti stravovania, ubytovania a pohostinskej činnosti.
Zdroj: mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 2. marca 2017 18:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Tému Prachárne chce Bročka uzavrieť do konca tohto roku”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.