reklama

Mesto sa súdi s Billou o vyrovnanie na Spartakovskej. Bročka tu chce kvalitný developerský projekt

Pred dvomi rokmi, v septembri 2017, rozhodlo mestské zastupiteľstvo o nepredĺžení prenájmu pozemkov spoločnosti Billa na Spartakovskej ulici. Supermarket však doteraz funguje a spor medzi radnicou a rakúskym obchodným reťazcom skončil na súde.

Spoločnosť Billa si prenajíma od mesta Trnava pozemky s výmerou približne 4500 metrov štvorcových od roku 1992 na Spartakovskej ulici, kde postavili prvý supermaket na Slovensku.

Mestské zastupiteľstvo rozhodlo v septembri 2017 o nepredĺžení zmluvy o prenájme pozemkov. Tá platila do 13. októbra 2017 s výpovednou lehotou 12 mesiacov v prípade, že na území, na ktorom sa nachádza supermarket, bude uvažovaná výstavba v súlade s Územným plánom mesta Trnava.


Supermarket Billa

Spoločnosť Billa sa však svojho tradičného a lukratívneho priestoru vzdal nechce. Spor medzi samosprávou a obchodným reťazcom preto skončil na súde.

Podľa slov primátora Trnavy Petra Bročku spoločnosť Billa požaduje od mesta finančné vyrovnanie za odstúpenie budovy supermarketu vo výške viac ako 600-tisíc eur, čo mesto odmieta.

Bročka zároveň potvrdil, že radnica na týchto pozemkoch v budúcnosti počíta s výstavbou developerského projektu.

“Potrebujeme nájsť model, ktorý umožní otvorenú architektonickú súťaž. Cieľom je maximalizovať zisk mesta – a tým nemyslím len finančnú stránku,” naznačil svoje predstavy trnavský primátor.

Ako ďalej priblížil, príkladom toho, akým smerom by sa Trnava mala v tomto priestore posunúť, je rekonštrukcia bratislavskej stanice Nivy.

“Treba sa tam ísť prejsť. Získate pocit, že ste v reálnom meste. ‘Áčkové’ budovy, priestory, ‘áčková’ architektúra. Bol by som rád, ak by niečo podobné vzniklo v Trnave,” poznamenal.

Na otázku, či by väčší developerský projekt táto lokalita zvládla, Bročka odpovedal: “Toho sa neobávam. Jednou z podmienok iste bude, aby boli všetky parkovacie miesta pod zemou aj s rezervou nad rámec pre potreby mesta. Ak sa bavíme o takomto projekte, bude sa riešiť v takom časovom horizonte, kedy už bude fungovať predĺženie Spartakovskej až po obchvat. Preto sú tieto obavy len teoretické. Projekt na Spartakovskej beriem ako veľký mestotvorný prvok s veľkým potenciálom. Chcem veriť tomu, že sa nájde model, ktorý bude pre mesto čo najvýhodnejší a dosiahneme aj takú architektúru, ktorá bude závideniahodná,” vyjadril svoje predstavy Peter Bročka.

Ulož ako PDF
Napísal 20. septembra 2019 8:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Mesto sa súdi s Billou o vyrovnanie na Spartakovskej. Bročka tu chce kvalitný developerský projekt”

 1. 1
  tržby says:

  Bročkov komunizmus v podaní pána Ing Marciana z firma CS, s.r.o ,žeby opäť zákazka?

 2. 2
  erik says:

  uz je aj nejaka vyzia mrakodrapu namiesto billy? 4prudovka na kollarovej a Spartakovskej?zburaju sa ja stare bytovky na podjavorinskej/sladovnickej? aby to tam vyzeralo vsetko Ackovo? billa odhad pozemku 600tisic mestsky odhad 580tisic to neni moc velky rozdiel…

 3. 3
  Vlado says:

  Ak chce mesto áčkovu architektúru tak málo riešiť najprv dopravné prepojenia. Schválili zmenu územného plánu Prúdy v režime dvojprudovej komunikácie čo nezodpovedá potrebám za desať rokov. Ak mesto nerieši ani rýchli presun dopravy na obchvat, ktorý nadvazujuc na Spartakovsku mohol v 4 pruho h pokračovať von z mesta, je trápne riešiť viacpodlaznu bytovku pri frekventovanej križovatke. Zahusťovanie, ktoré sa kritizovalo pokračuje a ekológia sa rieši expost. Škoda že sa nemysli v širších súvislostiach.

 4. 4
  jano says:

  Do Trnavy prídu áčkoví projektanti – Vallo & Sadovský, už sa neviem dočkať

 5. 5
  xXx says:

  Ja by som navrhoval zrusiť aj McDonalds, OMV, stadion + plus nejake tie cinziaky a postavit tam nieco ozaj A-ckove. Nieco na sposob Petronas Twin Towers. Pod nimi by viedla Spartakovska a v tom mrakodprape by byvala cela Trnava a nas A-ckovy boss by byval uplne na najvysom poschodi, aby videl svoje panstvo aj s poddanymi. Kazdy, co by prechadzal popod mrakodrap by mal konecne pocit, ze je v realnom meste a nie v nejakej cinskej osade. Ale myslim, ze na zaciatok by uplne stacilo, keby sme mali aspon B-ckovu MHD.

  • 5.1
   ABC says:

   Ten záujem až dojíma občanov mesta keď chce konať tak transparentne v prospech mesta. K- čkoví primátor s J- čkoví hlavným architektom chcú robiť Á – čkovú architektúru. To je ako s tou novonavrhovanou zeleňou. Všetko zrovnáme so zemou a začneme nanovo budovať. Chlapi oneskorili ste sa o 830 rokov.

   • 5.1.1
    Veľký tresk says:

    Neoneskorili sa o 830 rokov. Prebieha Veľký Tresk. Práve zakladajú Trnavu.

   • 5.1.2
    archybrada says:

    Keby to bol architekt mal by svoj ateliér a tvoril by hodnoty. Na to nemá tak musí robiť poskoka. Jeho myšlienkový potenciál možete sledovať v diskusiách na sociálnych sieťach aj tie komentáre s úrovňou piatej cenovej. Už to je samo o sebe hanba Trnavy.
    O štvorprúdovke a podobných veciach nemá ani potuchy. Máme možnosť vidieť jeho návrh napojenia Rekreačnej ulice a Kamenáča na západný obchvat. To by si nedovolil ani najväččší ignorant.
    Odborná spôsobilosť nulová.

 6. 6
  Obcan says:

  Hlavne ze odsuhlasili kupu kravskej luky za 750 000 eur

 7. 7
  búda says:

  Keď je Billa búda čo je potom cykloveža ?
  Takto reprezentujú brady na verejnosti mesto.
  Nemajú ani štipku chohmesu žiadna úroveň.

 8. 8
  Odpovede says:

  Otázka č. 1:
  a) budova MsÚ na Trhovej je búda na ktorej nerastie fazula a v ktorej žijú termiti ktorí sa volajú úradnici

  Otázka č. 2:
  a) budova kina Hviezda je búda lebo to povedal ON a ON tomu rozumie

  Otázka č. 3:
  a) športová hala na Rybníkovej je búda lebo to povedal 4 viceprimátor

  Otázka č. 4:
  a) budova Kalokagatie je strašná búda lebo tam chodili pionieri a nechodili lepšoľudia a hipstery

  Otázka č 5:
  a) budova Pracháreň je búda na druhú preto ju ideme predať sponzorom

  • 8.1
   Prachárňa says:

   Pracháreň by bolo vhodné ponúknuť opäť do prenájmu, ale teraz aj s podmienkou zachovania pôvodného účelu. Čiže skladoval by sa tam pušný prach, zápalné šnúry a delové gule. Pomaly sa na mestskom fortifikačnom systéme zdvíha barbakan na Dolnej bráne. Keď sa dokončia hradby, takýto sklad bude dôležitý.
   Vzhľadom k dobrej polohe Prachárne v strede pevnosti by sa patrilo dať k základnému nájomnému aj prirážku vo výške 200% za lukratívnu polohu.

 9. 9
  think+ says:

  :D :D smejem sa na tom zúfalcovi, čo sem neúnavne vypisuje :) ale možno by som sa nemal, lebo je to očividne na diagnózu.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.