reklama

Mesto buduje závlahový systém v dolnej časti parčíka za daňovým úradom na Družbe

Ani dolná časť parčíka za daňovým úradom v Trnave už nebude trpieť suchom počas letných horúčav. Postará sa o to automatický zavlažovací systém, ktorý v týchto dňoch buduje mestská samospráva v rámci opatrení na zmiernenie dopadov zmeny klímy. Práce v majú byť hotové do konca apríla, na ich realizáciu je v rozpočte mesta vyčlenených vyše 39 tisíc eur.

Prvú časť zavlažovacieho systému v hornej časti parčíka s detským ihriskom a trvalkovými záhonmi odovzdalo mesto do používania v roku 2013. Zdrojom vlahy, ktorá zabezpečovala dobrú kondíciu zelene na ploche vyše jeden a pol hektára, je studňa, ktorú mesto vybudovalo na tomto mieste pred piatimi rokmi.

Na ňu bude teraz napojený rozvod potrubia v celkovej dĺžke 260 metrov a v hĺbke 40 centimetrov pod povrchom pôdy, ktorý sa má postarať aj o závlahu dolnej časti parku až po detské ihrisko na Agátke.

Foto: (eu)

Zavlažovacie telesá – postrekovače trávnika sa budú vysúvať iba v čase zavlažovania. Kvapôčková závlaha stromov vylúči riziko šoku z jednorazovej zálievky studenou vodou v horúcich letných dňoch. Súčasťami automatického zavlažovacieho systému budú aj tri šachty na elektromagnetické ventily a riadiace jednotky.

Vďaka závlahám budú mať mladé stromy väčšiu šancu dorásť v zdraví do svojej prirodzenej veľkosti.

Ich schopnosti zadržiavať vlahu, produkovať kyslík a ochladzovať ovzdušie v budúcnosti významne prispejú k zlepšeniu klímy v tejto lokalite.

(TS mesta Trnava)

Foto: archív

Ulož ako PDF
Napísal 7. apríla 2017 6:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

11 komentárov pre “Mesto buduje závlahový systém v dolnej časti parčíka za daňovým úradom na Družbe”

 1. 1
  Trávnik says:

  Hĺbka 40 cm – nezamrzne to v zime? Hĺbka 60 – 70 cm je štandard.
  Dúfajme, že terén po sebe majstri uvedú do pôvodného stavu. Vyzerá to tam, akoby tam ryli štvornohé zvery a hľadali hluzovky.

  • 1.1
   nikto says:

   Vieš, že takýto systém sa na zimu vypustí, aby sa nestalo to, čo si spomenul?

   • 1.1.1
    Trávnik says:

    Viem. Vytečie keď je zospádovaný. Aj zospádované idú cca 60 cm do hĺbky.
    Pri tomto rytí to nevyzerá na na zospádovanie. Alebo áno?

    • 1.1.1.1
     Flego says:

     Doma sa to zazimováva tak, že systém sa odpojí od studne a prefúkne kompresorom. Aj toto bude asi tak riešené.

 2. 2
  sotek says:

  Bez obav, to sa prefukuje kompresorom. Napr. kvapkova zavlaha ide priamo po zemi pod mulcovacou korou .

  • 2.1
   Trávnik says:

   Vyzerá to tak, že sa v tejto problematike vyznaš.
   Ešte vydaj stanovisko k tomu rytiu a rýpaniu a či terén bude aj upravený. Je to tam na niektorých miestach rozryté ešte od jesene 2016.

   • 2.1.1
    PeterB says:

    Tam bolo viacero kopacov. Na jesen to bola 2x optika, ktora stale nie je dokoncena aj ked podla povolenia to malo byt hotove na konci novembra. Je k tomu aj odkaz pre starostu. Robi to tusim suptel pre telekom. Oni ten teren velmi do pôvodného stavu nedavaju. ;-(

    Zavlahari sadili aj travu a valcovali.

    • 2.1.1.1
     Trávnik says:

     Keď “zakopávajú” optiku na cudzom (mestskom) pozemku, asi by mali dodržiavať pravidlá. Či nie? Mali by dostať k náhrade náklady na uvedenie terénu do pôvodného stavu. Ďalšie povolenie na takéto práce by už nemali dostať. Mal by existovať systém hodnotenia firiem a tie ktoré nedodržiavaju pravidlá, mali by byť vylúčené z ďaľšej spolupráce, aj z prác na mestskom majetku. Takéto pravidlá majú spoločnosti bežne zavedené a mohli by platiť aj v meste.

 3. 3
  Vlado says:

  Mňa to moc neteší, podľa mňa je to zbytočné plytvanie.
  1.-Doteraz sa kosilo tak raz za tri týždne, ak tam bude závlaha bude sa musieť min. raz za týždeň.
  2.-Platba za vodu.
  3.-Starostlivosť o rozvody, výmena filtrov, zimná údržba
  No ale to je iba môj nazor

 4. 4
  viktor says:

  Voda je zo studne, ktorá sa tam nachádza, tento náklad odpadá.
  Mne nejde do hlavy, prečo sa to robí teraz, keď toto územie sa revitalozovala relatívne nedávno, pritom už zbierajú informácie pre ďalšie zmeny – viď. minulotýždňové participatívne plánovanie.

  • 4.1
   byro says:

   – Naprávajú sa chyby predchodcov
   – Vedenie sa pýta ľudí čo chcú – to je parcitipatívne plánovanie resp. tak sa robí komunálna politika, už nerozhoduje len politbyro alebo 4ka

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.