reklama

Mesto si zoberie úvery na obnovu areálu Slávie, Mikovíniho ulice aj rekonštrukcie škôl

Tri úverové rámce v celkovej výške 4,5 milióna eur schválili poslanci trnavského zastupiteľstva na utorňajšej schôdzi v rámci druhej aktualizácie rozpočtu mesta Trnava na rok 2017.

Na základe hlasovania poslancov si radnica môže zobrať úvery v hodnote do 1,5 milióna eur na modernizáciu športového areálu Slávie, a v rovnakej výške aj na rekonštrukciu Mikivíniho ulice a na obnovy materských a základných škôl.

Pôvodný návrh aktualizácie rozpočtu počítal len s jedným úverom do Slávie. V rámci rozpravy prišiel s ďalším návrhom na prijatie úveru na Mikovíniho ulicu Klub nezávislých poslancov. Poslanec Pobiecký navrhol financovať z nového úveru obnovu materských a základných škôl.

Hlasovaním poslanci rozhodli o tom, že v vedenie mesta môže rokovať o troch nových úveroch. Návrh poslanca Bošnáka na 2,5-miliónový úver do opravy Mestskej športovej haly neprešiel, no poslanci vyčlenili 50-tisíc eur na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie haly.


Areál Slávie

Ilustračné foto

Podľa slov primátora Petra Bročku mesto aktuálne finišuje s prípravou jednotlivých projektov nových športovísk na Slávii.

V areáli pribudnú napríklad bežecké dráhy, zrenovujú a upravia vrhačský areál vedľa telocvične, Trnavčanom by mali slúžiť aj nové nohejbalové a basketbalové ihriská či ihrisko s umelou trávou.

“Športoviská budú prístupné širokej verejnosti, vrátane nových bežeckých dráh. Predpokladáme, že väčšina z nich bude dokončená na jeseň tohto roku a od jari 2018 už budú plne k dispozícii Trnavčanom,” priblížil.

Mikovíniho ulicu mesto zrekonštruuje v celej dĺžke od kruhovej križovatky na Zelenečskej po Nitriansku.

Projektová dokumentácia je v tejto fáze pripravená na polovicu ulice. Stavebné práce chce mesto začať ešte v tomto roku.

K rozhodovaniu o čerpaní financií na tretí 1,5-miliónový úver do škôl bude vytvorená pracovná skupina, ktorá navrhne, kde budú peniaze použité.

Radnica v tejto chvíli nevie, či bude akcie financovať z troch úverov alebo všetky akcie spojí do jedného balíka. “Po rokovaní s bankami sa ukáže, či bude pre nás výhodnejšie čerpať jeden úver vo výške 4,5 milióna alebo tri samostatné úvery na každú akciu zvlášť,” poznamenal Bročka.

Aktuálne má mesto úvery vo výške 13,8 milióna eur. Sumu 8,7 milióna eur predstavujú úvery na investičné akcie a 5,1 milióna eur je výška zostatku úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

V roku 2016 neprijalo mesto Trnava žiadny nový úver na financovanie kapitálových výdavkov. Oproti predchádzajúcemu roku mesto znížilo úverovú zaťaženosť z 25 % na necelých 20 percent bežného rozpočtu, čo je hlboko pod zákonom povolenou hranicou 60 % ročných bežných príjmov.

Mikovíniho ulica

Ulož ako PDF
Napísal 4. mája 2017 10:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

55 komentárov pre “Mesto si zoberie úvery na obnovu areálu Slávie, Mikovíniho ulice aj rekonštrukcie škôl”

 1. 1
  pozorovateľ says:

  Populizmus, predvolebná kampaň alebo diletantstvo v priamom prenose? Načo je pán poslanec Pobiecký v Mestskej rade, keď ju ignoruje a s požiadavkou na 2x 1,5 milióna eur príde až naživo pred kamerami? Ako dlhoročný poslanec a aj bývalý viceprimátor by sa mohol správať korektnejšie.

  Požiadavky jeho poslaneckých kolegov po 1,5 milióne eur (areál Slávia – Fuzák, Mikovíniho-Klokner, hala Slávia-Bošnák) boli riadne odkomunikované a popredu zverejnené v dokumentoch k rokovaniu zastupiteľstva http://www.trnava.sk/userfiles/file/doplnky(2).zip , konkrétne: Spoločný spravodajca-bod materiál 3.2 a samostatné súbory: 3.2nove uznesenie a 3.2doplnok.

  Rozvahu preukázal pán poslanec Čavojský, ktorý svojou trefnou poznámkou vrátil rokovanie zastupiteľstva z oblakov späť na pevnú zem.

  V článku k návrhu pána poslanca Pobieckého sa píše: „K rozhodovaniu o čerpaní financií na tretí 1,5-miliónový úver do škôl bude vytvorená pracovná skupina, ktorá navrhne, kde budú peniaze použité.“

  Nepokladám za najrozumnejšie najprv „hurá“ systémom schváliť „od oka“ veľký obnos a potom dodatočne nastavovať kritéria a hľadať, kde by mohli byť peniaze použité. Najmä v takej citlivej oblasti, ako sú školy spravované mestom.

  Predvedený postup bez analýzy a podkladov (bude to veľa alebo málo?) pokladám za nesystémový a priam až diletantský.

  • 1.1
   komentátor says:

   Pozeral si zastupiteľstvo? Veď mal vystúpenie, v ktorom sa vyjadroval k aktualizácii. Spomínal dokonca rozdiel ohľadne úveru na Sláviu z MZ 13.12.2016 a 2.5.2017. Nárast 670 tis. je akože v poriadku? Vtedy úver 1,0 mi.lEur, teraz 1,5 mil.? To je ten “hurá” systém “od oka”, ktorý spomínaš? Mimochodom, na Mikovíniho ulicu nie je tiež projekt, keď som to pozorne sledoval, dokonca to potvrdil niekto z MsÚ. A na tie školy tie peniaze netreba?
   Veď je to pre materské a základné školy!

   • 1.1.1
    Hora says:

    Pobiecky je dost rokov v zastupitelstve aby to riesil a ne teraz daval nejake nastrely na uvery! Narozdiel od neho sa dopracovali projekty na slaviu a on to len tak strelil len aby sa nepovedalo a sutazou to pojde dost dole takze neco tolko placu?…Na mikoviniho je polka dokumentacia hotova , myslim ze to tam aj hovorili… Na skoly treba aj sa pomaly zacinaju robit ale preco az teraz? vsetko sa v Trnave rozpada a teraz chcu ludia aby sa to spravilo za rok! Inac Pobieckemu sa velmi zacalo darit jak sa dostal do zastupitelstva nahoda?

 2. 2
  Peter says:

  Dúfam, že toto trápne divadlo poslancov za KDH, SDKÚ a Smer-SD, ktorým roky vyhovovalo teplúčko a smrádeček na radnici, im ľudia patrične zhodnotia vo voľbách do samospráv 2018 a ich počet sa ešte zmenší.

 3. 3
  TT says:

  Toto si niekto robi srandu nie? :D Sportova hala v Trnave:

  …základná rekonštrukcia haly by stála približne 2,2 až 2,5 milióna eur..Komplexná rekonštrukcia by stála 4,9 milióna a komplexná rekonštrukcia s prístavbou telocvične by vyšla na 7,6 milióna eur. Ak by si niekto trúfol terajšiu Mestskú športovú halu zbúrať a postaviť namiesto nej novú, musel by rátať s nákladmi až 19 miliónov eur.

 4. 4
  fero says:

  Najskôr odhlasujeme predaj budov pre súkromnú školu besst zo zľavou 1,2 mil € a o mesiac ideme hlasovať o úveru 1,5 mil € na opravu škôl? Ozaj premyslené, a pritom stačilo predať za trhovú cenu.

  • 4.1
   trnavcan says:

   za trhovu ti to nikto nekupi.sa spamataj…

  • 4.2
   Hora says:

   Fero to sa treba opytat Pobieckeho ako to myslel ci? skor to bolo len taky truc ze sak aj oni chcu uver na nieco ale ze nemaju nic vypracovane to im uz nevadi

 5. 5
  Trnava says:

  Vsetko sa da ked sa chce , napriklad si vieme predstavit ze nova sportova hala z prislusnim arealom by bola napojena na zimny stadion ,ktory potrebuje tiez rekonstrukciu a pocitam,ze by sa tam v okoli zmestil aj olympisky bazen pre plavcov a vsetko vykurovanie by celeho arealu riesilo moderne chladenie zimneho stadionu ….Zburajte Agatku a komplex je na svete ,cast byvalej cehelne napojit este areal pred skolou Spartakovska a vsetko by bolo pod jednou strechov a vsetci spokojny ……

 6. 6
  občan says:

  Ten Jozef Pobiecký poslanec to je ten poslanec čo je aj poslancom vo VÚC ?
  Hm výborne to robí chalanisko – dlh VÚC 44 mil. Eur.

  • 6.1
   komentátor says:

   Máš to naštudované? Aj “B” treba povedať. Ůverová zaťaženosť k 31.12.2016 je 35,9% skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roku ( Celková suma nesmie prekročiť 60% ). Viď materiál zastupiteľstva VÚC 5.4.2017

 7. 7
  Peter Pejkovič najst. says:

  Milióny lietajú, človek nestačí uhýnať hlavou. Čo sa športovej haly týka – zorganizovať program tak, aby mala využiteľnosť aspoň 65% tak ako basketbalová hala v areáli Slávie, viď informatívna správa z minulého roku, prerokovaná na MZ dňa 28.06.2016. Dosiahne sa to lepšou organizáciou práce a získa sa tým zhruba 1600 hodín. Dá sa to dosiahnuť založením športových tried v niektorom zo športov, ktoré šport.halu využívajú. Čo sa týka areálu Slávie, jeho najväčším nedostatkom je vietor, ktorý reálne znehodnocuje športové výkony. Mnou spracovaný koncept využívania odpadového tepla zo zimného štadióna, starý 15 rokov, zatiaľ nikdy nenarazil na také zloženie mestského zastupiteľstva, aby sa tým niekto seriózne zaoberal. V tejto lokalite realizáciou predkladaných zámerov by mohlo vzniknúť špičkové športové stredisko, ktoré by zastrešovalo 7 – 8 olympijských športov. Nerozumiem tomu, prečo som ani pre jedno MZ nie dosť dobrý a dôveryhodný, aby sa uvedený zámer mohol zrealizovať. Na záver zdôrazňujem – JA SOM TU DOMA.

  • 7.1
   Juraj Fuzák says:

   Ja som tu doma znamena co, pan Pejkovic?

   • 7.1.1
    Peter Pejkovič najst. says:

    Pán Fuzák, tým som si zabezpečil, aby ste si to aj Vy prečítali. V zmysle zmluvy mám zabezpečiť prrevádzku august – marec a podnikať z dotácií, máte pravdu, je pekné. Ale keď to majú mať organizovaní športovci zadarmo a korčuľujúca verejnosť za symbolickú cenu, je dosť obtiažne zabezpečiť prevádzku v takom rozsahu. V zmysle zmluvy zabezpečujem údržbu v rozsahu 10% z tržieb, z čoho sa dá pokryť úplne najzákladnejšia údržba- revízie zariadení, výmena oleja, oprava svietidiel.. Opravu väčšieho rozsahu má zabezpečiť mesto. Toľko kritizované sociálne zariadenia boli opravované od začiatku prevádzky MZŠ trikrát a ani jednej firme sa to nepodarilo spraviť tak, aby nevlhli okolité steny. V r.2002 boli na MZŠ MS hráčov do 18 r. a ten štadión vyzeral skutočne vynikajúco, hodný usporiadania tak významného podujatia. Moje prevádzkové náklady na 1 hodinu sú porovnateľné s prevádzkovými nákladmi ďaleko menej energeticky náročných zariadení. Pokiaľ by mesto alebo organizovaní športovci zaplatili cenu obvyklú a nemusel by som sa doprosovať mestu, tak ten zimný štadión by určite vyzeral inak.

 8. 8
  hej hou says:

  Particky na zimaku a celkovy vzhlad a infrastruktura hovori za vsetko ,podnikat z dotaci to je take novodobé a krasokorculiari musia chodit do blizkeho okolia trenovat v april,maj je nonsens pre tuto dobu a to nehovorim o hokejovych nadsencoch ,ktory sa nemaju ani kde poriadne prezliesct a osprchovat …..

  • 8.1
   Peter Pejkovič najst. says:

   Vážení hej hou a sport, pokiaľ niekto zaplatí 1 stotinu z obvyklej ceny hodiny ľadu, tak napr. krasokorčuliari platia za hodinu ľadu 1 euro a reálna cena je 100 euro,ten rozdiel musí niekto doplatiť. Za minulý rok mali krasokorčuliari 1037 hodín, takže ten rozdiel nie je ťažké vypočítať. V Trnave je proklamovaný model z Liptovského Mikuláša, kde mesto určilo počet hodín, ktoré športovci môžu čerpať – cca 2450 hodín a mesto za to zaplatí 320 000 €. V Trnave mali športovci a verejnosť k dispozícii za minulý rok 4450 hodín, pri použití ceny z L.M. by som mal od mesta dostať ako vyrovnanie ceny 583 762 €. Pre porovnanie som ešte spracoval aj porovnanie cien medzi Športovou halou a Zimným štadiónom Trnava. Zimný štadión pri kvalifikovanom prepočte má náklad na 1 využitú prevádzkovú hodinu ľadu 86 €, Športová hala – či sa vám to páči alebo nepáči – 116 € na jednu využitú prevádzkovú hodinu. Nakoniec ešte jeden detail, keď odpočítam prevádzkové náklady zimného štadióna v Trnave a Liptovského Mikuláša, vyjde 45 €. Keď to vynásobím počtom hodín 4450, vyjde suma 200 000 €. To je tá suma, o ktorej hovorím, že sú ročné úspory, ktoré som zabezpečil a prevažne financoval zo svojich prostriedkov. Ak má niekto pochybnosti, som ochotný celú záležitosť ozrejmiť. A jedna ponuka najtransparentnejšej lepšej Trnave – dajte mi do prenájmu Športovú halu a do 2 rokov Vám garantujem jej využitie 65% a náklady o 20% nižšie.

   • 8.1.1
    Juraj Fuzák says:

    Pan Pejkovic….ziadny model z Liptovskeho Mikulasa neni nikde proklamovany a vy to dobre viete. Je na stole ponuka spolocnosti, ktora spravuje stadion v Liptovskom Mikulasi a nie ziadny model.

    Pan najtransparentnejsi Pejkovic, noze sa pochvalte kolko ste si vypytali od mesta za “strazenie” kupaliska v Kamennom mlyne za obdobie Januar – April?

    • 8.1.1.1
     Peter Pejkovič najst. says:

     Pán Fuzák, buď sa vzájomne na klube neinformujete, alebo je problém niekde inde, ale s tým sa nemienim vôbec zaoberať. Ja som už dostal ponuku prostredníctvom jedného Vášho kolegu z MZ a poprosím ho, aby Vám túto informáciu potvrdil. Čo sa týka stráženia kúpaliska, tá suma bola 10 000 € a vychádza z výpočtov SK a ŠZ, keď vznikol problém minulý rok v septembri, ako ochrániť kúpalisko v KM pred skateboardistami, cyklistami, psíčkarmi a pán viceprimátor Lančarič navrhol stráženie počas dňa a mali to robiť pracovníci SK a ŠZ. Po upozornení, že kúpalisko mám v prenájme, tú sumu poukázali na môj podnikateľský účet a tú službu som zabezpečoval do decembra ja a bola finančne vykrytá. V novom roku v tom pokračujem, hoci pán primátor povedal, že nikto na to objednávku nedal. Keď som sa spýtal, či mám odtiaľ odísť a túto službu nezabezpečovať, bolo mi povedané – veď sa to nejako vyrieši. Ak máte s danou sumou problém, nech sa páči, môžem Vám ju vydokladovať.

 9. 9
  čitateľ says:

  No asi , že rozumie súvislostiam , ma mnohoročnu prax , len asi o takýchto ľudí nieje záujem , vid odbor uzemneho rozvoja

 10. 10
  Citajuci says:

  Samozrejme , veď na tomto odbore sa stala najvačšia chyba , ostatne sú asi super…..

  • 10.1
   Juraj Fuzák says:

   povedal kto a na zaklade coho?

   • 10.1.1
    Citajuci says:

    Nebuď trápny , neboj , cas ukáže

    • 10.1.1.1
     Juraj Fuzák says:

     ano ukaze, natipuj si na to

    • 10.1.1.2
     Hora says:

     ked niesu argumenty tak prichadza to ako sa vseto ukaze casom :D a cas prejde a nic :D

     • 10.1.1.2.1
      Juraj Fuzák says:

      Argumenty su neni treba, staci vypustit nic nehovoriaci neurcity prd a hrat to na silaka 😂😂

      • 10.1.1.2.1.1
       DPH says:

       Skutočne hodnotný príspevok,hodný predsedu športovej komisie.A taký ľudia majú vplyv na dianie v meste a formou práce v športovej komisi ovplyvňujú vychovu detí.´Že pán Fúzak, váš príspevok 10.1.1.2.1 má vypovedajucu hpdnotu o vás.K tejto tematike ste prispeli 9 vyjadreniami čiže 25%.Niekedy je nenej viac.

       • 10.1.1.2.1.1.1
        Sport says:

        Sport v tt ide hore staci sa pozret na rozdiel v dotaciach od mesta. Chod sa popytat na sportove kluby aky maju na neho nazor ;) vasa internetova vojna na trnava live je smiesna ale nekdo pracuje v reale nekdo na nete ale cas ukazal ze nekdo je za zenitom ze tu bolo treba zmenu!

        • 10.1.1.2.1.1.1.1
         Citatel says:

         A co cas ukázal hodnotiteľ?Ty co si vo svojom pracovnom živote dokázal ?nick sport

        • 10.1.1.2.1.1.1.2
         ... says:

         byť v zenite este neznamená byť profesionál a erudovaný odborník a co sa týka internetovej vojny treba ísť pár rokov dozadu ….

         • 10.1.1.2.1.1.1.2.1
          sport says:

          to museli byt velki odbornici ked davali rocne na sport 25 000 tisic a nechali rozpadnut vsetky ihriska v tt klobuk dole

     • 10.1.1.2.2
      Dr. Horakova Stanislava says:

      Co si to dovoluješ zneužívať meno môjho manžela

      • 10.1.1.2.2.1
       Dr.Horáková Stanislava says:

       Upozorňujem všetkých čítajúcich , že po 24 h – z nicku 10.1.1.2

       záhadne vypadlo posledné písmeno k , to sa mi tu dejú veci

 11. 11
  Peter Pejkovič najst. says:

  DňA 21.2.2017 bola prerokovaná správa o najomnej zmluve MZŚa KKM z ktorej vyplýva že za obdobie 1998 až 2016 som usporil mestu 4,3 miliona €. Ja som tie opatrena na úsporu robil preto aby sme neplatili za ladovú plochu tak ako v inych mestách a ešte dostali na činnosť , aby trnavské deti ktoré chcú mohli športovať.Naviac tieto úspory sú potvrdené auditormi.Primatorovi sa tá správa nepačila.Je mi veľmi ľúto že sa stretava táto myšlienka s nepochopením. z toho dôvodu som si dovolil napísať JA SOM TU DOMA tak ako na Slovane kričia mi sme tu doma.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.