reklama

Trnavčania môžu hlasovať za projekty, ktorých realizáciu chcú podporiť

Po verejnej prezentácii projektov, kde Trnavčania a Trnavčanky predstavili verejnosti svoje nápady a zámery, vchádza Participatívny rozpočet pre Trnavu do fázy rozhodovania o tom, ktoré projekty budú podporené a zrealizované z celkovej sumy 50 000 €. Tými, kto rozhodne, budú samotní občania.

Každý, kto má trvalé či prechodné bydlisko v Trnave a vek nad 15 rokov, má možnosť udeliť svoj hlas štyrom až šiestim projektom, ktoré ho najviac oslovia. Začiatkom budúceho týždňa budú do domácností distribuované hlasovacie hárky – po jednom kuse na domácnosť, pričom v prípade, že na danom mieste býva viac ľudí, ktorí spĺňajú podmienky účasti v hlasovaní, je možné vyzdvihnúť si ďalšie hárky na radnici (Hlavná 1) alebo na mestskom úrade (Trhová 3).

Vyplnený hárok je potrebné vhodiť do hlasovacej urny na jednom z 13 zberných miest (ich zoznam vrátane otváracích hodín je súčasťou hlasovacieho hárku).

Okrem fyzického hlasovania bude súčasne k dispozícii aj online dotazník. Každý občan sa môže rozhodnúť, či bude hlasovať elektronicky, alebo vyplní tlačený hlasovací lístok. Hlasovacie lístky a online formuláre, v ktorých bude vybratých menej projektov než štyri a viac ako šesť, budú neplatné.

Ilustračné foto

Rozdiel medzi uvedenými dvomi formami hlasovania je v ich váhe – fyzické hlasovanie má váhu 50 percent a elektronické 10 percent, keďže vyplnenie online formulára je menej časovo náročné a dá sa uskutočniť v priebehu pár minút v pohodlí domova, zatiaľ čo pri fyzickom hlasovaní je potrebná istá aktivita pri návšteve zberného miesta.

V tomto ročníku participatívneho rozpočtu (pre Trnavu v druhého) vzniklo 19 rôznorodých a pestrých projektov. Ďalším krokom bude hlasovanie, kde občania Trnavy prejavia svoju podporu tým nápadom, ktoré ich najviac oslovia.

Pozrite si zoznam projektov Participatívneho rozpočtu pre Trnavu 2017:

Participatívna komunita VEREJNÝ PRIESTOR:
Detské ihrisko na Kopánke – Jana Martišovičová
Komunitné športovisko – Jakub Vríčan a Rudko Rokošný
Obecný dvor Modranka – Juraj Šarmír
Šach a jóga v tieni stromov – Viktória Zvalčáková a Mária Korcová

Participatívna komunita KULTÚRA:
Festival Cyklocestovanie 2017 – Erik Štefanek
Galéria Výklad – Matúš Hlinčík
Graffiti vo verejnom priestore – Peter Svinčák
Ilustrovaná knižka Deti píšu deťom (príbehy) – Palo Vančo
Jazyková kaviareň – Martina Pavlíková a Lukáš Krajčovič
Lovely Experience Multimediálny Festival 2017 – Matúš Izakovič
Modrý štvrtok – Andrej Halada
Spájame sily – sídliskový festival na Linčianskej

Participatívna komunita DOPRAVA A ŠPORT:
Škola správneho pohybu – Radoslav Erent
Trnavské karavanovisko – Vladimír Karvačka

Participatívna komunita SOCIÁLNE TÉMY:
Aktívne strávený voľný čas – Terézia Drdulová
Buďme spolu, buďme tím – Kristína Kőnigová
Cesta ku vzdelaniu – Zuzana Spiessová
Chlieb pre ľudí bez domova – Katarína Pažítková
Srdce na dlani – workshop pre náhradných rodičov – Jana Chalányová

Podiel 40 percent na celkovom výsledku bude mať verejné zvažovanie – deliberácia. Je určená pre koordinátorov (teda navrhovateľov projektov) a uskutoční sa v utorok 16. mája. Ide o náročný niekoľkohodinový proces, ktorý si vyžaduje sústredenie, trpezlivosť, schopnosť načúvať druhým a robiť kompromisy. Na začiatku deliberácie si jej účastníci dohodnú kritériá, na základe ktorých budú projekty hodnotiť (žiaden koordinátor však nehodnotí vlastný projekt) a následne budú o jednotlivých návrhoch diskutovať. Pod vedením facilitátora, ktorý bude debatu usmerňovať, tak dospejú k spoločnému posúdeniu potreby a kvality jednotlivých projektov. Deliberácia je vyvrcholením participatívnych procesov, keďže ide o spoločné rozhodovanie o spoločných peniazoch, alebo povedané inak „naše dane – naše rozhodnutia“.

Finálne poradie bude určené matematicky po zrátaní všetkých hlasov a započítaní jednotlivých váh. Výsledky budú zverejnené 26. mája na stránke pr.trnava.sk a trnava.sk. Projekty budú zrealizované do konca roka 2017, pričom v decembri sa uskutoční evaluácia, čiže vyhodnotenie tohtoročného participatívneho rozpočtu.

Bližšie informácie nájdu záujemcovia na adrese pr.trnava.sk a na Facebookovej stránke Participatívny rozpočet pre Trnavu.

(TS mesta Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 14. mája 2017 19:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.