reklama

Projekt e-trnava.eu posúva elektromobilitu v meste na vyššiu úroveň

Trnavská spoločnosť MTOP spúšťa projekt elektromobility e-trnava.eu. Služby pre verejnosť pozostávajú zo vznikajúcej siete nabíjacích staníc, požičovne a prenájmu elektrických automobilov, skútra, bicyklov či kolobežiek či možnosti parkovania, zdieľania, výmeny vozidiel a ďalšej starostlivosti.

e-trnava.eu je projekt spoločnosti MTOP a jej partnerov podporujúcich elektromobilitu v meste. Podobné projekty vznikajú po celom svete.


Zaparkovaná flotila elektromobilov pred sídlom spoločnosti MTOP na Novej ulici

Aktuálne ponúka prevádzkovateľ nabíjanie elektrických automobilov na Novej ulici 3B pri južnom obchvate v dotyku nákupnej zóny The Mall, rýchlonabíjacia stanica funguje aj na Coburgovej 82. V septembri pribudne tretia rýchlonabíjacia stanica na nároží ulíc Rybníkova – Hlboká na novom parkovisku pod hradbami.

„Zároveň pripravujeme rozšírenie nabíjacích staníc o sedem wall-boxov v rôznych lokalitách Trnavy ako sú bytové komplexy či obchodné centrá. V niektorých bytových celkoch plánujeme umiestniť aj niekoľko elektromobilov, ktoré budú určené na spoločné zdieľanie pre skupinu ľudí žijúcich v týchto bytových komplexoch. V súčasnosti už pripravujeme a zazmluvňujeme viacero projektov v rámci Trnavy. Aktuálne napríklad riešime využívanie jedného vozidla pre komunitu ľudí z 35 bytov, ktoré budú môcť využívať napríklad ako druhé rodinné auto,“ priblížil Miroslav Marcian zo spoločnosti MTOP.

Služba bude dostupná pomocou jednoduchej aplikácie, prostredníctvom ktorej si záujemcovia môžu naplánovať, kedy budú auto potrebovať a zerezervovať si ho. Cez aplikáciu zistia napríklad aj to, v akom stave je batéria, kde sa auto nachádza, či aká je jeho plánovaná obsadenosť.

Priemerný čas potrebný na plné dobitie elektromobilu na rýchlonabíjačke sa pohybuje okolo 30 minút, na plánovaných wall-boxoch to bude približne 1,5 hodiny.

V súčasnosti si v rámci projektu e-trnava.eu môže ktokoľvej prenajať jeden z troch elektromobilov – Nissan Leaf, sedemmiestny Nissan e-NV a Peugeot iON. K dispozícii pre záujemcov sú aj elektrické kolobežky, skúter a elektrobicykle.

Flotila vozidiel sa bude postupne rozširovať, od decembra 2017 pribudnú dva elektromobily značky Smart a na jeseň 2018 novinka od Tesly, model s označením 3.

Za prenájom vozidiel zaplatí záujemca od 39 eur s DPH na deň, za skúter 22 eur, bicykle a kolobežky stoja od 11 eur na deň.

Aktuálne sú všetky elektrické dopravné prostriedky k dispozícii len na Novej ulici, po dokončení projektu Tower na nároží Rybníkovej a Hlbokej sa presťahujú podstatne bližšie k centru mesta.

Projekt e-trnava.eu plánuje poskytovať svoje služby aj firmám. Cieľom je posyktnúť im dlhodobý prenájom elektromobilov. Služba bude vhodná pre subjekty, ktoré často využívajú vlastné automobily s klasickým pohonom na jazdu mestom.

„Za mesačný prenájom ponúkneme partnerom vybrané vozidlo, nabíjanie zdarma, takže budú jazdiť bezplatne, zimné a letné prezutie pneumatík či celkovú starostlivosť o vozidlo. Týmto spôsobom firma podnikajúca v rámci mesta môže za jeden mesačný poplatok využívať elektromobil, ktorý si nemusí kupovať, plnohodnotne bez obmedzení počtu kilometrov aj nabití za deň,“ priblížil M. Marcian.

O tomto spôsobe riešenia dopravy už podľa slov konateľa spoločnosti MTOP rokujú s viacerými firmami. „Postupne si tento spôsob vlastnej dopravy analyzujú a verím, že do konca roka uzatvoríme zmluvy s viacerými trnavskými spoločnosťami,“ prezradil.

Ulož ako PDF
Napísal 23. augusta 2017 11:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Projekt e-trnava.eu posúva elektromobilitu v meste na vyššiu úroveň”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.