reklama

Pripravuje sa rekonštrukcia ďalších úsekov mestského hradobného systému

Obnovu mestského hradobného systému v dvoch úsekoch pripravuje trnavská samospráva. Aktuálne hľadá prostredníctvom verejnej súťaže dodávateľa stavebných prác.

Plánovaná rekonštrukcia sa dotkne v prvom prípade vonkajšej časti opevnenia v rozsahu od bašty za arcibiskupským úradom po juhovýchodné nárožie pri areáli Západoslovenského múzea.

Obnova sa bude týkať riešenia povrchu hradobného múra – vonkajšieho líca kurtín, veží či úpravu hornej hrany hradieb.

Ako uvádza mesto v sprievodnej správe zámeru, “na opevnení sú zachované dva typy povrchovej úpravy – pôvodná režná úprava škárovaním a tiež zvyšky mladších, no historických omietok, ktoré je potrebné reštaurátorsky obnoviť”.

Na murovacie práce na mestskom opevnení bude možné použiť len historickú pálenú tehlu.


Obnovy sa dočká aj časť poškodeného múra pri vznikajúcej severnej veži

V rámci stavebných prác príde okrem iného k odstráneniu a náhrade technologicky nevhodných cementových škárovacích materiálov novým preškárovaním vápennou maltou, zároveň bude prevedené patinovanie škár. Nahradia sa technologicky nevhodné murovacie materiály vhodným murovacím materiálom a maltou, doplnenené budú vypadnuté časti murovacieho materiálu z líca muriva, príde k obnoveniu ukončujúcich striešok, domurovaniu čiastkových výpadkov v kontakte s terénom a ďalším prácam.

Podmienkou mesta ako zadávateľa projektu je, aby práce s historickými omietkami, ktoré sú reštaurátorského charakteru, bude realizovať len reštaurátor s osobitnou odbornou spôsobilosťou.

Dodávateľská stavebná firma môže počas realizácie používať materiály len v súlade s  vyjadrením Krajského pamiatkového úradu v Trnave. Práce budú vykonávať s použitím tradičnej technológie – vápennej malty s použitím haseného vápna.

Druhým úsekom, ktorý sa týka aktuálnej verejnej súťaže, je obnova hradobného múra pri severnej veži mestského opevnenia.

V tomto prípade pôjde o sanáciu hradobného múra, ktorý je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.

Táto časť mestského opevnenia je v havarijnom stave. Nachádza sa medzi jestvujúcim rodinným domom, práve sa budovanou severovýchodnou vežou a priľahlým želiarskym domčekom.

V rámci sanačných prác príde k domurovaniu chýbajúcich častí muriva, doplneniu malty do vymytých škár, prepojeniu tehlového muriva s novým múrom severnej veže, realizácii oceľovej stabilizujúcej konštrukcie, podchyteniu základu podbetónovaním, súčasťou prác bude aj obnovenie striešky.

Predpokladané náklady na realizáciu sú 180 000 eur s DPH.

Ak mesto vyberie úspešného uchádzača v priebehu tejto jesene, stavebné práce majú byť dokončené do troch mesiacov od účinnosti zmluvy.

V prípade, že nastanú komplikácie s počasím (vzhľadom na použitie vápennej malty sa práce nesmú vykonávať, ak teplota klesne pod 5 stupňov Celzia!, lehota plnenia zmluvy sa bude riešiť dodatkom k zmluve.

Ulož ako PDF
Napísal 19. septembra 2017 11:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pripravuje sa rekonštrukcia ďalších úsekov mestského hradobného systému”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.