reklama

V Trnave premietnu úžasné filmy Živá rieka a Nesmrteľný les. Po projekcii bude diskusia s tvorcami

Premietanie dvoch vynikajúcich slovenských filmov Nesmrteľný les a Živá rieka spojené s diskusiou s ich tvorcami sa uskutoční v stredu 27. septembra 2017 v trnavskom Artklube.

Premietanie 27. septembra 2017 v Artklube, Hlavná 17, Trnava:
18.00 Nesmrteľný les – premietanie a diskusia s tvorcami po filme
20.00 Živá rieka – premietanie a diskusia s tvorcami po filme
Vstupné: 7€ v predpredaji na oba filmy, 8€ na mieste na oba filmy, 5€ na mieste len na Živú rieku do vypredania lístkov po začatí prvého filmu

Živá rieka

Je posledným z trilógie (Život v oblakoch, Nesmrteľný les, Živá rieka) od filmárov z Arolla Films – Erika Baláža, Karola Kaliského, Adama Bašteka a Jozefa Fialu.


Krištáľovo čistú vodu z horských plies, vodopádov aj z pralesov Tichej a Kôprovej doliny odvádza jedna z posledných divokých slovenských riek – Belá.

FOTO: Z filmu Živá rieka

Je začiatok mája. Hučiaca riava, napájaná topiacim sa snehom, mení smaragdovú vodu horských plies na bielu penu. Stovky prameňov krištáľovo čistej vody sa v tatranskej divočine postupne zlievajú, aby vytvorili jednu z posledných divokých riek strednej Európy.

Keď sa k vode z topiaceho snehu pridajú prudké lejaky, rieka sa rozvodní a berie so sebou všetko, čo jej stojí v ceste. Divočiaca rieka pri povodni unáša stromy a obrusuje balvany, aby ich nižšie uložila na svojich brehoch.

Po povodni sa svet mení. Tam, kde bol les je rieka a tam, kde bola rieka, zostali len do biela obrúsené kamene a piesok. Voda ničí, no súčasne tvorí a podporuje mnohoraké formy života. Od vodného hmyzu, rýchlo osídľujúceho novovzniknuté riečne ramená, cez húfy pstruhov, ukrývajúcich sa pod naplavenými stromami, až po vydry loviace v perejách pod kameňmi ukryté hlaváče. Jelene hľadajú pri rieke sviežu vegetáciu a v čase najväčších horúčav sa k nej prichádzajú napiť. No prichádzajú sem aj veľké šelmy – medvede, vlky a dokonca rys.

Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Dodnes zostáva nespútaná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky. Aby nás inšpirovala k navráteniu voľnosti ďalším riekam, ktoré svoju slobodu už stratili.

Film vznikol v koprodukcii s RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska a spoločnosťou Doclights.


Mladý vĺčik v pralese čaká na rodičov. Tí najčastejšie ulovia korisť pri rieke.

FOTO: Z filmu Živá rieka

Nesmrteľný les

Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac ako si dokážeme predstaviť. A predsa, existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení.

Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večný sprievodca – medveď. Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa.

Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko čo k životu potrebujú. V polome nájdu lesné plody a hmyz, v strmom žľabe ulovia jeleňa a za limbovými orieškami sa dokonca šplhajú do korún majestátnych stromov. Je to prírodný raj.

Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký a divoký svet, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody, a nie človeka.

Trailer k filmu Živá rieka

Trailer k filmu Nesmrteľný les

Ulož ako PDF
Napísal 23. septembra 2017 8:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.