reklama

Ocenené filmy z festivalu Etnofilm premietnu v trnavskom kine Oko

Západoslovenské múzeum v Trnave srdečne pozýva na štvrtý ročník prezentácie výberu filmov uvedených na festivale ETNOFILM Čadca, ktorý sa uskutoční v stredu 10. mája 2023 v priestoroch kina OKO v budove UCM na Námestí J. Herdu v Trnave. Premietané filmy sú výberom zo súťažných filmov, ktoré boli na medzinárodnom filmovom bienále ETNOFILM Čadca 2022 ocenené.

Na podujatie v Trnave sme vybrali tento rok dva filmy Voňavé remeslo (SK) a Černí Češi (CZ). Na podujatí budú prítomní autori filmu Černí Češi a po premietaní bude diskusia.

Program premietania:
17,20 Voňavé remeslo (SK), slovenský jazyk
18,00 Černí Češi (CZ), český a anglický jazyk
19,15 Beseda s autormi filmu Černí Češi

Voňavé remeslo

Dokumentárny film o zaujímavých košikároch staršej generácie z košikárskej komunity stretávajúcej sa na podujatí Nevšedné podoby prútia v Rudníku. 
réžia Marek Janičík, Slovensko. Dĺžka filmu: 26 min. Rok výroby: 2021
Produkcia: Centrum tradičnej kultúry v Myjave
Cena BRONZOVÝ TUROŇ za technicky, strihovo aj obsahovo vyvážený portrét remeselníka, vracajúceho sa k tradičným zručnostiam.

Černí Češi

Dokumentárny film mapuje neobyčajné osudy namíbijských detí, ktoré vyrastali v Československu. Skupina 56 detí bola vychovávaná v socialistickom Československu od osemdesiatych rokov minulého storočia. Tento experiment stroskotal začiatkom deväťdesiatych rokov v dôsledku zásadných politických zmien v oboch krajinách. Deti boli bez ukončeného základného vzdelania a bez akejkoľvek jazykovej a psychologickej prípravy nútene presídlené naspäť do Namíbie, kde sa však nedokázali kultúrne adaptovať.

Sami sa označujú za „Černé Čechy“ bez ohľadu na to, či žijú v Namíbii, alebo sa vrátili do Českej republiky. Námet filmu je inšpirovaný výskumom a prácou kultúrnej antropologičky Kateřiny Mildnerovej z Filozofickej fakulty Univerzity Palackého.

réžia Martin Müller, Česká republika. Dĺžka filmu: 71 min. Rok výroby: 2022
produkcia: Audiovizuální produkce Univerzity Palackého
Cena ZLATÝ TUROŇ

Matej Krnáč

Ulož ako PDF
Napísal 6. mája 2023 9:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.