reklama

Trnava plánuje ukončiť členstvo v záujmových združeniach pre nenaplnenie očakávaných prínosov

Mesto Trnava zrejme ukončí svoje členstvo vo viacerých záujmových združeniach. Spoločným menovateľom návrhu na zrušenie členstva v štyroch klastroch je nenaplnenie očakávaných prínosov.

Mestské zastupiteľstvo mesta Trnava bude v utorok 10. októbra hlasovať o návrhoch na ukončenie členstva mesta Trnava v záujmových združeniach právnických osôb.

Do návrhu na ukončenie členstva zaradila trnavská samospráva združenia Regionálne technologické centrum, Slovenský dom Centrope, Energetický klaster – Západné Slovensko a Automobilový klaster Slovensko.


Ilustračné foto

Príspevky do jednotlivých organizácií v rokoch 2007 – 2017 dosiahli tisíce eur.

Za členstvo v združení Regionálne technologické centrum zaplatilo mesto Trnava 4300 eur, účasť mesta v záujmovom združení Slovenský dom Centrope stála mesto od roku 2008 77-tisíc eur, príspevky za členstvo v Energetickom klastri – Západné Slovensko dosiahli od roku 2009 doteraz 11-tisíc eur. Členské príspevky a nenávratné finančné výpomoci v rámci združenia Automobilový klaster Slovensko stáli mesto Trnava od roku 2007 celkovo takmer 211-tisíc eur.

Mestský úrad v Trnave preto navrhuje mestskému zastupiteľstvu ukončiť členstvo v uvedených záujmových združeniach právnických osôb z dôvodu nenaplnenia očakávaných prínosov zo združenia.

Poslaním Automobilového klastra Slovensko so sídlom v Trnave je napomáhať rozvoju subdodávateľov do automobilového priemyslu a pomoc pri zabezpečovaní ich trvalej konkurencieschopnosti doma i v zahraničí prostredníctvom partnerského zoskupenia priemyselných podnikov, univerzít, vedecko-výskumných inštitúcii a ďalších subjektov privátneho a verejného sektoru. Od roku 2009 sa realizovalo osem projektov.

Energetický klaster – Západné Slovensko je dobrovoľné záujmové združenie právnických osôb so sídlom v Trnave, ktoré má plniť úlohu partnerskej inštitúcie pre rozvoj energetického priemyslu a technologicky orientovaných firiem. Cieľom je zabezpečenie konkurencie schopnosti jeho členov v rámci Slovenskej republiky a zahraničia pri trvalom vytváraní podmienok čo možno najlepšieho využívania ľudských a technických kapacít, ich kvalitatívneho rastu a vytvárania nových investičných príležitostí v regióne.

Podľa vyjadrenia riaditeľa združenia Jozefa Maudrýho bola mestu Trnava ponúknutá možnosť účasti na viacerých projektoch, avšak zo strany mesta nebol záujem.

V rámci združenia Slovenský dom Centrope sa zrealizovalo a pripravilo niekoľko projektov, ako napríklad Centrope Capacity, Agroturizmus Západné Slovensko, Cyklistika v regióne Centrope, Vinohradnícka cyklotrasa, ďalej projekt Rozvoj tematických ciest v bratislavskom a trnavskom kraji ako produkt cestovného ruchu, Pumptrack na Zochovej chate a ďalšie.

Slovenský dom Centrope na svojom valnom zhromaždení 16 marca 2017 predstavilo ročný plán aktivít, ktoré boli prioritne zamerané na oblasť cestovného ruchu a podpory turizmu. Mesto Trnava neprejavilo záujem o účasť v uvedených projektoch, pretože mali predovšetkým neinvestičný charakter.

Cieľom združenia Regionálne technologické centrum je realizácia projektov a programov na podporu vytvárania podmienok pre vzdelávanie a adaptabilitu tak pracovných síl, ako aj podnikov na nové trendy a potreby, zabezpečovanie technologicko-vývojových štúdií, organizovanie spolupráce so zahraničnými partnerskými organizáciami a podpornými fondmi.

Združenie realizuje viacero akticít a projektov, mesto však na nich participovať nebude, pretože “aktivity združenia sú zamerané na malé obce v Trnavskom kraji”.

Poslanci mestského zastupiteľstva 10. októbra 2017 hlasovaním rozhodli o vystúpení zo všetkých navrhnutých združení.

Ulož ako PDF
Napísal 4. októbra 2017 10:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava plánuje ukončiť členstvo v záujmových združeniach pre nenaplnenie očakávaných prínosov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.