reklama

Trnava plánuje ukončiť členstvo v záujmových združeniach pre nenaplnenie očakávaných prínosov

Mesto Trnava zrejme ukončí svoje členstvo vo viacerých záujmových združeniach. Spoločným menovateľom návrhu na zrušenie členstva v štyroch klastroch je nenaplnenie očakávaných prínosov.

Mestské zastupiteľstvo mesta Trnava bude v utorok 10. októbra hlasovať o návrhoch na ukončenie členstva mesta Trnava v záujmových združeniach právnických osôb.

Do návrhu na ukončenie členstva zaradila trnavská samospráva združenia Regionálne technologické centrum, Slovenský dom Centrope, Energetický klaster – Západné Slovensko a Automobilový klaster Slovensko.


Ilustračné foto

Príspevky do jednotlivých organizácií v rokoch 2007 – 2017 dosiahli tisíce eur.

Za členstvo v združení Regionálne technologické centrum zaplatilo mesto Trnava 4300 eur, účasť mesta v záujmovom združení Slovenský dom Centrope stála mesto od roku 2008 77-tisíc eur, príspevky za členstvo v Energetickom klastri – Západné Slovensko dosiahli od roku 2009 doteraz 11-tisíc eur. Členské príspevky a nenávratné finančné výpomoci v rámci združenia Automobilový klaster Slovensko stáli mesto Trnava od roku 2007 celkovo takmer 211-tisíc eur.

Mestský úrad v Trnave preto navrhuje mestskému zastupiteľstvu ukončiť členstvo v uvedených záujmových združeniach právnických osôb z dôvodu nenaplnenia očakávaných prínosov zo združenia.

Poslaním Automobilového klastra Slovensko so sídlom v Trnave je napomáhať rozvoju subdodávateľov do automobilového priemyslu a pomoc pri zabezpečovaní ich trvalej konkurencieschopnosti doma i v zahraničí prostredníctvom partnerského zoskupenia priemyselných podnikov, univerzít, vedecko-výskumných inštitúcii a ďalších subjektov privátneho a verejného sektoru. Od roku 2009 sa realizovalo osem projektov.

Energetický klaster – Západné Slovensko je dobrovoľné záujmové združenie právnických osôb so sídlom v Trnave, ktoré má plniť úlohu partnerskej inštitúcie pre rozvoj energetického priemyslu a technologicky orientovaných firiem. Cieľom je zabezpečenie konkurencie schopnosti jeho členov v rámci Slovenskej republiky a zahraničia pri trvalom vytváraní podmienok čo možno najlepšieho využívania ľudských a technických kapacít, ich kvalitatívneho rastu a vytvárania nových investičných príležitostí v regióne.

Podľa vyjadrenia riaditeľa združenia Jozefa Maudrýho bola mestu Trnava ponúknutá možnosť účasti na viacerých projektoch, avšak zo strany mesta nebol záujem.

V rámci združenia Slovenský dom Centrope sa zrealizovalo a pripravilo niekoľko projektov, ako napríklad Centrope Capacity, Agroturizmus Západné Slovensko, Cyklistika v regióne Centrope, Vinohradnícka cyklotrasa, ďalej projekt Rozvoj tematických ciest v bratislavskom a trnavskom kraji ako produkt cestovného ruchu, Pumptrack na Zochovej chate a ďalšie.

Slovenský dom Centrope na svojom valnom zhromaždení 16 marca 2017 predstavilo ročný plán aktivít, ktoré boli prioritne zamerané na oblasť cestovného ruchu a podpory turizmu. Mesto Trnava neprejavilo záujem o účasť v uvedených projektoch, pretože mali predovšetkým neinvestičný charakter.

Cieľom združenia Regionálne technologické centrum je realizácia projektov a programov na podporu vytvárania podmienok pre vzdelávanie a adaptabilitu tak pracovných síl, ako aj podnikov na nové trendy a potreby, zabezpečovanie technologicko-vývojových štúdií, organizovanie spolupráce so zahraničnými partnerskými organizáciami a podpornými fondmi.

Združenie realizuje viacero akticít a projektov, mesto však na nich participovať nebude, pretože “aktivity združenia sú zamerané na malé obce v Trnavskom kraji”.

Poslanci mestského zastupiteľstva 10. októbra 2017 hlasovaním rozhodli o vystúpení zo všetkých navrhnutých združení.

Ulož ako PDF
Napísal 4. októbra 2017 10:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

13 komentárov pre “Trnava plánuje ukončiť členstvo v záujmových združeniach pre nenaplnenie očakávaných prínosov”

 1. 1
  ferino says:

  Názvy honosné, ciele ušľachtivé a pritom je to jeden podvod pánov podnikateľov, korí založili tieto združenia ako sa nabaliť.

 2. 2
  Kolo says:

  Hlavne tá vinohradnícka cyklotrasa už je plná bicyklov, že?
  Icte do rici aj s vašima odrbváčkama.

 3. 3
  Oný says:

  Všetko sú to veci, ktoré so sebou zobral čas. Nič z toho neexistuje.
  Všetko bolo len na papieri, alebo maximálne pri tom bolo zjedených niekoľko šniciel.

 4. 4
  občan says:

  V júli 2017 bolo zadarmo do schránok občanov mesta Trnava nahádzaných časopisov ” FRIŠKO ” – časopis trnavského regiónu v náklade 135000 kusov, 130 strán.
  na str. 13 pod článkom Vyhral jazdec obce Nesvady – žitnoostrovský galop, si môžete prečítať… príďte aj na národný galop uskutoční sa 15. až 17. septembra na Nám. hrdinov v Budapešti. Felvídek / Hornú zem / budú reprezentovať Nesvady, Nové Zámky, Tomášikovo a Dunajská Streda… a pod tým foto s podpredsedom VÚC Trnavský kraj Józsefom Berényim.
  Kde na mape Európy je Felvídek ?????

  • 4.1
   attila says:

   Áno aj ja som si to všimol. Sponzorom tohto plátku je VUC Trnavský samosprávny kraj, na poslednej strane logo. Nemajú problém uvádzať za štátne peniaze SR a s podporou štátu – VUC, že existuje krajina Feldvidék.
   Mohli by sa k tomu vyjadriť verejne – župan Kikuš a poslanci za TT okres Butko, Bošnák, Pobiecký, Hambálek, Antal, Jelačičová, Gubrická, Hojerová, Stanko a ostatní, ktorí na to schválili financie ?
   Chceli by sme verejne vyhlásenie aký Feldvídek ( Kosovo ) to podporujú ?
   Alebo budú zbabelo mlčať k danej téme ako vždy ?

  • 4.2
   Tatica hornácka says:

   Minulý týždeň tĺklo matičné srdce v slovenskom Ríme, v Trnave …
   … za „domácich“ sa priamo a výdatne angažoval priateľ a zakladajúci člen Matice slovenskej, krajský predseda Tibor Mikuš …
   … mali sme príležitosť vysloviť vďaku vláde za čestný boj o našu budúcnosť, podporu a uznanie za ochranu národnoštátnych záujmov …

   a preto sme friško podporili FRIŠKO a hurá do Feldvidéku na národný galop.

 5. 5
  ABB says:

  Mňa by zaujímalo, aké ponúkané projekty mesto odmietlo a aké boli očakávania mesta?

 6. 6
 7. 7
  fero says:

  Správne mesto, treba sa zbaviť všetkých parazitov, príživníkov a darmožráčov !

 8. 8
  brano says:

  P. primátor na zahr. ceste už tretí týždeň , nebolo by od veci napísať aj kde je a za akým účelom, nech to nevytvára pochybnosti u voličov,pekný deň

  • 8.1
   Parva Roma says:

   Bude aj písomná správa zo zahraničnej pracovnej cesty…za peniaze daňových poplatníkov?

  • 8.2
   Oko says:

   Povráva sa že ho vybrala Transparecy International Slovensko a poslanec Mráz to takto celé spochybnil. Svečí to o veľmi zlej personálnej práci.Musím informovať americké velvyslanectvo o závažnom pochybení agentúri.To pochybenie je tak závažné ako keby na čelo OSN dosadili diverzanta.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.