reklama

Trnava ukončí členstvo v Združení miest a obcí Slovenska

Poslanci trnavského mestského zastupiteľstva rozhodli v utorok 25. júna 2019 o vystúpení Mesta Trnava z organizácie Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Trnava bola členom ZMOS-u v rokoch 1995 – 2005 a opätovne od roku 2012 až dodnes.

Radnica, spoločne s ďalšími slovenskými mestami, už v minulosti vyjadrila nespokojnosť s fungovaním združenia, ktoré sa sústreďuje viac na zastupovanie a riešenie problémov menších obcí.

„Alternatívou k tomuto združeniu je Únia miest Slovenska, ktorej aktivity sú prínosom predovšetkým pre väčšie mestá s odlišnými problémami, ako majú menšie obce a mestá. Mesto Trnava je členom Únie od roku 1994. Členmi sú aj Bratislava a Prešov. Do Únie plánujú vstúpiť aj iné krajské mestá napríklad Trenčín a Nitra,“ konštatuje trnavská samospráva.

Ilustračné foto

Mesto Trnava platí ročný poplatok za členstvo v ZMOS-e 8300 eur, členský príspevok v Únii miest Slovenska predstavoval v roku 2019 čiastku 8311 eur.

Hlavné dôvody vystúpenia mesta Trnava zo ZMOS:

– mohutnosťou dokáže zachovať len „status quo“,
– neochota reformovať štruktúru, ktorá má silný vplyv obcí cez komoru, radu a regionálne združenia, kde majú obce väčšinu,
– málo zohľadňuje špecifiká miest,
– rieši problémy samospráv hlavne optikov obcí,
– nedokáže riešiť dopady zákonov na mestá a ich rastúce výdavky,
– neochota a neschopnosť pripraviť a presadiť komunálne reformu z dôvodu rôznorodých záujmov členskej základne,
– združenie nie je schopné priniesť zásadné zmeny

Zdroj: Mesto Trnava

Podľa platných stanov členstvo v ZMOS zaniká okrem iného aj doručením uznesenia zastupiteľstva členského mesta o vystúpení zo združenia kancelárii združenia.

Poslanci sa uzniesli, že sa tak má stať do konca augusta 2019.

Ulož ako PDF
Napísal 26. júna 2019 7:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.