reklama

Prvú nebytovú budovu v pasívnom energetickom štandarde na Slovensku otvorili v Trnave

Prvú pasívnu požiarnu zbrojnicu na Slovensku má dobrovoľné hasičské združenie POLE (DHZ POLE) v Trnave. Medzinárodný certifikát pasívnych budov združeniu dnes slávnostne odovzdali predstavitelia Inštitútu pre energeticky pasívne domy. Budova je na Slovensku zároveň aj prvou nebytovou budovou v pasívnom štandarde.

DHZ POLE je jedinečnou hasičskou jednotkou, ktorá sa špecializuje na ťažkú pásovú a kolesovú techniku. Táto unikátna zásahová technika jej umožňuje realizovať zložité záchranné operácie nielen v rámci svojho regiónu.

“Základným predpokladom poskytovania našich služieb pre ľudí v tiesni bolo a je aj vytvorenie kvalitného základného zázemia pre zásahový tím. Dnes ním je nová bezbariérová hasičská stanica, pri plánovaní ktorej sme mysleli viac strategicky, do budúcnosti. Preto je už dnes, v súlade s európskymi trendami, v pasívnom štandarde. Čo pre nás znamená nielen ďalšiu výnimočnosť a prvenstvo medzi nebytovými budovami na Slovensku, ale najmä nie nepodstatnú úsporu prevádzkových nákladov,” vysvetľuje Jozef Hambálek, veliteľ DHZ POLE.

Výstavbu požiarnej zbrojnice financovalo DHZ POLE zo zdrojov EÚ.

Nová budova DHZ POLE svojím technickým štandardom spĺňa už dnes kritériá, ktoré budú musieť stavebníci spĺňať až od roku 2019. Podľa smernice o energetickej hospodárnosti budov budú musieť všetky administratívne budovy postavené po 31. decembri 2018 splniť kritéria budov s takmer nulou spotrebou energie.

Od roku 2021 bude tento takmer nulový štandard platiť aj pre súkromné budovy.

„Nie sú to však len nariadenia EU, ale aj samotné presvedčenie zadávateľa a nás, prečo sme požiarnu stanicu koncipovali tak, že sme budúce normy presiahli a dosiahli až pasívny štandard. Budova je prvou pasívnou nebytovou budovou a možno povedať, že je trendsetterom medzi budovami na Slovensku,“ zdôrazňuje špecialista na pasívne budovy Bjorn Kierulf z architektonického štúdia Createrra, ktorá stavbu navrhla.

„Sústredili sme sa na kvalitnú obálku a detaily bez tepelných mostov. Zároveň sme technickú inštaláciu minimalizovali a budova dosahuje najnižšie možne náklady na prevádzku. Náklady na kúrenie sa v podobne veľkých budovách vo svete pohybujú v priemere okolo 10€ mesačne. Najvyšší možný komfort bez tepelných výkyvov je pritom zabezpečený či je leto, či zima, a to aj vrátane prísunu čerstvého vzduchu,” dopĺňa B. Kierulf.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 8. októbra 2017 1:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Prvú nebytovú budovu v pasívnom energetickom štandarde na Slovensku otvorili v Trnave”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.