reklama

Jedinečná technológia vykurovania a chladu v bytovom dome Na Kopánke

Trnavský projekt „Na Kopánke“, bytový rezidenčný dom s 33 bytmi a polyfunkčnými priestormi, ako prvý developerský projekt v Trnave bude využívať jedinečný systém stropného chladenia a vykurovania bytov s využitím plynového tepelného čerpadla. Novostavba si časť energie bude zabezpečovať sama z okolia a o to nižšie budú výsledné poplatky za energie.

Systém distribúcie tepla a chladu v BD Na Kopánke bude fungovať na základe plynového tepelného čerpadla (umiestneného na streche), ktoré získava teplo alebo chlad z okolia a premieňa ich za účelom ochladzovania alebo vykúrenia priestoru. Jeden systém na oba účely šetrí svojim užívateľom energie a tým aj náklady, okrem toho patrí k obnoviteľným zdrojom energie. Plynové tepelné čerpadlo je spoľahlivejšie než elektrické, keďže v zime prakticky nezamŕza a preto dokáže rýchlejšie vykúriť priestor.

Stropné chladenie je unikátna technológia, ktorá ochladzuje priestor na princípe sálania, pomocou chladu, ktorý pohlcuje teplo v byte. Tým, že človek prijíma a odovzdáva teplo sálaním, o vychladenom byte vie odovzdať prebytočné teplo do okolia. Výnimočnosť tejto technológie oproti starším metódam ochladzovania spočíva v tom, že studený vzduch nefúka, nie je vysušený a neprúdi cez žiadne filtre.

Zdroj: nakopanke.sk

Chlad do miestností neustále prúdi tenkými kapilárami, ukrytými v strope. Ochladená konštrukcia bytu udržiava teplotu na zvolenom stupni. Teplotu neustále kontroluje inteligentný riadiaci systém, ktorý nedopustí podchladenie užívateľa bytu.

Inteligentný riadiaci systém sa po týždni – týždni a pol naučí návykom majiteľov bytu a vie reagovať sám, napríklad spustením chladenia / vykurovania pred príchodom obyvateľov domov, alebo zbytočne neudržiava horúcu vodu v kotle počas dňa, kedy sú všetci v práci a v škole.

Zariadenie dokáže schladiť alebo otepliť priestor za 25 – 40 minút. Systém funguje na porovnávaní teplôt a zvykov užívateľov a tým je efektívnejší. Efektivita sa odráža na poplatkoch – aj keď sa jedná o veľké byty, poplatky za energie sa budú rovnať malému bytu.

Medzi najväčšie benefity stropného chladenia patrí rozhodne zdravie a energetická úspora, premietnutá do cien za energie.

Ilustračné foto

Zdravie. Stropné chladenie nefúka studený vzduch sústredene na jedno miesto, napríklad na pracovný stôl v kancelárii alebo na posteľ v spálni. Rovnako tak vzdušným prúdom „neprúdia“ na podlahu do kobercov roztoče, čo ocenia najmä alergici. Vzduch v miestnosti nevíri.

Úspora energie. Plynové tepelné čerpadlo si z okolia berie až 30% tepla a chladu, čo ušetrí na spotrebe energie v prepočte 20 – 30 %. V dlhodobom horizonte je takýto systém chladenia a kúrenia ekonomickejším riešením, hoci prvotná investícia je o niečo vyššia. Rovnako je to aj ekologicky návratné riešenie.

Jedinečný systém centrálneho zásobovania teplom s inteligentným riadiacim systémom vyvinula trnavská spoločnosť ESM Yzamer, ktorá ho na v Trnave, ako v prvom projekte zo všetkých doterajších stavieb, realizuje práve v bytovom dome Na Kopánke developerskej spoločnosti M&S Development.

Viac informácii na www.nakopanke.sk.

(PR / Tlačová správa)

Ulož ako PDF
Napísal 9. októbra 2017 8:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.