reklama

Jedinečná technológia vykurovania a chladu v bytovom dome Na Kopánke

Trnavský projekt „Na Kopánke“, bytový rezidenčný dom s 33 bytmi a polyfunkčnými priestormi, ako prvý developerský projekt v Trnave bude využívať jedinečný systém stropného chladenia a vykurovania bytov s využitím plynového tepelného čerpadla. Novostavba si časť energie bude zabezpečovať sama z okolia a o to nižšie budú výsledné poplatky za energie.

Systém distribúcie tepla a chladu v BD Na Kopánke bude fungovať na základe plynového tepelného čerpadla (umiestneného na streche), ktoré získava teplo alebo chlad z okolia a premieňa ich za účelom ochladzovania alebo vykúrenia priestoru. Jeden systém na oba účely šetrí svojim užívateľom energie a tým aj náklady, okrem toho patrí k obnoviteľným zdrojom energie. Plynové tepelné čerpadlo je spoľahlivejšie než elektrické, keďže v zime prakticky nezamŕza a preto dokáže rýchlejšie vykúriť priestor.

Stropné chladenie je unikátna technológia, ktorá ochladzuje priestor na princípe sálania, pomocou chladu, ktorý pohlcuje teplo v byte. Tým, že človek prijíma a odovzdáva teplo sálaním, o vychladenom byte vie odovzdať prebytočné teplo do okolia. Výnimočnosť tejto technológie oproti starším metódam ochladzovania spočíva v tom, že studený vzduch nefúka, nie je vysušený a neprúdi cez žiadne filtre.

Zdroj: nakopanke.sk

Chlad do miestností neustále prúdi tenkými kapilárami, ukrytými v strope. Ochladená konštrukcia bytu udržiava teplotu na zvolenom stupni. Teplotu neustále kontroluje inteligentný riadiaci systém, ktorý nedopustí podchladenie užívateľa bytu.

Inteligentný riadiaci systém sa po týždni – týždni a pol naučí návykom majiteľov bytu a vie reagovať sám, napríklad spustením chladenia / vykurovania pred príchodom obyvateľov domov, alebo zbytočne neudržiava horúcu vodu v kotle počas dňa, kedy sú všetci v práci a v škole.

Zariadenie dokáže schladiť alebo otepliť priestor za 25 – 40 minút. Systém funguje na porovnávaní teplôt a zvykov užívateľov a tým je efektívnejší. Efektivita sa odráža na poplatkoch – aj keď sa jedná o veľké byty, poplatky za energie sa budú rovnať malému bytu.

Medzi najväčšie benefity stropného chladenia patrí rozhodne zdravie a energetická úspora, premietnutá do cien za energie.

Ilustračné foto

Zdravie. Stropné chladenie nefúka studený vzduch sústredene na jedno miesto, napríklad na pracovný stôl v kancelárii alebo na posteľ v spálni. Rovnako tak vzdušným prúdom „neprúdia“ na podlahu do kobercov roztoče, čo ocenia najmä alergici. Vzduch v miestnosti nevíri.

Úspora energie. Plynové tepelné čerpadlo si z okolia berie až 30% tepla a chladu, čo ušetrí na spotrebe energie v prepočte 20 – 30 %. V dlhodobom horizonte je takýto systém chladenia a kúrenia ekonomickejším riešením, hoci prvotná investícia je o niečo vyššia. Rovnako je to aj ekologicky návratné riešenie.

Jedinečný systém centrálneho zásobovania teplom s inteligentným riadiacim systémom vyvinula trnavská spoločnosť ESM Yzamer, ktorá ho na v Trnave, ako v prvom projekte zo všetkých doterajších stavieb, realizuje práve v bytovom dome Na Kopánke developerskej spoločnosti M&S Development.

Viac informácii na www.nakopanke.sk.

(PR / Tlačová správa)

Ulož ako PDF
Napísal 9. októbra 2017 8:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.