reklama

V Trnave sa zídu odborníci na cyklistickú dopravu

Udržateľná mobilita je jednou z prioritných tém trnavskej samosprávy. Je pre nás cťou, že sa naše mesto stane hostiteľom 9. ročníka medzinárodnej konferencie Cyklistická doprava, ktorá sa bude venovať práve otázkam nemotorovej dopravy v rámci mesta a cykloturizmu. Konferencia sa uskutoční v stredu 25. a vo štvrtok 26. októbra 2017 v Synagóge – Centre súčasného umenia na Halenárskej 2 v Trnave.

Podľa organizátorov je hostiteľské mesto každý rok iné. Pri jeho výbere je kladený dôraz na to, aby malo účastníkom čo ukázať, a to nielen priamo v oblasti budovania cyklistickej infraštruktúry a rozvoja cyklodopravy, ale aj celkovo v oblasti udržateľnej mestskej mobility. Trnava je známa svojimi aktivitami zameranými na podporu nemotorovej dopravy – okrem systematického budovania siete cyklochodníkov v rámci celého mesta a prípravy dokumentu Plán udržateľnej mobility spomeňme kampane ako Do práce na bicykli, Na bicykli do obchodu či nedávny Európsky týždeň mobility, ktorých sa Mesto Trnava pravidelne zúčastňuje.

Do Trnavy zavítajú významní domáci i zahraniční odborníci, aby porozprávali o svojich skúsenostiach a poznatkoch v oblasti cyklodopravy. Príklady dobrej praxe a odborné prezentácie nezriedka slúžia ako motivácia aj pre tých, ktorí ešte pochybujú o dôležitosti a užitočnosti cyklistickej dopravy pre skvalitňovanie života v mestách.

Jednou z prednášajúcich bude Kristína Marošová, cyklokoordinátorka z odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave. V rámci workshopu v stredu zhrnie priebeh Európskeho týždňa mobility 2017, ktorý okrem pestrých podujatí priniesol aj diskusie so žiakmi na tzv. školských fórach, jazdy autobusmi MHD zadarmo, raňajky pre nemotoristov a Medzinárodný deň bez áut.

„Trnava má svojím tvarom a veľkosťou ideálne podmienky na peší a cyklistický pohyb. Bežná cesta po meste do práce či na nákupy nie je spravidla dlhšia než päť kilometrov,“ hovorí K. Marošová. „Našou úlohou je vytváranie vhodných podmienok pre občanov, aby mohli vymeniť auto za bicykel či chôdzu, a tiež edukácia verejnosti, aby videla prínos udržateľnej mobility skôr, než sa situácia na cestách stane neúnosnou. K tomu prispievajú aj rôzne cyklokampane, ktorých sa zúčastňujeme, pričom sledujeme zahraničné trendy a snažíme sa ich vhodne aplikovať v našich podmienkach.“

Program konferencie spestria prehliadky Trnavy na bicykloch v sprievode architekta, ktoré predstavia realizované a plánované projekty mesta na pozadí historických súvislostí.

Súčasťou stredajšieho programu bude aj slávnostný večer spojený s vyhlásením víťazov národnej ceny Európskeho týždňa mobility, ktorú udeľuje Slovenská agentúra životného prostredia. Trnave sa vlani podarilo získať prvé miesto v kategórii Aktívna samospráva. Či si naše mesto odnesie cenu aj tento rok, sa dozvieme v stredu.

Záštitu nad konferenciou prevzali minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky Arpád Érsek, minister životného prostredia SR László Sólymos a primátor Mesta Trnava Peter Bročka.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 24. októbra 2017 8:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

67 komentárov pre “V Trnave sa zídu odborníci na cyklistickú dopravu”

 1. 1
  Prvý bod says:

  Ako prvý bod nech prerokuje pan primátor toto: http://www.trnavskyhlas.sk/c/22522-projekt-parkovacieho-domu-pre-bicykle-sa-komplikuje-verejnu-sutaz-museli-zrusit.htm Primátor je jednoducho bike orientovaný

  • 1.1
   Hlavne že sa o tom hovorí says:

   Celá akcia ide do jesenného kompostu.

   Jedno je isté: celé Slovensko už vie o tom, že budeme mať prvú cyklovežu.
   Že ju mať nebudeme, to už celé Slovensko vedieť nebude :), to budeme vedieť iba my.

   Bolo by dobré uviesť aj dôvod, prečo sa prihlásil len jeden záujemca. Snáď to nebolo z klasického slovenského dôvodu, že súťaž bola parametrami zadaná len pre jednu konkrétnu cyklovežu.
   Zaujíma ma, aké ponaučenie si z tejto akcie vezmú.

   Ja by som nenápadne išiel kosiť tú vysokú burinu, ktorá narástla po celej Trnave. Je relatívne teplo a vlhko, rastie ako keby ju za uši ťahali. Takisto listy zo stromov sú už aj na cestách, na vlhkej rannej ceste to nemusí byť vôbec bezpečné. Trochu reality do každodenného života.

 2. 2
  juraj says:

  Pokus-omyl – “dva krát meraj a raz strihaj”
  – cykloveža
  – Halenárska – jednosmerka
  – Vianočné trhy

  • 2.1
   Naivny says:

   Aj úplný amatér vie, že pred verejnou súťažou sa robí ešte jeden úkon – predbežné zisťovanie ceny za tovar a službu a to sa robí u viacerých firiem, aby sa odhad zákazky “trafil”. Asi práve toto neurobili páni na radnici a až teraz logicky zistili, čo vie každé jedno tupelo v biznise – že firmy tohto druhu, ktoré robia cyklo-parkovacie domy sa nerodia ako huby po daždi.

 3. 3
  Mongolsko says:

  Odporúčam pozvať aj Rakúšanov. Ukážeme im ako sa to robí.
  Takisto aj Mongolov, aby sme sa čo to priučili.

 4. 4
  sisa says:

  Keby ste konečne vyriešili križovatku Sladovnícka pri Kriváni,to je humus , čakám kedy tam bude tragédia, každé ráno prchajúce deti medzi autami do školy a babky ktoré ich sprevádzajú, určite si konečne priority

  • 4.1
   Peter Klimo says:

   Ako poznam sucasne vedenie mesta tak k prechodu pre chodcov nainstaluje cyklista Adam hustilku ..
   A dostane za to tisice lajkov..

   • 4.1.1
    Mark Z. says:

    Facebook správne odhadli. Len neúplne. Je ich modlou, lajky, lajky a ešte raz len tie lajky. Niečo nedocenili. Silu majú ľudia zdanlivo neviditeľní a takí lajky nepotrebujú.

  • 4.2
   VUC says:

   Pani Sisa, plačete na nesprávnom hrobe. Usek Sladovníckej vrátane križovatky pri Kriváni patrí do správy VUC, takže pripomienky treba smerovať na zástupcov VUC

   • 4.2.1
    A je to says:

    A mestskí zástupcovia sú tu na čo? Na hovno? Nech sa tí obrátia na VUC. Prečo by mal obyčajný občan vedieť, komu patrí nejaký kúsok cesty. Občana to nemusí vôbec zaujímať.

   • 4.2.2
    viktor says:

    Jedna vetva križovatky patrí mestu, prečo by malo dávať ruky preč?

 5. 5
  MS says:

  Pani/slecna cyklokoordinatorka by mohla namiesto propagandistickych cyklo workshopov zorganizovat skolenie pre cyklistov o pravidlach jazdy na bicykli.
  Ked uz Trnava chce byt tak uzasne cyklo progresivna, tak najprv naucte cyklistov jazdit pri krajnici a nie po strede cesty, ukazovat zmenu smeru jazdy rukou, respektovat semafory a dopravne znacenie a hlavne jazdit po vysnivanych cyklotrasach a nie po chodnikoch pre pesich. Ved naco ist po cyklotrase, ktora vedie odnikial nikam, ked si to mozem veselo strikovat po meste medzi ludmi na chodniku a po pesej zone, ze?
  Btw, Vase tvrdenie, ze “bežná cesta po meste do práce či na nákupy nie je spravidla dlhšia než päť kilometrov”, je podlozene akymi datami? Jedna sa o Vasu cestu do prace a na nakup? Ste si iste, ze toto tvrdenie plati pre vsetkych obyvatelov TT?

  • 5.1
   fidelis says:

   Ved netvrdi,ze to plati pre vsetkych obyvatelov TT.
   Je tam slovo “spravidla”,co je podla mna pravda.Samozrejme ze je velke mnozstvo ludi,co cestuju do prace ovela vacsie vzdialenosti,aj mimo TT.
   Ja cykloinfrastrukturu vitam,tiez mi neni jedno ze som kazde rano blokovany zapchou.To by ale okrem cyklochodnikov,pomohlo vyriesit dobudovanie severneho obchvatu.
   S tym vselijakym jazdenim cyklistov mas ale pravdu.

  • 5.2
   bezdomovec says:

   Ryba vždy smrdí od hlavy,šéf mesta jazdí po chodníkoch,prečo nezasiahne mestká polícia,alebo on je nad ZÁKONOM.

  • 5.3
   5ulo says:

   zial, toto plati aj o chodcoch. Nie je toho sudneho dna, kedy by som na cykloceste neupozornil chodca, ze hned vedla ma chodnik. Rybnikova je nadherny prilkad ignoracie.
   A chcem vidiet toho cyklistu, ktory bude ignorovat semafory ako vyssie picses :D ver tomu, ze ani nadrbany cyklista si nedovoli na krizovatke prejst na cervenu ;) Cervena je smrrrrrrrrrt.
   Co sa krajnic tyka, o tych viem tiez svoje – prepadnute kanaly, kymacajuce sa poklopy kanalov, strk/kamienky na krajnici.
   Ruka pri zmene smeru jazdy je samozrejmost a tiez si nepamatam na situaciu (ani na bajku, ani ako sofer), kedy by ju cyklista nepouzil.
   Ja chapem tvoje rozhorcenie nad cyklistami, vadia ti, pretoze ich mesto ‘favorizuje’, ale zas takto zvelicovat jeden pripad z 200 nemusis.
   Spravidla 5km = priemer trnavy :D

 6. 6
  xXx says:

  “Našou úlohou je vytváranie vhodných podmienok pre občanov, aby mohli vymeniť auto za bicykel či chôdzu,… ” Takze na zlepsenie MHD mozeme zabudnut …

 7. 7
  TT podľa PB says:

  Volili ste neskúsených a máte neskúsené riešenia. Trnava sa stala rukojemníkom ega primátora a jeho kolegov. Nie sú to zlí chalani ale nie sú naisto ani lepšie riešenie pre krajské mesto

  • 7.1
   Milan K. says:

   agresívnom útoku na inú formáciu, prípadne aj na útoku personálnom (Peter Bročka versus Poórovci) je odsúdená na zánik. Nepretečie veľa vody a mnohým obyvateľom Trnavy sa to spojí v hlave a asi sa poobzerajú po čerstvom a najmä už nepolitickom mäsku. Niekom kto je ZA NIEČO a nie PROTI NIEČOMU. To vedela už jedna múdra žena keď vyslovila toto: „Na protivojnový pochod nikdy nepôjdem. Ak budete organizovať pochod za mier, vtedy ma pozvite.“ Povedala to Matka Tereza.

   • 7.1.1
    J.K. says:

    Kedy utocil Brocka na Poora???

    • 7.1.1.1
     zgeroTT says:

     odstrihol ho od mesta. to je utok najtazsi. ak sa to LT podari aj v kraji, velmi sa budem tesit na nasledny plac panakov z vladovych firiem.

     • 7.1.1.1.1
      • 7.1.1.1.1.1
       zgeroTT says:

       pokial vyhrali sutaz alebo dostali zakazku inym, zakon a logiku neporusujucim spôsobom, tak nemali dovod ju nedostat.

       tu ide o to, ze mesto dzobalo pankom z ruky a to sa zmenilo. to je to, co nemozu predychat, to je dovod toho, preco sa tu kazda diskusia zvrhne na utoky na LT.

      • 7.1.1.1.1.2
       Juraj Fuzák says:

       Je to ramcova zmluva na 4 roky, ktora moze byt vycerpana ale aj nemusi, podla potrieb. Nesmie byt vsak prekrocena. Vsetky udaje su zverejnene vo vestniku UVO. Zaujem mali 4 firmy realne sa o zakazku pobili dve. Je to zmluva na dodavku vypoctovej techniky pre vsetky mestske organizacie, skoly a uz aj skolky. Nerozumiem tomu preco by mal niekto niekoho od niecoho strihat a podobne zvasty. Kazda jedna firma, ktora splna vsetky nalezitosti a je v sutazi najlepsia, tak ma pravo tu zakazku dostat. A je jedno ci ju vlastni Fero, Jozo alebo Miso.

  • 7.2
   Petra says:

   Pánovi „Milan K.” asi niečo vypadlo, rada by som v prvom rade komentovala diskutéra “TT podľa PB”. Neskúsenosť Petra Bročku bola zrejmá z jeho nie zrovna ohromujúcich pracovných skúseností už na začiatku, ale v dobe keď začal robiť politiku, bol objektívne len tridsiatnik. A celkom zreteľne aj sympatický tridsiatnik, “neskorumpovaný” politickým prostredím. Založil údajne svoju prácu na dvoch fenoménoch. Na nenávisti voči starým politickým silám, no najmä voči Vladimírovi Poórovi a jeho rodine (tak som počula priamo od zdroja) a na polohe všade aktivovaného a do veľa vecí hovoriaceho aktivistu. Z hľadiska politológie si myslím… bude ktokoľvek opakujúci tento scenár v budúcnosti odsúdený na zánik. To asi chcel povedať pán Milan a trefne citoval Matku Terezu. Hoci bol aktuálny primátor ZA VECI, boli to nepodstatné veci… V Trnave je podľa mňa a podľa mojej rodiny, objektívne príliš veľa sváru a objektívne príliš veľa opovrhovania jeden druhým, je to ako karma tohoto mesta. Preto sa mladí ľudia vyčlenili zo sporu medzi politikmi, ohovárania sa a podobne a našli nádej v Petrovi Bročkovi. Omyly, ktorých sa dopúšťa, predovšetkým však jeho evidentný instagramový narcizmus https://www.instagram.com/brockapeter/, jeho zvláštny a nie zrovna vtipný sarkazmus na FB a spôsob akým komunikuje jeho politické hnutie napríklad na FB, alebo tu na trnava-live cez pána poslanca Fuzáka, naznačujú však oveľa horšiu tendenciu a to je to, že nie je schopný prijať kritiku. Nič ohromujúceho za tretí rok neukázal, štvrtý ho nespasí a elektorát postupne začne hľadať iných ľudí – ja verím, že to budú ľudia nefalšovanej pokory, hmatateľných výsledkov, pracovného úspechu a napokon aj jasného, merateľného spoločenského prospechu. Lepšia Trnava až neskoro pochopí, že spoločenským prospechom nie je pokosiť trávu, či namaľovať lavičku, alebo niečo rekonštruovať. Mohli by mať poradcov politického razenia akéhokoľvek levelu a skúsenosti, je neskoro… všímajúc si reakcie na diskusiách na trnava-live, ktoré je pre mňa zdrojom informácií o dianí v rodnom meste. Sú nahnevaní za každý kritický príspevok, predháňajú sa v palčekovaní dolu… a pritom hovoria, že HEJT na nich niekto platí, pričom ich armáda platených trollov je evidentne prítomná. Je to asi v nich. Istý urazený egocentrizmus vlastný ľuďom ich veku, odmietanie starého a potreba razenia čohokoľvek NOVÉHO. Držte sa a ešte čosi: volila som Lepšiu Trnavu a zmýlila som sa.

   • 7.2.1
    viktor says:

    Moja reč, palec hore. Už pred rokom som v diskusii primátorovi (ktorý popieral že je verejný funkcionár zodpovedajúci sa voličom, tvrdiac že je komunálny manažér) napísal, že týmto spôsobom vytvára frustrovaných voličov, ktorí nakoniec svoj hlas dajú zeleným mužíčkom.
    Naposledy som bol označený za hejtera, keď som postupne poukázal na nedodržanie troch konkrétnych volebných sľubov (o tom, že sľubovali otvorenú a priateľskú komunikáciu s občanmi nehovoriac) a dostal som odpoveď, že volebný program nie je Biblia. Keď je tak, leták kde primátor prosí o podporu kandidátov Lepšieho kraja s ich programom, som hodil rovno do koša.

   • 7.2.2
    J.K. says:

    Takže primátor nemôže mať instagram,lebo je vlastne narcis…Tu Petra ukázala,že má dosť ďaleko normálneho zmýšlajúceho človeka.Fakt si to zabila.Tu má človek skôr pocit,že sama je platený troll.Počula som od zdroja…
    Viktor,že si hodil do koša leták s kandidátmi od Bročku,je tvoja vec a nikto ti ju neberie.Kľudne si zvol Mikuša a jeho oligarchov,ktorí cicajú túto krajinu.Keď si myslíš,že Bročka alebo iný hocijaký kandidát na primátora splní celý volebný program,tak si nehnevaj dosť naivný.Každý občan dnes môže komunikovať s primátorom,čo v dávnej dobe nikto nerobil.Ale,keď stále atakuješ to isté dokola,tak je jasné,že to bude vadiť každému.Mn e tiež veľa vecí vadí aj na Bročkovi,ale vidím jeho snahu riešiť veci okolo mesta.Hlavne viem,že všetko nikdy nevyrieši.Povedzme spokojnosti všetkých.

    • 7.2.2.1
     Brocka je narcis says:

     Preco je Petra plateny troll? Primator moze mat instagram, len na nom objektivne posobi ako narcis. Aj podla mna. Sorry.

     • 7.2.2.1.1
      Juraj Fuzák says:

      Na mna posobi skor ako hrebicek a nie narcis

      • 7.2.2.1.1.1
       To je blb says:

       Za každú cenu vtipný poslanec Fuzák !!! Alebo nepozná príbeh o Narcisovi? Myslím, že sa mu klasického vzdelania nedostalo

       • 7.2.2.1.1.1.1
        Juraj Fuzák says:

        Nedostalo, pravdu mas. K nam hore na Kopanku sa Ovidius bohuzial nikdy nedostal, ale co som pocul priamo od zdroja tak ho napisledy videli vychadzat z gulometu.

    • 7.2.2.2
     Petra says:

     Pán J.K. hlboko sa ospravedlňujem, že mám svoj názor. Som naisto platený troll a to len preto, že na mňa pán primátor pôsobí ako narcis, metrosexuál a ak dovolíte, nebudem pokračovať. Skúste sa zamyslieť nad možnosťou, že nie som platený troll a som sklamaná a preto som napísala svoj komentár. Áno, počula som to priamo od zdroja. Ste rovnaký ako ja… z Vášho pohľadu, len Vy rozprávate dokola to isté o oligarchoch a podobne a možno si neuvedomujete, že ste s tým nudný. Sme na rovnakej vlne? Sme. Máme obaja právo na názor. Mňa Peter Bročka sklamal. Prajem Vám príjemný večer. A vyjadrenia typu “Tu Petra ukázala,že má dosť ďaleko normálneho zmýšlajúceho človeka” si vyprosím. Nepásli sme spolu žiadnu hydinu a nejako som nezachytila, prečo by som nemohla byť normálne zmýšľajúca žena. Len preto, že som napísala názor, ktorý sa v Trnave nenosí? Prosím o odpoveď.

     • 7.2.2.2.1
      J.K. says:

      No preto,lebo napisete,ze Brocka sa dopusta omylov,ale najviac vam vadi jeho instagram…Pritom ste vobec nenapisala akych omylov sa mal dopustit.Mne nevadi vas nazor,ale dat vetu,ze pocula som od zdroja,ze Brocka zalozil svoju pracu na Poorovi,je dost pritiahnute za vlasy.Keby som mal pisat co som pocul,tak neviem.Pekny vecer.

 8. 8
  brano says:

  Já som za vybudovanie cyklochodníkov, a nie jednu vežu za 531 tisíc aj ekď sú z eurofondov pre sto osôb tých istých, ktorý chodia do Blavy do práce, iný občan tam nebude parkovať, môj názor

  • 8.1
   Peter Klimo says:

   suhlasim, nech idu na bicykli rovno do Blavy, tych par sto metrov po trnave im predsa nemoze stacit ani na zahriatie..

  • 8.2
   Jan says:

   Je veľa ľudí čo by si nechalo pri stanici svoj bajk,ale jednoducho sa boja,že im ho ukradnú.Treba si uvedomiť,že je tam železničná aj autobusová stanica a hneď vedľa je okresný úrad,kde sídli aj polícia-vybavovanie dokladov a pod.

 9. 9
  Micro says:

  V pondelok bolo na stanici dokopy 20 bicyklov. Pri nepriaznivom počasí a v zime bude veža skoro prázdna a niektorí cyklisti presadnú do áut…

 10. 10
  Palo says:

  Marlon Sagan príde? Nie? Tak ani ja.

 11. 11
  Fantomas says:

  To, že to bude v synagóge, kde pán primátor trávil svoju víťaznú volebnú noc je náhoda? Sála na radnici, kde sa koná mestské zastupiteľstvo nebola dostatočne reprezentatívna?

  • 11.1
   Juraj Fuzák says:

   Myslis Synagogu – Centrum sucasneho umenia? No to ozaj nebude nahoda. Ale ked chces tak ti nahodou prezradim ze Synagogy su v Trnave dve. Nahoda? Alebo ako sa hovori: neni to pravda, ALE mohla by byt? 🙈

   • 11.1.1
    Ano, jsem to já says:

    Je synagóg, kde pán primátor trávil svoju volebnú noc viac? Nie? Tak potom iba snaha byť za každú cenu vtipný. Neúspešne…
    Ibaže si chcel napísať, že mesto za nájom neplatí. A keď platí, tak prečo práve tento konkrétny priestor? Prečo nie zasadačka MÚ? Lebo bolo treba kamarátovi prihodiť kšeft? Možno to nie je pravda, ale mohla by byť ;)

    Trnava má potenciál byť lepšia. Čaká nás veľa práce, no vždy pri tom budeme dbať o otvorenosť, transparentné financovanie, rozvíjanie vzťahu občan – mesto, rovnaký prístup pre všetkých, priateľskú atmosféru a budovanie dôvery občana k samospráve.

    • 11.1.1.1
     Juraj Fuzák says:

     Aha no dobre. Takze ti to skusim vysvetlit tak aby si to aj ty pochopil. Synagoga o ktorej ty hovoris je kaviaren. Synagoga v ktorej sa kona toto podujatie je kulturny priestor patriaci VUC. Rozumieme si? Takze svoje reci o dohadzovanin si kseftov si nechaj pre niekoho koho budu zaujimat ok?

     • 11.1.1.1.1
      vlado5 says:

      Je to tazke, ked treba Trnavcanom vysvetlovat, ze su tu dve synagogy. Asi treba pisat prispevky “polopatisticky” a nie ironicky. Za tento prispevok mas palec hore.

 12. 12
  Neskutočné says:

  Na normálny neutrálny príspevok palce dolu. Ktože ich dáva?
  Zakomplexovaný trtko, ktorý nevie, čo so svojou kompetenciou.

 13. 13
  acg says:

  Zas typicky priklad ako to na tejto dikusii funguje , strelim uplnu hovadinu a cakam co bude…Takze ked je tato diskusia pre niekeho zdrojom informacii tak mu gratujem musi byt fakt obohateny, horsie jak novy cas…Daslia vec kazdy co ocernuje LT a Brocku tak napise ze ich volil , tiez pekny pokus ale ja som napriklad roky volil KDH lebo tu nebola ina opozicia ale bohuzial som nevedel ze sa potichucky spojili so smerakmi ale pytam sa preco tu teraz robia tuto kampan proti lajkom a inym hovadinam ked mali tolko priestoru nieco robit? Je to velka zahada , mne sa skor zda ze je to len taky pocit slabosti a vzdoru lebo vedia ze tie lajciky nedavaju ludia len tak pre zabavu ale preto ze sa im to proste paci ze niekto nieco pre nich konecne spravi a este raz tuto moznost ste mali dlhe roky a dokonca mate aj teraz stale mate dost ludi v zastupku a vsetky dobre veci sa rataju ale ja som za 3 roky nevidel absolutnu snahu spravit nieco dobre. Fakt si myslite ze tymto ziskate ludi na svoju stranu ? Blbymi kecami na jednej diskusii z ktorej ste spravili totalny hnoj?

 14. 14
  bezdomovec says:

  V rozhlase som zachytil radostnú správu Trnava sa stala víťazom za akciu na Śtefánikovej v rámci mobility.No nie je to úžasné.To bola asi tá akcia čo sa ľudia búrili a nakoniec sa podľa informácií tuším neuskutočnila.A predsa sme vyhrali?

 15. 15
  bezdomovec says:

  Ty dávaš také zákerné otázky,už si sa ma raz pýtal a ja som odpovedal ANO a nič.

 16. 16
  DPH says:

  Pocit že niekto pre niekoho niečo spravý v ľudoch vyvoláva vdačnosť a v dobrej viere tomu aj veria.A to len partia ktorá sa tvári ako stelestnené dobro si dá spracovať odborníkmi postup oblbnutia znechutenej verejnosti dva tri krát spravia brigádu,potom sa stretnú na pive až má niekto narodeniny dajú poldeci a neštastie je na svete.Ked chceš vysvetlenie k prticipatívnemu rozpočtu pre volebný obvod stred ,alebo posudok na detské ihrisko Guliver je zle nedobre.

  • 16.1
   sport says:

   Danko sa moze schovat pred tebou , ty musis mat v hlave iny gulasik…citas vlastne co vyplodis?

   • 16.1.1
    DPH says:

    Povedz v čom to nie je pravda a to by som mohol pokrčovť kosením,zápachom od ktuháču na špačinskej až po poliklinyku čistením ,zmývaním to všetko bolo slúbené.Ja viem že slúbiť neni dať,ale splnť 0 percent z volebného progbamu,je silná káva.Vy ste porobili niečo,ale to nebolo vo volebnom programe.Nedávno bola zverejnená správa že až 9 milionov ľudí zomiera na znečistené životné prostredie v mestách.V žiadnej svetovej vojne nezomrelo ročne 9 milionov ,ako v ddôsledku znečisteného životného prostredia.Źivotné prostredie sa zlepší pravidelným čistením, zametaním,polievaním, kosením.Povedz čo s toho je v tomto meste zabezpečené.Z akéh dovodu siahate na život mne a mojej rodine.

    • 16.1.1.1
     Juraj Fuzák says:

     Chlapce ty si pekne pateticky blbecek. O akom siahani na zivot tvojej rodiny tu trepes? Cize nie auta, fabriky, tazba dreva, pesticidy a podobne sracky ohrozuju tvoje zdravie ale naopak podla teba je to v tvojom ponimani nepokosena trava. To ze tvoje prispevky su totalny gulas je ok, ale toto bola ina liga.

     • 16.1.1.1.1
      Preci says:

      Prečo ho urážate? Blbecek? Museli ste?

      • 16.1.1.1.1.1
       Juraj Fuzák says:

       Ano musel som. Ako inak sa da nazvat clovek co vypusti taky blabol ako siahanie na zivot jeho a jeho rodiny?

     • 16.1.1.1.2
      DPH says:

      Ó tvorca vesmíru,stvoritel svetla prepáč že som sa odvážil poukázať na niečo tak samozrejmé ako je pravidelné čistenie mesta a prác spojených so zabezpečením zdravého životného prostredia aj pre teba a tvoju rodinu.Je to samozrejmé vo všetkých normálne fungujúcich mestách,naviac si to aj platíme.Źe si ma nazval blbečkom dakujem z tvojich úst to vychádza na pochvalu.Neviem či sú to trvalé následky po tom športovo-kultúrnom vystúpe na meskom plese 2015 alebo to máš vrodenú chybu.Požiadaj o invalidný dôchodok a trvalú ústavnú starostlivosť.K hrdinskému nasadeniu Tavosu v snahe odstrániť zápach na sídlisku Družba ti napíšem neskôr,teraz musím aj začať pracovať.

    • 16.1.1.2
     Sport says:

     Vzdy si hovorim ze je zbytocne sa bavit s ludmi co napisu v slovese ypsilon ale ty ma velice bavis , podla mna nemas ani zakladku a snazis sa nieco napisat len ti to moc nejde. Kasli nato, radim ti dobre len sa zosmiesnujes.

    • 16.1.1.3
     Juraj Fuzák says:

     A ked sme pri tom cisteni kanalizacie, precitaj si nove Echo co mas v schranke. Tam mas popisane ako sa posledna cistila Clementisova ulica. Ani to nove auto na to nestacilo. Museli tam byt privolani banski zachranari. Tona usadenin a bordelu na jednej ulici. Cize ked sa na to hadzal bobek x rokov, tazko cakat zazraky par mesiacov od spustenia auta do prevadzky, navyse ked si ani to niekedy nevystaci. Pokial si myslis ze sa to da spravit mavnutim prutika a preplachnutim kanala tak treba otocit list v rozpravkovej knizke.

     • 16.1.1.3.1
      DPH says:

      Prečítal som si ten článok a utvrdilo ma to jedine v tom, že ste ako si sa nazval nímanti.Tavos má v Trnave auto so zariadením ktorým sa dalo zistit stav kanalizácie v ktorom koľvek úseku v meste.Vysokotlaková hadica o dlžke 100 m a s tryskou na konci o tlaku 100atp. je dostatočná sila na vyčistenie kanalizácie kdekolvek v meste.Netvrdím že ked sa dá ulachčiť práca nie je potrebné zakúpiť novú techniku,ale robiť ludí zajatcami na vytvorenie tlaku na kúpu novej techniky nie je férové.Toto mali urobiť zamestnanci Tavosu pred 10 rokmi a nie všetkých ťahať za nos.Kto má čistiť kanálové vpuste ako často sa čistia,hamonogram čistenia komunikácií,umývanie komunikácií,to sú všetko veci do seba zapadajúce.Ked k tomu prirátame šetrenie vodou na splachovanie WC problém je na svete.Dá sa to riešiť aj zhromaždeím tuhých splaštov jestvujúcim starým zariadením ku kanalizačnym otvorom a tam to vytiahnuť fekálom.To nové zariadenie prenajmite súkromníkom a mesto máte vyčistené za 2 roky a potom môže začať odznovu.Tak by mala vyzerať údržba kanalizácie nie len fakturovať a vyhovárať sa ako to nejde. V konečnom dosledku vytiahnuť betonové kusy museli aj tak špecialisti.

      • 16.1.1.3.1.1
       Romeo says:

       Ked som robil v Nemecku podobný problém so zápachom mali aj tam. V dôsledku šetriacich splachovacích WC odpad neodtekal plynule. Museli mu pomáhať či už vozidlom na prepchávanie odpadov alebo fekálom alebo spojením oboch zariadení.Zamastnanci starajúci sa o kanalizáciu mali vysledované kde sa tuhý odpad zhromažduje a tam ho fekálnym vozidlom vybrali.Podobné problémi sa dali riešiť obdobne aj v Trnave zariadenia na to Tavos má už minimálne 15 rokov.Za čo sú trestaný obyvatelia Družby smradom vo svojich obydliach.Alebo len vybrať peniaze za kanalizáciu a údrždu ,čakajme na dážd nech to spláchne.

 17. 17
  juraj says:

  Len chcem pripomenúť Petre – príspevok 7.2 , že Trnava má aktuálne cca 66.000 obyvateľov. Pri posledných komunálnych voľbách bolo v Trnave cca 55.300 oprávnených voličov. Volieb sa zúčastnilo 18.415 voličov, čo je 33%.
  Istý poslanec, ktorý spoluriadi Trnavu dostal 1.128 hlasov, je to podľa Vás dosť ? Áno je to bohužiaľ dosť, dosť na to, aby vystupoval ako zástupca občanov Trnavy. Teda zástupca 1.128 občanov z 66.000.
  Riešenie: nesedieť na voľby doma, ale ísť voliť, aby tí ktorí ľudí presvedčia, že to s mestom a jeho obyvateľmi myslia dobre dostali taký silný mandát, ktorý nemôže spochybniť pár diskutérov na webe.
  Lebo politika je ako mäkké hov.. v strede stola. Keď po ňom pleskne niekto otvorenou dlaňou budú od neho všetci okolo stola. Bude ich spájať spoločný problém, ale svoje sako si musí očistiť každý sám.

  • 17.1
   Juraj Fuzák says:

   Presne moja rec. Treba aby ludia chodili volit, potom tam nebudu taki magori ako henten co spominas. Len dufam ze si zobral do uvahy fakt ze tych cca 55000 je opravnenych volicov volit funkciu primatora. Toho magora co dostal tych 1128 hlasov volilo cca 10 000 ludi v tom volebnom obvode. Sak vies ze sa voli po obvodoch nie? Ale suhlasim s tebou, treba chodit volit. Si zober ze ten odpadkar co ho spominas mal viac hlasov ako tusim 7 alebo 8 ludi v NRSR a to nehovorim o pocte NRSR poslancov s hlasmi okolo 2000. Takze treba presne ako hovoris chodit volit.

 18. 18
  záhon says:

  Tú burinu by sa zišlo konečne pokosiť.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.