reklama

Viaceré mestské objekty a priestory v centre sú prázdne, radnica prichádza o nemalé príjmy

Pracháreň, Zelený dom na námestí, kníhkupectvo na Hlavnej ulici, priestory bývalých odevov Pod stĺpami a najnovšie aj Radničná reštaurácia. Viaceré mestské priestory a objekty v samom centre sú prázdne a nevyužívané, mesto tak prichádza každý mesiac o nezanedbateľné príjmy.

Budova tzv. Zeleného domu na Trojičnom námestí je voľná od 1. júla 2017. Posledný nájomca skončil k 30. 6. 2017.

Na dobu určitú – do konca júna 2018 – má uzavretú dohodu o prenájme priestorov prevádzkovateľ reštaurácie v suteréne objektu a kaviarne na prízemí.

Mesto vypísalo v septembri verejnú súťaž na prenájom objektu s minimálnou východiskou cenou nájomného 95 500 eur za rok, do súťaže sa však podľa informácií hovorcu mesta Pavla Tomašoviča nikto neprihlásil.

V Zelenom dome je prenajatý len suterén a časť prízemia, väčšina priestorov budovy zostáva neobsadená

Od novembra 2017 zostali prázdne aj priestory Radničnej reštaurácie s cukrárňou a kaviarňou. Nájomca sa vysťahoval na konci októbra.

Ako poznamenal prevádzkovateľ podniku Peter Michalec, platiť aj naďalej nájomné vo výške približne 80 000 eur, ročne vrátane letnej terasy, spolu s nákladmi na prevádzku a zamestnancov, bolo ekonomicky nad jeho sily.

“Snažili sme sa s mestom dohodnúť, ale bezvýsledne,” zdôvodnil rozhodnutie o ukončení prevádzky s dovetkom, že problémom prenájmov v centre sú mestom stanovené nereálne vysoké poplatky za takzvanú exkluzivitu lokality, ktoré zdvíhajú ceny nájomného až o 500 percent.


Radničná reštaurácia ukončila fungovanie v októbri

Už takmer rok nie je vyriešený priestor bývalého kníhkupectva Libri na pešej zóne. Nájomca dlhoval mestu asi 30-tisíc eur.

Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava preto podala žalobu na okresný súd a zároveň zabezpečila prenajaté priestory spolu s kompletným hnuteľným vybavením, vrátane kníh.

Spoločnosť si dlhodobo prenajímala priestory na prízemí mestského objektu s výmerou 220 metrov štvorcových.

„Otázkou je, čo urobíme s týmto priestorom v budúcnosti. Ja by som bol za to, aby po vyparataní, resp. po doriešení záležitosti s aktuálnym nájomcom sme sa čím skôr začali zaoberať rekonštrukciou priestorov vrátane priečelia,“ povedal v marci 2017 primátor Peter Bročka. V budúcnosti by mala byť podľa Bročku zachovaná v objekte príbuzná téma, teda kultúra.

„Ja by som sa držal toho, čo tam je teraz, možno s veľmi jemne pridruženou gastrotémou napríklad v podobe kaviarne. Pre mňa má kníhkupectvo v tomto priestore dlhodobú tradíciu, preto by som sa asi toho držal aj v budúcnosti,“ vyjadril svoju predstavu Bročka.


Kníhkupectvo Libri na Hlavnej ulici skončilo prevádzku na konci jesene 2016

Dlhodobým problémom, ktorý sa ťahá naprieč volebnými obdobiami od roku 2008, je budova Prachárne. V minulosti sa uskutočnili pokusy o prenájom aj predaj budovy, no bez úspechu.

Trnavská radnica naposledy navrhla podmienky verejnej súťaže „na najvhodnejší podnikateľský zámer na využitie nehnuteľnosti“ v apríli 2016.

Vedenie mesta malo úmysel ponúknuť záujemcom možnosť objekt dlhodobo prenajať, Pracháreň si však mesto chcelo ponechať vo svojom majetku.

Zámerom bolo zrekonštruovať zdevastovanú budovu, ktorá nie je v prevádzkyschopnom stave, a ako protihodnotu ponúknuť investorovi dlhodobý prenájom.

Napokon však pripravený materiál stiahli ešte predtým, ako sa dostal na rokovanie mestského zastupiteľstva. Odvtedy sa o Prachárni nehovorí.


Objekt Prachárne je nevyužívaný už od roku 2008

Rovnako už dlhší čas sú prázdne a pre mesto bez ekonomického prínosu aj rozsiahle priestory bývalých odevov Pod stĺpami.

Mesto tento priestor využíva len príležitostne, spravidla na menšie kultúrne podujatia vo vlastnej réžii.

Ulož ako PDF
Napísal 2. novembra 2017 10:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

67 komentárov pre “Viaceré mestské objekty a priestory v centre sú prázdne, radnica prichádza o nemalé príjmy”

 1. 1
  erik says:

  …takze nam to v meste oziva …

 2. 2
  brano says:

  Ani sa nečudujem , veď ti ceny nájmov sú nehorázne a likvidačné, ani za svet znížiť, keď netečie nech aspoň klapka, takto by sa malo rozmýšľať a nie zarobiť za každou cenu, tak nech je to radšej prázdne, tie nájmy sú naozaj likvidačné , správanie samospráv ku svojim občanom čo platia dane a živí ich niekedy hraničí so sedliackym a zdravým rozumom, Pracháreň veď bolo povedané od mesta ,že to dá do poriadku, ale ako je vidieť nie je to také jednoduché /kritizovali bývalé vedenie a takisto s tým nepohli/

 3. 3
  ABB says:

  Táto situácia svedčí o následovnom:
  1. Tu je vidieť ako CIty Aréna ublížila centru mesta.
  2. Napriek deklarovanej bombastickej zamestnanosti sú platymalé a kupyschopnosť je nízka.
  3. Mesto dlhodobo nedokáže flexibilne reagovať na vývoj trhového prostredia a skostnatele sa drží VZN natvrdo nalinajkovanej výšky nájomného.

  • 3.1
   bezdomovec says:

   V pondelok som zazrel skupinku 20 číňanov fotogafujúcich Cyty Arénu, možno to boli zástupcovia ohlasovaného investora.Investujú aj do fudbalu, budeme majstri,budeme hrať europske poháre na ligu bude chodiť 10000 divákov na pohár 18000 divákov.Mesto bude plné návštevníkov,ktorý budú míňať peniaze,podnikatelia platiť dane a mestu sa to vráti aj s úrokmi.Toto sa stalo v Prahe na Slávi.

   • 3.1.1
    ABB says:

    A ešte milióny za výhry a vysielacie práva v lige majstrov. No a keď pán Boh dá tie obrovské oslavy a tržby na námestí po výhre finálového zápasu.

   • 3.1.2
    bezdomovec says:

    Pozrite na youtube Historia slovenského fudbalu ll.časť-Spartak Trnava od 10,20 minuty koľko bolo v meste od rána ľudí.Päť krát viac ako ked tu hralo Śkotsko.

  • 3.2
   dan says:

   To VZN je odsúhlasené bývalým vedením.No podľa mňa ublížila City Aréna viacerým podnikateľom.Treba sa ísť porozprávať na ulicu Hlavnú či Štefanikovú.To nehovorím o parkovaní na Podjavorínskej či Spartakovske.Ľudia čo pracujú v City Aréne parkujú domácim pred činžiakmi.To je realita,stačí ráno sledovať ľudí čo odparkujú auto a kam idú.Ale už tu je nové obchodné centrum,tak to treba brať ako konkurenciu.Už nezmizne.K Radničnej reštaurácii len toľko,že stála za nič.Stačilo sa tam pozreť na wc a človek radšej utekal preč,či na zmrzlinu alebo na zákusok ďalej napr.Študentskú.Tu by som nevinil žiadne vedenie,skrátka zdravá konkurencia.Živý príklad je Hviezdoslavova.

   • 3.2.1
    viktor says:

    … ono ak bol nájom 80.000€ ročne, vychádza to (ak by boli otvorení 365 dní) približne 215€ za deň a to sa mi nechce veriť, že by na cukrárni trhli také tržby.

    Ak sa Vám nepáčila Radničná kvôli toaletám, Študentská ich ani nemá :-D

    • 3.2.1.1
     Dan says:

     Viktor to nebola len cukraren,ale aj restauracia,kde varili jedla.Predavali tam aj alkohol.Na Studentskej maju wc,sam som tam bol.Bez toho by nemohli funfovat.Jednoducho ludia zacali chodit niekam inde.

     • 3.2.1.1.1
      viktor says:

      Tie toalety na Študentskej sú pre mňa novinka a to tam chodíme roky. Budem sa musieť spýtať, bo už párkrát som odtiaľ musel odísť ;)
      Ale je pravda, že ľudia chodili inde, ja som mal skúsenosť len s cukrárňou a Študentská má zákusky oveľa chutnejšie, Radničná bola tak trochu fejk. Ale nie od začiatku, doteraz si pamätám tie rady na zmrzlinu keď otvorili (sú s tým spojené zážitky, ako keď raz k nám pristúpila cigánka s karbobrúskou, či nekúpime :-) )

      Keby sme započítali aj reštauráciu, stále je to dosť, predsa len som nepočítal aj mzdy, odvody, dane. A počítal som celý rok, nie pracovné dni.

   • 3.2.2
    orech says:

    Za 3 roky mali casu upravit to VZN habadej ked vidia ze to je potrebne. Alebo mozno nevidia a dufaju ze prenajmu za taketo palky, len akosi to asi tie firmy skratka ekonomicky nestihaju platit.
    Ked bude v knihkupectve kaviarnicka a cajiky myslite si zaplatia z toho ten drahy najom, ludi, odvody, energie, dane a podobne? Asi tazko…
    Podnikatel – zivnostnik ked chce prezit musi sa prisposobit trhu, mesto nemusi, ved prachov z dani od tych co tvoria hodnoty dostava dost a stale viac.

 4. 4
  brano says:

  Presne tak ABB len čo najviac dostať do vlastnej kasy aby sa mohli chváliť čo vybudovali oni , a čo nevybudovali tí pred nimi, lebo to sa melie kolom dookola/ a vytvárať nezmyselné funkcie /koordinárka bicyklov/

  • 4.1
   zgeroTT says:

   ake propodnikatelske aktivity to teda urobilo predchadzajuce vedenie mesta, ked toto iba vytvara nezmyselne funkcie a chvali sa tym, ze nieco na rozdiel od toho predchadzajuceho robi?

   mne napadla napríklad ta, ako nechali totalne zdevastovat vlastnými prostriedkami zrekonstruovanu pracharen. bravo minule vedenie mesta, bravo rozkvetu mesta za vasho dlhodobého vladnutia. takto sa to robi a bradaty cyklista nech sa zacykli v tom hnusnom foteni na instagram, len aby mal lajky.

   a teraz vazne, ako sa clovek moze pozriet komukolvek do oci, ked cele jeho posobenie je vo funkcii niekoho trtka?

  • 4.2
   ABB says:

   Vydrž, bude aj zástupca koordinátora bicyklov.

  • 4.3
   obcan says:

   To myslite vazne,ze na meste je funkcia koordinator bicyklov?

 5. 5
  axis says:

  Žiaľ, exkluzivita lokality sa dajako presunula z mestských priestorov do súkromnej City arény.

  Predchádzajúce zastupiteľstvo oslepené zlatým teľatom vo vidine nového štadióna pozabudlo na ostražitosť a ochranu komplexných záujmov mesta.

  Bola využitá skutočnosť, že vo futbalovej Trnave sa popri ponuke obnovy štadióna dá uchmatnúť aj veľa navyše.

  Vtedajší primátor zanietene hovoril o tom, ako aj mimomestskí návštevníci City arény ponechajú autá zaparkované v podzemnom parkovisku a zaplnia pešiu zónu a okolie.

  Čo takto audit dopadu výstavby City arény na ekonomiku a život mesta na 10, 20 a 30 rokov? Ako učebný materiál pre nastupujúce generácie, že ako sa to má, alebo nemá robiť.

  Zopár príkladov:
  Za obchodnú časť zrejme mesto inkasuje dane, vytvorili sa nové pracovné miesta, …
  Mesto si podpílilo samo sebe konár pri prenájmoch vlastných priestorov, prišlo o výnosy z parkovania z dvoch veľkých parkovísk a výnosy za prenájom pod kolotoče. Dopady v TAVOS-e, mesto je tam akcionárom, súbor pozemkov za 1 euro, …
  Väčšie kalamity počas kultúrnych a športových podujatí, Podjavorinská a parkovisko pri Bille na Spartakovskej trvale zahltené autami navyše, zatienenie panorámy mesta od Sladovníckej (zrušenie chráneného pohľadu), …

  Vtedajší viceprimátor najprv obhajoval nový štadión mimo centra mesta, potom si to akosi rozmyslel ….

  • 5.1
   ABB says:

   Súhlasím. Len tragédia je v tom, že sa to už nedá vrátiť späť.

  • 5.2
   Gogo says:

   Zastupiteľstvo nerozhodovalo, zastupiteľstvo posluchlo Poora, darovalo pozemky. Fico pridal 15m zo spolocneho. Tavos 4m.

   Neviem čo sa podnikatelia furt sťažujú, sak podnikať na Slovensku je raj, pozemky zadarmo milióny zo štátneho, prekladka sieti zadarmo.

   A počet parkovacích miest pre 20t štadión stačí nula.

 6. 6
  dan says:

  Presne Axis a to City Aréne robí mestská polícia zadarmo služby,stojí na sídliskách a posiela návštevníkov futbalu-iba pri veľkej akcii,na záchytné parkoviská.To by si mala robiť City Aréna.

 7. 7
  Obava says:

  Obavam, ze to bude este horsie s vyprazdnovanim centra mesta, co sa tyka sluzieb. Ak mesto urobi pesiu zonu na Stefanikovej, Holleho ulici atd. Tak urcite to vyzenie dalsich obchodnikov z centra. Mozte si mysliet cokolvek. Mesto bude sice vizualne atraktivnejsie, ale cyklo ludi vyrazne nezmeni. Minimalne pol roka su nepriaznive klimaticke podmienky. Ludia uprednostia bezproblemovu dostupnost, ovela kratsiu dobu nakupu a podobne. To maju v obchodnych centrach, ktore stale pribudaju v tt. Namieste mliekarni, areal nemocnice, nova ulica atd. Zaparkujem pred obchodom a za par minut som naspat.
  Treba si uvedomit, ze nie sme ani len stotisicove mesto, aby som parkoval napr. Na rybnikovej a siel na pesiu zonu. Paradoxne najlepsie vychadza to vami zatracovana city arena na parkovanie a nakup hoci aj na pesej. Popravde, poriadne obchody tam uz ani nie su .

  • 7.1
   axis says:

   Pre úplnosť, plne uznávam, že City aréna a príslušenstvo je ekonomicky a marketingovo veľmi dobre spravený projekt, len žiaľ, smotanu nelíže mesto.

   S trochou nadsádzky mi to pripomína šmejdov, ktorí veľkoryso za obed zadarmo predajú skupine dôchodcov predražený tovar a títo si ešte pochvaľujú, že ako dobre nakúpili.
   A keď príde precitnutie do reality, je už beznádejne neskoro.

   • 7.1.1
    Peter Klimo says:

    nepochopil som.. ako by si chcel aby “smotanu” lizalo mesto ?
    kto je to vlastne mesto ? nie su to hlavne obyvatelia mesta ? ti ktori v CA nachadzaju to, co im chybalo, preto tam chodia ..

    • 7.1.1.1
     vlado5 says:

     Prečítaj si o čom je článok. Ak bude pešia zóna prázdna, zarábať bude majiteľ City Arény. To je tá smotana.
     Obyvatelia mesta sú len domorodci, ktorí sa zgrupia tam, kde sa to najviac bliští. Takže budú sediet v CA a zároveň nadávať, ako to vedenie mesta pokašlalo a nechalo umrieť pešiu zónu.
     A tým nechcem povedať, že či je to lepšie alebo horšie.
     Ale postoj mesta, že chcem niečo prenajať len vybraným uchádzačom (predavačom kníh, kávičiek a koláčikov), ale zároveň za najvyššiu cenu, nedopadne dobre. Jednoducho sa nikto neprihlási. Takých ako je Trnka, ktorý stratu kaviarne dofinancujú z vlastného, nie je veľa.

     • 7.1.1.1.1
      Peter Klimo says:

      Nuz majitel CA zarobi, zaroven da zarobit zamestnancom a mozno zaplati aj nejake dane..

      A v com je problem ze pesia zona bude prazdna ? Potrebujes snad zastupy ludi ked sa po nej prechadzas ?
      Kto potrebuje aby toto miesto bolo pravidelne plne ludi ?

      • 7.1.1.1.1.1
       Juraj Fuzák says:

       CA neriesim. Ale to co ostatne co si napisal myslis vazne, alebo to je len nejaky nevydareny vtipecek?

       • 7.1.1.1.1.1.1
        Peter Klimo says:

        myslim to uplne vazne, preco potrebujete aby bola pesia zona plna ludi ? preco je to tak dolezite ?

        • 7.1.1.1.1.1.1.1
         obcan says:

         Porozmyslaj.

         • 7.1.1.1.1.1.1.1.1
          zgeroTT says:

          za neho predsa rozmysla niekto iny. pocka na pokyn zhora a podla toho sa zariadi :)

          • 7.1.1.1.1.1.1.1.1.1
           Peter Klimo says:

           zhora ? no ty si dnes zabavny ..

           v prvom rade si myslim ze pesia zona doplaca aj na neschopnost vedenia mesta doriesit problemy spominane v clanku.

           na druhej strane vyludnovanie centier miest a presun do nakupnych centier je uplne bezna vec aj v inych mestach, nielen v Trnave.
           mne osobne masy ludi v centre mesta nechybaju, otazka je, kto ich tam potrebuje a naco…

  • 7.2
   jozin says:

   na pesiu zonu, predsa nechodim kupovat handry a drogeriu, ale napr. idem do restiky. To nakupne centrum nikdy nedokaze nahradit. Predsa len je krajsie sediet v restike na pesej zone ci uz vnutri alebo vonku ako v nakupnom centre.
   Radnicnej restiky a cukrarkne skoda nie je. A do restiky clovek naozaj nepotrebuje ist autom az pred vchod.
   Ci je najom adekvatny neviem posudit, verim ze sa tym na meste zaoberaju a snad na nieco ti vajcaci dojdu.

 8. 8
  Juraj Fuzák says:

  K radnicnej len tolko… ja by som si tam nedal ani len pohar vody aj keby to bolo posledne otvorene miesto v meste. Nesadnem si niekam kde Vilko Travolta kazde rano v oscarych riflach stoly umyva na terase.

  Zeleny dom – Orange vypovedal najomnu zmluvu, prva sutaz bola neuspesna, bude sa opakovat so sirsim zaberom na inzerciu.

  Knihkupectvo – 10 mesiacov sa cakalo na sudne rozhodnutie o vypratani, az teraz sa s priestorom moze nieco robit.

  Pracharen – bohuzial na ovela dlhsiu debatu

  • 8.1
   Peter Klimo says:

   Juro, kolko pripadov takychto problemovych nehnutelnosti sa vam podarilo vyriesit ? Kolko ich za vasho panovania pribudlo ?

   • 8.1.1
    Juraj Fuzák says:

    Nepribudla ziadna. Jedina problemova nehnutelnost je Pracharen a mozno stary dom na Halenarskej. Tie ostatne su otazky prenajmov. Dalsia problemova budova sa momentalne riesi a to Tatrasklo. Skor ako sa spytas ci sa s tym neda urobit nic ine, odpoved je nie. Aj architekt ktory to staval povedal ze zburat je jedine rozumne riesenie. Ked sa to podari predat za rozumnu cenu o to lepsie. Vsetko ostatne je fluktuacia najomnikov, uplne prirodzena

    • 8.1.1.1
     Peter Klimo says:

     takze inak povedane s problemovymi nehnutelnostami ste nijako nepohli, zaroven vam odrieklo najom niekolko firiem a je problem s hladanim nahrady..

     ja sa len pytam lebo gazda pise na fejsbuku ze trnava viditelne napreduje.

     • 8.1.1.1.1
      Juraj Fuzák says:

      Ziadny viditelny problem nieje. Zeleny dom je prvy prenajom o ktory nikto zatial neprejavil zaujem, zrejme aj kvoli trochu nestastnej dispozicii. Tie dva dalsie este ani neboli sutazene, neviem o com hovoris.

      • 8.1.1.1.1.1
       Peter Klimo says:

       Tak neviem Juro, ked bolo treba odsuhlasit plac pre stanok s malinovkami tak si siel aj proti programu zasadnutia. Ked mesto prichadza o brutalne peniaze neurobis nic ?

       • 8.1.1.1.1.1.1
        Juraj Fuzák says:

        A co mam urobit? Mam si to prenajat alebo co? Splietas tu bludy zas o nejakych malinovkach. Bude na to vyhlasena sutaz na prenajom takze neviem o com rozpravas.

       • 8.1.1.1.1.1.2
        tictac says:

        Nuž Butko a spol. okradli a zdevastovali mesto, náprava bude trvať bohužial dlho.

      • 8.1.1.1.1.2
       juraj says:

       Zelený dom sa stal “Zeleným domom” vďaka podnikateľovi, ktorý ako jeden z prvých po revolúcii, ak nie vôbec prvý zriadil gastro prevádzku, aká tu dovtedy nemala obdobu a robila dobré meno mestu široko-ďaleko. Možno by ešte bola k dospozícii kronika hostí, ktorí ju navštívili. Ale to si asi tí neskôr narodení, asi nemôže pamäť.
       Po x úspešných rokoch s ňou však skončil, pretože okrem skúseného hoteliéra je to aj obratný ekonóm a dokáže si spočítať, čo sa oplatí a čo nie, pričom neprimeraný nájom bol to, čo zrejme viedlo ku koncu takej prevádzky.
       Každý, kto si dnes takýto objekt od mesta za stanovené ceny prenajme, je buď kamikadze, alebo naivný hlupáčik. Bolo by krajne neseriózne, ak by ďaľšie zabehnuté prevádzky z dôvodu nerentability, spôsobenej vysokým nájmom skončili a potom by sa mesto spamätalo, nájomné upravilo na únosnú mieru, zaujímavú aj pre kávičkovanie a popíjanie sirupovej vody na tuli vakoch.
       Ak ak to nepôjde ani takto, tak vždy je ešte možný predaj niekomu, komu tých pár miliónov eur nemôže chýbať.

   • 8.1.2
    viktor says:

    Dá sa počítať, že pribudla budova Skloplastu na Trhovej? Mesto by ju rado predať.

    • 8.1.2.1
     Juraj Fuzák says:

     Ta budova nikam nepribudla, ta budova je tam v tom istom stave uz roky. Pokial vies o nejakom lepsom zamere ako ju predat sem s nim

 9. 9
  obchodník says:

  Som príjemne prekvapený, že sme schopní aj vecnej disku k nejakej téme.
  Myslím, že všetci diskutujúci majú svoju pravdu z určitého uhla pohľadu.
  Nevinil by som ani predchádzajúce vedenie ani terajšie. Úlohou mesta nie je generovať zisk, ale sú povinný využívať majetok čo najefektívnejšie.
  Čo sa týka cien vo VZN ale reálne zaspali. Ceny v tomto VZN boli nasadené v čase, keď sa na Štefánikovej a v centre nedal zohnať m2 priestorov. Vtedy ale neboli tak dominantné nadnárodné reťazce a nedovážal sa tak masívne brak z Činy ako teraz. Dnes už je ale to inde.
  Tiež by som nevinil ani City Arénu. Asi ste zabudli, že v centre nebol žiadny slušný obchodný dom a Jednota bola iba hanba. CA má tiež svoje problémy – všimnite si koľko ľudí reálne nakupuje v drahších obchodoch. Keby to neboli nadnárodné reťazce už dávno sú na kolenách.
  Podľa mňa sa najviac priblížil k realite 3 ABB hlavne v bode 2 – tam je pes zakopaný.
  Síce máme nízku nezamestnanosť, ale platy väčšiny sú mizerné. V podstate je to pracujúca chudoba. Cca 400.000 našich ľudí ale pracuje vonku a my dovážame iných lacnejších.
  Jaguár ponúka nástupný plat 650 €, v zmluve o štátnej pomoci sa zaviazal na 1.100 cca ako VW. Má dostať 630 miliónov € štátnu pomoc, čo je pri mzde brutto 1.000 €/mes pre 3.000 zamestnancov plat na 17,5 roka !!! To im mohol štát vyplácať rovno a Jaguár tu nemusel robiť bordel. Toto je politika a ekonomika štátu.
  Vlády SR – všetky v podstate iba slúžia nadnárodným korporáciám.
  My sa tu potom iba hádame či mala mať cukráreň 5 € za meter alebo 6 €.
  To mesto nevyrieši. Je to moc zložité.
  V našich silách je, ale vykopnúť neschopných povaľačov z úradov.
  V sobotu jednu možnosť máme.

  • 9.1
   Juraj Fuzák says:

   Na jednej strane argument s platmi a kupyschopnostou beriem, na druhej strane ked sa pozries na priklad radnicnej tak to hovori aj o kvalite ponukanych sluzieb. Nemozem naozaj ocakavat ze mi ludia budu chodit tam kde vidia doscaneho Vila Travoltu umyvat stoly a zbierat pohare. Pozri si uz len kaviarne na namesti, pesej zone, synagogu a jasne vidis kde dostanes kvalitu a kde nie. Vsetky terasy v meste boli v tychto miestach a v teple dni obsadene a radnicna iba cez masove akcie aj to preto ze ludia uz nemali kde sediet. Treba ponukat kvalitu a ta si svojich zakaznikov najde. Trnava je na slovenske pomery bohaty region, ludia si mozu dovolit viac ako inde, aj ked suhlasim ze to na vyskakovanie neni.

  • 9.2
   Abb says:

   To že Jaguár dostal tak ohromné dotácie na zamestnanie cudzincov je jedná vec a ja osobne to považujem za vlastizradu , ktorá Slovensko okradla o cca 400 ha ďalšej úrodnej pôdy so stratou zamestnania poľnohospodárov, budúcich výstupov živočíšnej, alebo rastlinnej výroby a pridanej hodnoty v podobe zahustenia enormného nárastu kamiónovej dopravy vedúcej k nezvestnej deštrukcii cestnej a diaľničnej siete. O totálnom sociálnom dopade, náraste kriminality a s tým spojených zvýšených nákladov na bezpečnostné opatrenia a zvýšenia počtu policajtov ani nehovorím. Nuž na koniec za toto všetko ironické “ďakujeme”.

  • 9.3
   bezdomovec says:

   Ked sa otvorili Tesco, Billu, Kaufland, Lidl život z mesta sa vytratil a na nedelné prechádzky chodia ľudia do nákupných centier.Taký je trend,len v západnej Europe o 15 pred nami,tam to už končí.Ked si dáte spraviť analýzu prenájmov pochopíte.

 10. 10
  Vlado says:

  Ak niekto vypovie zmluvu, tak urcite to nebolo zo dna na den. A ak je ozaj fluktuacia velka tak treba zvazit najomne, ono by to chcelo popracovat na marketingu tak ako nakupnom centre, z kazdeho nieco. Viem ze vsetky budovy nie su mesta, ale neaka dohoda by sa tu dala vycarovat. Tu zlyhalo mesto! nie je tu ziadna vízia do buducna ako si to tu predstavujeme. na tomto treba popracovat

 11. 11
  To sa mi nepáči says:

  Neschopnosť mesta prenajať vlastný majetok potvrdzuje, že je zlým vlastníkom. Súkromnej osobe by sa toto určite neprihodilo, pretože je pružnejšia. Mať roky prázdne nehnuteľnosti v najlukratívnejších miestach celého kraja je obyčajné barbarstvo. Naviac aj predávanie lukratívnych pozemkov za 1.- € bola obyčajná lumpáreň. Či tu boli čierni, červení, zelení, alebo purpuroví zástupcovia ľudu, všetko jedno. Proste ich to neserie. Výhovorka, že veď VZN na prenájmy schválili tí pred nami, je ako zaklínadlo. To nie my, to Oni…
  Aktuálne vedenie mesta celé dni surfuje na webe. Čo tak urobiť elektronickú aukciu na prenájom nehnuteľností? Nedá sa? Stačí upraviť VZN tak, aby sa aukcia mohla začať so vzrastajúcou cenou. Kto dá najviac, berie. Za 3 roky sa dalo spraviť všeličo, lenže spravilo sa veľké nič.

  Záver: k prázdnemu centru celkom významne prispieva aj mesto. Nie sú správne nastavené priority. Priorita číslo 19 je na mieste číslo 1, priorita číslo 27 je na mieste číslo 2, atď.

 12. 12
  Viac si vsimaj says:

  Nemas urcite pravdu,ze by mesto nekonalo.Ved Zeleny dom bol v sutazi,kde sa nik neprihlasil.Tak o akej elektronickej sutazi pises?Staci si pozriet aj sukromnikov,ktori prenajimaju svoje budovy.Napr.na Rybnikovej hned pri krizovatke,kde sa snazi majitel budovy uz dlhe roky prenajimat svoj priestor.Bol tam uz bar,fotoatelier a pod.Vzdy niekto skrachuje a aj teraz tam niekto nieco chysta.Niekedy to je aj o zlom mieste alebo je velka konkurencia.Takze nie je pravda,ze by sa to sukromnikovi nestalo.

  • 12.1
   To sa mi nepáči says:

   Načo je dobrá súťaž, keď sa do nej dá nereálna štartovacia cena? Keď je nereálna cena, nikto sa neprihlási. Plus 500 percent za lukratívnosť je mimo reality.
   Už som to tu raz písal: obsadiť nehnuteľnosti aj s nižšou cenou prenájmu. Do mesta sa časom vráti život, prídu ľudia, minú peniaze, zvýši sa záujem o služby, začnú sa obsadzovať a využívať iné priestory. Až po návrate života do mesta môžu majitelia skúšať zvyšovať ceny podľa trhových pravidiel. Skôr nie. Kto to nechápe, má prázdnu nehnuteľnosť.

  • 12.2
   Ja says:

   Majiteľ na Rybníkovej nemá parkovisko. Vedľa je frekventovaná cesta. To je podstata.

 13. 13
  Peter Klimo says:

  v tejto suvislosti by ma vcelku zaujimalo co chysta majitel city areny na vianoce, vzhladom na to, ze sa mesto stale v tejto teme iba hlada by som ocakaval z jeho strany nejaku konkurencnu ponuku.. myslim ze vzhladom na plan mesta ponuknut nieco “menej komercne” tu priestor na trhu urcite bude…

 14. 14
  ohňostroj says:

  objavili sa informácie o zmiernení ohňostroja na konci roka , neviem či sa dá zmierniť , dufam , že ked sa tak buduju parky , cyklotrasy pre záchranu prírody a podporu zdravia , NEBUDE tento rámus povolený

 15. 15
  podnikatel says:

  vobec sa necudujem, ze sa nik nehrnie do mestskych priestorov, lebo akonahle by sa mu zamer vydaril a zacalo by sa mu darit, tak mesto mu zacne hadzat polena pod nohy a nokoniec mu aj vypovie zmluvu, lebo na mestskych priestoroch sa nemoze zarabat… vlastne poslanci podnikatelovi ukazu, aku maju silu…

 16. 16
  Klobucnik says:

  Ja si myslim ze je to trend dnesnej doby a treba sa na to pozriet racionalne.. a niekedy sa naozaj chodilo do mesta nakupovat oblecenie topanky a ine veci no lebo proste, lebo neboli nakupne centra… teraz su vsade nakupne centra a mesto preziva alebo doziva lebo najlepsie roky ma proste za sebou. To je realita. Co sa tyka pracharne je to velka skoda a skor ci neskor sa to bude musiet nejako riesit ak to mesto nechce predat malo by sa o budovu postarat a necakat ze pride spasitel co budovu opravi ktora bude nadalej v majetku mesta.. Dalsia vec je ze tato doba ponuka nespocentne moznosti kritiky na poslancov ci primatora.. tak sorry nezastavam si nikoho ale nic sa neda robit tak aby vsetko bolo perfekto a bez chyb a ten kto tu kritizuje tak urcite je to clovek co podava vo svojej praci a aj v sukromi fenomenalne vykony klobuk dolu.. a prajem vsetkym viac empatie a porozumenia voci druhym..

  • 16.1
   Ja says:

   Keď prestaneš na túto tému myslieť a pôjdeš pozrieť do podobných rakúskych miest, zistíš, že si s tým myslením mimo.
   Ono to totiž funguje aj napriek nákupným centrám. Centrá miest žijú. A nielen v Rakúsku.

   • 16.1.1
    Klobucnik says:

    lenze ja sa pozriet inam nepojdem ja zijem tu vies to mas tak ked sa pojdes pozriet do rakuska ci svajciarska a zistis kolko zarabaju ludia alebo ake maju dochodky a tam to funguje a tu nie tak myslenim si mimo momentalne ty.

   • 16.1.2
    tictac says:

    Oni totižto zarobia mesačne 3-4000€ a tak idú spolu na obed, kde nechajú bežne 100€. A to niekolko krat do tyzdna. Tam je hlavný rozdiel

 17. 17
  Iva says:

  To vôbec nie je pravda. V Lučenci patrí hlavná ulica, kde bol pred tým život a plno obchodov súkromníkom. A nedarí sa im dať svoje priestory do prenájmu od kedy sa v meste postavila Galéria, všetci sa sústredujú len v nákupnom centre alebo hypermarketoch. Mesto potopilo podnikateľov a ešte má tú drzosť zvyšovať daň z nehnuteľností. A bude ešte horšie keď sa otvorí Merkury Market – krachne väčšina malých obchodíkov, čo ešte ako tak prežívali.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.