reklama

Viaceré mestské objekty a priestory v centre sú prázdne, radnica prichádza o nemalé príjmy

Pracháreň, Zelený dom na námestí, kníhkupectvo na Hlavnej ulici, priestory bývalých odevov Pod stĺpami a najnovšie aj Radničná reštaurácia. Viaceré mestské priestory a objekty v samom centre sú prázdne a nevyužívané, mesto tak prichádza každý mesiac o nezanedbateľné príjmy.

Budova tzv. Zeleného domu na Trojičnom námestí je voľná od 1. júla 2017. Posledný nájomca skončil k 30. 6. 2017.

Na dobu určitú – do konca júna 2018 – má uzavretú dohodu o prenájme priestorov prevádzkovateľ reštaurácie v suteréne objektu a kaviarne na prízemí.

Mesto vypísalo v septembri verejnú súťaž na prenájom objektu s minimálnou východiskou cenou nájomného 95 500 eur za rok, do súťaže sa však podľa informácií hovorcu mesta Pavla Tomašoviča nikto neprihlásil.

V Zelenom dome je prenajatý len suterén a časť prízemia, väčšina priestorov budovy zostáva neobsadená

Od novembra 2017 zostali prázdne aj priestory Radničnej reštaurácie s cukrárňou a kaviarňou. Nájomca sa vysťahoval na konci októbra.

Ako poznamenal prevádzkovateľ podniku Peter Michalec, platiť aj naďalej nájomné vo výške približne 80 000 eur, ročne vrátane letnej terasy, spolu s nákladmi na prevádzku a zamestnancov, bolo ekonomicky nad jeho sily.

“Snažili sme sa s mestom dohodnúť, ale bezvýsledne,” zdôvodnil rozhodnutie o ukončení prevádzky s dovetkom, že problémom prenájmov v centre sú mestom stanovené nereálne vysoké poplatky za takzvanú exkluzivitu lokality, ktoré zdvíhajú ceny nájomného až o 500 percent.


Radničná reštaurácia ukončila fungovanie v októbri

Už takmer rok nie je vyriešený priestor bývalého kníhkupectva Libri na pešej zóne. Nájomca dlhoval mestu asi 30-tisíc eur.

Správa kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava preto podala žalobu na okresný súd a zároveň zabezpečila prenajaté priestory spolu s kompletným hnuteľným vybavením, vrátane kníh.

Spoločnosť si dlhodobo prenajímala priestory na prízemí mestského objektu s výmerou 220 metrov štvorcových.

„Otázkou je, čo urobíme s týmto priestorom v budúcnosti. Ja by som bol za to, aby po vyparataní, resp. po doriešení záležitosti s aktuálnym nájomcom sme sa čím skôr začali zaoberať rekonštrukciou priestorov vrátane priečelia,“ povedal v marci 2017 primátor Peter Bročka. V budúcnosti by mala byť podľa Bročku zachovaná v objekte príbuzná téma, teda kultúra.

„Ja by som sa držal toho, čo tam je teraz, možno s veľmi jemne pridruženou gastrotémou napríklad v podobe kaviarne. Pre mňa má kníhkupectvo v tomto priestore dlhodobú tradíciu, preto by som sa asi toho držal aj v budúcnosti,“ vyjadril svoju predstavu Bročka.


Kníhkupectvo Libri na Hlavnej ulici skončilo prevádzku na konci jesene 2016

Dlhodobým problémom, ktorý sa ťahá naprieč volebnými obdobiami od roku 2008, je budova Prachárne. V minulosti sa uskutočnili pokusy o prenájom aj predaj budovy, no bez úspechu.

Trnavská radnica naposledy navrhla podmienky verejnej súťaže „na najvhodnejší podnikateľský zámer na využitie nehnuteľnosti“ v apríli 2016.

Vedenie mesta malo úmysel ponúknuť záujemcom možnosť objekt dlhodobo prenajať, Pracháreň si však mesto chcelo ponechať vo svojom majetku.

Zámerom bolo zrekonštruovať zdevastovanú budovu, ktorá nie je v prevádzkyschopnom stave, a ako protihodnotu ponúknuť investorovi dlhodobý prenájom.

Napokon však pripravený materiál stiahli ešte predtým, ako sa dostal na rokovanie mestského zastupiteľstva. Odvtedy sa o Prachárni nehovorí.


Objekt Prachárne je nevyužívaný už od roku 2008

Rovnako už dlhší čas sú prázdne a pre mesto bez ekonomického prínosu aj rozsiahle priestory bývalých odevov Pod stĺpami.

Mesto tento priestor využíva len príležitostne, spravidla na menšie kultúrne podujatia vo vlastnej réžii.

Ulož ako PDF
Napísal 2. novembra 2017 10:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Viaceré mestské objekty a priestory v centre sú prázdne, radnica prichádza o nemalé príjmy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.