reklama

Tibora Mikuša vystrieda po 12 rokoch v kresle predsedu TTSK Jozef Viskupič

Predsedom Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) bude v nasledujúcich piatich rokoch 41 – ročný Trnavčan, kandidát pravicovej koalície OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ, Jozef Viskupič. Od voličov získal 48 584 hlasov (42,90 %). Vo funkci tak končí Tibor Mikuš, ktorý viedol kraj od roku 2005. „Chcem poďakovať voličom, každý jeden hlas vnímam ako záväzok. Moje prvé kroky povedú k samosprávam, čiže k starostom a primátorom,“ znelo jedno z prvých Viskupičových vyjadrení po zverejnení neoficiálnych výsledkov volieb.

Vo voľbách predsedu skončil za Viskupičom na druhom mieste súčasný župan Tibor Mikuš (nezávislý) ktorý získal dôveru 30,56 % voličov a obdržal 34 601 hlasov. Tretí Józef Berényi (SMK-MKP) dostal 19 414 hlasov (17,14 %), na štvrtom mieste so ziskom 6 362 hlasov (5,61 %) skončil Konrád Rigó (MOST – HÍD), piaty Márius Novák (Nový Parlament) obdržal 2 268 hlasov (2,00 %).

Volebná účasť v Trnavskom kraji dosiahla 24,7%, čo je o vyše sedem percent viac ako v prvom kole pred štyrmi rokmi.

Vo volebnom obvode Trnava prišlo k urnám 30 759, účasť dosiahla 28,18 %.

Na rozdiel od minulosti voľby do orgánov samosprávnych krajov boli jednokolové a úspešní uchádzači na predsedu aj poslancov majú mandát až na päť rokov.


Nový predseda TTSK Jozef Viskupič

„V prvom rade ďakujem všetkým mojim voličom za prejavenú dôveru. Sľubujem, že ich nesklamem,“ uviedol Viskupič počas volebnej noci a pokračoval: „Som rád, že obyvateľom Trnavského kraja nie je ľahostajné jeho smerovanie. Výsledky volieb jasne ukazujú, že občania nie sú spokojní s tým, že župa nehospodári dobre s peniazmi nás všetkých. Verím v silu obyčajných ľudí – odborníkov v rôznych oblastiach a výnimočných osobností. Náš kraj v rukách takýchto ľudí môže napredovať. Preto pozývam na spoluprácu všetkých ľudí, ktorí môžu a chcú pomôcť posúvať náš kraj vpred,“ povedal Viskupič.

„K volebnému výsledku gratulujem aj svojim protikandidátom. Ešte raz ďakujem kandidátovi Jaroslavovi Cehlárikovi, ktorý sa v utorok vzdal svojej kandidatúry a spojil tak sily pre lepší Trnavský kraj. Aj vďaka tomuto spájaniu síl sa nám podarilo zvíťaziť. Dostali sme príležitosť vrátiť Trnavskému kraju postavenie, aké mu v skutočnosti patrí, a túto príležitosť naplno využijeme,“ dodal Viskupič.

Hlavný Viskupičov súper Tibor Mikuš reagoval na výsledky volieb slovami, že rešpektuje danú situáciu. „Otázka však je, ako bol výsledok volieb dosiahnutý. Myslím si, že to bola manipulácia občana. Občan zrejme nevidí prácu, ktorá bola v kraji urobená, ale verí osočovaniu a nepravdám,“ povedal Mikuš s dovtekom, že z jeho pohľadu došlo jednoznačne k manipulácii verejnou mienkou. „Pozrite sa ako vyzerali televízne debaty, čo tam bolo povedané – jednoducho klamstvá. A možno treba pozrieť aj na to, čo sa dialo na sociálnych sieťach,“ dodal v reakcii na výsledok volieb.

Voľba poslancov zastupiteľstva

Z volebného obvodu Trnava sa do novozloženého zastupiteľstva dostanú len kandidáti pravicovej koalície OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ (5 mandátov) a nezávislí kandidáti pod hlavičkou Za Lepší Trnavský kraj so štyrmi kreslami.

Dôveru voličov získali Jozef Viskupič, Branislav Kramár (obaja OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ), Matej Lančarič (nezávislý, Za Lepší Trnavský kraj), Vladimír Butko (OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ), Marek Neštický (nezávislý, Za Lepší Trnavský kraj), Marián Viskupič (OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ), Tibor Pekarčík (nezávislý, Za Lepší Trnavský kraj), Rastislav Mráz (OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ) a Marián Galbavý (nezávislý, Za Lepší Trnavský kraj).

Víťaza volieb o post predsedu Jozefa Viskupiča by mal v parlamentnej lavici nahradiť celkovo desiaty v poradí, teda prvý pod čiarou znamenajúcou zvolenie, kandidát pravicovej koalície OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ, Štefan Bošnák.

Pred štyrmi rokmi bolo na zvolenie do krajského zastupiteľstva v trnavskom obvode nutné získať 3578 hlasov, v roku 2009 potreboval posledný úspešný kandidát viac ako 4200 hlasov. V tohtoročných voľbách bolo na dosiahnutie mandátu potrebné získať aspoň 4419 hlasov.

V 40 – člennom zastupiteľstve TTSK bude najviac nezávislých poslancov – až 14 – čo je o osem viac ako doteraz.

Trinásť mandátov získala Strana maďarskej koalície – MKP, jedenásť kresiel patrí koalícii OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ, po jednom poslancovi budú mať Most – Híd a strana Smer-SD.

ZLOŽENIE ZASTUPITEĽSTVA TTSK 2017-2022
14 – NEZÁVISLÍ
13 – SMK-MKP
11 – OĽaNO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, DÚ
1 – Most – Híd
1 – SMER-SD

Výsledky volieb do orgánov samosprávnych krajov zverejnil Štatistický úrad SR.

Ulož ako PDF
Napísal 5. novembra 2017 2:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Tibora Mikuša vystrieda po 12 rokoch v kresle predsedu TTSK Jozef Viskupič”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.