reklama

O čo vlastne išlo Lutherovi? Diskusia o 500. výročí reformácie v Trnave

Jedným zo zaujímavých tohtoročných kultúrno-historických momentov bolo 500. výročie reformácie. Kresťanské cirkvi a rôzne teologické grémiá sa už s niekoľkoročným predstihom pripravovali na 31. október 2017, aby si adekvátne pripomenuli symbolický dátum, keď augustiniánsky mních Martin Luther zverejnil svojich 95 výpovedí proti odpustkom. Hoci vtedy pravdepodobne ani len netušil, akú veľkú odozvu týmto nepatrným krokom vyvolá, spustil vtedy proces, ktorý zásadne zmenil naše dejiny – a to nielen tie cirkevné.

V minulosti kresťania hlásiaci sa k reformačnému odkazu sté výročia reformácie často využívali na zdôraznenie opodstatnenosti rozdelenia cirkvi či oslavu Luthera ako národného hrdinu a osloboditeľa, kým kresťania nasledujúci pápeža ich považovali za temnú škvrnu cirkevných dejín, keď mnohí kresťania odpadli od „jedinej pravej viery“.

Náš dnešný kontext je však značne odlišný. Katolícko-evanjelická komisia pre jednotu už v roku 2013 vydala dokument s názvom Od konfliktu k spoločenstvu, ktorý zdôrazňuje, že v čase globalizácie, sekularizmu a úsilia o kresťanskú jednotu je čiernobiele videnie dejín neprípustné.

Pápež František sa už 31. októbra 2016 vôbec prvýkrát v histórii zúčastnil v tento deň ekumenickej bohoslužby v evanjelickej katedrále v Lunde a predsedníčka Rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku Margot Kassmann vzniesla sebakritickú otázku, či máme v roku 2017 ešte vôbec čo oslavovať.

Ilustračné foto

O čo vlastne išlo Martinovi Lutherovi? Ako sa zo zbožného mnícha a profesora teológie stal reformátor cirkvi? Ako si reformáciu v tomto roku pripomenuli kresťanské cirkvi vo svete a na Slovensku? A má reformačný odkaz čo povedať aj sekulárnym ľuďom 21. storočia?

O týchto a ďalších otázkach bude v stredu 22. novembra o 19:00 v Berlineri na Pekárskej 40 diskutovať Martin Kováč, doktorand teológie a starokatolícky kňaz, so svojimi hosťami doc. Ondrejom Prostredníkom a Petrom Križanom.

Ondrej Prostredník je známy slovenský evanjelický teológ, farár a bývalý dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde momentálne stále pôsobí ako výskumný pracovník. Jeho publicistické texty vychádzajú pravidelne každý týždeň v rubrike Slovo Ondreja Prostredníka v denníku SME. V minulosti taktiež pôsobil ako generálny tajomník Ekumenickej rady cirkví na Slovensku.

Peter Križan je predseda Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia – ok21 a lekár – genetik. V minulosti pôsobil v združení Teofórum. V spolupráci s významným katolíckym teológom Hansom Küngom v roku 2011 editoval publikáciu s názvom Zradené proroctvo: Československá podzemná cirkev medzi Vatikánom a komunizmom, ktorá vyšla v slovenskom i nemeckom vydaní. Prostredníctvom združenia ok21 spolupracuje s ďalšími reformnými iniciatívami v Európe i vo svete.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 20. novembra 2017 9:51. Článok je zaradený do rubriky: Ďalšie správy, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.