reklama

Ľuďom v núdzi môžu Trnavčania pomôcť aj hlineným dukátom. Dostanú zaň potraviny

Určite sa vám to už stalo. Na ulici vás zastavil človek, ktorý od vás pýtal peniaze na jedlo. Za almužnu, ktorú si takto zarobil, si však kúpil alkohol, drogy alebo živil inú svoju závislosť. Ak sa ľudia rozhodnú finančne podporiť žobráka, v skutočnosti mu tým nepomáhajú. Trnavská arcidiecézna charita prináša verejnosti iný, alternatívny spôsob, ako pomôcť. Je ním Hlinený dukát.

Po Prešove a Košiciach je Trnava tretím slovenským mestom, kde môžu ľudia symbolickým platidlom z hliny zabojovať proti žobraniu a pomôcť zároveň s rozumom.

„Klienti prídu s hlineným dukátom do charitného centra pomoci človeku, dostanú zaň potraviny, ktoré im bežne neposkytujeme zadarmo a ujmú sa ich naši sociálni pracovníci. Len pomalými a dobre premyslenými krokmi im totiž vieme pomôcť na ceste z ulice,“ vysvetlil riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity Miroslav Dzurech.


Hlinený dukát trnavskej charity

Platidlo bude možné zakúpiť za cenu jedného eura napríklad v trnavských kostoloch, v infocentre v mestskej veži, na informáciách v radnici alebo v sídle charity na Hlavnej ulici.

Hlineným dukátom je možné obdarovať kohokoľvek podľa vlastného uváženia. V prvej fáze nechala Trnavská arcidiecézna charita vyrobiť 500 kusov platidla.

Na jednej strane sa nachádza logo charity a nápis Hlinený dukát, na druhej je vyobrazený sv. Mikuláš. Platidlo navrhol a vyrobil Ľudovít Horník z Cífera.

„Chceme dať ľuďom, ktorí chcú pomáhať, možnosť pomôcť s rozumom a zároveň upozorniť na to, že podporiť žobranie skutočne nie je správna cesta. Známe sú prípady, keď sa žobrajúci stali obeťami pasákov a organizovaných skupín. Človek by si teda v prvom rade mal položiť otázku, kde všade môžu jeho peniaze skončiť a na čo všetko poslúžia,“ uviedol Dzurech pre TASR.

Ako pripomenul, trnavská charita sa chce zamerať aj na osvetu a informačnú kampaň.

S ľuďmi v núdzi hovoria sociálni pracovníci a snažia sa im vysvetliť výhodu tohto projektu.

Ulož ako PDF
Napísal 20. decembra 2017 11:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.