reklama

Veci zo Zóny bez peňazí, ktoré darovali Trnavčania, poputujú organizáciám a ľuďom v núdzi

Hračky, knihy, detské oblečenie a zimné kabáty, ktoré Trnavčania v sobotu priniesli na Zónu bez peňazí, smerujú do trnavských organizácií, ktoré sa venujú deťom a ľuďom v núdzi.

Priestory Katolíckej jednoty Slovenska sa uplynulú sobotu zaplnili zimným oblečením, kuchynským vybavením, knihami, filmami, hračkami, kabelkami a inou bižutériou.

Na Zónu bez peňazí ich priniesli Trnavčania, ktorí sa ich rozhodli darovať ďalším a sami si urobili radosť niečím novým. Na Zónu bez peňazí sa prišlo pozrieť asi tristo ľudí.

zona-bez-penazi-2
Cieľom Zóny je povzbudiť ľudí, aby boli k sebe solidárni

FOTO: Peter Vančo

Organizátorky a dobrovoľníčky sa snažili venovať každému, kto s niečím prispel, ale aj tým, ktorí potrebovali pomoc s výberom.

Mnohí ľudia nám priniesli krásne, čisté a zachovalé veci. Našlo sa aj pár takých, ktoré sme museli odmietnuť – najmä letné oblečenie alebo staršie veci. Veríme, že sme sa tým nikoho nedotkli. Vážime si pomoc každého. Našim cieľom bolo, aby bola čo najadresnejšia a aby si nové veci našlli svojho majiteľa,” vysvetľuje jedna z organizátoriek Petra Nagyová.

Najväčší záujem bol o zimné oblečenie

Počas zóny bol najväčší záujem o detské oblečenie, zimné bundy, nohavice, rôzne veci do kuchyne ako taniere, hrnčeky a šálky. Deti sa zasa potešili hračkami, knihami a na dračku išli aj krásne dámske kabelky.

Sme rady, že si Trnavčania našli čas, prišli nás podporiť a prispeli k príjemnej atmosfére na podujatí. Nečakali sme toľko pozitívnych reakcií a už teraz rozmýšľame, že podujatie zopakujeme v lete,” hovorí ďalšia z organizátoriek Lenka Juríková.

Kam poputujú ďalšie veci?

Zimné bundy, nohavice, šály, hračky, knihy a ďalšie veci poputujú trnavským organizáciám, ktoré sa starajú o deti a núdznych a ktorým sa pomoc Trnavčanov zíde. “Oslovili sme detský domov, Slovenskú katolícku charitu, Zariadenie sociálnych služieb na Coburgovej, ktoré sa venuje imobilným mužom, centrum voľného času Kocúrkovo na Linčianskej ktoré nám dodali zoznam vecí, ktoré ich klienti potrebujú,” hovoria.

Mesto Trnava, predovšetkým pracovníčky z referátu tretieho sektora a charity sú v každodennom kontakte s rodinami v núdzi, ktorým pomoc zo Zóny bez peňazí takisto poputuje.

Presvedčili sme sa, že ľudia naozaj chcú pomáhať, len často nevedia ako. Dôkazom toho sú nielen návštevníci Zóny bez peňazí, ale aj mnohí z našich známych, ktorí sa pridali dobrovoľne a venovali svoj voľný čas na dobrú vec,” dodávajú organizátorky.

Zaujímavý program

Zónu bez peňazí sprevádzal aj zaujímavý program, ktorého účinkujúci prišli podporiť podujatie bez nároku na odmenu. O výstavu fotografií sa postaral Peter Gelko Lančarič a Richard Lutzbauer a ďalší ľudia z Kubika. Dotyky s prírodou priniesol Peter Vančo.

Doobeda deti vyrábali voňavé sviečky v Dielničke u zlatej priadky, rozprávky im čítal Štefan Chrappa a poobede si mohli vyrobiť vianočné ozdoby s Adriánou Stúpalovou zo Šperkova. Bylinárka Gitka Drobná z Trnavy rozdávala rady ako si pomôcť bylinkovými čajmi pri rôznych problémoch, nechýbala bubnovačka, zaujímavé cestovateľské prezentácie z Indie, Indonézie a z Laosu. Večer zasa zavŕšil koncert írskeho hudobníka Graema Marka, ktorý žije v Trnave.

Okrem Trnavy sa Zóna bez peňazí uskutočnila v ďalších slovenských mestách. Myšlienka vznikla vďaka Projektu Život a cieľom je, aby sa ľudia rozdarovali a boli k sebe solidárni.

Ďalšie fotografie Petra Vanča:
zona-bez-penazi-1
zona-bez-penazi-3
zona-bez-penazi-5
zona-bez-penazi-4
zona-bez-penazi-6
zona-bez-penazi-7

Ulož ako PDF
Napísal 3. decembra 2013 8:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.