reklama

Vyšla nová publikácia o dejinách Trnavy v rokoch 1938 – 1948

Obdobie rokov 1938 – 1948 je jednou z najzaujímavejších, no aj najkontroverznejšie vnímaných etáp v novodobých slovenských dejinách.

Dôležitú úlohu zohralo aj v regiónoch, nevynímajúc Trnavu, ktorá za relatívne krátky čas zažila viacero režimov – od dohasínajúcej existencie Československej republiky cez režim 1. Slovenskej republiky až po ľudovodemokratické Československo s vyústením do februárového uchopenia moci komunistickou stranou.


Obálka publikácie

Autor novej publikácie o dejinách Trnavy v tomto „prelomovom období“ Peter Sokolovič v knihe prináša viacero zaujímavých postrehov, ktoré sa snažia nielen priblížiť, ale aj zobjektivizovať obdobie rokov 1938 – 1948 v slovenskom Malom Ríme.

O to viac, že v minulosti boli viaceré udalosti či osobnosti uvedeného obdobia interpretované tendenčne, prípadne sa na ne takpovediac „zabudlo“.

Peter Sokolovič z Filozofickej fakulty UCM vydal v roku 2016 publikáciu Novodobé dejiny Trnavy rečou dokumentov s podtitulom Pamätná kniha mesta Trnavy a Kronika národného povstania v Trnave ako pramene poznania regionálnej histórie.

V minulosti sa ešte ako historik Ústavu pamäti národa napríklad podieľal na organizácii vedeckej konferencie Trnava v rokoch 1939 – 1989.

Publikáciu su môžete zaobstarať v univerzitnej predajni kníh Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Ulož ako PDF
Napísal 26. decembra 2017 17:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.