reklama

Investičný projekt spoločnosti Optotune zo Švajčiarska napreduje, investor oceňuje postoj vlády

Optotune Switzerland AG už niekoľko mesiacov naplno realizuje projekt rozširovania svojich R&D a výrobných aktivít do Trnavy.

„Komplexný projekt vývoja a výroby je v Trnave vo funkčnosti od leta minulého roka, pre klientov z celého sveta naplno realizujeme výlučne na Slovensku prevádzkovaný výrobný program. Ide o výrobu špeciálneho optického zariadenia, určeného na zvýšenie rozlíšenia projektorov,“ komentuje aktuálne aktivity generálny manažér spoločnosti Eduard Čambál, ktorý zodpovedá za implementáciu výrobnej časť investičného projektu švajčiarskej spoločnosti v Trnave.

Spoločnosť Optotune Slovakia s.r.o., dcérska spoločnosť oceňovaného švajčiarskeho technologického lídra, spoločnosti Optotune Holding AG v roku 2017 potvrdila ešte v júni na tlačovej konferencii, že na Slovensku postaví vývojové centrum prepojené na výrobné kapacity.

Hodnotu investície Optotune v Trnave v celkovej výške 3.8 mil tvorí implementácia vývojových kapacít.

Ilustračné foto: Optotune

Okrem vývoja, nad rámec dotovaného projektu, spoločnosť vytvorila aj ďalšie pracovné miesta určené na výrobu sofistikovaných produktov spoločnosti. Od leta 2017 v Trnave zamestnáva niekoľko desiatok ľudí a z hľadiska zamestnávania pracovníkov zaznamenáva mierny nárast oproti plánom.

V priebehu niekoľkých mesiacov spoločnosť bude fungovať v nových priestoroch, kde bude realizovať svoje obe základné misie, t.j. vedeckovýskumné aktivity a rovnako výrobu komponentov.

„Aktuálne zamestnávame niekoľko prvých vysoko kvalifikovaných kolegov s vysokoškolským vzdelaním, ktorých priemerná mzda vysoko presahuje pomery v Trnave a samozrejme aj pracovníkov vo výrobe. Odborní zamestnanci sa sústreďujú na vývoj softvérových, firmvérových, elektrotechnických a procesných riešení v úzkej súčinnosti so švajčiarskymi kolegami,“ komentuje postupne sa rozvíjajúcu platformu vedy a výskumu Simeon Kredatus, konateľ spoločnosti a zároveň riaditeľ oddelenia softvérového vývoja.

Spoločnosť pozitívne hodnotí nielen samotné napredovanie svojho projektu, ale aj skutočnosť, že sa stala predmetom pozitívneho hodnotenia Vlády SR, keď počas 85. schôdze vlády SR prišlo k schváleniu Návrhu na poskytnutie investičnej pomoci.

„Čiastka niekoľko sto tisíc eur na vytvorené nové pracovné miesta je stimulujúca najmä v kontexte toho, vznik akých pracovných miest budeme podporovať v Trnave a aké možnosti rozvoja sofistikovaného priemyslu v regióne Trnavy budú títo zamestnanci predstavovať,“ konštatuje Manuel Aschwanden, predseda predstavenstva materskej spoločnosti a dodáva: „Nesmierne nás teší vyjadrenie ministra financií SR k nášmu investičnému projektu na Slovensku. Rovnako si uvedomujeme, že náš zámer kopíruje videnie rezortu hospodárstva, ktoré počas tlačovej konferencie v januári 2018 artikuloval minister, keď potvrdil, že prípadná podpora investícií na západe SR bude možná, len ak budú investori investovať do vyššej pridanej hodnoty, či do výskumu a vývoja.“

Spoločnosť sa od začiatku svojho projektu na Slovensku snaží predstavovať verejnosti ako zameraná predovšetkým na vysoko sofistikovaný výskum a vývoj.

„Odvetvie fotoniky a optoelektroniky nie je aktuálne na Slovensku ešte veľmi známe. Produkty, ktoré naša spoločnosť vyvíja a následne vyrába pre svojich klientov budeme odbornej verejnosti, podnikateľom, akademickému sektoru ako aj zástupcom verejných inštitúcií prezentovať po otvorení nášho nového sídla v Trnave,“ dodáva Simeon Kredatus konateľ spoločnosti a konštatuje, že značka Optotune si kladie za cieľ pozitívne prispieť k odbornému dialógu o hospodárstve v regióne Trnavy a na celom Slovensku.

INFO

Optotune je jedným zo svetových leadrov v oblasti optoelektronicky a fotoniky. Jej produkty využíva celý rad technologických leadrov v svetovom meradle, napríklad aj také značky ako je Carl Zeiss. Optotune na svetovom poli registruje približne 7 patentov ročne, týkajúcich sa vývoja produktov pre mnohé významné svetové značky.

Má ambíciu pozitívne stimulovať na Slovensku dialóg o progresívnom odvetví optoelektroniky a fotoniky, ktorého prvým krokom bude práve prezentácia nových priestorov spoločnosti a jej aktivít voči zástupcom tak odbornej verejnosti, podnikateľom, akademickému sektoru ako aj zástupcom relevantných štátnych inštitúcií.

„Našim cieľom je na Slovensku realizovať relevantné množstvo aktivít aj v oblasti zapojenia sa do najrôznejších programov zameraných na vedu a výskum tak, aby boli prospešné tak našim podnikateľským plánom ako aj rozvoju priemyslu na Slovensku,“ uzatvára Simeon Kredatus, konateľ spoločnosti.

Ulož ako PDF
Napísal 28. januára 2018 21:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.