reklama

Zanedbaný lesík na Štrkoch sa premení na oddychovú zónu s vodnou plochou možno ešte v tomto roku

Dominantná vodná plocha, chodníky, lavičky, ohnisko a pomerne značné úpravy súčasného terénu majú urobiť zo zanedbaného lesíka na Štrkoch novú relaxačnú zónu pre obyvateľov Trnavy. O pripravovanom zámere sme po prvý raz informovali v júni 2017. Aktuálne sa projekt posúva do fázy výberu dodávateľa stavebných prác formou verejnej súťaže.

Avizovaný projekt revitalizácie lesíka v blízkosti Národného streleckého centra rieši komplexnú úpravu územia.

Z projektovej dokumentácie vyplýva, že cieľom zámeru je zvýšiť ekologickú stabilitu vymedzenej lokality, zatraktívniť územie a sprístupniť ho pre širokú verejnosť. Lesopark má slúžiť obyvateľom Trnavy na krátkodobú rekreáciu v prírodnom prostredí a k športovému vyžitiu.

Predpokladaná hodnota stavebných prác je 370-tisíc eur s DPH, cenu zrejme zníži verejná súťaž.


Vizualizácia územia s vodnou plochou

“Realizácia projektu by sa mala uskutočniť v priebehu tohto roka. Závisí to od viacerých faktorov, tým prvým je úspešná verejná súťaž a dostatok predložených ponúk od uchádzačov. V prípade, že všetko pôjde dobre, stavebné práce by sa mali rozbehnúť na začiatku leta 2018,” priblížil hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.

Radnica zatiaľ nemá úplne vyriešené financovanie tohto investičného zámeru. Približne 70-tisíc eur má k dispozícii z projektu LUMAT, o ďalšie peniaze sa ešte bude uchádzať.

“Financovanie je možné aj z mestského rozpočtu alebo z iných externých zdrojov,” poznamenal Tomašovič s dovetkom, že závisieť bude aj od toho, kam sa až podarí stlačiť konečnú cenu stavebných prác vo verejnej súťaži. Samotné stavebné práce majú trvať približne 5 mesiacov od podpisu zmluvy s dodávateľom.

Dominantou bude vodná plocha

Celková rozloha riešeného územia je takmer 30-tisíc metrov štvorcových. Vodná plocha je navrhnutá na ploche 2135 m2, zostávajúci priestor bude patriť zeleni.

Navrhnuté sú aj komunikácie pre peších v dĺžke 1,1 kilometra, projekt počíta s umiestnením troch desiatok prvkov drobnej architektúry a verejným osvetlením.

“V centrálnej časti riešeného priestoru bude vybudovaná vodná plocha, ktorá bude dominantným prvkom. Areálové úpravy v okolí vodnej plochy pozostávajú z vytvorenia vegetačných úprav prírode blízkeho charakteru, vybudovania komunikácií pre peších z prírodných materiálov a z doplnenia prvkov drobnej architektúry vrátane mobiliáru. Ďalej je navrnuté verejné osvetlenie, ktoré citlivo osvetlí hlavnú trasu komunikácií. Po obvode lesoparku je navrhnutý náučný chodník,” uvádza sa v projekte.


Pohľad na oddychovú plochu s ohniskom, prístreškom a posedením

Architektonické a urbanistické riešenie

Vodná plocha s výmerou 70 x 45 metrov sa bude nachádzať v centrálnej časti územia. Jej okraje bude tvoriť vodná a močiarna vegetácia, ktorá zabezpečí čistenie vody a spevnenie brehov. Zdrojom vody pre jazierko bude studňa. Voda v rámci jazierka bude cirkulovať pomocou systému poháňaného čerpadlom. Prebytočná voda bude presakovať do porastu drevín.

Vodná plocha bude rozdelená na vodnú plochu vodnej nádrže s výmerou 1700 m2 a maximálnou hĺbkou 2 metre a dve lagúny s rozmerom približne 100 metrov štvorcových, kde dosiahne hĺbka vody 40 cm.

Pri vodnej ploche vznikne terénna modelácia – násyp, ktorá bude slúžiť ako vyhliadka, slnečný kopec. Trasy chodníkov vedú od troch vstupov, cez porasty drevín smerom k vodnej ploche, kde je jeden chodník zokruhovaný a vedie okolo jazera.

Ďalší dopĺňa existujúci nespevnený chodník po obvode lesíka. V blízkosti vodnej plochy v južnej časti bude vytvorený priestor na oddych s posedením na slnku aj v tieni, pri ohnisku i pod prístreškom.

Mobilár lesoparku budú tvoriť lavičky, stôl, odpadkové koše, informačné tabule, stojan na bicykle a ďalšie, všetko je navrhnuté z agátového dreva. Gril bude obložený prírodným kameňom.

“Priestor okolo vodnej plochy aj s násypom bude zatrávnený lúčnym porastom prírode blízkeho charakteru. Bodovo sa vysadia dlhoveké solitérne stromy a niekoľko menších skupín stromov. Prírodný charakter prostredia bude dotvárať bylinný podrast v okolí chodníkov, ktorý sa spontánne obnoví po presvetlení existujúceho hustého porastu. Ostatné plochy sa ponechajú bez zásahu, kde bude prevládať viacúrovňový porast stromov rôzneho veku s podrastom krov,” konkretizuje pripravovaný zámer projektová dokumentácia.

Trasu náučného chodníka majú doplniť ekoostrovčeky pre huby, hmyz a búdky pre vtáky a netopiere. Náučný chodník bude prechádzať okrajovými časťami lesoparku.


Celková situácia územia

Sadové úpravy

Nová výsadba má pozostávať z drevín, vodných a močiarnych bylín a výsevu parkového a lúčneho trávnika na rekultiváciu pôdy.

V priestore bude vysadených 120 kusov listnatých drevín, 835 kusov vodných a močiarných rastlín, územie s rozlohou 4500 metrov štvorcových pokryje lúčny trávnik.

V rámci prípravy územia sa počíta s výrubom 32 stromov. Vo väčšine prípadov ide o invazívny druh javorovca jaseňolistého (18 kusov), ďalšie stromy odstránia z dôvodu realizácie stavby. Ide napríklad o 11 kusov jaseňa či dva topole čierne.

Na ploche 8500 metrov štvorcových predpokladá projekt výrub rôznych náletových porastov, ktoré je potrebné odstrániť z dôvodu realizácie komunikácií.

Generálnym projektantom a spracovateľom je Júlia Straňáková.


Lesík pri Štrkoch je v súčasnosti zarastený, nachádza sa v ňom množstvo odpadu a na rekreáciu či prechádzky je prakticky nevyužiteľný

MAPA:
Lesík sa nachádza niekoľko desiatok metrov od obchvatu pred bránami streleckého centra

Ulož ako PDF
Napísal 22. februára 2018 10:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

75 komentárov pre “Zanedbaný lesík na Štrkoch sa premení na oddychovú zónu s vodnou plochou možno ešte v tomto roku”

 1. 1
  Trnava says:

  Ďalšie možnosti oddýchnuť si v Trnave na cesteeee, Peťo ideš!!!

  • 1.1
   PKO says:

   Trnava je už ako park kultúry a oddychu. Všade samé príležitosti si odpočinúť

   • 1.1.1
    Fmk ucm says:

    Choď na FMK a bud kreatívny a potom do kreatívneho centa a buď kreatívny a potom do kaviarní a buď kreatívny a potom na mólo a buď kreatívny a potom budeš primátor

    • 1.1.1.1
     Jaroslava M. says:

     Tak tak a rodičia to zaplatia z platu z pežotu

     • 1.1.1.1.1
      Petríkovi says:

      Nie, pežot treba vyhnať z mesta a musí to tu také ptačinovo. Všetci budú kreatívni a pracovať v parku kultúry a oddychu a chlieb sa bude voziť z menej kreatívneho prostredia, napríklad zo Serede. Kostoly presťahujeme do Senca. Zoska pôjde do Nitry aspoň a bude to nádherné. Celé dni budeme počúva alternativnu hudbu a piť kávu a chodiť na prechádzky a bude nám tu dobre. Hotový eden.

     • 1.1.1.1.2
      Terka says:

      Ten istý scenár, nahodím udičku , nech je o čom hovoriť. Že nie sú zabezpečené financie je tá posledná starosť. Hlavne nech bedač vidí snahu, to je rozhodujúce. Spravte skôr Kamenáč a potom sa púšťaj do ďalších akcií. Včera na tv Markíza ukazovali vysadenie lúčneho porastu v Prievidzi, manželka vraví aké je to krásne a ja jej na to veď aj v Trnave to bolo vysadené. A kde ? Npríklad Študenská, ale to nebolo také pekné. A viete prečo ? V Prievidzi vyššia vlhkosť vzduchu a asi aj viac v čase vegetácie pršalo, V Trnave aj napriek závlahe kropičkou efekt 30 %. Okolie toho umelého jazera môžte vysadiť lúčnym porastom.

      • 1.1.1.1.2.1
       občan says:

       nech bedač vidí snahu … to je čo Terka???
       aká bedač ???
       si chcela napísať občania mesta, občania Slovenskej republiky

       • 1.1.1.1.2.1.1
        ferino says:

        Máš pravdu, , sme občania Trnavy, občania Slovenskej republiky ale objektívne povedané, sme bedač a sme otroci.

       • 1.1.1.1.2.1.2
        Terka says:

        Keď budem mať príjem 4500 € mesačne prestanem pužívať výraz bedač. A to podľa toho čo tu píšete počas prijatia návštevy sa hrať so smartfónom ,prípadne bez vysvetlenia vstať a odísť.

  • 1.2
   Stary says:

   A kam má ísť? Oddýchnuť si alebo sa ísť prezentovať na FB?

  • 1.3
   Terka says:

   A deti sa robiť nebudú, ako sa to má neskôr zabezpečovať. Ten náš šuhaj už asi prekonal klinickú smrť a tam to videl. Alebo mu mama učiteľka MŠ rozprávala o Leninovi a komunizme ,veľmi dobre a farbisto a takto kreatívne to poňal. Poniektorí sme chodili do škôlky kde na otázku ,kto bol Lenin ,učiteľka dostala odpoveď, Hnusný špinavý žid. Aj také boli rozdieli pri výučbe a ponímaní lepších a krajších zajtrajškou.

   • 1.3.1
    Emilia says:

    “Aj také boli rozdieli pri výučbe a ponímaní lepších a krajších zajtrajškou.” Terka v tejto vete mas tolko vela chyb, ze o nejakej vyucbe u teba mozno opravnene pochybovat.

   • 1.3.2
    ferino says:

    Terka… Nech sa páči mapu z Trnavy a zo Slovenska z roku 1950 keď komunisti prebrali nadvládu od kapitalistov a mapu Trnavy a Slovenska keď kapitalisti prebrali moc od komunistov. Je to obrovský rozdiel : http://mapy.tuzvo.sk/hofm/Default.aspx

    • 1.3.2.1
     Terka says:

     Ferino ja sa nechcem s tebou hádať. Skúsme sa na to pozerať tak nestranne bez ideológie.Nemecko po prvej svetovej vojne bolo rozbitý, ponížený štát.Hodnotenie Anglických historikov konštatovalo, že vyspelý priemyselný štát vybudoval z neho Hitler.Mám ho velebiť? Po druhej svetovej vojne znovu totálne rozbitý, hlavne Rusi v rámci vojnových náhrad odviezli celé továrne.Nemci boli nútený nakúpiť moderné zariadenia a to ich zachránilo a posunulo znovu dopredu. Takže vyber si !? Vždy už od starého Ríma platilo a dodnes platí ľudom treba dať CHLIEB a HRY . Či im to dajú komunisti alebo kapitalisti je 90 % ľudom jedno, ide o to aby mali mieru.

  • 1.4
   oTTík says:

   Super. je vidieť že p.Bročka je na správnom mieste. Dlho sme na to čakali.

 2. 2
  Mladý says:

  Omyl. Oddych a instagram a potom FB a potom jedlo a potom šport a potom zas FB a potom káva a potom to instagramovať. Len nič odborného radšej, to by volič nepochopil

 3. 3
  Chcem viac says:

  Chcem viac odpočinku a kultúry a športu v Trnave a volím preto Petra Bročku. Peniažky mám od ocina. On zas volí mňa. Začarovaný kruh ako v Harrym.

 4. 4
  štrky says:

  Prestaňte tu onanovať nad Bročkom,všetci poslanci zahlasovali za rozpočet na tento rok.A tiež za oddychovú zónu na štrkoch.

 5. 5
  maco says:

  Trnava, Fmk, Barry, Mlady, Stary, Chem viac, Petrikovi, Jaroslava… uzasne nenapadne tu zneuziva tuto slobodnu diskusiu, zjavne a okato ide o jedneho cloveka co si len meni nicky… ze ta to bavi. Alebo nebavi a mas iny dovod?

  • 5.1
   Suhlas says:

   Máš pravdu, všetci nech sú ticho a nech Trnava napreduje tak ako chceli voliči. Hlas ľudu, hlas Boží. Štrky treba podporiť. Želám krásny deň

   • 5.1.1
    maco says:

    o tom ja vobec nohovorim nech su vsetci ticho. na to je tu ta diskusia aby sa diskutovalo. hovorim o zneuzivani tohto priestoru. a dost sa to stupnuje, kvoli takym ako su trollovia co sa zacinaju hromadit to tu cele vypnu ved to zacina byt uz sila. a to je do volieb 9 mesiacov.
    a to hovorim ako clovek ktory brocku volit nebude.

  • 5.2
   Súhlasím says:

   Súhlasím, nikto nesmie hovoriť už nič radšej a treba počkať na kandidatúry ľudí a potom tu môže ktokoľvek šíriť doslova nenávisť, máš pravdu

   • 5.2.1
    obcan says:

    Zrusit financne odmeny poslancom a to by bolo srandy,kolki by sa potom hrnuli do MZ,alebo do VUC.Tak strasne im ide o blaho obcanov mesta :-)
    Ved tam 500 €,tam 700 € a nakoniec si poniektori pekne mesacne prilepsia.

 6. 6
  Zdraroz says:

  Veľmi oceňujem aktivitu za vytvorenie oddychovej zóny na Štrkoch. Takýchto zón by malo byť v Trnave ešte viacej. A ak by sa ešte v blízkej budúcnosti podarilo vybudovať zamýšľanú cyklistickú trasu smerom na Smolenice popri Bohdanovciach a priľahlých dedinách, určite by bola táto oddychová zóna využívaná aj obyvateľmi týchto obcí. Som spokojný, že za posledné obdobie sa robia alebo budú robiť veci, určené predovšetkým pre bežných ľudí a nie prioritne pre uspokojenie nárokov oligarchov (oligarchu).

  • 6.1
   Strky !!! says:

   Zdraroz , napíš celù pravdu pri tých chválach ,štúdia na revitalizáciu Štrkov bola vypracovaná v r. 2013 a na základe nej , sa teraz pokračuje . Podotýkam , že štúdia bola zabezpečená pod vedením Ing.Arch. M.Horaka

   • 6.1.1
    Peter Klimo says:

    Dnes nikoho nezaujima pod koho vedenim co vzniklo ale kto to dal prvy na fejsbuk, ze ano ;)

   • 6.1.2
    Zdraroz says:

    Veľa vecí bolo naplánovaných, veľa štúdií bolo vytvorených, ale tu ide hlavne o to, kto to dokáže presadiť, kto dokáže na to nájsť prostriedky a kto to dokáže aj zrealizovať. Aj severný obchvat bol v pláne už asi pred tridsiatimi rokmi a ani zďaleka po ňom toľko rokov nejazdíme.

    • 6.1.2.1
     Strky !!! says:

     Troska pokory a skromnosti by Ti neuškodilo pri tých veľkých cieľoch, to tuším nemáš v tej Tvojej genetickej výbave čo si sa ňou oháňal

     • 6.1.2.1.1
      dzony says:

      o com dristas, presne ako hovori: projektikov nakreslenych za minulych gazdov bolo habadej, takych ti nacmaram 30 do tyzdna, lebo vsak dat kreslit planiky tiez nieco stoji a tiez to dam nakreslit svojim kamaratom ako minuly gazdovia!. ale kto ich realizuje, to je otazka! Bročka! ha! ty raw kolačik!

     • 6.1.2.1.2
      Zdraroz says:

      Je zaujímavé, že ja sa ti zdám neskromný a nepokorný a stojí ti to za okomentovanie. Ale slovné útoky a zosmiešňovanie zo strany iných diskutujúcich, či už na zvolených zástupcov mesta, alebo ľudí, ktorí sa pozerajú na mnohé aktivity pozitívne, ti nevadia a nestoja za komentár. Pravdepodobne sú podľa teba takéto útoky prejavom pokory a skromnosti.

   • 6.1.3
    Zdraroz says:

    A ešte na doplnenie, rád pochválim veci, ktoré stoja za pochvalu a prinesú ľuďom úžitok. Ale niektorí ste tu nastavení tak, že čokoľvek sa udeje, všetko je len zlé a treba to okamžite skritizovať. Takéto negatívne nastavenie vo všetkom je pre mňa nepochopiteľné a žiť s ním musí byť ubíjajúce.

    • 6.1.3.1
     Dobrú noc says:

     Čo tu zavádzaš ! Tu nikto nič nekritizoval, pokým snahu o objektívne vyjadrenie k akemukolvek projektu vnimas ako kritiku a je Ti nepochopitelna, nemá význam s Tebou diskutovať

 7. 7
  ˇˇˇˇ says:

  Ty kokso, ze oddychova zona pre Trnavu, 30 000 metrov stvorcovych. To snad Tesco s parkoviskom ma vacsiu rozlohu. A bacorina 100 metrov stvorocovych, je zatoka… Trnavka je potom veltok. To mi pripada ako ked sa deti hraju Minecraft.

 8. 8
  UCM says:

  Konečne normálny projekt, nie cykloparkovacie hlúposti.

  • 8.1
   dzony says:

   co je na cykloparkovani zle ked nam to zaplati EU a je to urcene na take projekty?

   • 8.1.1
    UCM says:

    Nič žiadna EU neplatí. Slovensko tam dáva členské, investori si odnášajú zisky a potom cez rúško fondov tu zasielajú drobné. No a tie drobné v podobe eurofondov razprášime na takéto voloviny.

 9. 9
  Vlado says:

  Tiež si myslím že je to dobrý projekt

 10. 10
  firhang says:

  ked som sa tam ako decko chodieval hravat, bolo to tam tak na otravu krvy :D vsade bordel, odpadky a smrad.
  sever trnavy bude mat tiez konecne nieco po ruke a nebude sa musiet trepat cez celu trnavu do kmenaca :)
  hadam mysleli aj na to, ze cez zimu v mrazoch by sa na tom jazierku mozno aj korculovat dalo?
  este keby to rozsirili az po trnavku a tam vymedzili priestor na luzny lesik ako je v kamenaci…

  • 10.1
   DPH says:

   Nikto nepochybuje o tom,že je to dobrý projekt.Starý 15 rokov ,teraz vylepšený o nejaké drobnosti.Ja by som ho vylepšil o možnosť bio kúpaliska na báze filtrácie pomocou vodných rastlín. Časť okolia upraviť na pláž a časť vysadiť lúčnou zmesou. Najviac bolí že je to projekt nedomyslený a nezabezpečený finančne. Zase len vzdušný zámok, také lízanie medu cez sklo.

 11. 11
  Strka says:

  Tie strky su pekny zamer. Mal by sa tam vsak clovek dostat napr. Zo Slavie alebo kalvarie pesi, napriklad chodnikom pri trnavke v zeleni. Pri potoku tak, aby to nebolo od mesta odtrhnute za obchvatom , bez dozoru nechranene miesto, pretoze pozname ako vedia byt ludia luzeri. Vsetko za cas znicia, ukradnu a pod. Teda malo by sa tam dat zabehnut , prist napr. S kocikom na prechadzke. Navrhovany cyklochodnik tesne pri ceste idealnym riesenim nie je. Koryto trnavky ma iba jedneho majitela na dohodu d mestoch. Ked to je mozne v piestanoch, musi to ist aj v tt. Piestanoch to robila pani wernerova. Mimochodom strky podla uzenneho planu mali byt spojene zo Slavoiu velkym parkom na celom poli za cukrovou. Ale zasa sa tam bude stavat, lebo minule vedenia. Mesti nikdy nevykupi sukromne pozemky na parky, ci les , ktory maju v uzemnom plane. To su v nasich realiaxh chymery. Aspom pasik zelene pri trnavke spojeny s kalvariou by vsak realny bol, navyse ak cast pozemkov pri trnavke mesto vlastni.

 12. 12
  Brum,Brum says:

  Len, aby nám tam niekto nestrelil Fuzáka, keď bude ležať na deke….

 13. 13
  Brum brumovi says:

  Bude tam, wifi ?
  Ked ne, tak tam lezat nebudu :)
  Jedine . ze by tam vzniklo nejake kreativne centrum z RAW kolacikmi ci z kafeteriou, alebo limo.

 14. 14
  Ján says:

  Utópia. Niet na to peňazí, hlavne že návrh projektu s vizualizáciou pripravený. Realita v nedohľadne. Projekt vcelku dobrý, ale nedomyslený a pravdepodobne v plánovanom čase nereálny.

  • 14.1
   dzony says:

   neprecitas si clanok, nezaujimas sa o tento projekt, precital si si len nadpis a robis tu zo seba hlupaka

   • 14.1.1
    Fero says:

    mudrohlupy dzony ktory prečítal celý članok… ako to potom je, keď projekt je odhadovany na 370 000 € a mesto má k dispozícii z projektu LUMAT circa 70 000 €, nevyplýva z toho, že mesto nemá peniaze na ten projekt a teda realizacia projektu bude pravdepodobne nereálna?… zatial moze mesto realizovat projekt len z penazi, ktore k dispozicii ma, o zvysnych peniazoch pocitat nemoze, lebo nevie, ci ich bude mat schvalene a v akej vyske…

   • 14.1.2
    LL.M: says:

    Veľmi by som si prial aby to bola realita. Keď to bude pravda bude to zázrak. Skôr by som sa priklonil k názoru dopracovať projekt, tak aby sa využili v plnej miere ponúkané možnosti. Spevnené brehy ,vysadené vodné rastliny na spôsob bio kúpaliska, v zime možnosť korčuľovania. Nechcem to ďalej rozpisovať odborníci vedia o čom hovorím. Dokončite skôr Kamenáč a potom,pokračujte ďalej.

 15. 15
  • 15.1
   Pravnik says:

   Vzhľadom na podozrenie, že vo verejnom obstarávaní mohlo prísť ku kolúznemu konaniu, sa mesto Trnava rozhodlo zrušiť toto verejné obstarávanie a v najbližšom čase vypísať nové tak, aby neboli žiadne pochybnosti,“ povedal pre agentúru SITA hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.

 16. 16
  maxo says:

  …dúfam že tie dve firmy z VO vyradia…ktoré to vlastne boli?

 17. 17
  pato says:

  Je to dobrý zámer , ale keby ste konečne už opravili chodníky od stanice ,Dohnányho k Lidli je to hrôza

 18. 18
 19. 19
  Parva Roma says:

  …nie som…len keby to nevyzeralo po roku od realizácie ako lúčny záhon na Kamennej ceste

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.