reklama

Úprava územia novej oddychovej zóny na Štrkoch si vyžiadala výruby stromov a náletových drevín

Komplexná úprava územia lesíka na Štrkoch v susedstve Národného streleckého centra odštartovala plánovanými výrubmi. Na Štrkoch má vyrásť relaxačno – oddychová zóna s dominantou vodnou plochou.

Projekt za 301-tisíc eur s DPH realizuje spoločnosť Swietelsky-Slovakia. Práce mali pôvodne trvať tri mesiace, mesto s dodávateľom diela podpísalo vo februári dodatok k zmluve, z ktorého vyplýva, že pre nepriaznivé počasie a nízke teploty na začiatku roka sa odovzdanie stavby predĺži približne o ďalšie tri mesiace.

Príprava územia pre oddychovú zónu začala výrubmi. Ako už bolo avizované v stavebnom povolení, zo zanedbaného a neudržiavaného lesíka malo byť odstránených viac ako 30 stromov.

Vo väčšine prípadov išlo o invazívny druh javorovca jaseňolistého (18 kusov), vypílených malo byť aj jedenásť jaseňov, dva topole či rôzne ďalšie náletové porasty, ktoré je potrebné odstrániť z dôvodu realizácie komunikácií.

Vyrúbané stromy má nahradiť 120 novovysadených listnatých drevín, ale aj stovky vodných a močiarnych rastlín.


Príprava územia odštartovala plánovanými výrubmi

Cieľom projektu relaxačnej zóny je zvýšiť ekologickú stabilitu vymedzenej lokality, zatraktívniť územie a sprístupniť ho pre širokú verejnosť. Lesopark má slúžiť obyvateľom Trnavy na krátkodobú rekreáciu v prírodnom prostredí a k športovému vyžitiu.

Dominantou bude vodná plocha

Celková rozloha riešeného územia je takmer 30-tisíc metrov štvorcových. Vodná plocha je navrhnutá na ploche 2135 m2, zostávajúci priestor bude patriť zeleni.

Navrhnuté sú aj komunikácie pre peších v dĺžke 1,1 kilometra, projekt počíta s umiestnením troch desiatok prvkov drobnej architektúry a verejným osvetlením.

“V centrálnej časti riešeného priestoru bude vybudovaná vodná plocha, ktorá bude dominantným prvkom. Areálové úpravy v okolí vodnej plochy pozostávajú z vytvorenia vegetačných úprav prírode blízkeho charakteru, vybudovania komunikácií pre peších z prírodných materiálov a z doplnenia prvkov drobnej architektúry vrátane mobiliáru. Ďalej je navrnuté verejné osvetlenie, ktoré citlivo osvetlí hlavnú trasu komunikácií. Po obvode lesoparku je navrhnutý náučný chodník,” uvádza sa v projekte.


Vizualizácia územia s vodnou plochou

Sadové úpravy

Nová výsadba má pozostávať z drevín, vodných a močiarnych bylín a výsevu parkového a lúčneho trávnika na rekultiváciu pôdy.

V priestore bude vysadených 120 kusov listnatých drevín, 835 kusov vodných a močiarných rastlín, územie s rozlohou 4500 metrov štvorcových pokryje lúčny trávnik.

Architektonické a urbanistické riešenie

Vodná plocha s výmerou 70 x 45 metrov sa bude nachádzať v centrálnej časti územia. Jej okraje bude tvoriť vodná a močiarna vegetácia, ktorá zabezpečí čistenie vody a spevnenie brehov. Zdrojom vody pre jazierko bude studňa. Voda v rámci jazierka bude cirkulovať pomocou systému poháňaného čerpadlom. Prebytočná voda bude presakovať do porastu drevín.

Vodná plocha bude rozdelená na vodnú plochu vodnej nádrže s výmerou 1700 m2 a maximálnou hĺbkou 2 metre a dve lagúny s rozmerom približne 100 metrov štvorcových, kde dosiahne hĺbka vody 40 cm.

Pri vodnej ploche vznikne terénna modelácia – násyp, ktorá bude slúžiť ako vyhliadka, slnečný kopec. Trasy chodníkov vedú od troch vstupov, cez porasty drevín smerom k vodnej ploche, kde je jeden chodník zokruhovaný a vedie okolo jazera.

Ďalší dopĺňa existujúci nespevnený chodník po obvode lesíka. V blízkosti vodnej plochy v južnej časti bude vytvorený priestor na oddych s posedením na slnku aj v tieni, pri ohnisku i pod prístreškom.

Mobilár lesoparku budú tvoriť lavičky, stôl, odpadkové koše, informačné tabule, stojan na bicykle a ďalšie, všetko je navrhnuté z agátového dreva. Gril bude obložený prírodným kameňom.

“Priestor okolo vodnej plochy aj s násypom bude zatrávnený lúčnym porastom prírode blízkeho charakteru. Bodovo sa vysadia dlhoveké solitérne stromy a niekoľko menších skupín stromov. Prírodný charakter prostredia bude dotvárať bylinný podrast v okolí chodníkov, ktorý sa spontánne obnoví po presvetlení existujúceho hustého porastu. Ostatné plochy sa ponechajú bez zásahu, kde bude prevládať viacúrovňový porast stromov rôzneho veku s podrastom krov,” konkretizuje pripravovaný zámer projektová dokumentácia.

Trasu náučného chodníka majú doplniť ekoostrovčeky pre huby, hmyz a búdky pre vtáky a netopiere. Náučný chodník bude prechádzať okrajovými časťami lesoparku.


Celková situácia územia

MAPA:
Lesík sa nachádza niekoľko desiatok metrov od obchvatu pred bránami streleckého centra

Ulož ako PDF
Napísal 12. marca 2019 9:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

70 komentárov pre “Úprava územia novej oddychovej zóny na Štrkoch si vyžiadala výruby stromov a náletových drevín”

 1. 1
  pilčík says:

  Pilčík Brok pripravuje aj ďaľšie výrubové pikošky – Zelený kríček, Ružák, Staničak.
  Namiesto toho aby sa o staré stromy staral ich rúbe. Za jeho ekovlády za posledné 4 roky vyschli desiatky nových stromov a o staršie sa nestará vôbec.
  Tie barbarské orezy čo organizuje sú iba výsmech prírode.
  Namiesto starých vysokých stromov sa zasadia palice, ktoré ak prežijú budú stromami za 25 rokov a to sa vyhlási pre otrokov fejsbúku za veľdielo.

  • 1.1
   Hádanky says:

   Hádanka č. 1:
   Ako sa volá pracovné náradie, ktoré je najintenzívnejšie používané od okamihu založenia Trnavy v roku 2014?
   Odpoveď: motorová píla.

   Hádanka č. 2:
   Aké ďalšie budovateľské náradie nasleduje?
   Odpoveď: zbíjačka.

   • 1.1.1
    Otázka za 300.- says:

    Americkí vedci zistili, že v Trnave od roku 2014 pomaly odchádza do histórie jedno technické zariadenie. Ako sa volá?
    a) kosačka na trávu
    b) hustilka

    Vyberte správnu odpoveď

    • 1.1.1.1
     Ano says:

     Americký vedci nie sú úplne v obraze, navrhujem popraviť na pokazených kosačiek na trávu. keď on išiel kosiť vracal ju takmer vždy pokazenú.

  • 1.2
   DPH says:

   A to sme ešte netušili o čo tu ide . Musíme vybudovať oddychovú zónu, lebo Kamenáč bude krásne sídlisko. Veď prečo by na Pekarčíkovom svetelnom bilborde bola reklama o predaji rýb v Kamenáči.

 2. 2
  Parva Roma says:

  Krásna oddychová zóna v tichu streleckého centra :)

 3. 3
  trnavský smíšný kolorit says:

  Dozvedeli sme sa, že, citujem:
  Práce mali pôvodne trvať tri mesiace, mesto s dodávateľom diela podpísalo vo februári dodatok k zmluve, z ktorého vyplýva, že pre nepriaznivé počasie a nízke teploty na začiatku roka sa odovzdanie stavby predĺži približne o ďalšie tri mesiace.
  Koniec citátu.

  Takže vo februári bol vykonaný objav, že začiatkom roka býva nepriaznivé počasie a sú nízke teploty. Táto ťažká vedomosť sa zrejme pred podpisom zmluvy nedala identifikovať a terénne práce sa mali vykonávať aj začiatkom roka.
  No, ale aspoň vďaka za hodnotný objav, že vo februári sa zistilo, že v januári bolo nepriaznivé počasie. Zasa sme o niečo múdrejší. Nitra a Bratislava sa zase môžu niečo od nás podučiť.

  Čo sme sa však nedozvedeli? Nedozvedeli sme sa konečný termín odovzdania hotového diela. Vieme však dôležitú a zásadnú informáciu, že to bude trvať o tri mesiace dlhšie. Dokedy, to ani srnky nevedia.

  Kedysi býval tzv. jarmočný paradox. To znamená, že tesne pred jarmokom sa zistilo, že bude jarmok a preto sa práce počas jarmoku prerušujú. Po jarmoku býval zase pojarmočný paradox, kedy sa vykonával objav, že už je vlastne celkom chladno a preto práce budú pokračovať v jarných mesiacoch budúceho roku.
  Trnavský smíšný kolorit poračuje, len v inej forme.

  • 3.1
   komedianti says:

   Takze nepriaznive pocasie a nizke teploty,ach jaj.Kto by to bol povedal ze bude take pocasie zaciatkom roka.Uz je to normalne na smiech (mimochodom uz je 6 tyzdnov jar).Skoro kazde jedno odovzdanie stavby sa predlzuje.Aky postih maju za meskanie diela firmy ktore realizuju prace pre mesto?!

  • 3.2
   erik says:

   klasika,opat nieco co sa neodovzda na cas… :-(, samozrejme drsne sibirske pocasie v Trnave brani akejkolvek praci, obrovske mrazy znemoznuju akukolvek cinnost od jesene do jari :-) :-) :-)

   • 3.2.1
    Leto says:

    A nezabúdajme na teplo, za chvíľu prepukne a zas sa práce odložia lebo teplo a tropické horúčavy.

    • 3.2.1.1
     Dážď says:

     V trojmesačnom predĺžení prišiel dážď ( jar) a tak sa urobilo dalsie predĺženie kvôli počasiu a stromy sadia v týchto horúčavách.
     No zaklad je že už su rybky v jazierku, čo na tom že naokolo je stale totálny tankondrom.

  • 3.3
   viktor says:

   S tým jarmokom je to dobré, to mi pripomína kráľovskú fontánu. Začiatkom roka 2017 sa pokazila, s jej opravou mesto čakalo, aby sa vyhlo rozkopávke pešej zóny počas leta (https://mytrnava.sme.sk/c/20625910/kralovska-fontana-na-pesej-zone-funguje-len-ciastocne.html#ixzz5iEE1bOqf). Potom sa čakalo na jarmok, v novembri 2017mal servisný technik dodávateľskej firmy vykonať tlakovú skúšku trysiek a preveriť rozvody. V zime sa robiť nedalo, aby sme sa potom v máji 2018 dozvedeli, že v októbri zistili poškodenia potrubí v dlažbovej časti, zaznamenaný bol tiež neprimeraný únik vody. A že na budúci týždeň bude mesto mať k dispozícii techniku, ktorá by mala diagnostikovať miesta úniku vody. (https://mytrnava.sme.sk/c/20818746/kralovska-fontana-bude-aj-v-tomto-roku-fungovat-len-ciastocne.html#ixzz5iEEi4djc) no a je jar 2019 a fontána v pôvodnom stave.

   Alebo Halenársku ulicu – mala byť hotová do jarmoku 2017, nakoniec meškali, je jar 2019 a doteraz tam nie je vyznačené vodorovné dopravné značenie…

 4. 4
  Vcelar.g says:

  Náletové dreviny…invázny javorovec..otrepaná mantra diletantov od počítača,ktorí si ňou snažia zakryť svoju neschopnosť vnímať prírodu… Tzv náletová drevina je semenáč,ktorý má ovela dlhšiu životnosť,vyrazne lepší zdravotný stav oproti vypestovaným a presádzaným stromom..a je vážení ZADARMO ! …a kam do psej matere by sa invázne mohol rozšíriť jaseňovec v tejto vyprahnutej herbicídmi otrávenej trnavskej tabuli??? .. Vytvorit počítačovú štúdiu to vám ide,ale vytvorit ozajstný kus prírody,to je chlapci cosi iné,vyrezat stromy ktoré majú korene az do podzemnej vody a vysadit drahých chcípakov a tahat im tú podzemnú vodu čerpadlami…a tá barina čo tam vytvoríte,čo asi tak zmení?? Budíček vážení… Nemáte kam dávat peniaze?

  • 4.1
   Filip says:

   Vážený pane ale z toho že zachováme staré stromy sa nová záhradnícka lobby okolo primátora a on sám nenajedia – nesplatia hypotéky. Čím viac sa vyrúbe (prachy), tým viac sa bude sadiť (ďalšie prachy).
   Viď Ružový parčík, Hlboká, možno Bernolákov sad, Park Janka Kráľa…

  • 4.2
   firhang says:

   Mesto ma povinnost tieto stromy odstranit. To ze to nerobilo 30 rokov je teraz vidiet na tom, ako tie strmy uz vyrastli. Keby tam neboli, boli by tam nejake domace druhy, ktore by nebolo treba tak drasticky likvidovat.

   http://www.minzp.sk/postupy-ziadosti/ochrana-prirody-krajiny/ine/invazne-druhy/

   • 4.2.1
    Vcelar.g says:

    Firhang na teba aj škoda reagovat…

   • 4.2.2
    amatér says:

    Ad firhang – snažíš sa ale nezhovadzuj sa. Podľa tvojej teórie pacient ktorý má chrípku patrí do krematória. Načo by sme ho priebežne liečili ?
    Stromy sú to isté – najprv ich treba odborne ošetrovať a sústavne sa starať a až ako najhoršia možnosť po všetkých skutočne odborných posudkov likvidovať.
    Fašisti v Štátnych lesoch postupujú podľa tvojej filozofie. Rozmnožila sa húsenica tak nasypeme chémiu z lietadla a zabijeme v lese všetko ostatné čo žije na 20 rokov.
    Firhang najprv sa uč a študuj aby si nebol taký totálny amatér ako náš richtár.

    • 4.2.2.1
     Amater says:

     Úplne s tebou súhlasím menovec.Niekde v televíznych novinách bolo odborne vysvetlené ako to s tou húsenicou v lesoch je. V lesoch im ide o produkciu dreva, keď to húsenica ožerie nebude prírastok hmoty. Nasadenie z jesene v boji proti ploskáčikovy pagaštanovému vyprchalo. Pri tomto druhu funkcionárov treba iba neustále opakovať a pripomínať. Po zastavení výrubu petíciou vo Všivavom hájičku tu už ide v podstate o stromy v celom meste, v snahe dosiahnuť estetickosť v ich ponímaní sú ochotný ísť formou holorubu na území mesta. Doporučujem vrátiť sa do roku 2017 a prečítať si posudok vedeckého pracovníka pána Prokopa a zábudlivcom so žihlavou po holej.

     • 4.2.2.1.1
      znalec says:

      ON žiadne odborné posudky nepotrebuje a nečíta. ON založil mesto pred 4 rokmi a tie sprosté stromy tu zavadzali. ON má vizualizácie, štúdie a poradcov lokajov a biznismanov, ktorí vedia ako na to. Preto paralizoval komisiu ŽP a dosadil tam analfabetov v danej oblasti. Odborníci ho nezaujímajú. ON je najväčší odborník. Preto sme po 4 rokoch jeho bačovania úspešní ako 5. najsmradľavejšie mesto SR hneď za Ružomberkom.
      Výhovorky na tých pred ním už nezaberajú. Teraz sú na vine stromy že rastú a prekážajú mu vo výhľade z bicykla.

      • 4.2.2.1.1.1
       holorub says:

       Nitra a Bratislava tvrdo bojujú o každý strom a zachraňujú čo sa dá a ide to !!
       Náš ignorant obklopený pilčíkmi, drevorubačmi, holorubcami na to nemá čas. Zariaďuje si momentálne nehnuteľnosť ktorú si “kúpil” od monopolného dodávateľa prác pre mesto.
       Nitra 800 stromov:
       https://nitraden.sk/pre-vystavbu-cyklotrasy-hrozi-vyrub-stoviek-stromov-mesto-hlada-sposob-ako-ich-zachranit/
       Bratislava lesy :
       https://www.facebook.com/watch/?v=384122022386116

       • 4.2.2.1.1.1.1
        Žiak says:

        To bude blbé, keď sa Nitra a Bratislava nebudú mať čo podučiť od Trnavy.

       • 4.2.2.1.1.1.2
        patrik says:

        Monopolný dodávateľ má vraj najnižšie ceny, ale ich práca nestojí za nič, výtlky po celej Trnave, upchaté vpuste, neoznačené priechody , neoznačené parkovacie miesta, vtedy reagujú až keď sa niečo objaví na odkaze pre starostu, jednoducho asi nestíhajú, lebo s jednou r. sú na dvadsiatych stoličkách a ako je vidieť super sa im darí a ta kúpa je tiež čudná , alebo nie môj názor

      • 4.2.2.1.1.2
       Timur says:

       ON nevie čítať odborný text , alebo keď posudok je v jeho prospech tak ide ako mäsiarsky pes po údenom , keď nevyhovuje jeho predstavám tak sa mení na politického agitátora začiatkom 50 rokov minulého storočia. ON je konečná a keď dá palec dole , môžeš sa sťažovať, argumentovať už nepomôže nič. Všetci vravia že konečná , nie je odvolania , je rozhodnuté. V tomto smere veľmi učenlivý aj so svojou najbližšou suitou.

    • 4.2.2.2
     firhang says:

     tak toto je taky hnoj, co si vyplul, ze danko s hrnkom a blahom sa mozu schovat!
     1. nepisal som teorie – len som zavesil holy fakt – znenie zakona
     2. kde som napisal o tom, ze treba pilit chore stromy, ktore sa daju este zachranit?
     3. invazne rastliny treba podla zakona odstranit. ked to porovnam podla tvojej logiky – Ked ma niekto rakovinu, tak mu ten nador odstrania – necakaju, kym prerastie cele telo a zahubi ostatne bunky.

     Uzavrel by som to takto – Hned ako prve si ma “dal dole”, ze nemam ani pisat. Potom si vyvracal nieco, co som ani nenapisal. Nasledne si moju osobu spojil s tou vy*rbanou lesnickou mafiou. A nakoniec ma ides poucovat ako maleho chlapca – pretoze ty si asi studovany arborista :D

     no a potom si tu h*nkate na huseniciach, dufajuc, ze ludia si spoja lesnicku mafiu a vedenim mesta – GRATULUJEM A TLIESKAM

     • 4.2.2.2.1
      amatér says:

      Obhajuješ neobhájitelné. Tvoja prvá veta – “Mesto ma povinnost tieto stromy odstranit” – je nesprávna, nie je v súlade so zákonom o ochrane krajiny a prírody. Mesto ale aj všetci vlastníci, správcovia zelene sú povinný ju udržovať a ošetrovať atd. Rúbe sa až v nevyhnutnom prípade.
      Načo sem dávaš 30 rokov – pánko sa mal venovať posledné 4 roky, ale nič odborné nerobil.
      Áno noví papaláši ktorí nám tu vyrástli sa chovajú arogantne a bohorovne ako tí ktorých spomínaš.
      Prečo to v Nitre a Bratislave ide a v Trnave nie ?
      Vyrúbať vysoký starý strom dokáže každý barbar ale starať sa o neho celý život vedia iba odborníci a dobrí ľudia.

      • 4.2.2.2.1.1
       firhang says:

       Zase spliechas len tak z brucha hovadiny?
       Budem citovat zakon mudrlant. Dam ti k tomu aj linky, nech si overis.
       Este raz ten isty link, ktory si asi ani neotvoril
       http://www.minzp.sk/postupy-ziadosti/ochrana-prirody-krajiny/ine/invazne-druhy/
       a z neho citujem:
       “Podobne je vlastník, správca alebo užívateľ pozemku povinný odstraňovať invázne druhy rastlín zo svojho pozemku spôsobom, ktorý ustanoví ministerstvo všeobecne záväzným právnym predpisom, a starať sa o pozemok tak, aby sa zamedzilo ich opätovnému šíreniu.”

       a dalej:
       Zoznam inváznych druhov a spôsoby ich odstraňovania ustanovujú prílohy č. 2 a 2a vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003 Z.z., ktorou sa vykonáva zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov
       zoznam a sposob ich odstranovania:
       https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/24/20150101

       Spôsoby odstraňovania inváznych druhov rastlín
       Invázne druhy rastlín je potrebné odstraňovať hneď v počiatočnom štádiu ich výskytu na lokalite, keď je ich odstraňovanie najefektívnejšie. atd atd.

       Starat sa o invazivny druh je ako pestovat na zahrade burinu

       • 4.2.2.2.1.1.1
        ABC says:

        A je to v celé zase zle . Spôsob odstraňovania ,javorovca , je že herbicídmi zabezpečíme jeho vyschnutie a dva roky po uschnutí stromu ho vypilujem. Mesto bez používania chemických prostriedkov, pilovať v roku 2023. To je doporučený postup odborníkov.

        • 4.2.2.2.1.1.1.1
         firhang says:

         Napises A a zamlcis B

         Metódy odstraňovania
         Pri tomto druhu nestačí len mechanické odstraňovanie výrubom, ale je potrebná aj následná aplikácia herbicídneho prípravku na odstraňovanie rastlín. Herbicíd sa musí hneď natrieť na reznú plochu.
         Používajú sa aj iné spôsoby, ako napr. injekčná metóda, kedy sa herbicídny prostriedok aplikuje priamo do kmeňa stojaceho stromu tak, že sa šikmo dole do kmeňa vyvŕta dierka, do ktorej sa vstrekne herbicíd alebo sa urobí šikmý zásek sekerkou a herbicíd sa strekne do záseku. Odporúča sa využitie herbicídov s účinnou zložkou glyfosát v množstve 2 ml koncentrovaného herbicídu (480 g/l). Strom sa vypíli až po jeho úplnom uschnutí, minimálne dva roky po aplikácii metódy.

         http://www.sopsr.sk/invazne-web/?page_id=125

         hadam firma vie, co robi :D

         • 4.2.2.2.1.1.1.1.1
          Rono says:

          On sa ta snazi len provokovat a absolutne netusi ocom hovori :D Zachvilu tu pribudnu dalsie jeho hlasy z hlavy ABC sa uz raz pomylil a napisal to iste s dvoma nickmi :D

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.1.1
           Aha says:

           Rono, už sme si mysleli, že si sa stratil. Od posledných volieb si bol udatne odmlčaný. Vtedy sa zrazu stratilo z tejto diskusie niekoľko nickov, ktoré vzájomne komunikovali formou insitných otázok a chrabrých odpovedí.

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.1.2
           Rono says:

           Uz sme si mysleli? Kdo vsetky tvoje nicky DPH,ABC,Mat, Amater, Ano atd atd? ” :D Ja sa tak strasne na tebe bavim toto divadielko by som si nenechal ujst :) Uplne o vidim jak to v tej tvoje hlavicke prazdnej vre ked si bezradny :D Uz mas dost rokov tak si davaj pozor aby ta nekleplo. Po volbach ti zevraj moc dobre nebolo.

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.1.3
           Space LT says:

           Haha Ha.
           Pristál minister zemegule a potulných meteoritov. Ktovie po akej obežnej dráhe od volieb krúžil.

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.1.4
           Rono says:

           Este este este este

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.1.5
           Dráhy says:

           Názov tej obežnej dráhy je: “Urazená, s odvrátenou tvárou”

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.1.6
           ?? says:

           Otázka znie aj tak, či záhradníkom nie je capko.

         • 4.2.2.2.1.1.1.1.2
          Mesto bez pesticidov says:

          Len otázka znie či hlavný záhradník a arborista z radnice povolí pouzitie herbicidov. Minulý rok plošne zakázal používať prípravky na báze glyfosatu v meste a korunoval to vyhlásením zón bez pesticidov v niektorých častiach mesta kde zakázal všetky pesticidy ( okrem otravy na potkany) a umelé hnojivá. Teraz si môžme počkať s akým alternatívnym postupom príde, keď ide nad rámec platnej legislatívy v snahe byť pápežskejší ako pápež, zatial čo na okolitých poliach sa používajú pesticidy vo veľkom niekoľkokrát do roka. Ale my totálnym zákazom na malom území zachránime svet a zvyšky postrekov a hnojivá už nebudú ani v spodnej vode ani v potravinách . Krok z PR hľadiska fcb dozaista úspešný ako sme ako mesto eko, z hľadiska reálneho dopadu na stav životného prostredia v meste bude bez efektu alebo skôr dôjde k zhoršeniu stavu vegetácie , niektorých druhov a k navýšeniu nákladov na údržbu.

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.2.1
           ego says:

           Čo by si chcel od pózera, egocentrika, muža roka, obchodníka s realitami a nemakačenka ? Keďže tomu vôbec nerozumie ani jeho Lepšotím nič nečakaj.
           Ale určite budú svetlé zajtrajšky.
           Istí to šedá masa bez tváre na FB, stádoidi. Už sú správne naočkovaní. Tieto 30 ročné deti s drótami v hlave idú totiž zajtra voliť. Veľký Mozog im určil koho. Stádo určite zaberie.

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.2.2
           mooo says:

           tak toto si zabil – takže nakoniec spravať sa ekologicky je zlé. To je ako s odhodenou flašou- ved však jedna sa neráta a povie si to pár miliard ludí, :(

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.2.3
           Mesto bez pesticidov says:

           Moooo…správať sa ekologicky je fajne, no robiť unáhlené ultra ekologicke rozhodnutia bez hlbšej znalosti problematiky je populistické a kratkozrake. Prečítaj si poriadne môj prvy príspevok o čom bol. Týmto zákazom si mesto vzalo možnosť zasiahnuť v prípade potreby k ochrane drevín proti škodcom a chorobám, nie je možné ani aplikovať postup na zničenie invaznych rastlín podľa vyhlášky, náklady na údržbu a zakladanie zelene se zvýšia. Keď aj mesta obmedzujú pesticidy nikdy to nie je 100% zákaz, obmedzujú sa na prípady kedy to je možné riešiť iným spôsobom. Tie opatrenia su potom vysledkkm odbornej diskusie, pripravené odborníkmi a nie príkazom laika a podpisom zmluvy s cudzím subjektom bez toho aby mali nachystané alternatívy ( ktore v niektorych pripadoch ani nie su) a zratany ekonomický dopad. Taktiež pokiaľ by mesto ozaj chcelo niečo urobiť reálne pre životné prostredie tak je racionalnejsie vyvíjať aktivity na zníženie používania pesticidov na okolitých poliach , kde sa používajú pesticidy a umelé hnojivá vo veľkom niekoľkokrát rocne, vrátane tých na základe glyfosatu ( ten sa používa aj na desikaciu plodín) a o tom ako sa nerieši degradacia pôdy, erozia a vetsina okolnej krajiny je ekologický nestabilná ani nehovoriac. A začať môže mesto rovno na svojich poliach co vlastní.

         • 4.2.2.2.1.1.1.1.3
          Amater says:

          Nevidím v tom problém, veď firma keď sa uchádzala o zákazku, musela mať v projekte napísané o spôsobe likvidácie inváznych drevín. Keď že táto myšlienka je stará tak rok, takže vykonávací projekt, následne v novembri ukončenie súťaže, z dvoch rokov pol roka na uschnutie stromu. Zas to niekto točí a klame, ale už je to v pohode, už sme si takmer zvykli, ale len takmer. Rono, Rono a ty na ktorú bránu kopeš už vieš ? A to vyhlásenie ,, ON ,, mesto Trnava bez chemickej ochrany , v priamom televíznom prenose z promišky. Takže to vyjadrenie že hádaš že firma vie čo robí, asi ani netuší.

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.3.1
           Rono says:

           A uz su tu :D Nepomyl sa zas :)

          • 4.2.2.2.1.1.1.1.3.2
           Timur says:

           Mesto dalo do prenájmu cca 360 ha ornej pôdy Rakúskym poľnohospodárom ,verím že s podmienkou zákazu používať umelé hnojivá. Ja verím že bojovníci proti el. energie z atómových elektrární sú natoľko uvedomelí že dovážajú maštaľný hnoj z chovu kráv u nich doma.

     • 4.2.2.2.2
      ABC says:

      Je potrebné sledovať vyjadrenia špičkových politikov na jednej alebo druhej strane a tý hovoria že Slovensko nie je mafiánsky štát, dokonca aj umelci, novinári a ľudia pracujúci v mimovládkach tvrdili v relácii na STV2 že Slovensko nie je mafiánsky štát. Ja s tým súhlasí ale zároveň tvrdím že organizovanými skupinami je popretkávaná celá naša spoločnosť, včetne vedenia mesta.

 5. 5
  Jack says:

  Jeden clovek by ani netusil ake kvantum odbornikov na zelen a stromy v Trnave mame.

 6. 6
  mooo says:

  nie som zrovna zástancom výrubov, ale čo asi pomože prírode viac? -zachrana 30 stromov alebo nová vodná plocha. Myslím že odpoved je jednoznačná a to ani neberiem do uvahy novo nasadené stromy

  • 6.1
   Vodná plocha says:

   Z akého zdroja sa táto vodná plocha napustí?

   • 6.1.1
    Studňa says:

    Zdroj vody bude zo studne sa niekde uvádzalo.

    • 6.1.1.1
     Úchvatné says:

     Takže z hlbín zeme sa bude čerpať voda. Voda sa čiastočne odparí a čiastočne vsiakne do zeme. Na doplnenie hladiny bude treba znovu zapnúť čerpadlá. Zdrojom energie pre čerpadlá bude asi elektrická energia, nie cyklopohon.
     Ako toto už len pomôže životnému prostrediu? Aký Matador vymyslel túto koncepciu?
     Elektrinu bude treba aj zaplatiť, asi z rozpočtu.
     Stojatá voda ľahko zozelenie. Aby sa to nestalo, budú ďalšie náklady na prevádzku. Tiež z rozpočtu.

     • 6.1.1.1.1
      mooo says:

      neviem síce aké tam budú naklady na prevádzku ,ale podla teba by sme mohli rovno zrušiť osvetlenie na kalvarii alebo v kamenáči aby sme nemali náklady. Inak napríklad na rybníkoch v kamenáči o nejakých zasadných nakladoch neviem a čo sa týka čistenia tak ho zabezpečia rastliny na krajoch rybníka-fungujú tak aj biokupaliská.

      • 6.1.1.1.1.1
       Voda says:

       Karle, Karle, ej, ej, …

       Kamenáč má svoj zdroj vody: Parná.
       Samočistenie – v Kamenáči funguje.

       Inak, tí chlapci z LT strašne veľa vecí nevedia. Keď niekto čo len trochu kriticky poukazuje na dielo, ktoré vyprodukovali, hneď mu všeličo podsúvajú do úst a vzápätí mu nasádzajú somársku hlavu.

      • 6.1.1.1.1.2
       Timur says:

       Tie bio kúpaliská fungujú trochu inak ako popisuješ , ale keď si pozrieš výšku vstupného nebude to lacná záležitosť. Problém je že idete na začiatku stavať vodnú plochu a skryto chcete budovať ani nevieš čo. Zostante len pri tej vodnej ploche v opačnom prípade sa zamotáte, veď Kamenáč vám zavreli pre výsledky vody ktorá nevyhovovala na kúpanie a vy sa hrabete robiť ďalšie ako že kúpalisko.

       • 6.1.1.1.1.2.1
        mooo says:

        s chlapcami z LT nemám absolutne nič, ide iba o to že nápad s vodnou plochou mi príde ako dobré riešenie aj napriek nákladom na prevádzku , bohvie či je to vobec ich nápad -kedže s oddychovou zónou sa tam ráta ale 20 rokov. To biokupalisko bol len príklad čistenia – to by som bol prvý v rade čo by tam nič také nechcel – tak nepodsuvajme kraviny. :)

     • 6.1.1.1.2
      Jazero says:

      Tych čerpadiel bude viac – v studni a aj na cirkulaciu vody – a tie pojdu nepretržite. Treba čítať text : Zdrojom vody pre jazierko bude studňa. Voda v rámci jazierka bude cirkulovať pomocou systému poháňaného čerpadlom. Prebytočná voda bude presakovať do porastu drevín. Vodná plocha bude rozdelená na vodnú plochu vodnej nádrže s výmerou 1700 m2 a maximálnou hĺbkou 2 metre a dve lagúny s rozmerom približne 100 metrov štvorcových, kde dosiahne hĺbka vody 40 cm.
      Už iba chybaju informacie ako bude jazero izolované, aka je predstava o čistení , ake su planovane naklady na predvadzku a či plocha bude slúžiť aj ako rybársky revír, až sa tam vypustí zopár vianočných kaprov.

      • 6.1.1.1.2.1
       zelená lagúna says:

       O hydroizolácii sa neuvádza ani slovo. 1900 m2 hydroizolácií tiež niečo stojí.
       Ak tam nebudú hydroizolácie, voda bude vsakovať do podložia a čerpadlá ju budú musieť dopĺňať zo studne. V smere prúdenia vody smerom do studne sa z podložia začnú vodou vyplavovať najjemnejšie čiastočky ílu a zeme. Tieto čiastočky budú rozptýlené vo vodnom objeme a budú sa čerpadlami zo studne dopravovať do jazierka. V jazierku sa začnú usadzovať na jeho dne vo forme jemného kalu. O niekoľko rokov tam bude jazierko, ktoré možno dostane priliehavý ľudový názov: Kalné jazierko.
       Možno by stálo za to, zvážiť aj nejakú filtráciu vody, resp. čističku. Napríklad cykločističku.
       Dúfajme, že celý projekt je kvalitne zvládnutý a vymysleli ho naslovovzatí odborníci.

       • 6.1.1.1.2.1.1
        kaly says:

        K “zahusťovaniu” vodného objemu v jazierku bude prispievať aj odpar vody, ktorý bude v letných mesiacoch intenzívny. Tuhé čiastočky (vo forme jemného kalu, rozpustených minerálov a nečistôt) sa nezvyknú vyparovať. Pri podobných technologických systémoch sa takéto systémy zvyknú “odkalovať”, t.j. z miesta, kde sa zhromažďujú kaly sa odpúšťa časť vodného objemu na tzv. odkalisko.

        • 6.1.1.1.2.1.1.1
         aj tak says:

         “Odkaľovať”, čiže čistiť jazierko sa bude dať aj tak, že raz za rok sa nechá voda vsiaknuť do terénu. Potom nabehnú borci s lopatami a naložia niekoľko tatroviek blata.

         To je metóda tzv. energického odkaľovania.

       • 6.1.1.1.2.1.2
        Arana says:

        Myslím že autori projektu mnohé veci podcenili a vybrali nie najvhodnejšiu lokalitu na oddychovú zónu, blízkosť OBCHVATU a STRELECKÉ centrum, ktoré sa snažia už niekoľko rokov rozšíriť a tým aj zintenzívniť šírenie hluku zo strelnice. Malá plocha rastlín na samočistenie a okysličovanie vody, kopec v blízkosti vodnej plochy bude všetku vodu pri búrkach smerovať do jazera. Záverom, kto má doma na záhrade umelo vytvorené jazero vie koľko námahy stojí jeho udržiavanie v prevádzky schopnom a estetickom stave. Vynálezcovia svetla by sa mohli prestať správať ako sa správajú a za dobre mienené rady sa poďakovať.

       • 6.1.1.1.2.1.3
        Cykločistička says:

        Princíp “cykločističky’:
        V telese kužeľového tvaru sa usmerní vtok pripúšťanej vody tak, aby voda rotovala po obvode kužeľa. Vplyvom odstredivých síl sa pevné čiastočky pohybujú po obvode. Gravitácia spôsobí ich klesanie nadol pozdĺž stien kužeľa. Dolu sa kaly vypúšťajú. Čistá voda sa odoberá zo stredu vrchnej časti kužeľovej nádoby. Volá sa to hydrocyklón.
        Po trnavsky “cykločistička”.

      • 6.1.1.1.2.2
       Jozo says:

       Keď už robia take jazero, prečo sa nedali dáke móla na sedenie hneď u vody tak ako v kamenaci, alebo lavka medzi tými mokradnymi rastlinami v lagune ako súčasť náučného chodníka, alebo strkova , piesočna pláž u vody.
       Riešené je to dosť jednoducho štvorec základnej plochy, takmer v strede ovalne jazierko, okolo v určitej vzdialenosti ovalny chodník a kúsok ďalej druhý takmer ovalny naucny chodník. Vie ten projektant aj ine tvary ako je elipsa ? Taktiež písali že tam zostanu viac etazove porasty po okrajoch no na fotkách ide vidieť že to celkom vyčistili.

 7. 7
  jozko says:

  No musím to napísať sem aj keď je to mimo téma, na Facebooku Mesta Trnavy nie sú všetky odpovede či komentáre uvedené, len tie najrelevantnejšie a ostatné vymazávajú, čudný postup

 8. 8
  Parva Roma says:

  Dnes bolo v správach, že sa prpravuje revitalizácia streleckého centra v Štrkoch. Užite si ticho v oddychovej zóne pri jazierku.

  • 8.1
   Joj joj says:

   Okolo lokality Štrky sa toho už popísalo. Vodička, rybička, studnička, lodička, chodníček, lavička…
   A to panenské ticho, čo tam malo byť… také ticho, že by bolo rušené jedine pukotom pan.nských b.án. A zrazu tam budú pukotakať flintičky. To len bude rozkoš na lavičke pri vodičke.

 9. 9
  Biotop says:

  Tak som sa bol pozrieť na strkoch a to sa zišli iný odborníci čo to vymysleli, schválili a urobili. Zdravé vzrastle stromy vyrubane kvôli jazeru, namiesto toho zostal invazny jasenovec, ktorý sa už množi aj na vycistenych plochách, zostali aj polámané stromy, napadnuté stromy, suché vetve visia nad chodníkom. Celý lesik niekto zavozil ilovicou vykopanou z jazierka asi aby sa ušetrilo, prisypali korene stromov, každý tretí strom ma ranu na kmeni od mechanizacie a prirodzený humozny horizont zostal aj s podrastovym spolocenstvom brectanu pod kopcami ilovice. Keby priestor iba vyčistili ako je na fotkách hore, urobili by pre lesopark aj prírodu lepšie.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.