reklama

Úprava územia novej oddychovej zóny na Štrkoch si vyžiadala výruby stromov a náletových drevín

Komplexná úprava územia lesíka na Štrkoch v susedstve Národného streleckého centra odštartovala plánovanými výrubmi. Na Štrkoch má vyrásť relaxačno – oddychová zóna s dominantou vodnou plochou.

Projekt za 301-tisíc eur s DPH realizuje spoločnosť Swietelsky-Slovakia. Práce mali pôvodne trvať tri mesiace, mesto s dodávateľom diela podpísalo vo februári dodatok k zmluve, z ktorého vyplýva, že pre nepriaznivé počasie a nízke teploty na začiatku roka sa odovzdanie stavby predĺži približne o ďalšie tri mesiace.

Príprava územia pre oddychovú zónu začala výrubmi. Ako už bolo avizované v stavebnom povolení, zo zanedbaného a neudržiavaného lesíka malo byť odstránených viac ako 30 stromov.

Vo väčšine prípadov išlo o invazívny druh javorovca jaseňolistého (18 kusov), vypílených malo byť aj jedenásť jaseňov, dva topole či rôzne ďalšie náletové porasty, ktoré je potrebné odstrániť z dôvodu realizácie komunikácií.

Vyrúbané stromy má nahradiť 120 novovysadených listnatých drevín, ale aj stovky vodných a močiarnych rastlín.


Príprava územia odštartovala plánovanými výrubmi

Cieľom projektu relaxačnej zóny je zvýšiť ekologickú stabilitu vymedzenej lokality, zatraktívniť územie a sprístupniť ho pre širokú verejnosť. Lesopark má slúžiť obyvateľom Trnavy na krátkodobú rekreáciu v prírodnom prostredí a k športovému vyžitiu.

Dominantou bude vodná plocha

Celková rozloha riešeného územia je takmer 30-tisíc metrov štvorcových. Vodná plocha je navrhnutá na ploche 2135 m2, zostávajúci priestor bude patriť zeleni.

Navrhnuté sú aj komunikácie pre peších v dĺžke 1,1 kilometra, projekt počíta s umiestnením troch desiatok prvkov drobnej architektúry a verejným osvetlením.

„V centrálnej časti riešeného priestoru bude vybudovaná vodná plocha, ktorá bude dominantným prvkom. Areálové úpravy v okolí vodnej plochy pozostávajú z vytvorenia vegetačných úprav prírode blízkeho charakteru, vybudovania komunikácií pre peších z prírodných materiálov a z doplnenia prvkov drobnej architektúry vrátane mobiliáru. Ďalej je navrnuté verejné osvetlenie, ktoré citlivo osvetlí hlavnú trasu komunikácií. Po obvode lesoparku je navrhnutý náučný chodník,“ uvádza sa v projekte.


Vizualizácia územia s vodnou plochou

Sadové úpravy

Nová výsadba má pozostávať z drevín, vodných a močiarnych bylín a výsevu parkového a lúčneho trávnika na rekultiváciu pôdy.

V priestore bude vysadených 120 kusov listnatých drevín, 835 kusov vodných a močiarných rastlín, územie s rozlohou 4500 metrov štvorcových pokryje lúčny trávnik.

Architektonické a urbanistické riešenie

Vodná plocha s výmerou 70 x 45 metrov sa bude nachádzať v centrálnej časti územia. Jej okraje bude tvoriť vodná a močiarna vegetácia, ktorá zabezpečí čistenie vody a spevnenie brehov. Zdrojom vody pre jazierko bude studňa. Voda v rámci jazierka bude cirkulovať pomocou systému poháňaného čerpadlom. Prebytočná voda bude presakovať do porastu drevín.

Vodná plocha bude rozdelená na vodnú plochu vodnej nádrže s výmerou 1700 m2 a maximálnou hĺbkou 2 metre a dve lagúny s rozmerom približne 100 metrov štvorcových, kde dosiahne hĺbka vody 40 cm.

Pri vodnej ploche vznikne terénna modelácia – násyp, ktorá bude slúžiť ako vyhliadka, slnečný kopec. Trasy chodníkov vedú od troch vstupov, cez porasty drevín smerom k vodnej ploche, kde je jeden chodník zokruhovaný a vedie okolo jazera.

Ďalší dopĺňa existujúci nespevnený chodník po obvode lesíka. V blízkosti vodnej plochy v južnej časti bude vytvorený priestor na oddych s posedením na slnku aj v tieni, pri ohnisku i pod prístreškom.

Mobilár lesoparku budú tvoriť lavičky, stôl, odpadkové koše, informačné tabule, stojan na bicykle a ďalšie, všetko je navrhnuté z agátového dreva. Gril bude obložený prírodným kameňom.

„Priestor okolo vodnej plochy aj s násypom bude zatrávnený lúčnym porastom prírode blízkeho charakteru. Bodovo sa vysadia dlhoveké solitérne stromy a niekoľko menších skupín stromov. Prírodný charakter prostredia bude dotvárať bylinný podrast v okolí chodníkov, ktorý sa spontánne obnoví po presvetlení existujúceho hustého porastu. Ostatné plochy sa ponechajú bez zásahu, kde bude prevládať viacúrovňový porast stromov rôzneho veku s podrastom krov,“ konkretizuje pripravovaný zámer projektová dokumentácia.

Trasu náučného chodníka majú doplniť ekoostrovčeky pre huby, hmyz a búdky pre vtáky a netopiere. Náučný chodník bude prechádzať okrajovými časťami lesoparku.


Celková situácia územia

MAPA:
Lesík sa nachádza niekoľko desiatok metrov od obchvatu pred bránami streleckého centra

Ulož ako PDF
Napísal 12. marca 2019 9:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Úprava územia novej oddychovej zóny na Štrkoch si vyžiadala výruby stromov a náletových drevín”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.