reklama

Na kvetnú nedzelu sa budú pripomínať ľudové tradície a vynášať Morena

Kraslice – farebné vajíčka ako symbol jari – budú trnavské korzo zdobiť už od 18. marca 2018, ale hlavným programom jarných sviatkov bude tradičné podujatie Na kvetnú nedzelu 25. marca 2018.

Podujatie pripravili Mesto Trnava, Trnavský ľudový cech a Centrum voľného času Kalokagatia. Program sa začne o 14.00 hod. dozdobovaním trnavského korza na Hlavnej ulici pred radnicou.


Plagát

O 15.00 hod. folklórny súbor Trnafčan a detské folklórne súbory Drienka a Trnavček nadviažu na ľudové tradície svojím vystúpením, ktoré o 16.00 hod. vyvrcholí vynášaním Moreny a prinášaním letečka.

Hoci vynášanie Moreny malo na Slovensku rozličné podoby, symbolika bola jasná: Morena ako symbol zimy a smrti musela byť skántrená, aby mohla nastúpiť jar a nový život.

Ten symbolizuje práve letečko – zelená halúzka ozdobená stužkami, retiazkami a výduškami. Hoci tieto krásne zvyky často žijú už len ako súčasť repertoára folklórnych skupín, sú niečím, čo nás spája s predkami, a preto majú v sebe veľa pozitívnych emócií, z ktorých vás srdečne pozývame načerpať veľa krásnych zážitkov.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 17. marca 2018 21:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na kvetnú nedzelu sa budú pripomínať ľudové tradície a vynášať Morena”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.