reklama

Trnava patrí k prvým mestám na Slovensku, ktoré zakladajú lúčne porasty priateľské k opeľovačom

Vyše tisícšesťsto štvorcových metrov plôch na viacerých miestach Trnavy sa tento rok má zmeniť na kvitnúcu lúku. Aj keď je v suchej a horúcej trnavskej klíme mimoriadne ťažké zakladať a udržiavať lúčne porasty v dobrej kondícii, mestská samospráva už tretí rok pokračuje v snahe zaradiť sa k svetovým mestám ako napríklad Vancouver, Viedeň, Londýn, New York či Johannesburg a medzi prvými na Slovensku súčasne s bratislavskými mestskými časťami Karlova Ves a Nové Mesto aplikuje v praxi myšlienky manažmentu mestskej zelene priateľskej k opeľovačom.

Kvitnúce porasty letničiek budú tento rok na troch záhonoch na Študentskej ulici, na Tajovského pri zdravotnom stredisku, na Čajkovského a na okružnej križovatke Trstínskej a Cukrovej ulice.

Letničky kombinované s dvojročkami a trvalkami majú byť vysiate na Hospodárskej – Zelenom kríčku a Kamennej ceste.

Zmesou semiačok kvitnúcich rastlín je už osiaty trojuholníkový záhon na Radlinského ulici v blízkosti Kostola sv. Jakuba.


Takto vyzeral minulý rok záhon s lúčnymi kvetmi na Kamennej ceste. Ak tohtoročnú sejbu nespália priskoré horúčavy, máme sa na čo tešiť.


Do historického centra už “prileteli prvé lastovičky” tohtoročnej mobilnej zelene.

Krása rozkvitnutých lúčnych porastov je len jedným z motívov mestskej samosprávy na ich zakladanie.

Dôležitým dôvodom je podpora biodiverzity, lebo v porastoch nájdu útočisko rôzne druhy hmyzu, ktoré v nízko kosených trávnikoch neprežijú, drobné vtáctvo a najmä vymierajúce opeľovače – čmeliaky a včely, ktorým sa lepšie darí v zeleni mestských záhrad a parkov než za mestom v poľnohospodárskych monokultúrach ošetrovaných pesticídmi.

Dôkazom je aj prekvapujúce zistenie v rámci projektu Mestské včely, ktorý už niekoľko rokov realizuje a šíri po Slovensku Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, že med mestských včiel je chutnejší, čistejší a má silnejšie antibakteriálne účinky.

Ďalším významným dôvodom na zakladanie plôch s menšou frekvenciou kosenia v Trnave je fakt, že nízko kosené trávniky sa v letných horúčavách nedokážu zregenerovať, strácajú schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu, ktorá bez úžitku odtečie do kanalizácie, prehrievajú sa a ohrievajú vzduch rovnako intenzívne ako betónové alebo asfaltové plochy.


Trojuholníkový záhon na Radlinského ulici teraz vyzerá, akoby naň všetci zabudli. Skutočnosť je však iná. Pod zemou sa už prebúdzajú semiačka kvetov. Poprajme im do začiatku dostatok dažďa, živú vodu, ktorú umelé zavlažovanie nikdy dostatočne nenahradí.

Trnava rozkvitá už od včasnej jari. Krása záplavy tulipánov, narcisov a krokusov, ktorú obdivovali mnohí Trnavčania na sociálnych sieťach, sa rodila už minulý rok na jeseň, keď mestská samospráva dala vysadiť na mnohých miestach mesta vyše 75 500 cibúľ jarných kvetov.

V týchto dňoch vrcholia prípravy výsadby mobilnej zelene aj záhonov v centre mesta, kde sa opäť môžeme tešiť aj na nové kombinácie kvetov a farieb. „Prvé lastovičky“ výsadby sa už objavili v podobe závesných kvetináčov.

Väčší a bohatší ako kedykoľvek predtým má byť aj mobilný záhon na Trojičnom námestí, o ktorom čoskoro prinesieme podrobnejšie informácie.

(ts)

Foto: Elena Ursinyová, Jarmila Garaiová

Ulož ako PDF
Napísal 14. mája 2018 7:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

44 komentárov pre “Trnava patrí k prvým mestám na Slovensku, ktoré zakladajú lúčne porasty priateľské k opeľovačom”

 1. 1
  Jarda says:

  Všetci tí, ktorí kritizujete vedenie mesta za nepokosené verejné plochy, ste ešte nepochopili zámer mesta mať priateľský vzťah s opeľovačmi. Vzťahy s občanmi už nie sú až tak dôležité. Buďme radi, že sa začíname podobať Vancouvru, Viedni, Londýnu a New Yorku, takže hurá do sveta … :=(

  • 1.1
   Bezdomovec says:

   Veľmi správny a podnetný postrech, občania kritizujúci vedenie mesta, tiež si neuvedomujú skutočnosť, čím vyššia burina, tráva, tým väčšia plocha, ktorá formou fotosyntézy okysličuje naše životné prostredie. Trio albatros si to môže dať patentovať. To ako Bročka, Pekarčík, Lančarič.

  • 1.2
   Rafin says:

   Myslím, že túto sezónu bude Viedeň pozerať Trnave už len na päty. Tak rafinovane sme ich predbehli.

   • 1.2.1
    Ofčan says:

    Ako to chápem, tak tá rafinovanosť spočívala v tom, že sa nezvládlo kosenie, hrabanie starých listov a zametanie zimného posypu z chodníkov pre chodcov?
    A z neschopnosti urobiť cnosť.
    Všetko zlé je na niečo dobré, no nie?

 2. 2
  Vlado says:

  Pri ceste do kamenaca ok, ale v centre by to chcelo čistotu a pokosenu trávu. Inak to bude vypadať ako na družstve.

 3. 3
  Alebo says:

  Decka chcelo by to vybehnut do sveta po zapadnej europe pozriet. To nad cim vy si tu lamete hlavku a mudrujete je vo svete bezne.
  99% ste domasedi zaprdeni ktori svet spoznavaju cez internet a robite sa tu vzdelani, rozhladeni a snazite sa kazdy clanok glosovat ako spisovatelia ale realita je tak ze nikto sa tu za nepokosenu travu neposere a Brocka a spol tu urobili bruralny kus prace zatial co predosle vedenia sa vyhovarali nonstop na nedostatok penazi lebo kradli.
  Kosbu robi FCC cize smeracik dosrany Bystrik Stanko ktori chcel byt nedajboze este aj primator.
  A to ze druha firma zrazu zahadne prestane kosit a porusi zmluvu asi tiez nie je v rukach vedenia ovplyvnit. Dobre vieme ze Poor resp jeho synko s peniazkami vedia ovplyvnit vela a aj toto vyzera ako na predvolebny tah aby bolo za co Brocku kritizovat.
  Staci si po TT spravit prieskum a zistili by doticni ze zbytocne vyhadzuju peniaze a snazia sa s Brockom superit pretoze my uz do Trnavy viac smerakov a hajzlov podvodnickych nepustime, takze v dalsich volbach to bude dalsi velky WIN a mozno este vacsi ako predosli.
  Odporucam ist skusit cucat a otravovat ine mesto, tu ste uz skoncili.
  Hawk

  • 3.1
   STB says:

   Prečo piješ keď ti to škodí ? Nové vedenie kradne ďalej, ako to predošlé, nič sa na tom nezmenilo. Toto nové pridalo ešte k tomu svoju nemohúcnosť niečo zorganizovať a tak potom kričí a bije do očí ten najväčší bilbord na svete,ako sa to nemá robiť. Myslím tým tie nevyhrabané, nepokosené trávniky, chodníky a cesty so zbytkami zimného posypu. Až riešite čistotu mesta aktivačnými pracovníkmi, ten pomer musí byť traja aktivační pracovníci jeden dozor, aby to mal kto pozametať, tý traja ho budú povzbudzovať.

  • 3.2
   Vlado says:

   No ak ja som domased tak ty si potom co? Či ty vieš o druhých ľuďoch? To že Brocka výhra je jasné, prečo by aj nie, ale to neznamená že je to na 100% ale od západu to má veľmi ďaleko a to neprehanam

 4. 4
  ?? says:

  Kto sponzoruje hnoj Bez Respektu???Kto sponzoruje najlepšieho novinára a politológa Gabriela Kopunika? ??Smer-Porko zlodeji storočia! !

 5. 5
  alojz says:

  Toto beriem , ale treba aj polievať, vlani to bolo neskoršie otrasné, ale popri by sa malo aj riadne upratať po zime, a riadne kosiť, ako to bolo predtým, na Linčianskej pri obchode a BUS zastávke konečnej je to hrôza.

  • 5.1
   Sasky says:

   neviem, či s kosením nenastal problém preto, lebo jedna firma vypovedala zmluvu a FCC, ,ktorá má kosiť napr na Prednádraží, uvádza nedostatok ľudí.
   a súhlasím s Alojzom, že treba oveľa viac polievať.

   • 5.1.1
    Terka says:

    Dnes sme začali polievať, zopakujeme vo štvrtok. Faktúru pošleme na Hlavnú č.1 Trnava, splatnosť 15 dní. My zas budeme požadovať vyčistenie mesta, dlažby od žuvačiek a opravu kráľovskej fontány. Budeme súhlasiť aj so vzájomným recipročným započítaní.

    • 5.1.1.1
     Tim says:

     Terka, kde ste boli s tým polievaním doteraz? Takto to vyzerá skôr na penalizáciu za ponechanie mesta, obyvateľov a záhradkárov “v štichu”.

     Súhlasíme s odpustením penále, ak zabezpečíte aby vplyvom Vami dodanej vlahy rástla iba tráva, ale nie ďatelina a burina :-)

     • 5.1.1.1.1
      Terka says:

      Ja chápem že dnešný dáždik je pre niektorých pohroma, ale tak zdatný organizátori z Hlavnej popisné číslo 1, to zvládnu. Veď keď dokážu kosiť odhadom 2 krát drahšie ako podnikatelia s nevýhodnými zmluvami pre mesto. A treba započítať aj bezplatné napustenie vody do kráľovskej fontány. Ako už bolo spomenuté na kosenie treba nasadiť ovce, kozy a bude to tri v jednom, pokosené, pohnojené a mliečko na kakavko. Môžu dodávať aj do školských jedální a tým znížiť náklady a vytvoriť zisk. Hrdo sa pozerať za krajšími zajtrajškami.

      • 5.1.1.1.1.1
       Sasky says:

       Terka, nie si ty klon Gabka Kopunka?

       • 5.1.1.1.1.1.1
        Terka says:

        A viem ja? Trénoval môjho syna futbal, tak asi nie. K tým lúčnym výsadbám. Odborníci sa mnohý vyjadrujú že z hľadiska šetrenia finančných prostriedkov, to nie je najlacnejší špás a taktiež pri každoročnom rozrábaní pôdy pre výsadbu sa zároveň ohrozujú aj prežívajúce chrobáčiky v porastoch. Táto výsadba je vhodná skôr na okraj miest, npr. koniec Prednádražia a nie na Študentskú. Na konci Prednádražia takto vysadená lúčna zmes môže vegetovať aj viac rokou.

 6. 6
  rozumiem spravne? says:

  Rozumiem spravne, ze ked Brocka pred styrmi rokmi kritizoval kosenie ( kritizoval vlastne vysoku travu s bylinami ) ze zasa klamal ?
  Pretoze nieco podobne teraz vlastne obhajuje. Mne takisto nevadi, ked niekde ostane vysoka trava,ale treba byt sudny a hlavne nebyt smiesny, pretoze ostava smiesny vela ludom.
  pekny den

 7. 7
  rozumiem spravne? says:

  Zlaty moj, tak navrhujem vsetky nepokosene plochy premenovat na plochy s lucnymi porastami a predbehli ste aj tu Viedeň. Skvele. Gratulujem . Ste cool. Bude aj na kavisku, raw kolacik a kakavko. Na plaz, ako vravia niektori vasu kamosi.

  • 7.1
   Terka says:

   Toto je super nápad, prihlás sa za primátorovho poradcu. Tento nápad má hodnotu minimálne 200 000 € a víťazstvo vo voľbách. Len dávať pozor aby si nedopadol ako odvolaná prednostka MU. Aj tá dostala za úlohu nájsť firmu na posúdenie personálneho obsadenia MU, ktoré realizoval primátor a LTT. Takže zadanie bolo dané, len firma sa dala vyberať potom iba osobným výberom.

  • 7.2
   fero says:

   To by nemal byť až takovy problém …lúky sa kosia 2-3x do roka, “trávnik” tu kosia 4x do roka…stačí vypustiť 1 kosbu a je to lúka. Alebo kosiť stále 4x a prezentovať to ako lúku s intenzívnu starostlivosťou ;)
   …aby to bol trávnik kosba by musela byť častejšie no najmä nie spôsobom že nechám všetko narásť na 70-90cm a potom to niekto pokosí až pri zemi. V niektorých mestách sa kosia aj na sídliskách 10x za rok a reprezentačné plochy každý týždeň.

 8. 8
  ufff says:

  Pan Pokorny zrusil paciky v diskusii, kedze uderka bola velice aktivna. Ked sa tak pozeram na dalsi vyvoj, myslim ze za chvilu skonci aj diskusia sama. Pod kazdym clankom nakydany smradlavy hnoj. Sa cudujem, ze to este Fuzaka bavi sa zapajat :D

 9. 9
  Jahoda nie je malina says:

  Prečo sa v článku píše že sa zakladajú lúčne porasty keď to sú záhony letniciek v prírodnom duchu…jahoda nie je malina, a takisto letnickovy záhon nie je lúčny porast. Je tam výrazný rozdiel v údržbe. Letnickove zmesi treba vysievat každý rok nanovo, treba kvalitne pripraviť pôdu pred vysevom a potom polievať aby to dobre vzišlo a ideálne nekosit aby zostal efekt kvitnutia počas sezóny. A to je treba dookola opakovať každý rok. Lúka je trvalý porast- vysieva sa iba na začiatku ( aj tu môžu byť doplnené do osiva letnicky aby to aj prvy rok trochu vyzeralo) …a potom sa už iba kosia 1-3x do roka podľa lokality a typu lučného porastu. Zmesi sa dajú namiechat aj z nižších druhov a suchomilnych rastlín tak aby nároky na kosenie neboly tak veľké.
  To čo je teraz zakladane v trnave – letnickove zmesi je oveľa drahšie na údržbu ako typická lúka aj ako trávnaté plochy…informácia v článku že sa to robí aj kvôli efektivite údržby je mierne zavádzajúca. A to nie je hejt ani hnoj …iba konštatovanie faktov.

  • 9.1
   ufff says:

   a ja som si naivne myslel, ze sa tam naseje nejaka zmes “rozkvitnuta luka” alebo nieco podobne, co si davaju ludia za humno, kde sa im nechce pravidelne kosit travnik a ono sa to tam uz bude prirodzene obnovovat kazdy rok same…

   • 9.1.1
    Jahoda nie je malina says:

    …ano , vysaje sa tam zmes ” rozkvitnutá lúka” …no zložená z letniciek…A každý rok je treba opakovať dôkladne odburinenie pripraviť pôdu, zalievku…atp. pri klasickom lucnom poraste z bývalých rastlín to odpadá….no lúka nie je až tak pestrá ako letnickove zmes.
    Podrobnejši prehľad sa dá nájsť napr. na tomto e-shopu s osivami
    http://www.kvetnatelouky.cz/Letnickove-smesi/

 10. 10
  expert says:

  No vidíte odborníci akí ste šťastní, že máte o čom písať. Je vidieť že tomu rozumiete. Mohli by ste zverejniť vaše lesnícke, poľnohospodárske, záhradnícke a botanické diplomy prosím a prax v odbore ?
  Veľmi radi vás zvolíme do rady pre kosenie , sadenie a polievanie kráľovského mesta a mesta majstrov vo futbale.
  Inak na štadióne tiež ten trávnik niečo zožralo.
  Podľa mňa a odbornej analýzy to bol primátor.

  • 10.1
   Tráva says:

   Aha. Tak podľa teba na kosenie treba diplom.
   Obyčajne však platí, že kvalifikačnou požiadavkou na kosenie je diera v riti. To je postačujúce.
   No a ako dotyčný pokosí, to záleží len od jeho vzťahu k práci.

  • 10.2
   Hela says:

   Expertovi:
   Ktože aktuálne sedí v Rade pre kosenie, sadenie a polievanie kráľovského mesta? Daj zoznam tých trnavských matadorov, nech konečne vieme, kto to tu riadi.

   • 10.2.1
    Zodpovednosť says:

    Jediný kto tu je zodpovedný je firma FCC.A tým je najhlavnejší zodpovedný muž Bystrik Stanko.Pán riaditeľ.V iných firmách by už bol dávno odvolaný.

    • 10.2.1.1
     julinka says:

     Najhlavnejší /ne/zodpovedný muž sedí na radnici,ak náhodou nie je na bicykli alebo v kaviarni. Ak by bol na vine Stanko, tak je to otázka telefonátu a valného zhromaždenia FCC….

    • 10.2.1.2
     pravá zodpovednosť says:

     …tá zodpovednosť za stav vecí je ale u niekoho iného. Sme mesto a ako obyvatelia sa skladáme na chod tohto systému, ktorý riadi nami volený zástupcovia – mestské zastupiteľstvo na čele s primátorom. Tí majú pod sebou svoj výkonný orgán mestský úrad. Vo vzťahu ku mne ako obyvateľovi mesta nesie zodpovednosť za stav vecí primátor _ je na ňom a zastupiteľstve aký smer našej lodi dajú, ako úkolujú svoje výkonné pracovníky, aké riadiace pracovníky si vyberú, aký systém zavedú atp.

     K samotnému koseniu a údržbe zelene – pred minulými voľbami to mal primátor ako jednu z hlavných tém, a do údržby zelene sa navážal sprava zľava. Uplynuli štyri roky a ten systém nie je lepší, ale skôr horší…podarilo sa mu rozložiť pôvodný model údržby – „dodávateľský“, kedy je mesto rozdelené na niekoľko celkov ktoré dostane na údržbu niekoľko firiem, ideálne na niekoľko rokov 3-5, tak aby sa im oplatilo investovať do strojov, ľudí, vybavenia a rezervovali si na prácu čas. Nepodarilo sa mu vytvoriť ani druhý bežný model pre údržbu – založiť mestskú firmu „technické služby“, ktorá by zabezpečovala pre mesto údržbu zelene, no mohla by zabezpečovať aj iné služby ako údržbu detských ihrísk, mobiliáru, ciest, atp. , prípadne poskytovať komerčné služby iným subjektom….tak ako je to napr. v Piešťanoch. …a nepodarilo sa mu vytvoriť ani tretí často používaný model, ktorý je kombináciou dvoch predošlých. …to čo máme teraz je výrazne drhnúci tretí model – časť údržby si zabezpečuje mesto samo, no je to iba kosenie najjednoduchších plôch trávnika , nič iné z ďalších možných služieb čo by si mesto vedelo organizovať samo . Pre ostatnú údržbu zelene zvolili dodávateľský systém – FCC dostala cez rámcovú zmluvu kosenie trávnikov, a ďalšie záhradnícke firmy potom údržbu krov, stromov, kvetín atp. …čo nie je optimálne členenie vzhľadom na vyťaženosť zamestnancov ako aj zodpovednosť za stav jednotlivých častí mesta. Keď mala na starosti danú časť iba jedna firma – bola to jej vizitka ako to tam vyzerá, a taktiež si mohli lepšie naplánovať čas – keď je treba sa kosí, potom robia ďalšie činnosti. …teraz má FCC na starosti všetky trávniky. príde čas kosenia, a nestíhajú lebo majú málo ľudí, viac ich moc prijať nemôžu – však čo by s nimi robili keď sa nekosí, a nemajú ďalšiu údržbu kde by ich zamestnali. Časť kosenia potom vraj organizujú v rámci ďalších subdodávateľov… a je otázka prečo platíme z danej práce zisk 2 firmám, pokiaľ to nerobia so stratou, alebo na hranici nákladov …potom je pochopiteľné, že keď sa objaví lepšie platená práca, tak firmy odstúpia od zmluvy, alebo sa údržbe nevenujú tak ako by sa mali. Zaujímavé sú aj ceny v zmluvách…cenová úroveň roku 2000, a hodinová sadzba 3,38€, a zmluvy uzatvárané iba na 1 rok.

     …a koho je zodpovednosť to že mesto nie je stále ani po mesiaci pokosené, pretože FCC nestíha, lebo nemá ľudí? …áno na toto je treba sa pýtať riaditeľa FCC, ako si odhadol sily a riadi firmu, no súčasne sa môžeme pýtať aj primátora, že čo čakali od systému, postavenom na jednom dodávateľovi a veľkom množstve nárazovej práce …pri racionálnej úvahe…že nebude stíhať? rizikový model?

     • 10.2.1.2.1
      pravá zodpovednosť says:

      čo si zabezpečujú Piešťany sami vo vlastnej mestskej firme: služby mesta Pieštany
      http://www.sluzbymesta.sk/o-organizacii/

     • 10.2.1.2.2
      Zodpovednosť says:

      Nie,zodpovedný je riaditeľ Bystrik Stanko,ktorý manažuje celú firmu.Výhovorka, že čo by robili zamestnanci,keď nekosia neobstojí. Keď FCC na to nemá, tak sa nemal do súťaže prihlásiť. Dúfam, že Stanko bude odvolaný za totálnu neschopnosť.

     • 10.2.1.2.3
      pravá zodpovednosť says:

      zodpovedný je primátor a mestský úrad, ktorý ten system tak nastavili…

      To že môžu vzniknúť problémy, pokiaľ vsadím iba na jedného hráča (a nie je to firma ktorú mám väčšinovým dielom pod kontrolou) sa dalo očakávať, vzhľadom na charakter prác. Najmä pokiaľ dám do súťaže veľké množstvo práce ktoré je ale nutné urobiť v čo najkratšom čase …a potom pauza …a potom opätovne práca …a pauza….a práca…a ešte závislá od počasia.

      Áno bystrík prestrelil svoje sily, no čistý blázon bol ten niekto iný na začiatku, kto to vymyslel a nedošlo mu ako málo môže stačiť k tomu aby sa to niekde zadrelo….Zodpovednosť preto hľadaj u strojcu systému …u primátora.

 11. 11
  STB says:

  Ja rozumiem tomu, že systém pokus omyl je finančne náročný. Keby ste trávnik zo štadióna presadili na potenciálnu mestkú zeleň, mohlo niečo zožrať tú. Túto ponuku si mal dať pred 4 rokmi a mohlo byť ušetrených kopu peňazí. Na oslavy 780 výročia ste nemuseli ťahať od chudoby.

  • 11.1
   Bezdomovec says:

   Ono je to jednoduchá matematika myslím že tretiaci ZŠ by to vypočítali. Predošlí model 6 firiem každá 2 veľké kosačka, 1 traktor s vodičom, 1-2 pracovníci na obkosenie stromov, 1 manipulačný robotník. Koľko pracovníkov a techniky potrebujeme na zvládnutie pokosenie mesta v priebehu týždňa. Bročka, Pekarčík, Lančarič +UV-LTT môžete potvrdiť ukončené základné vzdelanie.

   • 11.1.1
    Rososo says:

    Existuju nejake zmluvy stymito firmami? Chcel by som to vidiet lebo napriklad jedna firma ktoru spominas urcite nemala 2 velke kosacky ale len jeden traktor a vyzeralo to po nej otrasne , ja neviem ja tu zijem 38 rokov ale zeby bol predtym lepsi stav zelene alebo system kosenia sa mi teda vobec nezda. Existovala nejaka sutaz tych firiem ci kto ich vyberal a podla akych kriterii? Rozpocet co som mal moznost vidiet bol rovanaky a podla coho boli tieto firmy vyplacane?

 12. 12
  STB says:

  Musíš byť veľký priaznivec UV-LTT keď nevidíš rozdiel v kvalite zelene predtým a teraz. O čom tu ľudia diskutujú bezmála štyri roky, keď takéto niečo zverejníš.O ktorú lokalitu sa tá firma čo mala jeden traktor starala, já ti to zistím a dám vedieť. Zmluvy určite sú na MU. V minulosti bolo aj tak, nedodržal sa termín a 10% z fakturačnej ceny bola faktúra ponížená. Pokiaľ sa budeme o niečom ako výška nákladov baviť, je to vopred prehratý boj. Všetko sa to rozúčtuje a stáva sa to nevysopovatelné, práca pre detektívov. Toto zvládli Bročka a spol. najlepšie. Naša obrana je poukazovanie na nedostatky, poukazovať na anti reklamu v podobe neporiadku a nekvalitne odvedených prác Zodpovednejšie zvažovať pri voľbách komu dať svoj hlas..

  • 12.1
   Rososo says:

   A komu mam dat ten hlas podla teba? No ked si teraz prejdem centum a ked si pametam centrum predtym roky tak je to sto a jedna. Ok tak mi prosim ta vypis vsetky firmy ktore sa starali o zelen a je ti poviem ktora firma to bola. Co si pamaetam byvali 3 kosby a teraz byva o jednu viac tak ako to mohlo byt lepsie ci vtedy burina a trava rastla pomalsie?

  • 12.2
   Rososo says:

   Ked uz sme pritom trava a kosenie je posledna vec co ma zaujima pri volbe ludi do zastupitelstva ci za primatora akurat si pametam ze Brocka kosil zaciatkom maja nepokosene centrum v ruzovom parku a ty tu tvrdis ze to kvalita bola lepsia ako teraz no asi nebola.

 13. 13
  dan says:

  Presne Rososo,mesto a parky bývajú kosené oveľa viackrát ako za bývalého vedenia.Na sídliskách sa kosievalo tak trikrát,maximálne štyrikrát.Teraz býva aj päť kosieb.Samozrejme aj to treba zlepšovať.Najlepšie by bolo keby si mesto vytvorilo vlastnú oragnizáciu,ale to by nesmeli byť proti páni z KDH.Tak či tak ju budú musieť vytvoriť,lebo cez zimu bude mesto povinne musieť odhŕňaťalebo posýpať všetky chodníky.Zamestnať ľudí len na zimu bude problém.Dať ľuďom dobre zarobiť a nie stále počítať koľko by sme ušetrili cez nejaké firmy,ktoré väčšinou svojim zamestnancom dávajú na papieri minimálnu mzdu a na ruku keš.

  • 13.1
   STB says:

   Vážený ani sto krát opakovaná lož sa nestane pravdou. To nedokázal ani ríšsky šéf propagandy, jeden krát sa podarilo obalamutiť občanov mesta a stačilo. Dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.