reklama

Kúpyschopnosť Trnavčanov patrí medzi najvyššie na Slovensku

Priemerný Slovák disponuje o 42 percent menšou kúpnou silou ako priemerný Európan. Podľa výsledkov štúdie GfK Purchasing Power vyplynulo, že Slovensko sa radí na 23. priečku v rámci všetkých 42 krajín, ktoré sa zúčastnili prieskumu.

Európsky index kúpnej sily na jedného obyvateľa pre Slovensko je 58, index 100 predstavuje celoeurópsky priemer na jedného obyvateľa.

Slováci majú ročne na míňanie 7473 eur

Celoštátna priemerná úroveň kúpnej sily – to znamená čistý disponibilný príjem na jedného obyvateľa – predstavuje 7 473 eur. V celkovom súčte to predstavuje 40,4 miliardy eur, ktoré majú spolu k dispozícii všetci obyvatelia Slovenska.

Priemerný Európan má k dispozícii ročne 12 890 eur na spotrebné nákupy ako aj pravidelné mesačné výdaje ako je napríklad nájom, energie, príspevky do súkromných dôchodkových fondov a poistenie, cestovanie či dopravu.

gfk-kupyschopnost-v
Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Mapa: GfK Slovakia

Na najvyššom mieste z hľadiska kúpnej sily na jedného obyvateľa je Lichtenštajnsko, druhé je Švajčiarsko nasledované Nórskom.

Tento rok obsadilo Slovensko 23. miesto z hľadiska kúpnej sily a predbehlo tak svojich susedov Českú republiku, Poľsko, Maďarsko a Ukrajinu, ktorá skončila na konci rebríčka.

Trnava patrí k najlepším

Pohľad na osem slovenských krajov odhaľuje, že hlavné mesto je zďaleka tým najbohatším regiónom s kúpnou silou na jedného obyvateľa vyššou o takmer 44 percent v porovnaní s celoštátnym priemerom. Na druhej strane Prešovský kraj s najnižšou kúpnou silou zaostáva za celoštátnym priemerom o 16 percent.

Aj na úrovni jednotlivých okresov má Bratislava výrazný náskok pred ostatnými časťami Slovenska. Prvé priečky rebríčka podľa indexu kúpnej sily na jedného obyvateľa obsadili všetky bratislavské obvody nasledované okresmi v blízkosti hlavného mesta napríklad Pezinok, Malacky, Senec a Trnava.

Index kúpyschpnosti obyvateľov okresu Trnava je podľa prieskumu GfK Slovakia o 12 až 20 percent vyšší ako celoslovenský priemer.

Nad celoslovenský priemer podľa indexu kúpnej sily sa dostali ešte mestá Banská Bystrica, Nitra, Žilina, Trenčín a Dunajská Streda.

Na konci rebríčka sa nachádzajú okresy Kežmarok, Rimavská Sobota, Gelnica, Sabinov a Vranov nad Topľou, kde index kúpnej sily predstavuje menej ako 80 percent celoštátneho priemeru.

Celková tabuľka kúpyschopnosti obyvateľov 42 krajín Európy:
(pre zväčšenie kliknite na graf)

index-europa

O štúdii
Kúpna sila je meradlom disponibilného príjmu na jedného obyvateľa (vrátane akýchkoľvek štátnych dávok) po odpočítaní daní a príspevkov na charitu. Štúdia uvádza úroveň kúpnej sily na obyvateľa a na rok v eurách ako indexovanú hodnotu. Čísla v štúdii GfK Purchasing Power reflektujú nominálny disponibilný príjem domácností, čo znamená, že hodnoty neboli očistené o infláciu. Štúdia čerpá údaje zo štatistík o príjmoch a úrovniach zdanenia, vládnych príspevkoch a dávkach a predpovedí ekonomických inštitútov.

Kúpnu silu využívajú obyvatelia na spotrebné nákupy ako aj pravidelné mesačné výdaje ako je napr. nájom, energie, príspevky do súkromných dôchodkových fondov a poistenie a iné výdaje, napr. náklady na cestovanie a dopravu.

Štúdia GfK Purchasing Power Europe každoročne počíta kúpnu silu v 42 krajinách Európy a poskytuje komplexný prehľad až na úroveň jednotlivých miestnych samospráv a PSČ. Štúdia na rok 2013/2014 tiež zahŕňa údaje o obyvateľoch a domácnostiach.

Spoločnosti s medzinárodnou pôsobnosťou potrebujú presné predpovede týkajúce sa disponibilnej čiastky dostupnej spotrebiteľom na danom trhu. Štúdia GfK Purchasing Power Europe poskytuje tieto informácie ktoré podporujú plánovanie expanzií, optimalizácie maloobchodných sietí a controllingu.

Ulož ako PDF
Napísal 6. decembra 2013 10:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kúpyschopnosť Trnavčanov patrí medzi najvyššie na Slovensku”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.