reklama

Dni zdravia 2018: Diskusie o najhorúcejších zdravotných problémoch a propagácia udržateľného spôsobu života

Mesto Trnava a Kancelária Zdravé mesto pozývajú všetkých, ktorých zaujíma zdravý životný štýl a uvedomelý prístup k svojmu fyzickému i psychickému zdraviu, na Dni zdravia 2018, ktoré sa uskutočnia od 28. mája do 1. júna 2018 na nádvorí radnice na Hlavnej ulici 1.

Podľa slov koordinátorky podujatia Anety Holešovej sa tohtoročné Dni zdravia ponesú v znamení edukácie v oblastiach najhorúcejších zdravotných problémov súčasnosti. „Päť podvečerov o 18. hodine na radničnom nádvorí bude voľnejšie koncipovaných ako diskusia, aby sa otvoril čo najširší priestor na otázky publika. Odborníci z rôznych oblastí medicíny nás uvedú do problematiky prepojenia fyzického a psychického zdravia a zároveň poskytnú tipy, ako čo najlepšie udržať rovnováhu medzi telom a psychikou, a tak predísť zdravotným problémom.“

V rámci Dní zdravia nebudú chýbať ani tradičné poradenstvo, preventívne merania a odbery vzoriek vody a zeleniny.

Dni zdravia sa začnú 28. mája o 16.30 h bubnovačkou pod radnicou s hudobníkmi z kapely La3nos.

O 18.00 h sa uskutoční prvý z diskusných večerov z oblasti psychiatrie. MUDr. Ivan Karbula vysvetlí rozdiel medzi psychiatrickou a psychologickou pomocou a načrtne diagnózy, ktorých počet v ostatných rokoch stúpa.

Ilustračné foto

V utorok chirurg MUDr. Radovan Škuta priblíži onkologické i benígne ochorenia, ako aj tabuizované ochorenia spojené s hrubým črevom. Venovať sa bude aj včasnej diagnostike ochorení a prevencii.

V stredu 30. mája bude pódium na radničnom nádvorí patriť Mgr. Michalovi Rafajdúsovi, ktorý predstaví školu zdravého pohybu a bude sa venovať najmä otázke, či sa v súčasnosti naozaj šport rovná zdraviu.

Imunulogička MUDr. Viera Karlubíková 31. mája vysvetlí rozdiel medzi intoleranciou a potravinovou alergiou. A keďže sa blíži obdobie, keď sú alergici najviac ohrození hmyzom, poskytne cenné návody, ako predísť uštipnutiu a čo treba robiť, keď k nemu dôjde.

Posledný diskusný večer navštívi radničné nádvorie prof. MUDr. Jozef Hašto, PhD. a porozpráva nám o psychickom vývine dieťaťa, dôležitosti raného vzťahu dieťaťa s matkou, a tiež o tom, ako tento vzťah ovplyvňuje náš dospelý život.

Program Dní zdravia 2018 poskytne širokú paletu výberu pre všetky vekové kategórie a zameria sa na rôzne zdravotné otázky. Okrem diskusných večerov na radničnom nádvorí sú pripravené aj sprievodné podujatia.

V Centre voľného času Kalokagatia bude Deň zdravia pre deti, na Športovom gymnáziu J. Herdu v Trnave bude cieľovou skupinou mládež.

V rámci sprievodných podujatí Dní zdravia sa verejnosť môže tešiť na Opekačku & Bercajgel, ktorá sa uskutoční 27. mája od 16.00 h v areáli AŠK Slávia v Trnave

Naše zdravie úzko súvisí so zdravím ľudstva a planéty, preto sa Dni zdravia po prvý raz zamerajú aj na jeden z negatívnych fenoménov neudržateľného spotrebného spôsobu života.

Bodku za celým podujatím dá 9. júna Slow Fashion Market, trh s oblečením, ktorý dbá na kvalitu a ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Slow Fashion predstavuje akýsi nový fenomén vo vnímaní módy, ktorý sa zaoberá udržateľnosťou v odevnom priemysle.

„Pomalá móda“ predstavuje lokálne značky, miestnych dizajnérov, ktorí bojkotujú masovú produkciu oblečenia a sezónne módne kúsky.

Pre návštevníkov bude pripravený výber toho najzaujímavejšieho zo slovenskej scény slow fashion dizajnérov, tvorivé workshopy a zaujímavé diskusie. Slow Fashion Market je súčasťou podujatia Trnavský deň dizajnu, ktorý vznikol v spolupráci s Malým Berlínom a uskutoční sa v priestoroch Nádvoria na Štefánikovej ulici.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 22. mája 2018 11:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.