reklama

Divadlo sa rozlúčilo s riaditeľom Emilom Nedielkom, odovzdali aj premiérové ceny diváckej ankety PORTTÁL

V sobotu 9. júna 2018 sa v Divadle Jána Palárika uskutočnilo slávnostné odovzdávanie cien prvého ročníka diváckej ankety PORTTÁL. V rámci júnovej talkshow Pred oponou Michal Jánoš v úlohe moderátora privítal ako hosťa riaditeľa divadla Emila Nedielku a spolu sa vrátili do čias zakladania divadla, pospomínali na zásadné i humorné momenty z jeho pôsobenia na poste riaditeľa.

Po rozlúčke s riaditeľom nasledovalo odovzdávanie cien diváckej ankety PORTTÁL, ktorá bola vyhlásená v marci 2018 a končila posledným májovým dňom. Diváci mali možnosť v priebehu takmer troch mesiacov hlasovať o najlepšiu inscenáciu a herecké výkony.

Nominácie sa vzťahovali na inscenácie, ktoré vznikli v sezóne 2016/2017 – Sluha dvoch pánov, Timon Aténsky, Ťapákovci, Letné osy, ktoré nás štípu ešte aj v novembri, Plastický obraz a Veľký Gatsby. Nominácie najlepších hereckých výkonov boli určené umeleckou radou divadla. Diváci však mali možnosť určiť aj vlastnú nomináciu, pokiaľ sa ich obľúbený herecký výkon nenachádzal na hlasovacom hárku.

Vymenovaná bola aj kategória za najlepší tvorivý čin sezóny, kde mohli diváci hlasovať za najlepšiu scénu, kostýmy, hudbu a choreografiu k inscenáciám. Poslednou kategóriou bola Cena študentov. Na určenie tejto ceny bola vybraná špeciálna porota zložená zo študentov stredných a vysokých škôl v Trnave. Študenti mali možnosť udeliť cenu najlepšej inscenácii sezóny.

Ilustračné foto

„Našim cieľom bolo najmä nadviazať užší kontakt s publikom. Každé predstavenie sa končí potleskom a klaňačkou, kedy diváci dávajú najavo hercom svoje sympatie a samotný potlesk je pre hercov veľkou odmenou. Avšak po skončení predstavenia idú diváci domov a možno po mesiaci, dvoch, po pol roku si uvedomia, že to predstavenie im stále zostáva v hlave. Že zážitok, ktorý v ten večer prežili, bol v niečom výnimočný a možno si zaslúži aj väčšie vyjadrenie obdivu, ako potlesk. Preto nám napríklad často chodia maily a listy od divákov. Aj táto anketa je spôsob, akým môžu dať diváci najavo, čo bolo pre nich nezabudnuteľné v uplynulej sezóne. Chceme im aj prostredníctvom ankety ukázať, že ich názor nás zaujíma a je pre nás veľmi dôležitý. Divadlo tvoríme predsa pre nich a bez nich by naša práca nemala zmysel. Všetci umelci sa tešia na to, že dostanú od divákov takúto formu spätnej väzby. Bez ohľadu na to, kto dostane ceny, myslím, že si ich zaslúžia všetci, ktorí sa minulú sezónu podieľali na nezabudnuteľných umeleckých zážitkoch,“ povedala dramaturgička divadla a autorka myšlienky Lucia Mihálová.

V kategórii najlepšia inscenácia sezóny 2016 / 2017 sa víťazom stal Sluha dvoch pánov od talianskeho komediografa Carla Goldoniho v réžii Juraja Bielika. Táto inscenácia triumfovala aj na ďalších frontoch.

V kategórii najlepší mužský herecký výkon zvíťazil Peter Trník za postavu Truffaldino v inscenácii Sluha dvoch pánov. Cenu za najlepší ženský herecký výkon si odniesla Petra Blesáková za postavu Beatrice tak isto v inscenácii Sluha dvoch pánov.

Cenu za Tvorivý čin sezóny 2016 / 2017 získal Jozef Chorvát za hudbu k inscenácii Veľký Gatsby.

Cenu študentov získala inscenácia hry súčasného ruského dramatika Ivana Vyrypajeva Letné osy, ktoré nás štípu ešte aj v novembri v réžii Michaela Vyskočániho.

Okrem týchto kategórií bola vyhlásená aj bonusová cena – Železný PORTTÁL za najviac odohraných predstavení za sezónu. Túto cenu vyhral herec Martin Križan s počtom 111 odohraných predstavení.

Z hlasujúcich vyžrebovali troch výhercov, ktorí získali darčekové poukážky do Divadla Jána Palárika. Ich mená sú na webovej stránke divadla.

“Gratulujeme všetkým výhercom a ďakujeme všetkým hlasujúcim. Najbližšie hlasovanie diváckej ankety PORTTÁL za sezónu 2017/2018 by sa malo uskutočniť od septembra do novembra 2018. Slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety a odovzdávanie ocenení je plánované v rámci Noci divadiel 2018, ktorá sa uskutoční 17. novembra 2018,” doplnila PR a marketingová manažérka Divadla Jána Palárika v Trnave Lucia Turňová.

Ulož ako PDF
Napísal 12. júna 2018 7:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.