reklama

Ako dostať do mesta inteligentný priemysel

Témou podujatia TechTown Conference v trnavskom hoteli Holiday Inn 26. októbra 2018 bude transformácia pracovných miest v komunite priemyselných podnikov, škôl a vedy.

Slovensko je typická krajina, v ktorej dynamiku hospodárstva určuje priemysel. Ten zažíva posledné roky veľmi dobré časy. Rast pokračuje podľa informácií Štatistického úradu SR aj v tomto roku. Popri nosných odvetviach ako je automobilový priemysel či strojárstvo, ktoré vykazujú v niektorých mesiacoch aj dvojciferné medziročné miery rastu, sa darí aj obslužným sektorom ako je logistika či informačno-komunikačné technológie. Priemysel, no aj podporné služby zamestnávajú čoraz viac ľudí. V západnej časti a na severe Slovenska, teda v oblastiach s najsilnejšie rozvinutým priemyslom, už dokonca čelia nedostatku pracovníkov pre ďalší rast.

Popri tom čísla ukazujú aj to, že priemysel aj čoraz lepšie platí. Za minulý rok dosiahla priemerná mzda v priemysle v Trnavskom kraji takmer 1 200 eur.

Podniky za posledné roky výrazne investovali a odkedy sa zotavili v kríze, aj optimalizovali, čo prinieslo zvyšovanie produktivity práce.

Tá ilustruje konkurencieschopnosť firiem a aj nepriamo určuje aj ich schopnosť ďalej zvyšovať platy. Keďže ale v posledných mesiacoch, v niektorých odvetviach aj za celý minulý rok, prestala produktivita rásť, je zjavné, že pre ďalšie udržanie si konkurencieschopnosti bude priemysel potrebovať silný impulz pre jej zlepšenie.

Ilustračné foto: Pexels.com

Vývoj v slovenskom priemysle, no aj v silných priemyselných krajinách západnej Európy ukazuje, že cestou je zvyšovanie pridanej hodnoty vo výrobe najmä cestou priebežného inovovania procesov s využitím moderných technológií.

Fenomén, známy ako Smart Industry, s využitím princípov Industry 4.0, sa ukazuje ako najviac funkčný nástroj, ktorým môže priemysel zefektívňovať svoju prevádzku bez toho, aby nemohol zvyšovať výrobu podľa požiadaviek zákazníkov, a to aj pri nedostatku nových ľudí.

Fenomén sa rozhodla podporiť aj Vláda SR, prípravou strategického Akčného plánu Smart Industry.

Aby však mohol fungovať v praxi, je nevyhnutné presunúť ho tam, kde priemysel funguje – a kde môže postupná transformácia pracovných miest, najmä v priemysle, na pozície s vysokou pridanou hodnotou začať.

Ako hlavný nástroj je zvolená inteligentná špecializácia, orientovaná na podporu zvyšovania inovatívnej schopnosti lokálneho priemyslu, rozširovania aktivít vo výskume a vývoji v spolupráci s lokálnymi vedcami a školami.

Trnava a jej okolie ako jedno z najviac priemyselných miest na Slovensku je pre to prirodzená scéna – a rozbeh takejto transformácie je aj otázkou spolupráce priemyslu, škôl a univerzít v rámci mestskej komunity – aj ako téma podujatia TechTown Conference.

Účasť na podujatí je bezplatná a registrácia je možná elektronicky na www.techtownconference.sk, alebo v ranných hodinách v hoteli Holiday Inn od 8:00 hod.

Zdroj: www.techtownconference.sk

Ulož ako PDF
Napísal 25. októbra 2018 16:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.